.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Ağustos 2018 Cuma

10.08.2018 Genel Gündem10.08.2018
TÜRKİYE 
Myk'nın Şifreleri 
CHP'de MYK üyelerinin değişimi parti kulislerini hareketlendirdi. Kulislerde olası isimler dillendirilirken, Kılıçdaroğlu'nun parti vitrinine kimleri koyacağı merak konusu. Bu nedenle dikkatler, Genel Merkez'de Kılıçdaroğlu'nun makamının yer aldığı 12. kata çevrildi. MYK'da yer alma beklentisi olan Parti Meclisi (PM) üyeleri, 12. kattan gelecek haberi beklerken Kılıçdaroğlu'nun MYK'yı bugün sabah saatlerinde açıklayacağı öğrenildi. 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay süreci ve parti içi tartışmalar nedeniyle yıpranan CHP'nin yönetiminde yer alacak isimler, zor bir dönemde önemli sınavlardan geçecekler. Yeni MYK üyeleri, bir yandan partinin iç tartışmalardan dolayı aldığı yaraları onarmaya çalışırken, diğer taraftan başta ekonomik kriz olmak üzere Türkiye'nin içinde bulunduğu durumla ilgili birçok konu başlığı hakkında yürütülecek muhalefete yön verecekler.
Hürriyet


Washington'da Son Ana Kadar Müzakere 
Amerikalı din adamı pastör Andrew Brunson'ın Türkiye'deki tutukluluk süreci nedeniyle gerilen ilişkilerin normalleştirilmesi için ABD'ye giden Türk heyeti müzakerelerin ardından Türkiye'ye döndü. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki heyet önce ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan başkanlığındaki heyetle, daha sonra ABD Hazine Bakanlığı'nda görüşme yaptı. Akşam saatlerine kadar müzakere sürdü. Aynı günün gecesinde Ankara'ya dönmeleri planlanan Türk heyetinin ziyaretinin ertesi güne sarkıtılması dahi gündeme geldi. Ancak Türk heyeti çarşamba gecesi Ankara'ya doğru yola çıktı.
Hürriyet

'İklim Değişiyor Zihinsel Dönüşüme İhtiyacımız Var' 
Sel felaketini yerinde incelemek için Ordu'da bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ordu Valiliği'ni ziyaret edip, kentteki son durum ve çalışmalara ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu. Ordu'da hasar tespitlerine de değinen Oktay, "Hasarla alakalı konutlar noktasında da baktığımızda; 66 konutumuz, 264 iş yerimiz ve 60 aracın zarar gördüğünü, ön hasarda tespit edildiğini görüyoruz. Tüm ekiplerimiz yine sahada hasar tespit çalışmasında, zamanla bunlar netlik kazanmış olacak. Ailelerimiz de dahil, su baskını yaşanan konuklarımız da dahil hiç kimse mağdur edilmeyecektir. Biz vatandaşlarımızın, Ordulu hemşehrilerimizin yanındayız. İlk andan itibaren yanındaydık. Şu anda da ve bundan sonra da yine yanında olacağız, yalnız değilsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız da hafta sonunda zaten yine Karadeniz'de, bölgede olacak. Konuyu çok yakinen takip ediyor. Böyle bir şey keşke olmasaydı. Olmamasını arzu ettiğimiz bir olay ama çok yoğun bir yağış var" ifadelerini kullandı.
Milliyet 

Tbmm'de 'Sıfır Atık' Çalışmalarına İnceleme 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen, "Sıfır Atık Projesi" çalışmaları kapsamında TBMM bahçesinde oluşturulan Atık Geçici Depolama Alanı ile çeşitli bitkilerin yetiştirildiği serada incelemelerde bulundu. Emine Erdoğan'a TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile eşi Şengul Kurum, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve diğer ilgililer eşlik etti. Emine Erdoğan, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM Başkanlığı'nın Sıfır Atık Projesi'ne destek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti, "Butun vekillerimiz bunu sahiplenirse, herkes bunu kendi ilinde uygularsa butun Turkiye'ye yayılacak" dedi. Ülke genelinde hayata geçirilmesi planlanan Sıfır Atık Projesi'nin 12 Haziran'dan bu yana uygulandığı TBMM'de 19 ton kağıt, 550 kilo cam, 942 kilo plastik, 147 kilo metal, 2,8 ton organik atık turune gore ayrıştırılarak toplandı.
Milliyet
  
'Ankette Manipülasyona 5 Yıl Hapis' Teklifi 
MHP, yanıltıcı, manipülasyon amaçlı anketlerin önüne geçmek için atağa kalktı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladığı Kamuoyu Araştırmaları ve Sonuçlarının Yayınlanmasına İlişkin Kanun Teklifi hakkında bilgi vermek için Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Karakaya, araştırmacının; yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacağını belirtti.
Vatan

DÜNYA  
Ateşkes Planına 'Bomba' Düştü 
Ortadoğu basını, İsrail ve Hamas'ın 5 yıllık bir ateşkes planı üzerinde anlaşmaya yakın olduğunu duyurmuştu. Söz konusu anlaşmanın Mısır aracılığıyla görüşüldüğü günlerde Gazze Şeridi'nde tansiyon yeniden yükseldi. İsrail ordusu, Gazze'den 180 roket ve havan topunun İsrail vatandaşlarının bulunduğu yerleşim yerlerine atıldığını duyurdu. Ordu, bu roketlerden 30'unun Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hâle getirildiğini açıklarken, roketlerin çoğunun insansız, boş alanlara düştüğü ifade edildi. İsrail'in Gazze'den gelen yoğun roket atışına karşılık olarak, Gazze Şeridi'ndeki 150 hedefe yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiği ifade edildi.
Hürriyet

Yemen'de Çocukları Taşıyan Otobüse Saldırı 
Yemen'in kuzeyindeki Sada ilinin Dahyan kentinde, çocukları taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırı sonucu 43 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı bildirildi. Husilere ait "El-Mesira" televizyonunda yayınlanan haberlerde, hayatını kaybedenler arasında öğretmenlerin de olduğu ve otobüsün, Dahyan'daki bir çarşının ortasında hedef alınmasının ölü sayınının artmasına neden olduğu kaydedildi.
Milliyet

Muhalif Liderlere Hapis Yolu Göründü 
Venezuela'da Ulusal Meclis, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya suikast girişiminden sorumlu oldukları iddia edilen eski Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Julio Borges ile muhalefet milletvekili Juan Requesense'nin dokunulmazlıklarını kaldırdı. Ulusal Meclis'te yapılan oylamada, Kolombiya'da yaşayan Borges ve halihazırda gözaltında olan Requesense'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına oy birliği ile karar verildi. Geçtiğimiz hafta Maduro'nun başkent Caracas'ta bir törende konuşma yaptığı sırada patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla suikast girişimi düzenlenmişti. Maduro'nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 7 asker yaralanmıştı. Maduro olayın ardından saldırganların ABD'de yaşayan Venezuelalı muhalifler ve Kolombiya ile bağlantılı olduklarını dile getirmişti. Yüksek Mahkeme, önceki gün Maduro'ya suikast girişimine ilişkin Borges'in tutuklanmasına, Requesense'nin de yargılanmasına karar vermişti. Bu arada Başsavcı Tarık William Saab da yetkililerin konuyla 19 kişinin ilgili olduğunu ortaya çıkardığını açıkladı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 6,4347-6,4444
Sterlin: 6,1607-6,1711
Gram Altın: 217,4640-217,7232

Yapılandırma Ne Ayıptır, Ne Suç 
Son dönemlerde şirketlerin kredilerini yapılandırma taleplerine ilişkin soruları cevaplayan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, daha önce yaptığı "Yapılandırma ne ayıptır ne de suç" açıklamasına atıfta bulunarak, "Kredilerde cari koşullarla yapılandırma isteği gayet normal. Türkiye'de en son gündeme getirilen yapılandırmalar konusunda bankalar, kurallar, finansal akıl ve ticari mantık içinde üzerine düşeni yapıyor" dedi.
Hürriyet 

35 Milyar Tl'lik Önlem 
Yeni ekonomi modeline ilişkin çerçeveyi bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklayacak. Konuyla ilgili olarak bakanlıktan yapılan açıklamada, şirketlerin ve bankaların kur riski bulunmadığı belirtildi. 2018 yılının geri kalan bölümünde bir süredir üzerinde çalışılan 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlemlerin devreye alınacağı dile getirildi. Açıklamada, bir süredir toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek orta vadeli program (OVP) parametreleri için istişare yapıldığı belirtilirken, bu kapsamda önceki gün de paydaşların ve akademisyenlerin yer aldığı önemli bir çalıştay yapıldığı vurgulandı. OVP kapsamında 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olmasının öngörüldüğü kaydedilen açıklamada, "Enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP'de detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir. Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise yüzde 1.5'lar seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartıyla ilerlenecektir. Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapıyla, hazine borç çevirme oranları yüzde 100'lerin altına indirilecektir" denildi.
Hürriyet 

Dalgalanmaları Yönetecek Güçteyiz 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçeveyi açıklayacak. Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, "Türk bankacılık sistemi, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumdadır " denildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Orta Vadeli Plan (OVP) ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Bu kapsamda bakanlığımız bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. OVP kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır."
Milliyet 

Sel Vurdu Fiyat Vurmasın 
Rekolte tahmini ve alım fiyatı hala açıklanmayan fındık bir de sel darbesi yedi. Geçtiğimiz gün yaşanan sel felaketi, özellikle Ordu'nun iki büyük üretici bölgesi olan Ünye ve Fatsa'nın yamaç bölgelerindeki bahçeleri vurdu. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yağmur ve selin, dalından toplanıp kurumaya bırakılan, toplamak için yere dökülmesi beklenen ve toprağa düşen fındıklarda büyük kayıp yaşandığını söyledi. Bayraktar, "Fındıkta sadece selin götürdüğü bir kayıp yok, yanı sıra toplanan ve kuruması beklenen ya da dalında duran fındık var. Bunlar da yağmur darbesi yedi. Hepsini birlikte ele aldığımızda bölge üreticisinin kaybı büyük" diye konuştu.
 Milliyet

Panda Tahvilleri Bu Yıla Yetişecek 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilk defa gerçekleştirilmesi planlanan Çin yuanı üzerinden tahvil ihracı için geri sayım başladı. Bank of China'nın Türkiye iştiraki Bank of China Turkey Genel Müdürü Ruojie Li, Türkiye tarafından ilk defa gerçekleştirilmesi planlanan Çin yuanı üzerinden tahvil ihracı için görevlendirildiklerini belirterek, "İşlemin bu yıl içerisinde başarıyla tamamlanabilmesi için çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor" dedi.
Vatan
 
SPOR  
Yeni Kral Gulıyev 
Berlin'deki Avrupa Atletizm Şampiyonası dün önemli müsabakalara sahne oldu. 400 metre engelli finalinde Yasmani Copello Escobar, 200 metre finalindeyse Ramil Guliyev, Türkiye adına piste çıktılar. 200 metre finalinde Ramil Guliyev 19.76 ile şampiyona rekoru kırarak birinci oldu. Kendi en iyi derecesini de geliştiren Ramil, dünya şampiyonluğunun ardından Avrupa şampiyonu da oldu. Almanya'daki organizasyonda Türkiye'nin ilk altın madalyası böylece gelmiş oldu. Guliyev'in ardından Britanyalı Mitchell- Blake, 20.04'lük zamanla ikinci sırayı alırken, salise farkıyla aynı sürede geçen İsviçreli Alex Wilson üçüncü en iyi zamanı gerçekleştirdi.
Milliyet 

Lefter Aşkıyla Haydi Santraya 
Spor Toto Süper Lig'de 82 günlük hasret sona erdi. A Milli Takımımız ve Fenerbahçe'nin efsane futbolcularından Lefter Kuçukandonyadis'in adının verildiği 2018-2019 sezonu bugün başlıyor. 19 Mayıs 2018'de Galatasaray'ın şampiyonluğuyla noktalanan 2017-2018 sezonunun ardından ara verilen Süper Lig'de, 61. sezonun perdesi Ankara'da yapılacak Ankaragücü-Galatasaray maçıyla açılacak. Türkiye'nin 13 şehrinden 18 takım, 290 gün sürecek toplam 306 maçlık sezonda, yeni transferlerle güçlendirdikleri kadrolarıyla belirledikleri hedeflere ulaşmaya çalışacak. Super Lig'de geçen sezon kuma düşen Karabukspor, Osmanlıspor ve Gençlerbirliği'nin yerini bu sezon Çaykur Rizespor, Ankaragucu ve Erzurumspor alacak.
Milliyet

Geçer Not 
Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Benfica'ya deplasmanda 1-0 kaybeden Fenerbahçe'de kadronun durumu şekillendi. İlk 11'de forma giyen isimlerin performansını inceleyen teknik direktör Phillip Cocu ve ekibi, iki yıldız isim üzerinde durdu. Karşılaşma sonrası bazı eleştiriler alan ve hücumda aksadıkları düşünülen Mathieu Valbuena ve Giuliano geçer not aldı. Cocu'nun analizlerine göre Benfica deplasmanında hücumda iki futbolcunun katkısı önemliydi. Ancak hem Valbuena hem de Giuliano hücumda beklentilerin uzağında kalıp, basit top kayıpları yaptı. Fakat oyunun öbür tarafında yani savunmada her iki isim de katkılarıyla teknik heyet tarafından olumlu karşılandı. Teknik direktör Phillip Cocu, maç öncesi iki öğrencisinden de özellikle takım savunmasına katkı sağlamalarını istemişti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme