8 Ağustos 2018 Çarşamba

08.08.2018 Genel Gündem08.08.2018
TÜRKİYE 
Yerli Ve Milli Sistemlere Yenileri Geliyor 
Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından ilk toplantısını dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaptı. Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir katıldı. Orgeneral Güler ilk kez Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına katılan isim oldu. Erdoğan'ın 3 Ağustos'ta açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 100 Günlük İcraat Programı'nda savunma sanayisine ilişkin önemli projeler yer almıştı. Savunma Sanayi Başkanlığı'na ait 45 proje yer alıyor.
Milliyet 
 

Kılıçdaroğlu'nun 'Denge' Myk'sı 
CHP'de olağanüstü kurultayın toplanması için yeterli imzanın bulunamadığının anlaşılmasının ardından gözler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti yönetiminde yapacağı değişime çevrildi. Bu çerçevede, bugün yapılacak kritik toplantıda, MYK üyelerinin yeni bir kurul oluşması için Kılıçdaroğlu'na istifalarını sunacağı öğrenildi. Birkaç gün içinde yeni "A Takımı"nı açıklayacağı kaydedilen Kılıçdaroğlu'nun, yeni yönetimini belirlerken parti içi dengeleri gözeterek, kurultay talep eden bazı isimlere de MYK'sında yer verebileceği belirtildi.
Milliyet 

Türk Heyeti Abd'ye Gitti 
ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararı sonrası Türkiye ile Amerika arasında diplomatik görüşmeler sürerken, belli konularda ön mutabakat sağlandı. Diplomatik diyalog ve yapıcı tutumun devam ettirilmesi hususunda karşılıklı memnuniyet dile getirildi. Görüşmelerin yüz yüze devam ettirilmesi karara bağlandı. Bu çerçevede ön mutabakata varılan belli konularla ilgili detaylı görüşmelerde bulunmak ve süreci daha ileri taşımak için Ankara'dan bir heyetin Washington'a gitti. Adalet, Dışişleri, Hazine ve Maliye bakanlıklarından 3'er ismin yer alacağı heyetin başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal yapacak. Heyetin ilk toplantısı bugün.
Vatan 

Arkadaşlarını Yem Yapmışlar! 
Tunceli'nin Ovacık kırsalında yapılan operasyonda TKP/ML-TİKKO üyesi 6 terörist öldürüldü. Ovacık sınırlarındaki Mercan Dağları'nın eteklerinde bulunan Işıkvuran ile Şahverdi köyleri arasındaki bölgede, bir grup TKP/ML-TİKKO üyesinin askeri karakollara yönelik silahlı eylem yapmak için hareket halinde olduğu belirlendi. 3 gün önce sabah saatlerinde, Tunceli İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Harekât (JÖH) timleri, bölgeye hava destekli operasyon başlattı. Dün sabah Gece saatlerinde, Şahverdi kırsalında ormanlık alanda terörist grubun tespit edilmesiyle çatışma çıktı. Önceki gün sabah saatlerinde 6 terörist öldürüldü.
Vatan 

İzmir'e 'Binali Yıldırım Millet Bahçesi' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran'daki seçim vaatlerinden olan millet bahçelerinden biri, İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde hizmete açılacak. Kemalpaşa Belediyesi'nin 'Binali Yıldırım Millet Bahçesi' projesinde sona yaklaşıldı. Daha önce bataklık olan bölge, yapılan çalışmalarla bahçeye dönüştürüldü. Yaklaşık 550 bin metrekarelik alanda yapay göl ve 1 kilometrelik yapay dere bulunuyor. Parkta ayrıca Kanal İstanbul, 3'üncü Havalimanı ve Osmangazi Köprüsü'nün maketleriyle bir cami de olacak. Gölette Osmanlı dönemindeki gibi saltanat kayıkları yer alacak. Olta balıkçılığı yapanlar için gölete balık da bırakıldı. Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Göl etrafında yürüyüş alanları, rıhtım ve benzeri çalışmalar yapıp, gölün doğallığını bozmadan projemizi hayata geçirdik. Bu projeye de son başbakanımız, TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ın ismini vermeyi kararlaştırdık. Açılışta kendisine bir sürprizimiz de olacak" dedi.
Hürriyet

DÜNYA  
'İran'la İş Yapan Abd İle Yapamaz' 
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini nükleer anlaşmadan çektikten sonra, askıya alınan İran yaptırımlarının ilk bölümünü, dün resmen yeniden uygulamaya başladı. İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi, Türkiye saati ile dün sabah resmen yürürlüğe girdi. Trump, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İran'a yaptırımların resmi dökümü yapıldı. Bunlar uygulanmış en sert yaptırımlar ve Kasım ayında daha da ağırlaşacak. Dünya barışından başka bir şey istemiyorum" dedi. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İran yaptırımlarına uymayan ülkelerin ABD ile ticaret yapamayacağı uyarısında bulunan ABD Başkanı, "İran'la iş yapan, Amerika ile iş yapamaz" ifadesini kullandı. İran ekonomisinin çeşitli sektörlerini hedef alan ambargoları, ülkenin petrol ticaretini hedef alan yaptırımların izlemesi bekleniyor.
Milliyet 

Bızı Önce Allah Koruyor Sonra Türkler 
Türkiye, Rusya ve İran ile yaptığı anlaşma çerçevesinde çatışmasızlık alanı ilan edilen Suriye'nin İdlib bölgesinde 12 askeri gözlem noktası kurdu. Bu sayede İdlib'e yönelik saldırılar azalırken yerinden yurdundan olan bölge sakinleri de köylerine, evlerine dönme fırsatı buldu. Suriye'nin güneyindeki Kuneytra ve Dera'da kontrolü sağlayan Esad rejimi, son dönemde kuzeydeki İdlib'i yeni hedef gösteren açıklamalar yaptı. Rus yetkililer de İdlib'e de sıranın geleceği yolunda açıklamalarıyla dikkat çekti. İngiliz Reuters ajansı dün İdlib'i konu alan bir haberi abonelerine servis etti. Buna göre İdlib kentinin 40 km güneyindeki Surman köyü, ocak ayındaki rejim saldırıları yüzünden neredeyse tamamen boşaldı. Ancak Türk askerinin Surman'daki tahıl siloları bölgesinde gözlem noktası kurmasının ardından bir kısmı evlerine geri döndü.
Hürriyet 

Çin'de İlginç Sansür 
Çin'in Sansur Kurulu, ABD şirketi Disney'nin unlu çizgi hikayesi "Winnie the Pooh"un (Ayı Winnie) yeni uyarlaması olan Christopher Robin filmini yasakladığını duyurdu. Ayı Winnie, aslında ulkede yıllardır yasaklı bir çizgi film. Nedeniyse, muhalifl erin, filmin karakteri olan Winnie'yi Devlet Başkanı Şi Cinping'e benzetmeleri... Şi, Winnie the Pooh'a ilk kez, donemin ABD Başkanı Barack Obama ile 2013 yılında bir araya geldiği zaman benzetilmişti. "Global Risk Insights" adlı uluslararası risk analizi kuruluşu, Çin yonetiminin benzetmeyi devlet başkanlığı makamı ve Şi'yi itibarsızlaşmaya yonelik ciddi bir saldırı olarak gorduğunu ifade ediyor. Çin'de yılda sadece 34 yabancı filme izin veriliyor. Bu nedenle, ABD ya da başka ulkelerde yapılan pek çok film Çin'e giremiyor.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,1057-6,1157
Sterlin: 6,7995-6,8145
Gram Altın: 205,1611-205,2676

Deniz Üstü İlk 'Res'imiz Yolda 
Enerjide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim kurulu gücünü 3 bin megavat daha artacak. Türkiye'nin ilk deniz üstü (off-shore) RES yarışmasına başvurular 23 Ekim'de alınacak. Proje, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 100 günlük icraat programı kapsamında hızla tamamlanacak.
Milliyet 

Dev Projeler 'Tam Gaz' İlerliyor 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 100 Günlük İcraat Programı'ndaki Türkiye'nin gurur projeleri için çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, "Yeni Havalimanı'nda çalışmalar 7/24 esasına göre tam kapasite sürüyor. Havalimanımızın ilk fazı, 29 Ekim'de hizmete girecek" dedi.
Milliyet 

51 Milyar $ Para Gelecek 
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) İcra Direktörü Hung Tran, Türkiye'de faiz oranlarının, yatırımcıyı çekmek için yeterli bir seviyede olduğunu belirterek, "Biz mevcut koşullar altında şu ana kadar Türkiye'ye iyi bir sermaye girişi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
Vatan 

İran Ambargosu 'Transit' Geçmez 
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini çektiği nükleer anlaşma çerçevesinde askıya alınan İran yaptırımlarının ilk bölümünü yeniden uygulamaya başladı. İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi Washington saati ile 00.01 itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.
Vatan 

Dolarda Abd Dalgası! 
Piyasalar dün gün içinde yaşanan haber akışlarıyla dalgalı bir seyir izledi. Dolar 5.18–5.35 TL, Euro 5.99–6.22 TL arasında hareket ederken, Borsa İstanbul 2 bin puan dalgalandı. Dolar kuru, önceki gece uluslararası piyasalarda 5.4258 TL'ye kadar yükseldikten sonra, ABD ile Türkiye arasında ön mutabakat sağlanacağı haberiyle ilk tepki olarak 5.28 TL'ye kadar gerilerken yeni güne 5.22 TL seviyesinden başladı. Dolar, gün içerisinde Türkiye Dışişleri Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gideceği ve ön mutabakatın sağlandığı haberiyle TL karşısında gerilerken, ABD Başkanı Trump'ın İran yaptırımlarıyla ilgili yaptığı açıklamalar sonrası yeniden TL karşısında değer kazandı. Dolar gün içerisinde en yüksek 5.3824 TL'yi, en düşük 5.1820 TL'yi görürken; Türkiye piyasalarının kapanış saatinde bankalararası piyasada son işlemler 5.2729 TL'den yapıldı. Euro da önceki gece uluslararası piyasalarda 6.2730 TL'ye kadar yükselirken, yaşanan gelişmeler sonrası 5.9998 TL'ye kadar geriledi. Euro kuru, bankalararası piyasada son işlemler 6.1154 TL'de gerçekleşti. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20 seviyesinin üzerine çıkarken, en yüksek yüzde 20.09 seviyesini gördü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 22.76 seviyesine yükseldi. Borsa İstanbul 100 endeksi güne yüzde 0.44 artışla 94 bin 585 puandan başlarken; günü yüzde 2.11'lik yükselişle 96 bin 161 puandan tamamladı.
Hürriyet

SPOR  
Açılış Harvey'den 
Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda ilk günün ardından dün heyecan ikinci günde devam etti. Almanya'nın başkenti Berlin'deki Olimpiyat Stadı'ndaki şampiyonada Türkiye'nin ilk madalyası Jack Ali Harvey ile geldi. Öncelikle erkekler 100 metre yarı finalinde yarışan milli sporculardan Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes adlarını finale yazdırdı. Harvey 10.09'luk derecesiyle serisini ikinci sırada tamamlarken, Emre Zafer Barnes ise serisini 10.21'lik derecesiyle dördüncü sırada bitirdi.
Milliyet 

Kartal, Vida'yı Sıktı, Bekliyor 
Domagoj Vida'nın İngiltere'ye olası transferi konusunda artık son 2 güne girilirken, Beşiktaş Yönetimi'nin Premier Lig'de transferin yarın bitecek olması nedeniyle tedirgin olmadığı ortaya çıktı. İngiltere'den dört köklü kulübün Hırvat futbolcuyla ilgilendiğini bilen siyahbeyazlı yönetim, istediği en yüksek bonservis bedellerini Arsenal ile Liverpool'dan bekliyor.
Milliyet 

Hesap Kadıköy'e Kaldı 
Benfica taraftarıyla bütünleştiğinde Avrupa'nın en zorlu deplasmanlarından biri. Bunun için oyuna hükmetmesi ve çabuk oynaması gerekiyor. Fenerbahçe ilk yarıda buna izin vermedi. Tempoyu kendisi ayarlamayı başardı. Başta Volkan Demirel olmak üzere kendinden emin ve ağır hareketler, tribünleri çileden çıkardı. Benfica da etkili olamayınca tribünlerde uğultular ve protestolar yükselmeye başladı. İşler ilk bölümlerde Fenerbahçe'nin istediği gibi gidiyordu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme