.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Ağustos 2018 Perşembe

09.08.2018 Genel Gündem09.08.2018
TÜRKİYE 
İlk Durak Bayburt 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşekkür ziyaretlerine 24 Haziran seçimlerinde yüzde 82 ile en yüksek oyu aldığı Bayburt'tan başlayacak. 24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde 59 milyon 354 bin 840 kişi oy kullandı. Erdoğan, 26 milyon 325 bin 188 kişinin oyunu alarak yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek oyu Bayburt, Gümüşhane ve Rize'den aldı. Buna göre Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 82.1 ile Bayburt'tan en yüksek desteği görmüştü.
Milliyet


Veda Myk'sı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay tartışmalarındaki imza düğümünün çözülmesi ve parti içi muhalefetin kurultay için yeterli imza sayısına ulaşamadığının anlaşılmasının ardından, "değişim" planını devreye koydu. Bir süre önce yaptığı açıklamada, "partide ciddi değişim" mesajı veren Kılıçdaroğlu, merakla beklenen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, kurul üyelerine teşekkür etti. Toplantıda tek tek söz alan MYK üyelerinin, "Sizinle çalışmaktan onur duyduk. Koltuk sevdalısı değiliz. Hangi kararı alırsanız arkanızdayız" dediği öğrenildi. CHP liderinin yeni "A takımı"nı bugün ya da yarın açıklaması bekleniyor.
Milliyet

Milli Güvenliğe Milli Yazılım! 
Savunma sanayisindeki yerlileştirme çalışmaları ürün, sistem ve platformların yanında yazılım alanında da sürüyor. Son dönemde geliştirilen milli yazılımlar sahada yoğun şekilde kullanılıyor. Askeri platformlardaki teknoloji yoğunluğu arttıkça bunlarla kullanılan yazılımların güvenilirliği daha da artıyor. Yabancı menşeli ve açık kaynak platformlar kullanılarak geliştirilen çözümlerde güvenlik konularında zaaflar oluşabiliyor. ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren PiriReis Bilişim Teknolojileri, bu ihtiyaçlardan yola çıkarak uzmanı olduğu harita ve coğrafi bilgi sistemi yazılımları alanında çözümler üretiyor.
Vatan 

Film Gibi Operasyon 
Bulgaristan güvenlik birimleri, geçen hafta ülkenin en tanınmış mafya yapılanmasına yönelik operasyon başlatmıştı. 'Mityo Othice' lakaplı Bulgar mafya babası Dimitar Zhelyazkov'un adamları yakalanırken, kendisi operasyondan kaçmayı başardı. Bulgar güvenlik birimleri, Zhelyazkov'un ülke dışına çıkmış olabileceğini değerlendirerek hakkında İnterpol'den 'kırmızı bülten' çıkardı. Zhelyazkov'un yaralı olduğu ve kaçmış olabileceği aracın plaka bilgisi komşu ülkelere aktarıldı.
Hürriyet

DÜNYA 
İran Konusu Çıkmaza Girdi 
ABD'nin ekonomik yaptırımlarını devreye sokmasının ardından hem İran hem de nükleer anlaşmanın devamından yana olan Avrupa Birliği (AB) zora girdi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'dan petrol alan ve aynı zamanda nükleer anlaşmanın da tarafı olan Avrupalı ülkelerle tek tek görüşerek, "ABD yaptırımlarına aldırmadan ithalata devam etmeleri" yönünde telkinlerde bulunduğunu söyledi.
Milliyet 

'Yıkın Buraları' 
Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras, 91 kişinin ölümüyle sonuçlanan geçen ayki orman yangınının ardından binlerce kaçak yapıyı yıkacaklarını açıkladı. Yetkililer, Mati Kasabası'nı haritadan silen yangın sırasında kaçak binaların insanların sahile ulaşmasını engel olduğunu söylemişti.
Vatan 

50 Milyon $'Lık Suikast 
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz günlerde kendisini hedef alan suikast girişimiyle ilgili elde ettikleri yeni bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Maduro, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, suikast girişiminin ardından tutuklanan 6 kişinin ifadelerine bakıldığında, Kolombiya'da sürgünde yaşayan muhalefet lideri Julio Borges'ın olayla bağlantısı olduğunun anlaşıldığını kaydetti. "Verilen ifadeler Julio Borges'a işaret ediyor. Soruşturmalar da öyle" diyen Maduro, Borges'ın bu olaydaki rolü hakkında daha fazla detay vermedi, ancak muhalif milletvekilinin Kolombiya hükümeti tarafından korunduğunu ve başkent Bogota'da yaşadığını söyledi. Maduro ayrıca, sosyal medyadaki görüntülerde polis tarafından tutuklandığı görülen muhalefet milletvekili Juan Requesens'in de isminin şüpheliler arasında olduğunu aktardı.
Vatan 

Kanada'dan Buğday Bile Almayın 
Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland'in Suudi Arabistan'da tutuklanan insan hakları aktivistlerinin serbest bırakılması çağrısıyla Riyad ile patlak veren kriz giderek büyüyor. Suudi Arabistan, Kanada'da tedavi gören hastalarını başka ülkelere aktarma kararı aldı. Ayrıca, 'Kanada menşeili buğday ve arpa almayın' talimatı verdi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,1747-6,1798
Sterlin: 6,8354-6,8598
Gram Altın: 207,3488-207,6873

Makul Süre İçinde Her Şey Düzelecek 
Türkiye ve ABD arasında Rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğu ve ABD'nin yaptırım kararlarıyla başlayan krizi çözmek üzere ABD'ye giden Türk heyetinin temasları merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan piyasayı rahatlatan mesaj geldi. İş dünyası temsilcilerini kabul eden Erdoğan'ın, ekonomideki son gelişmelerle ilgili olarak, "Makul süre içinde her şey düzelecek, piyasalar rahatlayacak. Hiç korkmayın, hepsi geçecek" mesajı verdiği öğrenildi. Erdoğan, dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı kabul, 1 saat 40 dakika sürdü. Kabulde; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanısıra TOBB heyetinde, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMURSEN) Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu (KAMU- SEN) Başkanı Önder Kahveci de hazır bulundu. TOBB heyeti ziyarette Erdoğan'a üzerinde ayet yazılı tablo hediye etti.
Milliyet
  
İran'la Ticaret Devam Edecek 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran ile yapılan ticaretinin meşru bir ticaret olduğunu belirterek, "Yılda yaklaşık biz oradan 9,5 milyar metreküp civarında doğalgaz alıyoruz. Ülkedeki vatandaşlarımızı soğukta bırakma veya elektriksiz karanlıkta bırakma gibi bir durum söz konusu olamayacağına göre, kontrat hükümlerine dayalı olarak Türkiye'nin arz güvenliği nedeniyle bu ticaretimiz sürecek. Bu ülkeden doğalgaz ithalatı uzun dönemli bir kontrata dayalı olarak yapılıyor. Bu kontratın süresi 2026 yılına kadar ve devam edecek" dedi. Dönmez, A Haber Televizyonu'nda katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Milliyet
  
Sorunlu Kredi Düşük Bankalar İyi Yönetti 
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı (TBB) ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sektörünün ekonominin büyümesine olan katkılarını ilk yarıda sürdürdüğünü belirterek, "Bilanço büyüklüğü 3.7 trilyon liraya ulaştı. Türkiye yakalamış olduğu siyasi istikrarı ve güçlü ekonomi yönetimini bankacılıkta da gösterdi. Bilançomuzun yüzde 64'ü bireylere ve firmalara verilen kredilerden oluşuyor. Krediler içinde kurumsalın payı yüzde 80 düzeyinde. Bankacılık sistemi yılın ilk yarısında kredilerde sabit fiyatlarla yüzde 13 büyüdü. Yıl sonu itibariyle yüzde 15-16'da seyredeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Vatan

Mayorka Yerine Antalya 
Türkiye turizmi bu yıl turist sayısı bakımından geçtiğimiz iki yıla göre büyük bir aşama kaydetti. İlk 6 ayda Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 15 milyon 968 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde Türkiye'ye gelen gurbetçi sayısı da yüzde 21 artışla 2 milyon 949 bine yükseldi. Böylece toplam turist sayısı 18.9 milyon oldu. Turizm gelirleri ise ilk 6 ayda 8.7 milyar dolardan 11.4 milyar dolara çıktı. Ancak turist sayısındaki artış tam olarak gelirlere yansımadı. TL'nin diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı, yabancı turistin Türkiye'de daha ucuz tatil yapabilmesine olanak sağladı.
Hürriyet 

Abd Yoksa İtalya Var 
Krizden fırsat çıktı. ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergiler beklendiği gibi bu ülkeye yapılan ihracatı olumsuz etkiledi. Ancak ihracatçı alternatif pazarlara yönelerek bu zararı fazla fazla telafi etmesini bildi. En fazla ihracat düşüşü 250 milyon dolarla ABD'de olurken, bu dönemde İtalya'ya kaydedilen 352 milyon dolarlık artış söz konusu açığı kapadı.
Vatan

15 Milyon Euro'ya İzmır'e En Büyük Güneş Tarlası 
TÜRKİYE'nin güneş enerjisindeki yüksek potansiyelini kullanabilmek üzere çeşitli projeler birbiri ardına hayata geçiyor. Bunlardan sonuncusu ise teknoloji devi Panasonic ile Yılsan Yatırım Holding tarafından İzmir Kiraz'da gerçekleştirildi. Yılsan Yatırım Holding'in enerji yatırımlarında en yeni yatırımı "Sakura GES Projesi" oldu. Sakura GES 11.7 MW ile Panasonic'in dünyadaki en büyük 'Yüksek verimli güneş modülü'(HIT) panel kullanılan projesi olma özelliğini de taşıyor. Finansmanı Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından (TSKB) sağlanan 15 milyon Euro'luk bir yatırımla, 211 hektarlık bir alanda gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yılsan Yatırım Holding Genel Müdürü Volkan Öztürk, "Santrallerimizi doğa dostu bir şirket olarak gold standartlarında, hem bölge halkını hem de çevreyi de dikkate alarak tasarlıyoruz. Yenilenebilir Enerji alanında ülkemizi geleceğe taşımak için yatırımlarımız devam edecektir" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Guliyev Finale Uçtu 
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda heyecan, üçüncü günde düzenlenen müsabakalarla devam etti. Milli atletimiz Ramil Guliyev, Avrupa Şampiyonası 200 metre yarı finalinde serisini 1. tamamlayarak finale yükseldi.
Milliyet

İyilerin Kazanma Zamanı Geldi 
Yeni sezonda ligin adının "Lefter" olmasını önerenlerden, önceliğini yapanlardan biri, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz oldu... Geldiği günden beri "Fenerbahçemiz, Beşiktaşımız" dedi, ağzından tek kötü söz çıkmadı... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kongrede yaptığı konuşmada "Rakiplerimizle sahada mücadele edeceğiz, saha dışında dost kalacağız" dedi ve statlarına gelen her kulübü en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyledi... Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, aynı zamanda Kulüpler Birliği Başkanı... Rekabetten önce kulüplerin ortak çıkarları olduğunu ve dayanışma içinde bulunmaları gerektiğini herkesten iyi o biliyor...
Milliyet

Fizik Problemi 
2018-19 sezonunu Benfica deplasmanında açan Fenerbahçe'de iki farklı görüntü ortaya çıktı. Yaklaşık 1.5 aydır takımın başında olan Teknik Direktör Phillip Cocu, Portekiz'deki zorlu mücadelede forvet konusundaki sıkıntılar nedeniyle iki değişik dizilim uyguladı. Cocu, top rakipteyken 4-6-0, top takımındayken de 4- 4-2'yi denemeye çalıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme