.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Ağustos 2018 Pazar

12.08.2018 Genel Gündem12.08.2018
TÜRKİYE 
Rize'de 332 Noktada Sel Ve Heyelan 
Rize'de, önceki gece etkili olan şiddetli yağmur, sel ve heyelanlara neden oldu. Rize Valiliği bünyesinde oluşturulan kriz merkezi koordinesinde, Afet ve Acil Durum (AFAD), İl Özel İdaresi, Karayolları ve Tarım Müdürlüğü'nden ekipler, 8 ilçede hasar tespit çalışması başlattı. İlk tespitlere göre, kentte 332 noktada sel ve heyelan meydana geldi. Heyelanda ağır hasar gören 6 evin yıkılmasına, heyelan riski taşıyan 50 evin ise tahliyesine karar verildi. Söz konusu bölgede istinat duvarı yapılması kararlaştırıldı. Sel nedeniyle yaklaşık 10 araç da toprak altında kaldı. En fazla hasarın Pazar ilçesi ve köylerinde oluştuğu belirlendi. Öte yandan, DSİ ekipleri iş makineleri yardımıyla dereleri temizleme çalışmasını sürdürüyor. Bölgede ayrıca köy ve mahalle yolları ile kara yolunda hasar oluştu, tarım arazileri zarar gördü.
Milliyet


'Burası Çatladıkapı Ülkesi Mi?' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklandıktan sonra ev hapsi ile tahliyesine karar verilen Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmasını isteyen ABD'nin Türkiye'ye yönelik tehdidini ilk kez açıkladı. Erdoğan, "Tehdit ediyor ya. 'Saat 18.00'e kadar, yarın akşama kadar göndereceksiniz.' Burası çatladıkapı ülkesi mi ya? Burası Türkiye, ne yapıyorsunuz?" diye tepki gösterdi.
Milliyet

'Amerika, Türkiye'yi Tamamen Kaybeder' 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde "Türkiye- ABD ilişkilerindeki krize dair" konulu bir yazı kaleme aldı. FETÖ'nün, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdiğinde birçok uluslararası yorumcunun, Türk devletinin ve ekonomisinin tamamen çökeceğini öngördüğünü hatırlatan Kalın, ancak Türkiye'nin bu karanlıktan daha güçlü çıkarak siyasi istikrar ve iktisadi kalkınma yolunda yürümeye devam ettiğini belirtti
Vatan

Trump'ın Her Tweet'i Onurumuzu Zedeliyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği "ekonomi" konulu basın toplantısında, ABD'yle yaşanan gerilime şu sözlerle değindi: Trump'ın attığı her tweet Türk halkının onurunu zedeliyor. Asla kabul etmiyoruz. Asla doğru bulmuyoruz. Hele hele müttefik olarak tanımladığımız bir ülkenin Türkiye'ye düşmanca yaklaşımını asla doğru bulmuyoruz. Bu konuda Türkiye'de bir görüş birliğinin sağlanması da bence çok önemli.
Vatan

En Hüzünlü Doğum Günü 
Karakaya'nın doğum gününü dün kabri başında kutladı. Serkan Karakaya, babası Mustafa ve kız kardeşi Fatma Nur Karakaya (11) ile Şarkışla Garnizon Şehitliği'nde bulunan eşi Nurcan ve aynı saldırıda şehit düşen 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa'nın mezarını ziyaret etti. Eşinin doğum günü dolayısıyla üzerinde karısının ve bebeğinin fotoğraflarının bulunduğu, "Elinden tutup nereye gittiğini umursamadan yürüyecek birisi olmalıydı. Ben bu yolculuğa seninle çıkmayı, sonuna kadar seninle gidip bu yolu sadece senin elinden tutarak yürümeyi seçtim. İyi ki doğdun hatunum" yazılı pankart hazırlatan Karakaya, mezarlıkta hüzünlü anlar yaşadı. Eşinin 25. doğum günü olduğunu söyleyen Karakaya, "Hayatta olsaydı, şehadete ermemiş olsaydı Yüksekova'da güzel bir sürpriz hazırlamıştım, onu yapacaktım. Rabbim ona sürprizlerin en güzelini hazırlamıştır. Eminim, Kevser Irmağı'nın kenarında oğlumla, meleklerle kutluyordur doğum gününü. Allah mekanlarını cennet etsin. Biz yine de kutlayalım diye mezarı başına geldik. İnşallah bizi görmüştür ve sevinmiştir. Bize bu acıyı yaşatanın Allah bin türlü belasını versin tez zamanda" dedi.
Hürriyet
 
DÜNYA 
İdlib'e Hava Saldırısı Başladı 
Suriye'de rejim, Türkiye'nin desteklediği muhalif grupların kontrolünde bulunan İdlib'e kapsamlı harekât hazırlığını sürdürürken, operasyonun bayramdan sonra başlayacağı ileri sürüldü. Harekât öncesi rejimin kontrol ettiği sınır hattındaki muhalif hedefler havadan vurulmaya başlandı. Suriye rejimine bağlı savaş uçaklarının yoğun hava saldırılarında beş kişi yaşamını yitirdi. İdlib'e kara operasyonuna karşı olan Ankara'nın, Rusya yönetimi ile temasları yoğunlaştı. Şam rejiminin tehdidi altında bulunan kırsal bölgelerden aileler, İdlib merkezine göç etmeye başladı. Ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), operasyona destek için Şam'da Esad yönetimi ile yeniden bir araya geldi. DSG, İdlib operasyonuna destek karşılığında Afrin'in alınası ve Kuzey Suriye'de özerk bir yönetime "evet" denmesinde ısrar ediyor.
Milliyet

Zarif'ten Abd'ye 'Türkiye' Tepkisi 
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO üyesi Türkiye'nin ekonomisine yönelik açıklamalarını "utanç verici" şeklinde niteledi. Zarif, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Trump'ın NATO müttefiki Türkiye'ye ekonomik zorlukları coşkuyla dayatması utanç verici. ABD yaptırımlara ve zorbalığa bağımlılığını düzeltmeli aksi takdirde tüm dünya ülkeleri onu zorlamak için sözlü kınamaların ötesine geçecektir. Biz daha önce de komşularımızın yanındaydık şimdi de yanlarında olacağız" ifadelerini kullandı. Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu.
Milliyet

Acı Her Gün Büyüyor 
Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, yaptığı açıklamada, depremde yaşamını yitirenlerin 387'ye çıktığını belirtti. Depremden olumsuz etkilenen 387 binden fazla kişinin güvenli alanlara tahliye edildiği bilgisini paylaşan Nugroho,14 binden fazla yaralı olduğunu belirtirken, depremde bölge genelinde 67 bin 875 evin, 468 okulun, 15 cami, 50 mescit, 3 hastane, 10 klinik ve 20 ofis binasının da zarar gördüğünü kaydetti. Depremin ardından 500'den fazla artçı sarsıntının yaşandığını bildiren Nugroho, enkaz altında insanların olduğundan şüphelendiklerini ve can kayıplarının artmasından endişe etiklerini vurguladı. Öte yandan, bölgede kapsamlı arama çalışmaları devam ederken, bölgeden tahliye edilenlerin içme suyu ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluklar yaşandığı belirtiliyor. Lombok'ta 29 Temmuz'da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde 16 kişi hayatını kaybetmişti. 5 Ağustos'ta 7 büyüklüğünde deprem ile şiddetli bir şekilde sarsılan bölgede, perşembe günü de 6.2 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 7, 3155-7, 3243
Sterlin: 8, 1821-8, 1971
Gram Altın: 249, 6328-249, 9122

'Mısır Şurubu'na Nişasta Kamuflajı 
Tarım ve Orman Bakanlığı şekerli ürünlere ilişkin mevzuatta yapacağı değişiklikle, vatandaşlar mısır şurubundan elde edilen her ürünün etiketinde 'nişasta bazlı' ifadesini görebilecek. Yüksek fruktozlu mısır şurubu olarak da bilinen nişasta bazlı şekerler (NBŞ), en ucuz ve en fazla mısırdan, ayrıca patates ve buğday gibi bitkilerden elde ediliyor. NBŞ'nin içeriğinde değişen oranlarda fruktoz ve glukoz bulunuyor. 'Sakkaroz' yani sofra şekerindeki glukoz ve fruktoz, moleküler düzeyde bağlı iken NBŞ'de yer alan fruktoz ve glukoz sıvı formda serbest yüzer halde duruyor. Bu farklılığın sağlığa etkileri de her geçen gün hem tüketiciler, hem de uzmanlar tarafından daha fazla sorgulanır hale geldi.
Milliyet

Tedbir Dönemi 
Türkiye'de kur hareketliliğinden kaynaklanan yüksek tansiyonlu bir süreç yaşanıyor. Dolar kuru bir günde yüzde 17 artarak 6.51 seviyesine kadar yükseldi. ABD ile gerilen ilişkiler, Merkez Bankası'nın sessizliği ve küresel para hareketliliği, Türkiye'nin hareket alanını giderek daraltıyor. Söz konusu gelişmelere bağlı olarak dolar, faiz ve borsada dengeler olumsuz yönde hareket ediyor. Krize işaret eden gösterge niteliğindeki beş yıllık CDS oranı 429 seviyesine yükseldi. Dolar/TL kurunun hareketlenmesiyle birlikte kura yönelik global talepte artış görüldü. Bu da Euro/ dolar paritesinin 1.14 seviyesine gerilemesine neden oldu.
Milliyet

Abd Yeni Tarifeye Pazartesi Geçiyor 
Türkiye ile ABD arasında siyasi krizi ticari krize dönüştüren tweet sonrası yeni oranlar yarından itibaren geçerli olacak. ABD hükümeti, Türkiye'den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını 2 katına çıkararak yüzde 50'den uygulamaya 13 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. Beyaz Saray tarafından Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos'tan başlayarak Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim" ifadesi kullanıldı.
Vatan

Gazda En Ucuzuz Elektrikte 4'üz 
Her ne kadar Botaş'ın gaz fiyatına yüzde 49.5 zam yapmasının ardından perakende elektrik fiyatları artsa da Türkiye bu alanda en uçun ülke özelliğini koruyor. Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) son verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye 2017'de konutlarda kullanılan 1 kilovatsaat elektrik eşdeğeri gaz için 2.4 euro/cent ödeyerek en ucuz doğalgaz tüketen ülke oldu. Aynı listede, en ucuz doğalgaz fiyatlarında Türkiye'yi geçen yıl konutlarda kilovatsaat başına ödenen 3 euro/cent ile Romanya ve Moldova, 3.4 euro/ cent ile Sırbistan ve 3.5 euro/cent ile Bulgaristan izledi.
Vatan

Avrupa'ya Dolar Çağrısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rize'de Avrupa ülkelerine çağrıda bulundu. Çin, Rusya ve İran ile milli para üzerinden ticaret yapılacağını söyleyen Erdoğan, "Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli para üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Şayet Avrupa ülkeleri de dolar cenderesinden çıkmak istiyorlarsa onlarla da benzer sistemi kurmaya hazırız. Tüm dünyaya ekonomik savaş ilan eden yaptırım tehditleriyle ülkeleri haraca bağlayan bu düzeni asla kabul etmiyoruz. Yaptırım, kur hiçbiri umurumuzda değil. Kimseden inayet beklemeyeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Savunma sanayiinde bunu yaptık" diye konuştu.
Hürriyet

SPOR 
Hodri Meydan 
Beşiktaş Kulübü, Eylül ayında olağanüstü genel kurula gidiyor. Başkan Fikret Orman, yönetim kurulunda değişiklik yapmak amacıyla olağanüstü genel kurula gitme kararı alacaklarını açıkladı. Siyah-beyazlı kulübün Divan Kurulu toplantısı Vodafone Park Moda Merkezi'nde gerçekleştirildi. Zorlu bir süreçten geçtiklerinin altını çizen Başkan Orman, "Türkiye olarak da kulüp olarak da bunu yönetme durumumuz var. Tüzük tadiline ihtiyacımız var. Beşiktaş'ta çok zor bir sürece giriyoruz. Bunu yönetebilmek için heyecanımızı artırmamız lazım. 6,5 sene içinde hepimiz yorulduk ve bu yorgunluğun haricinde silkelenmemiz lazım. Yönetim kurulu olarak da eylül veya eylülün sonunda tüzük tadil kongresini yapacak ve bunu birleştireceğim" dedi.
Milliyet

'Kendinize Kulup Bulun' 
Galatasaray, teknik direktör Fatih Terim tarafından Ankaragücü maçında yedek soyundurulan Gomis, Feghouli ve Belhanda'yı satılığa çıkarıyor. Cim-Bom zam krizi çıkaran Fransız golcüsü Gomis ile beraber Belhanda ve Feghouli'yi de gözden çıkardı. Buna gerekçe olarak ise oyuncuların yüksek maliyetleri gösterildi.
Milliyet

Kadıkoy'de Mis Cocu'lar 
Önce atmosfer ile başlayalım. Uğultu ve ıslıktan kulaklarımı Kadıköy'de en son ne zaman kapamak zorunda kaldığımı hatırlamıyorum. Fenerbahçe taraftarı adeta yılların acısını çıkardı dün. Son dönemde tribüne gitmeyen, eski yönetim ve takımla arasına mesafe koyan taraftar, dün çok farklıydı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme