.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Ağustos 2018 Cumartesi

11.08.2018 Genel Gündem11.08.2018
TÜRKİYE 
Türkiye'ye Oynanan Oyunları Gördünüz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk ziyaretini yüzde 82.1 ile en çok oyu aldığı Bayburt'a yaptı. Bayburt programı öncesi 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü ve TBMM Onur Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi'ni ziyaret eden Erdoğan, burada bir çocukla yakından ilgilendi. Erdoğan, Türkiye'ye karşı oynanan tüm oyunların görüldüğünü belirterek, "Sizler 24 Haziran'da Bayburt olarak bunun en güzel örneğini verdiniz" dedi. Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı eşlik etti Bayburt'u tepeden gören bir binada asılı "Biz Bayburtlular, Reis'e dolar düşsün diye değil; vatan düşmesin diye oy verdik" pankartı dikkati çekti.
Milliyet


İşte Chp'nin Yeni A Takımı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin yönetim kademesi olan Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) yeni yapısını ve üyeleri belirledi. Kılıçdaroğlu, partiyi kritik 2019 seçimlerine taşıyacak yönetim kademesine altı yeni ismi dahil ederken, mevcut MYK'daki beş isme yer vermedi. Parti sözcülüğü görevine ekonomist Faik Öztrak'ı getiren Kılıçdaroğlu, kritik önem taşıyan 'örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı' görevine İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı'yı getirdi. MYK'nın en genç üyesi ise Gökçe Gökçen (27) oldu.
Milliyet

Akar'a Dört Yardımcı 
Milli Savunma ve Ticaret Bakan yardımcılıkları ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ve İdari İşler Başkanlığı'na ilişkin atama kararları, dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan imzası taşıyan kararlara göre, Milli Savunma Bakan yardımcılıklarına; eski TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Alpaslan Kavaklıoğlu, eski Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere, halen Milli Savunma Bakanı Yardımcısı olan Şuay Alpay ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevini yürüten Yunus Emre Karaosmanoğlu atandı.
Vatan

Abd'liler Papaz'ın Yolunu Gözlüyor 
Türkiye ile ABD arasında yaşanan 'yaptırım' krizinde temaslar devam ederken, Washington'a giden 9 kişilik 'çözüm' heyeti, Ankara'ya döndü. Türk heyeti, çözüm konusunda açıklama yapmazken, ABD tarafından "Bizim için ilerleme sağlanması Pastör Brunson'un evine dönmesidir" açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Adalet, Hazine ve Dışişleri bakanlığından 3'er kişinin katıldığı Türk heyetinin temaslarının ardından Amerika'dan Türkiye'ye dönmesinden sonra basın toplantısı düzenledi. Sözcü, Türk heyetiyle yapılan görüşmelerle ilgili olarak şunları söyledi: Türkiye'yle geniş kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türk hükümetiyle her temasımızda bir dizi konuyu ele alıyoruz. Dün de Türk hükümeti yetkilileriyle geniş kapsamlı bir görüşme yaptık. Pastör Brunson'un evine dönmesi gerektiğini açık bir şekilde söyledik. Ancak bu meseleyi kamuoyu önünde müzakere etmeyeceğiz.
Vatan

Sadece Fındık Kaybı 700 Ton 
Ordu'da köprüleri ve menfezleri yıkan sel felaketinden en çok fındık üreticileri zarar gördü. Fındık üreticilerinin kaybını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladığı rakamlarla ortaya koydu. Manisa'da bulunan ve valiliği ziyaret eden Bakan Pakdemirli'ye Ordu'daki sel felaketinin ardından bölgede alınan tedbirlere ilişkin sorular yöneltildi. Ordu'da 230 bin hektar alanda üretim yapıldığını, bu yıl fındıkta rekoltenin 200 bin ton civarında beklendiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, şu bilgileri verdi: "Fındık rekoltesi 200 bin ton civarında, yağış alan, özellikle felaketin yaşandığı Perşembe, İkizce, Çaybaşı, Ünye ve Fatsa ilçelerinde normal şartlarda 72 bin ton rekolte bekleniyordu. Çıkacak rekoltenin üçte biri bu yağış alan bölgedeydi. Bakanlık yetkililerimiz çok hızlı şekilde 950 çiftçi ile görüştü. Görüşmelerimizin sonunda muhtemel zararın 600-700 ton civarında olabileceği tespit edildi. Çıkacak zarar neyse bunun telafisi yönünde gereken her adım atılacaktır. Üreticilerimizin ezilmemesi anlamında devlet şefkatli kollarını uzatacak ve ne gerekiyorsa yapacaktır. Orada herkes müsterih olsun."
Hürriyet

DÜNYA 
Rejim İdlib'e Bildiri Atıyor 
Suriye ordusunun, Türkiye sınırındaki İdlib bölgesine yapmayı planladığı kapsamlı operasyon için hazırlıklar sürerken, operasyonu önlemeye yönelik Türkiye'nin diplomatik temasları devam ediyor. Bölgede olası bir savaşın engellenmesine yönelik İran ve Rusya ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuç elde edilirken, Şam rejimi, uçaklarla İdlib'e broşür atarak, bir operasyon düzenlenmesi halinde halkın destek olmasını istedi.
Milliyet

'Ekonomik Savaş İlanı Olur' 
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, ABD'nin Rusya karşıtı yaptırımların sertleştirilmesini ekonomik savaş ilanı olarak değerlendirilebileceğini bildirdi. Washington yönetiminin, İngiltere'deki zehirlenme olayı nedeniyle Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları devreye soktuğunu açıklamasının ardından büyük ekonomik sıkıntıya giren Rusya, ABD yönetimine tepki gösterdi. Kamçatka bölgesindeki bir ziyareti sırasında konuşan Medvedev, "Bankacılık işlemleri veya herhangi bir dövizin kullanımına ilişkin bir yasak veya benzeri şey getirirlerse, buna ekonomik savaş ilan edilmiş sayacağız ve gerektiği gibi yanıt vereceğiz. Gerekirse ekonomik, siyasi ya da başka bir şekilde karşılığını vereceğiz. ABD'li dostlarımız bu konuda hata yapmamalı" dedi.
Milliyet

Yargıdan Bakana Göçmen Tehdidi 
ABD'de federal yargıç Emmet Sullivan, sığınma hakkı ile ilgili temyiz davası sürerken sınır dışı edilen El Salvadorlu bir kadınla ilgili Adalet Bakanı Jeff Sessions hakkında işlem başlatılabileceğini açıkladı. BBC'nin haberine göre yıllarca kocasının cisenl tacizlerine maruz kaldığını söyleyen 'Carmen' adlı kadın, hakim kararıyla, çocuğuyla birlikte uçaktan inmeden ABD'ye geri getirildi. Hakim Sullivan, kadın ve kızının sınır dışı edilmesi olayında 'mahkemeyi görmezden geldiği' gerekçesiyle Bakan Sessions hakkında da işlem başlatabileceğini açıkladı. Sessions'ın uygulamaya koyduğu sıkılaştırılan sığınma hakkı kriteleri çerçevesinde 'aile içi şiddet ya da çete şiddetine maruz kalmak sığınma hakkı için yeterli bir kriter olmaktan' çıkarılmıştı. ABD'de tecavüz ve şiddet mağduru olduğu için sığınma hakkı elde on binlerce göçmen bulunuyor. El Salvadorlu kadın da bu kriter üzerinden sığınma hakkı başvurusunda bulunmuştu. Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU) El Salvadorlu anne ve kızının sınır dışı kararını temyiz etmişti. Ancak mahkeme süreci devam ederken Carmen ve kızının sınır dışı edildiği ortaya çıktı.
Vatan

Taliban, Gazne'ye Saldırı Başlattı 
Ağır silahlarla donanmış Taliban güçleri dün sabaha karşı 02.00 sıralarında Afganistan'ın başkenti Kabil'in 120 km güneyinde Gazne ile Kabil arasındaki yolun kontrolünü sağlamak için Gazne şehrine eş zamanlı saldırı başlattı. Daha önce kentteki evlere yerleşen Taliban güçleri, polis karakolu, ev ve işyerlerini ateşe verdi. ABD saldırı helikopterleri ve silahlı insansız araçları ile Afgan güçlerine Taliban'a karşı destek verdi. Taliban'ın kentte kontrolü sağlamaya çalıştığı belirtildi. Gazne Polis Şefi General Ferit Ahmet Meşal Taliban güçlerinin, etrafında aylardır şiddetli çatışmaların sürdüğü Gazne şehrinin birçok bölgesini ele geçirdiğini açıkladı. Afganistan'daki ABD güçlerinin sözcüsü dün sabahtan itibaren ateşin kesildiğini belirtirken, gün boyunca münferit çatışmaların devam ettiğine dair haberler geldi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 7, 3155-7, 3243
Sterlin: 8, 1821-8, 1971
Gram Altın: 249, 6328-249, 9122

Üst Lige Çıkış İçin 3+1 Formülü 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisi için yeni bir model açıkladı. Türkiye'nin 'Yeni Ekonomi Yaklaşımı'nı İstanbul Dolmabahçe'de iş dünyasıyla paylaşan Albayrak, 'üst lige' çıkış için '3+1' formülünü verdi. Yeni yaklaşımın ilk ayağının ekonomik dengelenme olduğunu belirten Albayrak, ikinci ayağı 'sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme', üçüncüyü ise 'daha adaletli paylaşım politikaları' olarak sıraladı. Albayrak bu 3 sac ayağının yanında +1 olarak nitelikli insan gücü ve güçlü toplumu da ekledi.
Milliyet

Skandal Paylaşıma Sert Yanıt 
ABD Başkanı Donald Trump, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bayburt'taki konuşmasının bitişiyle birlikte Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk Lirası'nın ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdiğini duyurdu. Trump, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil" ifadelerini kullandı. Trump'ın paylaşımının ardından döviz piyasaları tarihi rekorlarını tazeledi. Dolar 6.80, euro 7.78 ve sterlin 8.73 liranın üzerine çıktı. Borsa İstanbul endeksi bir ara yüzde 8.63 düşüşle 88 bin 795 puana gerilese de günü yüzde 2.31 düşüşle kapattı. Bakan Albayrak'ın açıklamalarıyla gerileyen döviz, Trump'ın skandal kararını duyurmasıyla yüzde 18'in üzerinde yükseldikten sonra tekrar bir miktar düştü. Dolar 6.47, euro 7.37 ve sterlin 8.25 lira civarında işlem gördü.
Milliyet

Türk Bankalardan Ft'ye Jet Yalanlama 
Türk Lirası'nın euro ve dolar karşısındaki değer kaybının, Türk bankalarının döviz üzerinden aldığı borçlar nedeniyle Avrupa Merkez Bankası'nda (ECB) endişe yarattığı iddia edildi. Financial Times (FT) gazetesinin iki kaynağa dayandırdığı haberde, ECB'nin 3 Avrupa bankasının Türkiye'ye verdiği borçların geri ödenip ödenemeyeceği konusunda kaygılı olduğu yer aldı. Haberde, İspanyol BBVA, İtalyan UniCredit ve Fransız BNP Paribas bankalarının kur artışından özellikle etkilenebileceği belirtildi.
Vatan

Türkiye Ve Çin'i Alıp Dolardan Vazgeçeriz 
ABD'nin yeni yaptırımlar uygulama kararının ardından Rus rublesi son 3 günde yüzde 5'i bulan değer kaybı yaşarken, Moskova'da "ABD baskısının sürmesi durumunda Rusya'nın dolardan vazgeçmesi senaryoları" iş çevrelerinde daha kapsamlı tartışılmaya başlandı. 18.4 milyar dolar serveti ile Forbes'un geçen yıl 'Rusya'nın en zengin iş adamı' ilan ettiği, enerji devi Novatek'in büyük ortağı Leonid Mihelson, ABD'nin bu tavrı devam ederse Rusya'nın uluslararası ticarette partnerleri ile milli para birimleri üzerinden iş yapma sürecinin hız kazanacağını söyledi. Mihelson, bu fikrin Rusya hükümet çevrelerinde uzun süredir tartışıldığını, Çin ve Hindistan ile konunun masaya yatırıldığını belirterek, "Özellikle Çin ile bu süreç hızla ilerliyor" diye konuştu. Mihelson, "Rusya'nın sahip olduğu partner ülkeler bir yere kaybolmaya niyetli değil. Aksine iş birliğini daha da geliştirme niyetinde. Onlar için sadece 'yeşilleri' yani doları başka para birimleri ile değiştirmek gerekli. ABD ile Çin arasındaki ticari savaş ile birlikte biz (Rusya ve Çin) birbirimizi daha çok sevmeye başlayacağız" yorumunu yaptı.
Vatan

6 Milyon Rus Turist Gelecek 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın dün Bayburt'ta bulunduğu sırada yapılan telefon görüşmesinde, ikili ve bölgesel konular hakkında fikir teatisinde bulunuldu. İki lider, Türkiye- Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin olumlu bir seyir izlemesinden, savunma sanayii ve enerji alanlarındaki işbirliğinin sürmesinden memnuniyetlerini dile getirdi. Bayburt'tan sonra Gümüşhane'de önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan şöyle konuştu: "Az önce Putin ile telefonda görüşmem vardı. Rusya'dan bir turist akını vardı. Zannediyorum 6 milyon Rus turist gelecek. Aramızdaki bu ilişkiler bizleri daha güçlü hale getiriyor. Karadeniz kaynıyor zaten şimdi. Gümüşhane, Bayburt, Rize, Trabzon, Artvin iş adamlarına bağırıyorum, gelin buralara otelleri yapın. Benim bir ricam var, yaylalara dikey mimari yapmayın. Yazık ediyorsunuz" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Vida İçin Yeni Plan 
Transfer döneminin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Domagoj Vida'yı özellikle İngiltere Premier Lig'e satmayı planlayan, fakat ödenecek peşinat konusunda Ada ekipleriyle anlaşma sağlayamayan Beşiktaş Yönetimi rotasını şimdi de İspanya, Fransa ve İtalya'dan gelecek tekliflere çevirdi. Özellikle Arsenal ve Liverpool ile yapılan pazarlıklarda bonservis bedelinin büyük çoğunluğunu peşin isteyen Başkan Fikret Orman, hiçbir kulübün buna yanaşmaması nedeniyle Hırvat oyuncuyu başka bir teklif gelene kadar kadroda tutma kararı aldı. Cenk Tosun'u da yaz döneminde vermeyip devre arasında daha yüksek rakama Everton'a gönderen Başkan Orman, diğer ülkelerden de uygun teklif gelmezse Vida'yı kadroda tutacak
Milliyet

Nerede Kalmıştık? 
Son şampiyon Galatasaray, Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun açılış maçında Ankaragücü'nü 3-1 yendi. Aslan maça kötü başladı ve kalesinde erken bir gol gördü. Ancak Terim'in öğrencileri panik yapmadı. Serdar Aziz'le eşitlik sayısı geldi. Kone kendi kalesine fantastik bir gol attı. Uzatmada ise Eren Derdiyok gala gecesinde sahne aldı. 7'de Mokhtar'ın ara pasında El Kabir iyi hareketlendi ve karşı karşıya pozisyonda sezonun ilk golünü attı. 22'de kullanılan kornerde Maicon'un kafasıyla arka direğe yönlendirdiği topu Serdar Aziz tamamladı ve skora denge geldi: 1-1.
Milliyet

'Satmada Da Becerili Olmalı' 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, bu galibiyetle deplasman fobisini aştıklarını söylerken, zemini eleştirdi. Tecrübeli çalıştırıcı, yedek bıraktığı yıldızlar konusunda da açık konuştu. Gomis ile arasında bir özür durumunun olmadığını dile getiren Terim, "Galatasaray'ın ve UEFA'nın durumu açık. Herkesi kazanma adına uğraşıyoruz. Gomis bizim için çok değerli ve kazanmak için çalışacağız. Belhanda bize iki hafta sonra katıldı. Galatasaray Kulübü'nün satmada da becerisi olmalı... Daha yukarı çıkmamamız lazım. Sol beke birşey olsa sağ ayaklı oynatacağız. Herkes bu mücadelenin içinde oluyor" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme