.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Ağustos 2018 Pazartesi

06.08.2018 Genel Gündem06.08.2018
TÜRKİYE 
Kader Haftası 
CHP'de 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmalarında sona gelindi. CHP yönetiminin değişmesini isteyen muhaliflerin 16 Temmuz'da başlattığı olağanüstü kurultay toplanması için noter aracılığıyla imza toplama girişiminde son aşamaya gelindi. Geçen hafta muhalifler 630 imza sunduklarını öne sürmesine rağmen genel merkez, yaptığı incelemenin ardından 605 imzanın kendilerine ulaştığını açıklamıştı.
Hürriyet


Terör Şerhleri Devam Ediyor 
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'terör örgütlerine üyelikleri veya irtibatları nedeniyle kamu görevlerinden çıkarılanlar hakkında pasaport şerhlerinin devam ettiği' bildirildi. Bakanlığın internet sayfasından ve sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, pasaport şerhlerinin 25 Temmuz'da kaldırılmasına rağmen bazı basın-yayın organlarında kaldırılmadığı yönünde haberler yapıldığı belirtildi.
Hürriyet

Çamlıca Camii İnşaatını İnceledi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Camii inşaatında inceleme yaptı. İnceleme öncesi polis ekipleri cami çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Keskin nişancıların ve füze taşıyan polislerin cami üzerinde hakim noktalara konuşlandıkları görüldü. Öğle saatlerinde Kısıklı'daki konutundan çıkan Erdoğan Çamlıca Camii'ne geldi. Erdoğan'a ziyareti sırasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da eşlik etti.
Milliyet

Son 47 Yılın En Sıcağı 2018 
Ocak-Temmuz aylarını içeren 7 aylık ölçümlere göre, 2018 yılında ortalama sıcaklık 15 derece oldu. Bu da 2018'in son 47 yılın en sıcak yılı olarak geçtiği anlamına geliyor. 2018 yılı içinde en yüksek sıcaklık temmuz ayında 47.4 derece ile Cizre'de ölçüldü. Daha önceki ilk 7 aylık veriler değerlendirildiğinde en sıcak yıl 2010'du. O yıl ilk 7 aylık sıcaklık ortalaması 14.5 derece olarak ölçülmüştü. 2018 ilkbaharı da son 47 yılın en sıcak ilkbaharı olarak kayıtlara geçti.
Milliyet

İdam Teklifi Ekim Ayında Meclis'te! 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PKK'lı teröristlerin şehit ettiği 11 aylık Mustafa Bedirhan'ın cenazesinde "Onaylarım" dediği idam cezası konusunda BBP ilk adımı atıyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, dün partisinin Bursa teşkilatının bir otelde düzenlediği istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tüm terör örgütlerine karşı hem içeride hem de dışarıda topyekün mücadele verdiğini vurgulayarak, "Bu mücadele, terör örgütlerinin bu şekilde kahpe eylemleriyle karşılık buluyor ya da dışarıda ABD başta olmak üzere Batılı güçlerin Türkiye'yi köşeye sıkıştırma ve birtakım yaptırımlar uygulama yönüne itiyor" diye konuştu.
Vatan

Kongre Seçimden Sonraya Bırakıldı 
Saadet Partisi'nde, bu yılın Ekim ayında yapılması planlanan olağan kongre, yerel seçimlere odaklanmak için seçim sonrasına ertelendi. Partinin Genel İdare Kurulu ve Başkanlık Divanı toplantılarında yoğun istişarenin ardından ekim ayında yapılması planlanan olağan kongrenin seçimin ardından yapılmasına karar verildi. Parti yetkililerinde "alelacele yapılacak bir kongreyle, Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçime gitmenin faydalı olmayacağı" kanaati oluştu. Bu çerçevede kongrenin yerel seçimin ardından veya 2019'un sonbahar aylarında yapılmasına karar verildi.
Vatan

DÜNYA 

'Yahudi Ulus Devlet' Yasasına Karşı Gösteri 
İsrail'de on binlerce gösterici İsrail vatandaşı olan ancak Yahudi olmayanları ikinci sınıf vatandaş statüsüne düşürdüğü belirtilen tartışmalı "Yahudi ulus devlet" yasasını önceki gün protesto etti. İsrail vatandaşı Dürzi Arapların öncülüğünde başkent Tel Aviv'de düzenlenen gösteriye birçok kesimden destek geldi. On binlerce kişinin katıldığı gösteride İsrail bayrakları ile Dürzilere ait simgeleri taşıyan protestocular sık sık "eşitlik istiyoruz" şeklinde slogan attı.
Hürriyet

ABD'den İran'a Yeni Ambargo Başlıyor 
ABD yönetimi, İran'a karşı aldığı iki aşamalı yeni ambargo kararının birinci bölümünü bugün uygulamaya koymaya başlıyor. Ambargo kapsamında, İran'ın ABD Doları ile ticaret yapmasının önüne geçilerek, ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol ticaretine darbe vurulmakla kalmayıp İran'ın, otomotiv yedek parça ticareti de sınırlandırılacak.
Milliyet

Maduro'ya Bombalı Hava Aracıyla Saldırı 
Ekonomik zoruluklar içinde bulunan Venezuela'da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya, bir törende konuşma yaptığı sırada bomba yüklü drone (insansız hava aracı) ile saldırı düzenlendiği, saldırıda Maduro ve eşinin yaralanmadığı bildirildi. Başkent Caracas'ta, ulusal ordunun kuruluşunun 81'nci yılı etkinlikleri çerçevesinde açıkhavada düzenlenen bir törende konuşan Maduro'ya, patlayıcı yüklü dronelar ile saldırı düzenlendi.
Milliyet

Almanya'da Yeni 'Sol Açılımı' 
Almanya'da Sol Parti'nin Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknect, ülkede yükselen aşırı sağa karşı sol akıma taze kan olması amacıyla yeni bir oluşum kurdu. 'Ayağa Kalk' (Stand UP) adını taşıyan hareketin gelecek ay resmi açılışını gerçekleştireceği açıklandı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 5,0998-5,1079
Euro: 5,8994-5,9077
Sterlin: 6,6309-6,6451
Gram Altın: 199,2025-199,5915

Sigorta Pazarı Küçüldü 
Sigortada bu yılın ilk yarısında işler iyi gitmedi ve sektör küçüldü. Ocak-Haziran döneminde sigorta şirketleri tüm sigorta branşlarından toplam 25.7 milyar lira prim üretimi gerçekleştirerek, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15'e yakın büyüdü. Ancak bu yılın ilk yarısında TÜFE'de gerçekleşen yüzde 15.39'luk enflasyon ile mukayese edildiğinde sigortacılar prim üretimde yüzde 0.4 küçüldü. Yani sigorta şirketleri, bu yılın 6 ayında enflasyon ile mukayese edildiğinde geçen seneki üretimlerinin altında prim üretti. Böylece sektörün nominal büyümesi eksiye düştü. 2017'nin aynı döneminde ise şirketler, 25.7 milyar TL'lik üretim gerçekleştirmişti.
Hürriyet

8 Milyar Liralık 4 Yeni Yatırım  
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan proje bazlı teşvikler ile 8 milyar liralık dört yeni yatırım yapılacağını ve bu kapsamda 4 bin 414 kişiye istihdam sağlanacağını duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Varank, yatırım yapılacak bu illerin Ankara, İstanbul ve Sakarya olacağını söyledi. Bakan Varank'ın verdiği bilgiye göre Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin 'Milli Muharip Uçak Projesi üretim tesisi', BMC Otomotiv'in 'dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisi' ve 'muhtelif raylı sistem araçları üretim tesisi' ile Bosch'un 'yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör üretim tesisi' yatırımları, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında bir dizi destekten yararlandırılacak.
Posta

Hedef Pazar Çin Ve Hindistan 
Ticaretin yeni yol haritası belirlendi. "Yolumuz uzun ama ilk adım ihracatla başlıyor" diyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefi için yeni pazarlara girileceğini belirtti. Pekcan, 2.9 milyar dolarlık ihracat yapılan Çin ve 759 milyon dolarlık ihracatın bulunduğu Hindistan başta olmak üzere Latin Amerika, Meksika ve Afrika'ya ağırlık verileceğini söyledi. Yeni dönemde ticarette dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkaracaklarını belirten Pekcan, ihracatçı ve KOBİ için finansmana erişim kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.
Posta

Enerjide Merkez Ülke Hedefi İçin Dev Adım 
Doğalgazda dışa bağımlılığı azaltmak ve enerjide merkez ülke olmayı hedeşeyen Türkiye'nin bu stratejileri çerçevesinde çok önemli bir yatırım tamamlandı. Türkiye ile Bulgaristan arasında açılışı yapılan çift yönlü Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı, Avrupa'ya Türkiye üzerinden gaz taşınmasına fırsat verecek. Hattın en önemli özelliği, çift yönlü gaz akışının mümkün kılması oldu. Bu sayede Türkiye'den Bulgaristan'a gaz ihracatı imkanı sağlanmış oldu.
Milliyet

BMW'den Elektrik Alıp ABD'ye 'Jest' Yapacak 
Karsan'ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric, Münih'teki Maisach pistinde BMW mühendisleri tarafından test edildi. Karsan Jest Electric, yapılan kapsamlı testler sonucunda BMW tarafından tam not aldı. Karsan Jest Electric'in kalbinde yer alan 'BMW i' teknolojisiyle küresel anlamda rekabetçi bir elektrikli taşıma aracı formuna kavuştuğuna dikkat çeken Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, iş birliğini ileriye taşımak istediklerini belirtti.
Vatan

Bayrama Özel 10 Bin Ek Sefer 
Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla özellikle tatil yörelerine yönelik otobüs biletlerine talep arttı. Bayram süresince 10 milyondan fazla yolcu hedeşeyen otobüs firmaları, 10 bin ek sefer düzenleyecek. Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, bayram tatili dolayısıyla yolculukların 15 Ağustos itibarıyla yoğunlaşacağına dikkati çekerek, özellikle tatil yörelerine otobüs biletlerinin gidişdönüş olarak alınması tavsiyesinde bulundu.
Vatan

SPOR 
Atıba İmzaladı 
Beşiktaş, Kanadalı orta saha oyuncusu Atiba Hutchinson ile 1 yıllık yeni sözleşme imzaladı. Kartal'a 2013-2014 sezonunda gelen 35 yaşındaki Atiba, Siyah-Beyazlı ekipte Süper Lig'de 147 maça çıktı, 8 gol attı. Atiba, Beşiktaş'ta kaldığı için mutlu olduğunu belirtti, "Beklentileri boşa çıkarmayacağım" dedi. Tecrübeli oyuncu yıllık 825 bin euro garanti para alacak. 10 maç oynarsa 100 bin euro da bonus alacak. Atiba geçen yıl ligde 25 maça çıktı, 2 gol atıp, 2 asist yaptı.
Posta

Fener Nefes Aldırmayacak 
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda yarın Benfica ile karşı karşıya gelecek. Hedef 14 Ağustos'ta Kadıköy'de oynanacak rövanş için Portekiz'den avantajlı skorla dönmek. Teknik direktör Phillip Cocu, tur için planlarını yaptı. İdmanlarda oyuncularını el ele tutturarak aralarındaki mesafenin açılmasını önleyen Hollandalı hoca, stoperler ile forvet arasındaki mesafenin de 40 metrenin üzerine çıkmamasını istiyor. Böylece rakip dar alana sıkıştırılacak, defansı hataya zorlanacak, ilk yarım saat içinde en az bir gol hedeflenecek.
Posta

Süpersin Akhisar 
Konya'da maça hızlı başlayan Akhisar, Seleznyov'la üstünlüğü yakalarken, farkı artırma fırsatlarını harcadı. İkinci yarı tüm riskleri alan sarı-kırmızılı takım, Eren Derdiyok'la beraberliği yakalayıp mücadeleyi uzatmalara taşıdı ama eşitlik bozulmadı. Penaltılarda rakibine 5-4 üstünlük sağlayan Ege ekibi bir kez daha tarih yazdı. Fenerbahçe'yi yenerek Ziraat Türkiye Kupası'nı kazanan yeşil-siyahlı takım, şampiyon Galatasaray'ı avladı, TFF Süper Kupa'yı da müzesine taşıdı.
Milliyet

Falcon Fest Devam Ediyor 
Türkiye'nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) işbirliğiyle başladı. Perşembe gününe kadar sürecek festival Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda düzenlenecek. Organizasyonda Vezirsuyu Tabiat Parkı ve Şahinkaya Kanyonu olmak üzere 2 ayrı alanda etkinlikler gerçekleşecek. Samsun Triatlonu ise dün Atakum'da oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme