.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Ağustos 2018 Perşembe

16.08.2018 Genel Gündem16.08.2018
TÜRKİYE 
'Ülkemize Asimetrik Saldırı Var' 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşmede, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu. Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Hiçbir şekilde hiçbir konuda KKTC'yi ve Türkiye'yi ayrı görmüyoruz. Tasamız da bir, neşemiz de bir, geleceğimiz de bir" diye konuştu. Türkiye ekonomisine karşı asimetrik saldırı olduğunu belirten Yıldırım, "Ülkemizin içinde bulunduğu bazı zor küresel ataklarla karşı karşıyayız. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti'nde tüm siyasi partiler birlikte, ülkemize yönelik saldırı karşısında kararlı duruşunu sergiliyor. TBMM olarak da biz bundan büyük bir memmuniyet duyuyoruz" dedi. "Hükümetimiz bu asimetrik saldırı karşısında gerekli tüm önlemleri aldı, almaya devam ediyor" diye sözlerini sürdüren Yıldırım, "Bu ekonomik saldırının küresel bir boyutu da var. Türkiye milli parası üzerine yapılan bu hamle, Japonya'dan İspanya'ya kadar bütün ekonomileri sarstı" ifadelerini kullandı. Yıldırım, "Dolayısıyla bunu sadece Türkiye üzerinde bir operasyon olarak düşünmek eksik olur, yanlış olur" diye konuştu.
Milliyet


'Yeni Bir Heyecanla Süreci Başlatacağız' 
CHP, 24 Haziran seçim sonuçlarını analiz etmek ve yerel seçimlere ilişkin yol haritasını netleştirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Partinin Bilim, Kültür ve Yönetim Platformu ile ODTÜ'den akademisyenlerce hazırlanan iki ayrı "seçim" raporu son şeklini alırken il ve ilçe başkanlıklarının çalışmalarının da bayram sonrası tamamlanacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun, olağanüstü kurultay tartışmalarının partinin atacağı adımları yavaşlattığını belirterek, kurmaylarına, "Seçimlerde nerede eksik, yanlış yaptık bunları tespit edeceğiz, sonrasında yeni bir heyecanla yerel seçim sürecini başlatacağız" mesajını verdiği öğrenildi.
Milliyet

'Rusya İle Vize İçin Prensipte Anlaştık' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile vize konusunda prensipte anlaşıldığını duyurdu. Bakan Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/ Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından verilen akşam yemeğinde büyükelçilere hitap etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede, Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması ile Suriye ve İdlib konularının ele alındığını belirten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı: "İş adamlarımıza, özellikle TIR ve kamyon şöförlerimize, resmi pasaport sahiplerine, servis pasaport sahiplerine vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık. Bir yerden başlamamız lazım. Bayramdan sonra ortak çalışma grubumuz bir araya gelecek, bunu yürürlüğe koyacağız.Temennimiz tabii vizelerin tamamen kalkması. Yaşadığımız krizden önce böyleydi. Hatta pasaportsuz karşılıklı seyahatin görüşmelerine bile başlamıştık."
Milliyet 

Kriz Fırsata Dönüşüyor! 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün düzenlediği basın toplantısında, ekonomideki gelişmelerle ilgili mesajlar verdi. Bir ekonomik savaş psikolojik algı operasyonu çerçevesinde Türk parasını yıpratmaya dönük bir takım adımların atıldığını gördük. İlgili bütün kurumlarımızın aldığı tedbirler, vatandaşlarımızın konuyu sahiplenmesi neticesinden de iyiye doğru bir gidişin başladığını memnuniyetle görüyoruz diyen Kalın, Türkiye'nin dünyanın en güçlü bankacılık sistemine sahip ülkelerinden olduğunu da söyledi. Kalın "Herkes bu politikaların dünya ekonomisine de zarar vereceğini ifade etmekteler" dedi. Kalın, Trump yönetiminin iç siyasi sıkışıklık nedeniyle dışarıda gerginlikler başlattığını söyledi.
Vatan

Merkel'le Berlin'de Eylül Randevusu 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye ekonomik yaptırımları nedeniyle Avrupa ülkelerinden Ankara'ya destek mesajları gelirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ikili ilişkiler ve başta Suriye olmak üzere, bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunuldu. Güncel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Erdoğan ve Merkel'in eylül ayının sonunda Almanya'nın başkenti Berlin'de yapacakları buluşmaya da değinildi. Erdoğan ve Merkel önümüzdeki günlerde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya'nın Maliye ve Ekonomi Bakanı'nın bir araya gelmeleri konusunda mutabık kaldı.
Hürriyet 

DÜNYA  
Yunanistan'la 'Yeni Süreç' 
Türkiye tarafından tahliye edilen iki Yunan askeri, Selanik Havaalanı'nda törenler ve sevinç gösterileriyle karşılandı. Üst düzey Yunan yetkililer, başbakanlığın özel jetiyle askerleri almaya giderken, askerler için Selanik Havaalanı'nda tören düzenlendi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye'de tutuklu yargılanan iki Yunan askerin tahliye edilmesinin "mutluluk verici bir gelişme" olarak değerlendirdi. Pavlopulos, Yunanların ikinci büyük dini bayramı olan Meryem Ana'nın yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlamalar için gittiği Karpathos Adası'nda yaptığı konuşmada, konuya değindi, "bu kararla yeni bir dönemin başladığını" söyledi. Pavlopulos, "Meryem Ana'nın ölüm yıldönümü bayramının silahlı kuvvetlerimizin iki mensubu Dimitris Kuklacis ve Aggelos Mitredotis'in serbest bırakılmasına denk geldiğini vurgulamadan edemem. Bu vesileyle, bu mutlu gelişmenin Türk makamları tarafından yapılan temel bir hukuki işlem olduğunu vurguluyorum. Bu, aynı zamanda Türkiye'nin, her zaman bu yönde hareket ettiğini fiilen kanıtlayan, Yunanistan ile dostluk ve iyi komşuluk atmosferini sağlayabilmesi için bundan sonra izleyebileceği ve izlemesi gereken yolu gösteriyor" diye konuştu. Pavlopulos, Türk halkının sorunlarını iyi bildiklerini, içinden geçtikleri zor dönemlerde dayanışma içinde olmayı istediklerini kaydederken, "Yeter ki, samimiyetimize ve dostluğumuza inansınlar" dedi.
Milliyet
  
Abe'den Tartışmalı Bağış 
Başbakan Şinzo Abe, Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda teslim olmasının 73'üncü yıl dönümünde, başkent Tokyo'daki tartışmalı Yasukuni Tapınağı'na maddi bağışta bulundu. Abe, savaşta ölen 2,5 milyon kişinin anısına yapılan, ancak tapınak keşişlerinin 14 savaş suçlusunu 'kutsal' kabul etmesi nedeniyle tartışmalı hale gelen tapınağı, ülkesinin Güney Kore ve Çin ile ilişkilerine zarar vermemesi için 6 yıldır bizzat ziyaret etmekten kaçınıyor. Dün de bir grup milliyetçi Japon, savaşta ölenleri anmak amacıyla tapınağı ziyaret etti. Bu arada İmparator Akihito, Tokyo'da düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmasında, "Geçmişimiz üzerinde düşünerek ve derin pişmanlık duygularını aklımızda tutarak, savaşın acılarının asla tekrarlanmayacağını ciddiyetle ümit ediyorum" dedi.
Vatan

Saatlerce Hedef Aradı 
İngiltere'nin başkenti Londra'da önceki gün parlamento binası önünde aracıyla terör saldırısı düzenleyen kişinin, Sudan asıllı İngiliz vatandaşı Salih Khater olduğu belirlendi. Yerel basında çıkan haberlere göre Sparkhill, Birmingham'da yaşayan 29 yaşındaki Khater'in otomobiliyle düzenlediği saldırıda 15 sivil hafif yaralandı. Yaklaşık 5 yıl önce ailesiyle birlikte İngiltere'ye göç eden ve İngiliz vatandaşlığı alan Khater'in yakın zamanda hem babasını hem de erkek kardeşini kaybettiği belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 6, 8145-6, 8446
Sterlin: 7, 6268-7, 6518
Gram Altın: 224,9621-225,0478

Türkiye'ye Yatırım İçin Büyük İlgi Var 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün yabancı yatırımcılarla telekonferans yoluyla gerçekleştireceği görüşmeye, 3 binin üzerinde katılım talebi geldi. Telekonferans, Türkiye saatiyle 16.00'da, New York saatiyle 09.00'da yapılacak. Yabancı yatırımcılarla ilk telekonferans görüşmesini gerçekleştirecek olan Albayrak, son ekonomik gelişmelerin ardından küresel yatırımcılara mesajlarını doğrudan iletecek. Telekonferansa ilk önce 1000 civarı katılımcı beklenirken, 3 binin üzerinde yabancı yatırımcı kayıt yaptırdı. Bu sayının, bugün daha da artması öngörülüyor.
Milliyet

Katar'dan Ekonomik Saldırılara Karşı Destek: 15 Mily Ar Dolar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin ekonomik saldırılarına karşı Almanya başta olmak uzere birçok ulkenin Turkiye'ye tam destek verdiği kritik donemde, onemli bir ismi ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani'yi resmi torenle karşıladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kulliyesi'nde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile 3.5 saat goruştu. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye gore, Katar Emiri Şeyh Temim'in çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleşen goruşmede, ikili ilişkiler ve bolgesel konular hakkında goruş alışverişinde bulunuldu.
Milliyet

Türk Baktı Yabancı Aldı 
Konut satışlarında yabancı dopingi yaşanıyor. Konut sektörünün düzenlediği düşük faizli kampanyalar sayesinde Mayıs'tan itibaren toparlanmaya başlayan satışları şimdi de yükselen kur etkiledi. Türkiye genelinde Temmuz'da 123 bin 878 konut satılırken, yabancı da 2 bin 858 konut aldı. Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 3.6 artış görülürken, yabancıda yüzde 65.6 gibi rekor bir yükseliş yaşandı.
Vatan 

Taksit Sınırlaması 1 Eylül'de Başlıyor 
Finansal istikrarın güçlendirilmesi, makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi ve vatandaşın uzun vadeli borçlanmasını önlemek amacıyla kredi kartında taksit sayısı ile ihtiyaç kredileri vadelere sınırlama geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) banka ve kredi kartları, borçların yeniden yapılandırılması, kredilerin sınıflandırılması konularına ilişkin yönetmelikleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek alımlar ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek. Bu süre elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.
Vatan 

İşsizlikte Tek Haneye Devam 
İşsizlik oranı mayıs döneminde yüzde 9.7 ile tek hanede kalmaya devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre Türkiye'de nisan, mayıs ve haziran aylarını içeren mayıs döneminde işsiz sayısı geçen yıl mayıs dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bine geriledi. İşsizlik oranındaki düşüş ise 0.5 puan. İstihdam ise geçen yıl mayıs dönemine göre 650 bin kişi arttı ve 32 milyon 274 bine çıktı. İstihdamda artışı getiren ise imalat sanayi. İmalat sanayinde geçen yıl mayıs dönemine göre istihdam artışı 270 bin kişi.
 Hürriyet

SPOR 
Tolga'ya Af! 
Galatasaray, sürpriz bir Tolga Ciğerci hamlesi gerçekleştiriyor. Sarıkırmızılılarda büyük bir problem haline gelen ve gözden çıkarılan genç futbolcuya teknik direktör Fatih Terim yeni bir şans daha verme kararı aldı. Geçen sezon en kritik dönemde ayak parmağındaki sakatlığı öne sürerek antrenmana çıkmayan Tolga'nın gerekli fedakârlılığı göstermemesi tepkilere neden olmuştu. Tolga yaz tatilinden sonra yine aynı sorunla takıma dönünce ipler kopmuş ve sarı-kırmızılı kulüp oyuncuyu gözden çıkarmıştı.
Milliyet 

Alan Da Var Almayan Da 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın, başkan ve bazı yöneticilerin de para alması gerektiği yolundaki önerisi, futbol kamuoyunda tartışma konusu oldu. Kimi bu durumu fazla radikal olarak değerlendirirken, bazıları da Orman'ın bu önerisinin gerçekçi olduğunu savundu. UEFA ve FIFA başkanlarının maaş aldığının bilinmekte olduğu futbol dünyasında kulüp başkanlarının pozisyonlarının da Fikret Orman'ın savunduğu görüşe paralellik arz ettiği ortaya çıktı. Avrupa'da ülkeden ülkeye ve bazen aynı ligde kulüpten kulübe farklılık göstermekle birlikte, kulüp başkanlarının genelde maaşlarının bulunduğu öğrenildi.
Milliyet
  
'Daha Hazır Gideceğiz' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, hedefi belirledi. Hollandalı çalıştırıcı bu sezon şampiyon olup Şampiyonlar Ligi'ne daha hazır şekilde gireceklerini ifade etti. Cocu, Benfica maçının ardından soyunma odasında takıma yönelik kısa bir konuşma yaptı. Herkesin hayal kırıklığı ve üzüntü yaşadığını ancak kısa sürede toparlanmak zorunda olduklarını ifade eden Hollandalı hoca, "Artık hedefimiz şampiyon olup, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan ve daha hazır olarak gitmek" dedi. Yeni bir takım olduklarını ve buna rağmen güçlü rakipleri karşısında ellerinden geleni sahaya yansıttıklarını belirten Cocu, mücadelelerinden dolayı tüm takımı kutladı. Fenerbahçe'nin hocası daha yolun başında olduklarını hatırlattı, sistemi oturmuş bir takım olarak gelecek sezon Devler Ligi'nde mücadele edeceklerine inandığını vurguladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme