.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Ağustos 2018 Pazartesi

13.08.2018 Genel Gündem13.08.2018
TÜRKİYE 
'Töre Konuştu Han Sustu' 
İYİ Parti'de dün yapılan ikinci olağanüstü kurultayda geçerli 881 oyun tamamını alan Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi. Akşener, "Görev, töre gereğidir. Töre konuştu, han sustu" dedi ve özetle şunları söyledi: "50 yıllık partiler kadar oy almamıza rağmen, iddiamızla sınanmayı esas aldık, sorumluluğu üstlenerek çekildik. Veda niyetine 'Ben sizi çok sevdim be' demiştim. Bu sözümü alıp elimi ayağımı bağlayan bir hamleye çevirdiniz. 'Biz de seni çok sevdik be' dediniz. Kararınıza teslim oldum. Görev, töre gereğidir. Töre konuştu, han sustu. İradenize boyun eğdim. Sizlere kolay bir başarı vaat etmiyorum. Sabaha iktidar umanlar, bizimle yola çıkmasın. Yolumuz uzun ve çetin."
Hürriyet


CHP'de Muhalefet İçinde Muhalefet 
CHP'de parti içi muhalefet, kurultayın toplanmaması üzerine, yeni yol haritasını belirlemek üzere Ankara'da bir otelde dün bir araya geldi. Ancak bu toplantı CHP içi muhalefetteki kırılmayı ortaya koydu. Muhalefetin çağrısına destek verip olağanüstü kurultay için imza atan delegelerin yarısına yakını toplantıya katılmadı. CHP'de seçimli olağanüstü kurultay için imza toplama girişiminin başarısız olmasının ardından, parti içi muhalefette kırılma yaşandı. Muharrem İnce'ye yakın grubun yeni yol haritası belirlemek için yaptığı toplantıya imzacı delegelerin yarısı katılmazken "Türkiye krizdeyken tüzük kurultayı tartışılmaz. Yapılması gereken Kılıçdaroğlu'nun partiyi toplaması" değerlendirmeleri yapıldı.
Hürriyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye Meydan Okudu: Hadi Güle Güle 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye tepkisini "Bunun adı Türkiye'ye operasyon çekmektir" sözleriyle sürdürerek, "Türk milleti kendisine tokat atana öteki yüzünü dönecek bir halk değildir. Biz gördüğümüz dostluklar karşısında ne kadar kadirşinas isek, maruz kaldığımız düşmanlıkların cevabını misliyle verecek kadar da şedit bir ülkeyiz. 81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını, yarım asrı geçen müttefikliğini terör örgütleri ile ilişkileri uğruna feda edene sadece hadi güle güle deriz" diye konuştu.
Milliyet

TBMM Başkanı Ve Bakanlar Şehit Evini Ziyaret Etti 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa ile şehit düşen asker eşi Nurcan Karakaya'nın Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki babaevini ziyaret ederek, aileye taziyelerini iletti. Basına kapalı ziyarette, Meclis Başkanı Yıldırım'a eşi Semiha Yıldırım, Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, AK Parti Sivas Milletvekilleri Habib Soluk ve Semiha Ekinci, Sivas Valisi Davut Gül ile bazı protokol üyeleri de eşlik etti.
Milliyet

Brunson'un Kilisesinde Gerginlik 
İzmir'in Konak ilçesinde, ev hapsinde bulunan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un eşi Norine Brunson, Alsancak semtindeki Diriliş Kilisesi'ne gelerek, pazar ayinine katıldı. Sivil polisler, kilisenin çevresinde önlem alırken, pencereler ile kapıların kapalı olduğu görüldü. Ayin öncesi dış cephesinde temizlik yapılan kilisenin giriş kapısının üst bölümünde asılı Türk bayrağının ise halen yerinde durduğu görüldü.
Vatan

Savcı Ve Öğretmenlerin Katili PKK'nın 1 Numarası Öldürüldü 
Terör örgütünün Türkiye'deki sözde 1 numaralı ismi olduğu öne sürülen ve 4 milyon lira ödülle kırmızı listede yer alan 'Atakan Mahir' kod adlı İbrahim Çoban Tunceli'de gerçekleştirilen operasyonda öldürüldü. Bölgede gerçekleştirilen terör saldırısının içinde yer alan ya da talimatını veren Çoban'ın, 25 yıldır örgütün dağ kadrosunda olduğu ve PKK'nın silahlı kanadı olan HPG'nin sözde askeri konsey üyesi olduğu belirtildi.
Vatan

DÜNYA 
5 Ülke Hazar'ı Paylaştı 
Petrol ve doğalgaz zengini Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan beş ülke Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve İran, 20 yıldan fazla süren müzakerelerin ardından anlaştı. Dün Kazakistan'ın Aktau kentinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangül Berdimuhammedov ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hazar Denizi Hukuki Statüsü Konvansiyonu'nu imzaladı.
Hürriyet

Moskova Vizelerin Kaldırılmasına Hazır 
Rusya'nın, Türk vatandaşlarına yönelik bazı kategorilerde vizelerin kaldırılmasına hazır olduğu ve konunun, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un temaslarında gündeme geleceği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, Türk vatandaşlarına yönelik bazı kategorilerde vizelerin kaldırılmasına hazır olduklarını vurguladı. Bakanlık açıklamasında, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un bugün başlayacak ve iki gün sürmesi planlanan Türkiye ziyaretinde, iki ülke vatandaşlarının seyahatlerinin kolaylaştırılması konusunda da istişarelerde bulunacağı belirtildi.
Milliyet

'Merhametsiz' Füze İle Vuruyorlar 
Suriye'de Dera ve Doğu Guta'dan sonra yönünü İdlib'e çeviren Beşar Esad yönetimi, kenti almak için sınıra ağır silah desteğinde asker sevk etmeyi sürdürüyor. Muhalişerin mevzileri "merhametsiz" olarak ifade edilen füze ve beton delici bombalarla vurulurken, saldırıyı engellemek için Ankara'nın, İran ve Rusya'dan "Ellerinden geleni yapma" sözü aldığı ileri sürüldü. Rejim güçlerinin İdlib'e yönelik askeri harekatı yeni bir aşamaya girdi. IMP News'in güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, rejim güçleri, Halep'in batısında, İdlib sınır hattında hava saldırılarına ağırlık verdi.
Milliyet

'Neo-Nazilere ABD'de Yer Yok' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın büyük kızı Ivanka Trump, Charlottesville kentinde, beyazların üstünlüğünü savunanların gösterileri sonrası ortaya çıkan şiddet olaylarının yıl dönümünde ırkçılık karşıtı bir mesaj yayımladı. Ivanka Trump attığı tweet'te, "1 yıl önce Charlottesville'de nefret, bağnazlık ve şiddetin çirkin bir şekilde sergilenmesine şahit olduk. ABD'liler özgürlüğü, ifade özgürlüğünü ve fikirlerde çeşitliliği koruyan bir ülkede yaşarken ülkemizde beyazların üstünlüğünü savunanlara, ırkçılığa ve neo-Nazizm'e yer yok" ifadelerini kullandı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,9547-6,9701     
Euro: 7,7178-7,7212
Sterlin: 8,8256-8,8503                                             
Gram Altın: 270,1606-270,3241

Yabancıların TL'ye Güveni Sürüyor 
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, sigorta sektörünün yarattığı fon miktarının 133 milyar TL olduğunu ve şirketlerin yüzde 85'inin fonlarını TL'de tuttuğunu açıkladı. Çağlar, geçen yıl da benzer bir tablo olduğunu belirterek, "Geçen sene de sigorta şirketleri ellerindeki fonların yüzde 85'ini TL'de, yüzde 15'ini yabancı parada tutuyordu. Bu sene de durum aynı. Pozisyonlarını değiştirmediler." dedi.
Hürriyet

Sanayi Taşınıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından "sanayide milli atılım" sloganıyla şehirdeki sanayi sitelerinin dönüştürülmesine yönelik proje kapsamında, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınması için ilk başvuru Sivas'tan yapıldı. İlk etapta Isparta, Kastamonu, Düzce, Malatya, Elazığ, Rize, Sivas, Bursa, Tokat, Afyonkarahisar ve Kırıkkale'deki sanayi sitesinin dönüşümüne başlanacak. Maliyeti 22.7 milyar lira olan proje kapsamında 317 bin kişi istihdam edilecek, 63 bin 467 işyeri yapılacak. Sivas'ta, şehir içindeki Eski Sanayi ve Ata Sanayi siteleri, Seyfebeli Modern Sanayi Siteleri'ne taşınacak. Kent merkezindeki sanayilerin taşınmasıyla daha modern bir yapıya kavuşacak Sivas'ta, 2019'da projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.
Posta

BDDK'dan Döviz Hamlesi 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dövizdeki dalgalanmaları önlemek için "Bankalarımız ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız" açıklaması yapmıştı. Bu açıklamayla birlikte BDDK'dan hemen hamle geldi. BDDK'dan gece yarısı şu açıklama yapıldı: "Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swap'larından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot+vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50'sini geçemeyecektir."
Posta

'Piyasaları Rahatlatacak Aksiyon Planları Hazır' 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'a gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Albayrak, "Son dönemde kurlarda yaşanan oynaklığı, bunun ekonomimize etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine kurların bugünkü tablosunun ekonomik verilerle açıklanmasının mümkün olmadığını belirterek "Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten" ifadelerini kullandı. Bu durumu Rusya'nın da yaşadığını, ancak çok güçlü bir toparlanma yaşadığını anımsatan Albayrak, "Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir" dedi.
Milliyet

Ülkeme Güveniyorum SUV 2021'e Yetişiyor 
Güney Koreli Hyundai'nin deniz aşırı ilk tesisi olan İzmit'te i10 ve i20'den sonra üçüncü model heyecanı yaşanıyor. Hyundai piyasadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye'deki yeni SUV projesinin çalışmalarını hızlandırıyor. Şirket Avrupa'da büyüyen SUV pazarında rekabete gireceği yeni silahını 2021'de bantlardan indirmeyi planlıyor.
Vatan

STK'ların 300 Talebi İçin Ticaret Randevusu 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni dönemde sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) etkin iletişim halinde olacaklarını ve ticareti, ihracatı artırmak için proaktif politikalar uygulayacaklarını belirterek, "Bu kapsamda bir İstişare Kurulu oluşturduk. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak, özel sektörün önünü açmak amacıyla bütün kesimlerin fikirlerini, önerilerini dinleyeceğiz" dedi.
Vatan

SPOR 
Türkiye Fırtınası 
Almanya'nın başkenti Berlin'de dün sona eren Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye rüzgarı esti. 4x100 bayrak finalinde Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Yiğitcan Hekimoğlu ve Ramil Guliyev'den oluşan ekibimiz 37.98'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak gümüş madalya aldı. Bayrağı son devralan Ramil Guliyev müthiş koştu, arayı kapattı, ancak ikinci olabildi. 4x100 metre bayrak yarışında Büyük Britanya şampiyonluğa ulaştı
Posta

İbrahim Çolak Tarih Yazdı 
Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda milli sporcu İbrahim Çolak, halka aletinde gümüş madalya elde etti. İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen şampiyonada İbrahim Çolak, bu alanda Türkiye'ye ilk gümüş madalyasını getirdi. Son gün final maçlarına çıkan Ahmet Önder yer hareketinde 8'inci, paralel aletinde 5'inci oldu. Ümit Şamiloğlu ise barfiks aleti finalini 7'nci sırada bitirdi.
Posta

Beşiktaş Daha 'Süper' 
Siyah-beyazlılar, ilk yarıda kopardığı maçı zora soktu, buna rağmen galibiyeti cebine koydu. Pepe ve Babel'in golleriyle devre arasına iki farklı üstünlükle giden Kartal, 56'da Necip'in büyük hatasıyla Selezynov'a golü sundu. Buna rağmen zafer Beşiktaş'ın oldu. Beşiktaş'ın savunmacısı, geçen sezon olduğu gibi bu sezonun da açılış golüne imza attı. Lens de siyahbeyazlı formayla çıktığı 25. maçında ilk asistini yaptı.
Milliyet

Başakşehir Fırtına Gibi 
Ünal Karaman'ın ilk kez sahne aldığı maçta Trabzonspor 90 dakika isabetli şut dahi atamadı. Başakşehir ise 43'te Da Costa ile öne geçtiği karşılaşmada noktayı 90+1'de Adebayor ile koydu. Trabzon'un başında ilk resmi maçını kaybeden Ünal Karaman, 90 dakikanın ardından şunları söyledi: "Özellikle 2-3 oyuncumuzdan bu dönemde farklı bir duruş bekliyorduk. Kaybettiğimiz için üzgünüm ama ligin henüz başı. Kaybederken kazananlar safında olacağımız bir hafta geçirdik."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme