.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Ağustos 2018 Çarşamba

15.08.2018 Genel Gündem15.08.2018 
TÜRKİYE  
'Hain Olsaydım Kriz Çıkarırdım' 
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin davada tutuklu sanık eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici "İddia edildiği gibi Harmancık'ın da katıldığı bir villada darbe toplantısına katılmadım" dedi. Ekici "Ben vatan haini ve kötü niyetli biri veya birilerinin etkisi altında olsam Doğu Akdeniz'de bir kriz çıkartabilir, böyle bir kriz ile sıkıyönetim ve benzeri bir tedbir ilan edilebilir, TSK'daki ihraçların önü alınabilir, TSK'nın sivil yönetim üzerindeki etkinliği artırabilirdi. Bu durumda herhalde darbe girişimine ihtiyaç kalmazdı diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Milliyet


Abd Elektronik Ürünlerine Boykot 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasına seslenerek "Ekonomik tetikçilere vereceğimiz en güzel cevap, işimize dört elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz. Daha çok ihraç edeceğiz" dedi. Yurt dışından dövizle alınan her ürünün daha iyi ve kalitelisinin Türkiye'de üretilip dışarı satılacağını belirten Erdoğan, "Amerika'nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların I-Phone'u varsa öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs var, Vestel var. Olmayanı da üreteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp biz dışarıya servis edeceğiz. Bu millet bunları yapmaya muktedirdir" dedi.
Milliyet

Pkk'yı Bölgeden Kazımakta Kararlıyız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK'yı bölgeden kazımakta kararlı olduklarını belirterek, örgütün Irak'ın tamamından temizlenmesi için Irak hükümetiyle birlikte çabaları artırma konusunda hemfikir olduklarını vurguladı. Erdoğan ve dün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Milliyet

Trump Yanlış Anladı 
ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pastör Andrew Brunson konusunda bir anlaşma yaptığına dair iddialar, krizin Türkiye tarafında ilk kez teyit edildi. The Guardian gazetesine konuşan kaynaklar, iki lider arasında bu konuda bir görüşme yapıldığını ancak Trump'ın Erdoğan'ı yanlış anladığını ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 'işleri karıştırdığını' öne sürdü. Muhabir Martin Chulov'a konuşan kaynaklar, Erdoğan ile Trump'ın 11 Temmuz'da NATO zirvesinde sadece bir tercüman eşliğinde bu konuyu görüştüğünü söyledi. Ancak iddiaya göre, Erdoğan Trump'tan İsrail'de Hamas'a yardım suçlamasıyla tutuklu olan Ebru Özkan'ın serbest kalmasını istedi. Trump ise bunun karşılığında Brunson'ın serbest kalacağını zannetti. Fakat iddiaya göre Erdoğan, Brunson konusunda kesin bir söz vermedi; bir süreçten söz etti ve Brunson da bu nedenle ev hapsine çıkarıldı…
Vatan

Meclis'e Ekonomi Cağrısı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis'in ekonomi gündemiyle olağanüstü toplanmasını istedi. Ekonomik gelişmeleri değerlendirmek için önceki gün ekonomi kurmaylarını toplayan Akşener, dünkü basın toplantısında şunları söyledi: "Sorunların kaynağı ve sorumlusu 'Cumhur İttifakı' olmakla birlikte, bu durumun vebalini ülkemizin ve vatandaşlarımızın çekmemesi için; 'İktidarda olsaydık devralacağımız enkazı toparlamak için neler yapardık' sorusuna ışık tutacak şekilde, bir dizi önlem önerisinde bulunacağım. Cumhurbaşkanı'na ve ekonomi yönetimine çağrımızdır; tüm mekanizmalarıyla hukuk devletini işlevsel hale getiriniz."
Hürriyet

DÜNYA 
Türkiye İle Rusya İdlib'e Çözüm Arıyor 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad rejiminin İdlib'e yönelik saldırılarının durdurulması ve bölgede terörle mücadelenin nasıl yapılacağı konusunu Rusya ile görüştüklerini belirterek, "Terörist var diye tüm İdlib'i bombalamak, hastaneleri, okulları bombalamak, sivilleri bombalamak, öldürmek bir katliam olur ve ciddi bir kriz yaratır" dedi. Çavuşoğlu, dün 10. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde Ankara'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi projeleri hayata geçirmek için çalışmaların sürdüğünü belirterek, Türk vatandaşlarının Rusya'yı ziyaretlerinde vize sorunu yaşamamaları konusunda da çalıştıklarını kaydetti.
Milliyet

Terör Londra'ya Geri Döndü 
Geçtiğimiz yıl terör örgütü DEAŞ mensuplarının düzenlediği saldırılara sahne olan İngiltere, dün başkent Londra'daki parlamento binasının önünden gelen yeni bir saldırı haberiyle sarsıldı. Polis, Westminster binasına giden yolda yayaları ve bisiklet sürücülerini hedef alan bir kişinin, aracıyla parlamento önündeki güvenlik bariyerine çarptığını duyurdu. Yaklaşık 10 bisikletçiye aracıyla çarpan saldırganın bariyerin önünde duran polis memurlarını da hedef aldığını kaydeden yerel basın, olayda 2 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı açıklandı. Olayın ardından polis bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alırken Westminster metro istasyonu geçici süreyle kapatıldı.
Vatan

Suikast Girişiminde Bir General Gözaltında 
Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya suikast girişimi iddiasıyla üst düzey iki asker gözaltına alındı. Başsavcı Tarek William Saab, Maduro'ya suikast girişiminden sorumlu olduğu düşünülen şüphelilerin sayısının 34'e yükseldiğini duyurdu. Suikast teşebbüsüne ilişkin şu ana kadar 14 kişinin gözaltına alındığını belirten Saab, bu kişilerden birinin Venezuela Ulusal Muhafız Teşkilatı'nda görevli bir general olduğunu söyledi. Saab, olayda yer aldığı düşünülen bir albayın da gözaltına alındığını sözlerine ekledi. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya önceki cumartesi başkent Caracas'ta bir törende konuşma yaptığı sırada patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla ile saldırı düzenlenmişti. Maduro'nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 7 asker yaralanmıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 7, 3943-7, 3951
Sterlin: 8, 2675-8, 2925
Gram Altın: 249, 6328-249, 9122 

Kazanacağız 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son günlerde döviz kuru üzerinden Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen spekülatif atak ile ilgili, "Başladığı ilk günden beri 81 milyon vatandaşımızı, o vatandaşımızın cebini hedef alan bu saldırı için ilk gün söylediğim gibi 'kazanacağız' diyorum" ifadesini kullandı. Albayrak, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Kuruluşundan Bugüne AK Parti Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, son günlerde Türkiye'ye yönelik spekülatif atağa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Milliyet 

Bddk'dan Yeni Hamle 
Bankacılık Duzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tuketicileri, finansal kesimi ve reel sektoru rahatlatacak yonetmelikleri kabul etti. BDDK'dan yapılan açıklamada, kurulun, 13 Ağustos 2018 tarihli kararı ile "Kredilerin Sınıfl andırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yonetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yonetmelik" ve "Finansal Sektore Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Yonetmelik"in kabul edilmesine karar verdiği belirtildi.
Milliyet 

Merkez Tl'yi Sıkıyor 
Zorunluk karşılıkları düşürerek piyasaya likidite sağlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), hamleleri devam ediyor. TCMB, Türk Lirası'ndaki rekor kayıplar sonrası sıkılaştırma adımlarını sürdürdü. Pazartesi gününden sonra Merkez Bankası dün de repo ihalesi açmadı. Döviz depo ihalelerinde de TL faizi yukarı çekti. TCMB'nin Türk Lirası karşılığı döviz depo ihalesinde TL faizi yüzde 19.25; dolar faizi yüzde 2 olarak belirlendi. Pazartesi günkü ihalede TL faizi yüzde 17.75 olmuştu. TCMB Salı günkü ihaleyi 1.5 milyar dolarlık ve iki hafta vadeli açtı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TCMB'nin önlemleriyle dün dolar yüzde 5 düştü ve 6.40 TL seviyesini test etti. Gün içinde kur 6.50 düzeyinde dengelendi. Euro da 7.33 TL'yi gördü.
Vatan 

Abd Yaptırımlarına Karşı Birleşelim 
Çin hükümetince yayımlanan 'Çin ve Dünya Ticaret Örgütü' başlıklı beyaz kitapta, ABD'nin tek taraflı başlattığı ticari ihtilaf ve savaşların galibinin olmayacağı vurgulandı. Kitapta Çin'in, Türkiye ile el ele vererek güçlerini birleştirip çok taraflı ticaret sisteminin daha açık, kapsayıcı, paylaşımcı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir doğrultuda gelişmesini sağlamayı hedeflediği yer aldı. Ülkenin Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üyeliğinin üzerinden 17 yıl geçtiği anımsatılan kitapta, bu süreçte Çin ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik ve ticari iş birliği ilişkilerinin sürekli geliştiği belirtildi.
Vatan 

Sanayiciye 1.2 Milyar Liralık Destek 
TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'nda (TEYDEB) sistem değişikliğine giden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayicilere yönelik 1.2 milyar TL'lik yeni destek programını devreye soktu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hedeflerinin cari açığı azaltacak teknolojileri geliştiren sanayicileri desteklemek olduğunu söyledi.
Hürriyet

SPOR  
Madalya Canavarı 
Berlin'deki Avrupa Atletizm Şampiyonası'na, Türkiye adına damga vuran isim Ramil Guliyev oldu. 200 metre yarışında rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya uzanan Guliyev, bu mesafede elde ettiği dünya şampiyonluğunun ardından şimdi de kıtanın en iyi ismi olma başarısı gösterdi.
Milliyet 

9 Ayda 3 Seçım 
Beşiktaş Yönetimi, olağanüstü genel kurul için 16 Eylül tarihinde karar kılarken, siyah-beyazlıları 9 ay içerisinde üç genel kurul bekliyor. Siyah-beyazlı yönetimin önceki günkü yönetim kurulu toplantısında neden seçim kararı aldığı konusunda açıklamada bulunan Başkan Fikret Orman, "Arkadaşlar ülkemizde derin bir kriz var. Bizim de enerjimiz çok düşük... Beşiktaş'ı hızlandırmak, daha etkili çalıştırmak için yeni bir yönetime ve çok ciddi bir enerjiye ihtiyacımız var. Sürekli birbirinizle kavga ediyorsunuz ve enerjinizi boşa tüketiyorsunuz" diye konuştu.
Milliyet 

Hüsran Hasret 
Forvetsiz bu kadar... Bunun üzerine bir de takımın en iyi orta saha oyuncusu Souza da yok. Bu eksiklere rağmen kenarda Barış ve Soldado'nun oturduğunu düşündüğümüzde, Cocu'nun çıkardığı kadro tartışmaya açıktı. Maç öncesi kadroyu görenlerin endişeleri haklı çıktı. Benfica, ilk yarının belli bölümlerini Lizbon'dan daha rahat oynadı. Valbuena, Ayew, Giuliano, Alper... Aralarında hiçbir uyum yok. Tamamen bireysel çabalar söz konusu... Skrtel, Mehmet Topal ve Eljif bir şekilde takımı ayakta tutmaya çalıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme