.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Ağustos 2018 Salı

07.08.2018 Genel Gündem07.08.2018 
TÜRKİYE  
Erdoğan'a 'Okçu' Başdanışman 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Güneysulu hemşerisi eski Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Ali Yıldız'ı başdanışmanlığına atadı. Erdoğan, Erciyeş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe'yi de Sağlık Bakan Yardımcılığı'na getirdi. Dünkü atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Prof. Meşe, Prof. Dr. Muhammet Güven, Dr. Şuayip Birinci ve Halil Eldemir'in ardından dördüncü Sağlık Bakan Yardımcısı oldu.
Milliyet

 
Fetö'nün Hsyk Adayına Ayrı Ayrı 3 Müebbet 
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için aday gösterilen eski hakim Ayşe Neşe Gül ile eşi eski savcı Cevat Gül hakkında "Anayasa'yı ihlal", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıl kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Milliyet 

İyi Parti'de Akşener'e Tepki İstifaları 
İktidar umuduyla yola çıkan ancak 24 Haziran seçimlerinde hüsrana uğrayan, ardından partinin cumhurbaşkanı adayı olan Genel Başkan Meral Akşener'in 'sorumluluğu üstüme alıyorum, çekiliyorum, kurultayda da aday değilim" çıkışı yaptığı İYİ Parti'de sular durulmuyor. Dün de partinin kurucu üyeleri Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri ve Nevzat Bor, görevlerinden ve İYİ Parti'den istifa ettiklerini açıkladı. İstifa haberi partide depreme yol açtı. Halaçoğlu, Yeniçeri ve Bor dün Ankara'da bir otelde düzenledikleri basın toplantısıyla istifalarını duyurdular. İstifalara ilişkin ortak metni Halaçoğlu kamuoyuyla paylaştı. Parti yönetiminin büyük hatalar yaptığını vurgulayan Halaçoğlu, şunları söyledi: Yeni kurulmuş il, ilçe teşkilat ve başkanlarının milletvekilliğine başvurusunun kabul edilmesi, parti içinde ikiliklere neden oldu. Listelerin hazırlanmasındaki dirayetsizlik ise buna tuz, biber ekti. Yola çıkılanlar yerine yolda karşılaşılanlar listelere konmak suretiyle büyük bir vefasızlık gösterildi.
Vatan 

Chp Yönetimi: Kurultay Yok 
CHP'DE imza krizi bitmiyor. Kurultay talebiyle topladıkları imzayı Genel Merkez'e ileten muhaliflere kötü haber geldi. CHP Genel Merkezi "Kurultay yok" dedi. Muhalifler ise bu karara tepki gösterdi: Sayılarla oynandı. 24 Haziran seçimlerinin ardından kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etti. Partiden yapılan açıklamada, ilk inceleme sonucunda imza sayısının kurultay için yeterli olmadığı belirtildi. Kurultay için ıslak imzaların teslim edilme süresi de dün doldu. Dün gün boyu genel merkezin açıklaması beklendi. En sonunda beklenen açıklama akşam saatlerinde geldi. CHP yönetimi "kurultay yok" dedi.
Vatan

24 Haziran'a 2 Bin Rapor 
24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yaptığı kısa değerlendirmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile partinin aldığı oy arasındaki 10 puanlık farkın ve partinin 1 Kasım seçimlerine kıyasla 7 puan kaybının nedenlerini araştırma kararı almıştı. Profesyonel şirketlerin dışında il, ilçe teşkilat başkan ve yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, belirledikleri gerekçelerin de yer aldığı raporları, genel merkeze gönderdi. Yaklaşık 2 bin rapor yorumlandı. Yerel faktörlerin yanı sıra genel değerlendirmelerin de yer aldığı rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak ve partinin yetkili organlarında ele alınacak.
Hürriyet

DÜNYA 
Avrupa'dan İran Yaptırımlarına Tepki 
ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilme kararı sonrası İran'a yönelik ilk yaptırım paketi devreye girdi. Yaptırımların devreye girmesi, Avrupa Birliği'nin (AB) tepkisine neden oldu. AB'nin yanı sıra Fransa, İngiltere ve Almanya'nın dışişleri bakanları, ABD'nin, 14 Temmuz 2015'te Avusturya'nın başkenti Viyana'da P5+1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan ve 16 Ocak 2016'da yürürlüğe giren "Kapsamlı Ortak Eylem Planı"ndan (nükleer anlaşma) çekilmesi, aynı zamanda yaptırımların ilk aşamasının devreye girişiyle ilgili ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, AB hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusundaki kararlılık dile getirildi.
Milliyet

Riyad Kanada'ya 'Savaş Açtı' 
Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları aktivistlerini gözaltına almasının ardından Kanada'dan yapılan açıklamalar iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kanada'nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak'ın istenmeyen kişi ilan edildiği belirtildi. Kanada ile ticari ilişkilerin ve yatırımların dondurulduğu ifade edilen açıklamada, söz konusu kararın, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ve Kanada Büyükelçiliği'nin 'Suudi Arabistan'da gözaltına alınan aktivistlerin derhal serbest bırakılması' yönündeki açıklamalarına tepki olarak alındığı kaydedildi. Riyad yönetimi, Kanada'nın tutumunun Suudi Arabistan'ın iç işlerine 'açık ve bariz bir müdahale' olduğu yorumunu yaptı.
Vatan

Gözaltılar Başladı Muhalefet Uyardı 
Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik suikast girişimi olduğu iddia edilen olayın ardından 6 kişi daha gözaltına alındı. Venezuela İçişleri Bakanı Nestor Reverol, olayın 1 kilo ağırlığında C-4 patlayıcı taşıyan 3 adet DJI M600 model dron tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Venezuela İletişim Bakanı, Sputnik haber ajansına olayın 6 ay boyunca planlandığını söylerken, gözaltına alınan kişilerden bazılarının itirafta bulunduğunu aktardı. Venezuela cephesi saldırının Kolombiya ve ABD destekli olduğunu öne sürerken, iki ülke de söz konusu iddiayı hızlı bir şekilde yalanlamıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,0871-6,0941
Sterlin: 6,8169-6,8238
Gram Altın: 204,7765-205,0218

İran'a Ambargo Resmen Başladı 
ABD'nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından bu ülkeye yönelik yürürlüğe koyduğu yaptırımların ilk aşaması yürürlüğe girdi. İran'ın dolar, altın, otomotiv ticaretini engelleyen ilk aşamayı, petrol ticaretine kısıtlama kararı izleyecek. Türkiye'nin ambargo kararıyla ilgili resmi tavrı beklenirken, İran'la iş yapan Doğu esnafı, "ambargo kararına Türkiye hiçbir şekilde dahil olmasın" çağrısında bulundu.
Milliyet

Yabancı Yatırımcı Sayısında Artış Var 
Türkiye'de yılın ilk yarısında kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103.7 artarak 5 bin 782 oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, 580 anonim, 5 bin 202 limited olmak üzere 5 bin 782 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Yılın ilk yarısında 31 şehirde anonim şirket kuruluşu gerçekleşti. En fazla yabancı sermayeli anonim şirket İstanbul'da kuruldu. İstanbul'u, 47 şirketle Ankara, 44 şirketle İzmir, 25 şirketle Antalya ve 20 şirketle Bursa izledi. Ocak-haziran döneminde 66 ilde limited şirket faaliyete geçti. İstanbul'da 3 bin 151, Mersin'de 276, Gaziantep'te 273, Hatay'da 236 ve Bursa'da 217 limited şirket kuruldu. Yılın ilk 6 ayında, Türkiye'de kurulan anonim şirketlerdeki yabancıların geldiği ülkelere bakıldığında, İran 45 şirketle ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi, 31 şirketle Suudi Arabistan, 21 şirketle Almanya, 20'şer şirketle Hollanda ve Azerbaycan takip etti.
Milliyet

Şirkete Geldiler 
Türkiye'de yılın ilk yarısında kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı, 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 103.7 artarak 5 bin 782 oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerine göre, Ocak-Haziran döneminde 580'i anonim, 5 bin 202'si limited olmak üzere 5 bin 782 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Geçen yılın aynı döneminde 420 anonim, 2 bin 418 limited olmak üzere 2 bin 838 yabancı sermayeli şirket faaliyete geçmişti. Bu şirketlerin illere göre dağılımı incelendiğinde, yılın ilk yarısında 31 şehirde anonim şirket kuruluşunun gerçekleştiği belirlendi. En fazla yabancı sermayeli anonim şirket İstanbul'da kuruldu. 382 yabancı sermayeli anonim şirketin faaliyete geçtiği İstanbul'u, 47 şirketle Ankara, 44 şirketle İzmir, 25 şirketle Antalya ve 20 şirketle Bursa izledi. Söz konusu şirketler İstanbul'a 132 milyon 723 bin 535 lira, Ankara'ya 11 milyon 536 bin 497 lira, İzmir'e 6 milyon 171 bin 500 lira, Antalya'ya 2 milyon 524 bin 950 lira ve Bursa'ya 3 milyon 640 bin liralık yatırım yaptı.
Vatan

1 Trilyon Lirayı Geçti 
Türkiye'de tasarruf mevduatları yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19.6 artarak 1 trilyon 38 milyar 392 milyon 966 bin liraya yükseldi. Geçen yıl nüfusu 80.8 milyonu aşan Türkiye'de, kişi başına ortalama tasarruf miktarı da 12 bin 850 lira oldu. Türkiye'deki toplam tasarruf mevduatlarının yüzde 43.1'i İstanbul'da birikti. 15 milyonu aşkın kişiye ev sahipliği yapan İstanbul'da, ilk yarıda toplam 448 milyar 8 milyon 106 bin liralık tasarruf mevduatı toplandı. Geçen yılın ilk yarısında 375 milyar 294 milyon 33 bin liralık tasarruf mevduatı bulunan İstanbul'da, bir yıllık süreçte biriken tutar yüzde 19.4 artmış oldu.
Vatan

Banka Tamam Sıra Faizde! 
Hükümetin '100 Günlük Eylem Planı' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklanan listede gayrimenkul ve inşaat sektörü için de önemli maddeler vardı. Bir süredir durgun bir dönemden geçen ve hükümetten destek talep eden sektör temsilcileri açıklanan maddeleri 'ilk adım atıldı' olarak yorumladı. Sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı ziyaret edip, sorunlar ve çözüm önerileri için rapor sunmuştu. Bu raporda yer alan Emlak Bankası'nın aktif hale getirilmesi talebi karşılık buldu ve eylem planına girdi. Sektörün taleplerine karşın hızlı aksiyon alınmasının moral ve motivasyonu arttırdığını belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Emlak Bankası'nın 17 yıl sonra aktif hale gelmesinin önemli bir hamle olduğuna dikkat çekti.
Hürriyet

SPOR 
Son Durak Beşiktaş 
Beşiktaş'ın orta saha ve savunmadaki jokeri Gary Medel futbol kariyerini siyah-beyazlı forma altında noktalamak istiyor. Kartal'a geçtiğimiz yıl Inter'den transfer olan ve özellikle sezonun ikinci yarısında hem orta saha hem de savunmada sergilediği performansla alkışları toplayan Şilili futbolcu, siyah-beyazlı yöneticilerle yaptığı görüşmede, 2020'de bitecek sözleşmesinin uzatılmasını talep etti.
Milliyet

"Kalitemize İnanıyoruz" 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, gerçek mücadelenin başladığını ve çok kaliteli bir takımla karşılaşacaklarını söyledi, "Onlara çok saygı duyuyoruz ama kendimize de inanıyoruz. Çok iyi bir sezon öncesi kampı geçirdik, böyle bir maça çıkacağımız için mutluyuz. İyi bir mücadele olacağını düşünüyorum, biz de iyi bir skor almak için mücadele edeceğiz. İkinci maçta kendi taraftarımız önünde turu geçen taraf olmak istiyoruz" dedi.
Milliyet

Böyle Mi Olmalı 
Galatasaray'da Süper Kupa finalinden sonra Teknik Direktör Fatih Terim'in yaptığı zehir zemberek açıklamalar gündeme oturdu. Terim'in ilk planda kötü performansları yüzünden eleştirilen isimlere mesaj gönderdiği ancak diğer taraftan da yönetime transfer konusunda elini çabuk tutmasının işaretini verdiği bildirildi. Tecrübeli hocanın yaz döneminde yeni kontrat talebiyle gelen ama isteği yerine getirilmediği için motivasyonunu kaybeden Gomis ile beraber fiziksel olarak iyi durumda görünmeyen Feghouli ve Belhanda'ya yüklendiği belirtildi. Bu futbolcuların durumlarının bir an önce netleşmesini isteyen Terim'in, "Gerekirse cesur kararlar almalıyız" diyerek bu konuda yönetimden de sorunu çözümlemesini beklediği kaydedildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme