.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Ağustos 2018 Salı

14.08.2018 Genel Gündem14.08.2018
TÜRKİYE 
Avrupa'dan Destek 
ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yaptırımlarının ardından Avrupa ülkelerinden destek mesajları geliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Berlin'deki basın toplantısında "Ekonomik refaha sahip bir Türkiye görmek istiyoruz. Bu da bizim çıkarımızadır" dedi. Alman bakanlardan da iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin önemini vurgulayan açıklamalar yapıldı. İtalya'da ise Dışişleri Bakanı'nın ardından, Başbakanlık Müsteşarı Giorgetti Türkiye'ye desteğini açıklarken, kendilerinin de bu tür bir ekonomik saldırıyla karşılaşabileceğini söyledi.
Hürriyet


'Acil Durum' Yetkisi Aldı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener önceki gün yapılan olağanüstü kurultayda güven tazelerken tüzükte de değişiklikler yapıldı. İYİ Parti, teşkilatları görevden alma yetkisini 'acil ve gecikmesinde sakınca bulunan haller'de Akşener'e devretti. Yerel seçim çalışmalarına başlamak için 1 Eylül'ün hedef koyulduğu partinin tüzüğünde yedi maddede değişiklik yapıldı. Başkanlık Divanı görev ve yetkilerini düzenleyen tüzüğün 51. Maddesi değiştirildi. Maddeye göre, "Acil ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde il ve ilçe başkanları ile il ve ilçe yönetim kurullarına kısmen veya tamamen el çektirme ve atama yetkisi", genel başkan ve teşkilat işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısına verildi.
Hürriyet

Stratejik Ortağını Sırtından Vuruyorsun 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türk ekonomisine yönelik yaptırım kararlarını bir saldırı olarak nitelendirerek, "Bir taraftan stratejik ortak olacaksın. Öbür taraftan stratejik ortağının ayaklarına kurşun sıkacaksın. Afganistan'da, Somali'de, NATO'da beraber olacaksın. Ondan sonra kalkıp stratejik ortağını sırtından vurmaya yöneleceksin. Böyle bir şey kabullenilebilir mi? Bunlara bizim eyvallah etmemiz mümkün değil" dedi. Erdoğan, küresel sistemin kabadayılarının Türkiye'nin bedeli kanla ödenmiş kazanımlarına el uzatamayacağını kaydetti.
Milliyet

ABD'nin Tutumunu Asla Kabul Etmeyiz 
CHP'de, geçen cuma yenilenen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün ilk toplantısını yaptı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, ekonomik gelişmeler, Ordu'daki sel felaketi ve parti içi muhalefetin yeni girişimlerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunuldu. Alınan bilgilere göre, sel felaketiyle ilgili görevlendirilen heyette yer alan Orhan Sarıbal, bölgedeki incelemelerine ilişkin kurula bilgi sundu. Önceki gün bölgede ziyaretlerde bulunan Kılıçdaroğlu'nun, "Sel felaketinde ciddi ihmaller var. Oradaki yerel yönetime de vatandaşların şikayetleri var. Bunların takipçisi olacağız" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun sel felaketinin gündemde tutulması ve bu konuda TBMM Başkanlığı'na bir araştırma önergesi verilmesi konusunda kurmaylarına talimat verdiği belirtildi.
Milliyet

Arkaz, İyi Parti'den MHP'ye Geçti 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliğine yeniden seçilmeyen İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz'ı partisine davet etti. MHP'den yapılan açıklamaya göre Bahçeli, bir araya geldiği bazı gazetecilerin, Meclis'teki yemin töreninin ardından kendisinin elini öpen Arkaz'ın İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda GİK dışında kalmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. "İYİ Parti İstanbul Milletvekili Sayın Hayati Arkaz el öpme hadisesinden sonra sistemli bir şekilde saldırılara maruz kalmış ve dışlanmıştır" ifadesini kullanan Bahçeli, Arkaz'ın GİK listesinin dışında bırakıldığını hatırlattı.
Vatan

CHP'nin Tepkisi Trump'a 
CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) dünkü toplantısı sonrası yapılan açıklamada iktidardan çok ABD'ye yüklenilmesi dikkat çekti. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantıda ekonomide yaşananları uzun uzun değerlendirdiklerini söyledi. Meclis'in derhal toplanması çağrısında bulunan Öztrak şöyle konuştu: Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybı ve buna bağlı olarak ekonomide yaşanan gelişmeler toplumun her kesimini tedirgin etmektedir. ABD Başkanı'nın açıklamaları, uygulanan yaptırımlar ve son olarak alüminyum ve demir çeliğe konan vergileri kabul etmek mümkün değil..."
Vatan

DÜNYA 

Rus Bakan Lavrov Bugün Ankara'da: Gündem İdlib 
Suriye'de Esad rejiminin, çatışmasızlık bölgesi ilan edilmiş ve Türkiye'nin 12 ayrı gözlem noktası kurduğu İdlib'e yönelik havadan yoğun bombardımanı Ankara'nın rahatsızlığını artırdı. Esad rejiminin sivillerin yaşadığı yerlere bombardımanı sürdürmesi halinde Türkiye sınırına yakın bu bölgeden yeni bir göç dalgası endişesi yaşayan Ankara, bu ihtimale karşı her türlü hazırlığı yapıyor. Muhaliflerin Suriye'deki son kalesi olarak görülen İdlib'te yaklaşık 2.5 milyon kişi yaşıyor. Üst düzey bir yetkili Hürriyet'e, "Olası bir göç hareketliliğinde Türkiye'ye giriş izni verilmeyecek. Tüm tedbirler Suriye içinde alınacak" dedi.
Hürriyet

Trump F-35 Teslimatını Erteledi 
ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 716 milyar dolarlık 2019 mali yılı bütçesine ilişkin yasa tasarısını New York eyaletindeki Fort Drum askeri üssünde gerçekleştirilen törenle imzaladı. Törende yaptığı konuşmada söz konusu yasanın son 20 yılda Kongre'den en hızlı geçen tasarı olduğuna dikkati çeken Trump, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Milliyet

İki Kore'nin Yeni Zirvesi Eylül Ayında Yapılacak 
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, eylül ayında Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bir araya gelecekleri açıklandı. Yonhap ajansının haberine göre, iki ülke üst düzey temsilcilerinin, dun sınırdaki Panmunjom Ateşkes Koyu'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, "Pyongyang'da eylül ayında Koreler arası bir zirve düzenlenmesi konusunda mutabık kaldık" denildi.
Milliyet

İhanet Diyemem Ama Büyük Hatalar Var 
Hamaney ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların sadece ABD baskısı sonucu olmadığını, hükümetin yanlış uygulamalarından da kaynakladığını söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan Hamaney "Ekonomi uzmanları ve birçok yetkili bu konunun nedeninin dışarıdan değil içeriden kaynaklı olduğuna inanıyor. Yaptırımların etkisi oldu ancak ana faktör bizim bunları nasıl ele aldığımız" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 
Dolar: 6,9448-6,9557
Euro: 7,9162-7,9341 
Sterlin: 8,8696-8,8839
Gram Altın: 266,5666-267,1203

2 Milyon Esnaf Dijitalleşiyor 
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Turkcell'in imza attığı işbirliğiyle yaklaşık 2 milyon esnafın tüm dijital iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için avantajlı özel hizmet paketleri geliyor. Bu sayede Türk ekonomisinin temel taşını oluşturan esnafın, dijitalleşme süreçlerinin hızla tamamlanması yolunda önemli bir adım daha atılmış olacak. Uzun soluklu dijitalleşmenin ilk adımı olarak TESK üyeleri, Turkcell'in esnaf paketlerini tercih ederek tüm dijital iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Aynı zamanda kendilerine özel sunulan Akıllı Faks gibi dijital çözümlere de sahip olabilecek.
Hürriyet

Turizmden 32 Milyarlık Döviz Desteği 
Turizm sektörü Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasıyla hareketli günler yaşarken, tatil merkezlerindeki rezervasyonlar yüzde 95'e çıktı. Bayrama kadar doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaşması bekleniyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Turizmde geçen seneye göre yüzde 30 artış var. 32 milyar dolar döviz girdisi bekliyoruz" dedi. Yabancı turist sayısında da yüzde 30 gibi çok ciddi bir artış olduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, "40 milyon turist hedefini 2017'den beri telaffuz ediyoruz, negatif bir şey olmazsa bu hedef yakalanır. Cari açığın finansmanına en büyük katkıyı veren sektörlerden biri olan turizmin bu yıl da katkısı yüzde 50'ye ulaşacaktır" diye konuştu.
Posta

Milyonlara Destek Müjdesi 
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığının 100 günlük yol haritasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk "1000 liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz. Düzenlemeden 150 bin emekli yararlanacak. Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin SGK borçlarını da terkin ediyoruz (siliyoruz)" dedi. 40 bin er ve erbaş ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacaklarına da vurgu yapan Zehra Zümrüt Selçuk şöyle devam etti: "İşsizlik ödeneğinde başvuru şartlarını esnettik. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kalkacak."
Posta

Milli Parayla Ticarete Rusya'dan Tam Destek 
Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, uluslararası ticarette milli para birimlerinin kullanılmasıyla ilgili uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Rusya, Türkiye ile de milli para birimleriyle ticaret istiyor. Bu konu üzerinde titizlikle çalışılması gerekiyor" dedi. Peskov, başkent Moskova'da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin uluslararası ticarette milli para birimlerinin kullanılmasına yönelik açıklamalarını değerlendirdi.
Milliyet

Savunmanın Devleri Arasında 4 Türk 
Dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi kabul edilen 'Defense News Top 100'de yer alan Türk şirketi sayısı 4'e yükseldi. Listede ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) olmak üzere 4 Türk firması yer aldı. ASELSAN 55, TUSAŞ 64, ROKETSAN 96 ve STM 97'inci sırada kendilerine yer buldu. STM ilk kez listeye girerken, ASELSAN ve ROKETSAN ikişer sıra yükseldi.
Vatan

Yeri Geliyor Hastaya Kemoterapi Gerekiyor Faiz De Öyle Bir Şey 
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, katıldığı bazı televizyon programlarında, son günlerde yaşanan gelişmeler ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Bali, Türkiye'nin şu anda zor günlerden geçtiğini belirterek, "Çok net, ciddi bir spekülatif atakla karşı karşıyayız. Ben Hazine kökenli bir yöneticiyim. Döviz piyasalarını, buranın işleyişini 90'lı yılların başlarından beri bilirim. 94 krizi, 96 Asya, 97 Rusya, 99 depremi, 2001 krizi bunların hepsini yaşadık. Buralarda bir kısım dalgalanmaların olması normal. Ama bu defaki biraz farklı. Ben çok tabii görmüyorum açıkçası…" dedi.
Vatan

SPOR  
Tam Zamanı Şimdi 
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanşında Benfica'yı ağırlıyor. Hedef taraftarının müthiş desteği ile önce Portekiz ekibini, sonra PAOK veya Spartak Moskova'yı eleyerek 9 yıllık Şampiyonlar Ligi hasretini dindirmek...
Posta

Beşiktaş'ı Tek Geçerim 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, "Takımımızın her sezon hedefi bellidir. Şampiyonluk Beşiktaş için bir ihtiyaçtır. Üst üste iki yıl şampiyon olduktan sonra üçüncüyü son haftalarda kaçırdık. Bu sezon da takımımız beklentilere yanıt verecek biçimde güçlüdür. Şampiyonluk için Beşiktaş'ı tek geçerim" diye konuştu. Orman şöyle devam etti: "Her zaman demişimdir, Beşiktaş transferde kar etmek için uğraş veren bir kulüp değildir. Elbette değerini bulan her oyuncuyu satar ve alırız. Böyle baktığımız zaman eksik yerleri kapatmak için uğraş verdik. Bir bölümünü tamamladık, dahası olacak tabi."
Posta

Gurur Tablosu 
Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde TURKSPORU'nun en büyük destekçisi Turkcell ile Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğinde yeni bir döneme giren Türk atletizmi, Berlin'deki Avrupa Atletizm Şampiyonası'ndan önemli başarılarla ayrıldı. Ay-yıldızlı sporcular, şampiyona rekoru ile altın madalya kazanırken, iki Avrupa ikinciliği, iki de Avrupa üçüncülüğünü ülkemize getirdi.
Milliyet

Sultanlar Gloria Cup'a Katılıyor 
Antalya Belek'te bulunan Gloria Sport Arena'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Gloria Cup Volleyball'da Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İtalya ve Azerbaycan milli takımları mücadele edecek. 23-25 Ağustos tarihlerinde yapılacak organizasyona Filenin Sultanları şu kadroyla katılacak: Pasörler: Cansu Özbay, Cansu Aydınoğulları, Çağla Akın, Pasör çaprazları: Meryem Boz, Ebrar Karakurt, Smaçörler: Hande Baladın, Meliha İsmailoğlu, Şeyma Ercan, Saliha Şahin, Tuğba Şenoğlu, Orta oyuncular: Eda Erdem Dündar, Beyza Arıcı, Zehra Güneş, Aslı Kalaç, Liberolar: Hatice Gizem Örge, Şebnem Simge Aköz, Aylin Sarıoğlu...
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme