.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

17 Ağustos 2018 Cuma

17.08.2018 Genel Gündem17.08.2018
TÜRKİYE 
'Terör Ve Uyuşturucu Giderek Birleşiyor! 
İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Narkotim Temel Eğitim Sertifika Töreni'ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığının görev alanında Türkiye'nin en önemli sorunlarının 'terör, uyuşturucu, asayiş ve trafik' olduğunu söyledi. Soylu, "Terör ve uyuşturucu, küresel ve birbirini besleyen meselelerdir. Uyuşturucu terörü finanse ediyor, terör de uyuşturucuya kanal açıyor, kullanıyor, dağıtımını gerçekleştiriyor. Uyuşturucu meselesinde organize suç örgütleri, artık doğrudan terör örgütleriyle ilişki kuruyor. Hatta bazen şirket birleşmeleri gibi terör örgütlerinin çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yani tıpkı iki şeritli bir yolun ileride tek şeride düşmesi gibi bu iki suç sahası, yani terör ve uyuşturucu, giderek yakınlaşıyor ve birleşiyor" dedi.
Milliyet


Türkiye Bu Krizi Fırsata Çevirecek 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplantı devam ederken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adıyaman'da şehit olan 4 jandarma için Allah'tan rahmet dileyen Kalın, şu değerlendirmelerde bulundu: Terörle mücadelede önemli yol aldık. Örgüte katılımlar 30 yılın en düşük düzeyinde. Sincar'da bölücü terör örgütüne mensup çok üst düzey terörist etkisiz hale getirildi. Sincar ve civarında terör örgütü ve unsurlarının bertaraf edilmesi ile ilgili stratejimiz uygulanmaya devam ediyor. Dünkü operasyon MİT, TSK, jandarma ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda başarılı şekilde gerçekleşti.
Milliyet

3 Gün Adım Adım İzlendi, Son Darbeyi Siha İndirdi! 
PKK'nın Irak'ın Suriye sınırında bulunan ve 'yeni Kandil' olarak adlandırılan Sincar bölgesini yöneten 'Mam Zeki Şengali' kod adlı İsmail Özden (66), MİT ve TSK'nın ortak operasyonuyla nokta atışı yapılarak etkisiz hale getirildi. Sincar'dan geçirilerek Suriye'deki YPG'ye gönderilen silah ve teröristlerin geçişini sağlayan ve lojistik faaliyetlerini yöneten İsmail Özden, Murat Karayılan'ın sağ kolu olarak biliniyordu. PKK'nın en etkili isimleri arasında yer alan Özden, 'Kırmızı Liste'de 4 milyon TL ödülle aranıyordu.
Vatan

Akşener'in Yeni A Takımı Tamam 
İYİ Parti'nin yeni Başkanlık Divanı belirlendi. Divana 6 yeni isim girdi. Partinin pazar günü yapılan 2. Olağanüstü Kurultayı'nda belirlenen yeni Genel İdare Kurulu üyeleri, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğüne getirilen Saltuk Buğra Kavuncu, toplantının ardından yeni Başkanlık Divanı üyelerini açıkladı. Buna göre, partinin Genel Sekreterliğini Cihan Paçacı, Genel Muhasipliğini Hayrettin Nuhoğlu yapacak.
Vatan

Krizin Geleceğini Erdoğan da Biliyordu 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'li pastör Andrew Brunson dosyasının beklenen krizi öne çektiğini savunarak, "Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı?" dedi. Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Olay papaz olayı değil. Merkel istedi tak diye verdiler. Deniz Yücel... Bana kalkacaksınız hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığından söz edeceksiniz. Kargalar bile buna güler. En son Yunanistan. Ne oldu, niye verildi? Erdoğan ile Trump arasında bir inatlaşma var. Faturasını da 80 milyon ödüyor. Dış politikada diplomasi dilini öne çıkarmak gerekiyor. En son ABD'ye bürokratlar gitti, niçin; siyasiler güven vermediği, siyaset kurumu iflas ettiği için. Rahip meselesi yaşanacak olan krizi önceledi. Bu olay rahibe bağlı değil, çok daha derin ve köklü. Krizin geleceğini Erdoğan da çok iyi biliyordu. Seçimleri niye erkene aldı? 'Erkene alalım bu işi bitirelim' diyerek MHP ile anlaştı."
Hürriyet
 
DÜNYA  
Afganistan'da Sular Durulmuyor! 
Afganistan'da önceki gün gerçekleşen kanlı saldırıların ardından, şiddet devam ediyor. Başkent Kabil'deki Ulusal Güvenlik Müdürlüğü eğitim merkezine silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Necib Daniş, silahlı kişilerin, Kabil'in 5. bölgesinde bulunan istihbarat eğitim merkezi yakınındaki bir binaya girerek eğitim merkezine ateş açmaya başladığını söyledi. Bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisinin sevk edildiğini kaydeden Daniş, geniş çaplı çatışmalar meydana geldiğini belirtti. Çatışmalarda, Norveçli askerlerin de yer aldığı görüldü. Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, Kabil'de önceki gün de, bir eğitim merkezinde düzenlenen intihar saldırısında 48 kişi yaşamını yitirmişti. Bu saldırının sorumluluğu DAEŞ üstlenirken, Uluslararası Af Örgütü, söz konusu saldırıyı "savaş suçu" olarak değerlendirdi.
Milliyet

Kardeş Suikastında Delil Bulunamadı 
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un üvey kardeşi Kim Jong Nam'ın cinayetiyle ilgili yürütülen dava kapsamında, sanık iki kadının hakim karşısına çıktığı bildirildi. Dava hakiminin, Endonezyalı Siti Aisyah ile Vietnamlı Doan Thi Huong'un, 4 kişiyle birlikte hareket ederek Kim Jong Nam'ı öldürdüğüne dair iddianameyi kabul ettiği ancak cinayetin politik bir suikast olduğunu kanıtlayacak yeterli delil bulunmadığına hükmettiği belirtildi. Sanık savunmalarının Kasım 2018 ile Şubat 2019 arasında görülecek duruşmalarda yapılacağı kaydedilirken, iki kadının haklarındaki suçlamaları reddederek Kim Jong Nam'ı kasti olarak öldürmediklerini iddia ettikleri kaydedildi. Kadınlar, diğer 4 kişinin kendilerine "kamera şakası" adı altında Kim'in kardeşinin yüzüne su püskürtmeleri için birkaç bin dolar para aldıklarını öne sürüyor.
Milliyet
  
Gazze Ateşkesi Yürürlükte 
İsraıl basını, Hamas ve İsrail'in üzerinde uzlaşma sağladığı ifade edilen ateşkes planının ilk safhasının çarşamba günü yürürlüğe girdiğini yazdı. Tel Aviv yönetiminin onayladığı iddia edilen altı aşamalı planın, Mısır ve Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğunda gerçekleştirildiği aktarıldı. Lübnan merkezli Al Mayadeen televizyonu, Hamas ve İsrail arasında bir yıllık ateşkes içeren anlaşmanın detaylarını duyurdu. Buna göre; karşılıklı saldırıların duracağı süreçte, Hamaslı yetkililerin maaşlarını ve Gazze'deki elektrik krizini çözmek için gerekli finansmanı Katar temin edecek. Gazze ve Kıbrıs arasındaki deniz ulaşımı İsrail devletinin gözetimi altında olacak. İsrail ve Hamas arasında esirlerin takas edilmesi konusunda dolaylı görüşmelerin başlaması da planlanıyor. Haaretz gazetesinin haberinde, perşembe ve cumartesi arasındaki 48 saatin anlaşmanın uzun ömürlü olup olmayacağı konusunda belirleyici olacağı aktarıldı. Habere göre; Filistinli üst düzey bir yetkili, söz konusu ateşkesin ABD Başkanı Donald Trump'ın henüz açıklanmayan Ortadoğu barış planının bir parçası olabileceğine işaret etti. Filistin yönetiminin ise ateşkese şüpheyle yaklaştığı ifade edildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,8518-5,8336 
Euro: 6,6676-6,7085 
Sterlin: 7,4621-7,4871 
Gram Altın: 220,7555-220,8569 

Dolarda 1.5 Tl'lik Düşüşün Hikâyesi 
Dolar kurundaki hareketli seyir sürüyor. Dolar/ TL'de pazar akşamı piyasalar kapalı iken test edilen 7.24 seviyesinin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Merkez Bankası'nın aldığı tedbirler ve aktif hamlelere, Katar'la yapılan 15 milyar dolarlık anlaşma eklenince kurda 5.75'e kadar gerileme yaşandı. Gelişmelere ve arkasında yatan spekülasyona baktığımızda ise hareketlerin nedeni anlaşılıyor. Kurdaki hareketlenme ile birlikte pozisyon alan yabancı birkaç büyük fon, BDDK'nın swap operasyonları nedeniyle milyonlarca dolar zarar yazdı. Fonlar BDDK'nın bu hareketi nedeniyle sıkıştı ve Türk Lirası'na muhtaç kaldı. Trader'lar Londra'da TL'ye aşırı talep olduğunu dile getiriyor. Sıkışan fonlar, para bulamadıkları için borsadadaki TL varlıklarını satmaya başladılar. Önceki gün en güçlü hisselerde bile çok sert satışların yaşandığı görüldü.
Milliyet

Güven Mesajı 
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yabancı yatırımcılara, "Geçtiğimiz süreçte yaşanan dalgalanmaların, zorlukların farkındayız. Atacağımız adımlarla süreçten daha güçlü çıkacağız. IMF ile herhangi bir görüşmemiz yoktur. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istiyoruz" mesajlarını verdi. Bakan Albayrak yaklaşık 6100 uluslararası yatırımcının katıldığı telekonferansta Türkiye ekonomisinin öncelikleri ile kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgi verdiği ve yatırımcıların sorularını yanıtladığı belirtildi.
Milliyet

Kriz Deneyimimiz Var 
Genç İktisatçılar Kulübü'nde son ekonomik krizi değerlendiren Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Betül Ayça, "Dövizdeki aşırı hareketlilik bir ekonomik krizin sonucu değil, tamamen siyasidir" değerlendirmesini yaptı. Türk bankacılık sisteminin güçlü ve bu tür hareketlere karşı duyarlı, hazırlıklı olduğunu kaydeden Ayça, banka sermaye yeterlilik rasyolarının OECD ülkelerinin ortalamasının çok üstünde olduğuna dikkat çekti. Ayça, güçlü ve geçmiş krizlerden ders almış bir bankacılık sistemine sahip olduğumuz için bugünkü yaşanan olaylardan kimsenin endişelenmemesi gerektiğinin altını çizdi.
Vatan

Sanayinin Gıdası 
Sanayi üretimi haziranda yüzde 3.2 ile yüzde 4.7 seviyelerindeki beklentinin altında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mayıs ayına göre haziranda üretimdeki azalma da yüzde 2 ile yine yüzde 0.9 olan beklentilerin üzerinde oldu. Yılın ikinci çeyreğinde sanayi üretimindeki artış yüzde 5.3 oldu. İlk çeyrekteki yüzde 9.9'luk sanayi üretimi büyümesinin altında kalsa da Türkiye ekonomisi büyümesine sanayi önemli bir katkı verecek. Analistler ikinci çeyrekte yüzde 4-5 aralığında büyüme öngörüyor. Analistler yılın ikinci yarısında sanayide yavaşlamanın belirginleşmesini bekliyor.
Hürriyet

İflas Lısteleri Alçaklıktır 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son günlerde bazı firmalarla ilgili iflas dedikodularına sert tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, Hürriyet'e, "İflas listeleri dolaştırılıyor, bu alçaklıktır. Dedikodularla ayağımıza kurşun sıkmayalım" dedi. Özellikle sosyal medya veya başka iletişim kanalları üzerinden batan-iflas eden şirket listelerinin dolaşmaya başladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "Ahlaksız ve vicdansız insanlar tarafından hazırlanan 'iflas eden şirket' listeleriyle, şirketlere itibar cellatlığı yapıldığını üzülerek görüyorum. Altına kendi ismini ekleme cesareti göstermeden, firmalarla ilgili 'zordalar, batıyorlar' gibi dedikodular çıkarıp listeler hazırlamak ve bunları yaymak alçaklıktır, ahlaksızlıktır, ülkemize, milletimize ve ekonomimize ihanettir. Cumhuriyet Savcılarına çağrı yapıyorum. Bu tür kara listeleri hazırlayanları tespit edip, haklarında gerekli hukuki işlemleri başlatsınlar lütfen."
Hürriyet

SPOR 
Şaşıracaksınız 
Galatasaray'daki transfer belirsizliğine ve karamsarlığa teknik direktör Fatih Terim son verdi. Ankaragücü maçından sonra transfer beklentilerini dile getiren Cim-Bom'un patronu, geçtiğimiz günlerde bazı kongre üyeleri ile sohbet ederken yüreklere su serpti. Terim, transfer için ne sitemde bulundu ne de negatif bir tablo çizdi. Başarılı teknik adam, "Birkaç güne çok şaşıracağınız sürprizlerimiz olacak. Gelen ve gidenleri görünce bana hak vereceksiniz. Hem gidenler, hem gelen sürpriz isimler olacak. Bunun bütün sorumluluğunu ben üzerime alıyorum. Galatasaraylılar için en doğru karar ne ise onu uygulayacağız. Hedeflerimiz doğrultusunda bize uygun isimleri alacak, hedeflerimizde bize yardımcı olmayacağını düşündüğümüz isimlerle ise yollarımızı ayıracağız" diye konuştu.
Milliyet

Dipten Çıkıs! 
Beşiktaş'ın, LASK Linz karşısındaki dünkü futbolunu eleştirmeden önce, Vodafone Park'taki ilk maça değinmek daha doğru olur. Bu tür deplasmanlara 1-0 gibi bir skorla gitmek, her zaman risklidir. Dün gecenin ilk yarısını seyrettiğimizde, İstanbul'da kaçan pozisyonlara üzülmemek elde değil. Sadece Beşiktaş'ın oyunu değil, zemin ve hakem de kötüydü. Avusturya ekibinin faullerini seyretmekle yetinen Nikola Dabanovic, Medel'in 44. dakikada Michorl'e yaptığı faulde, kırmızı kart çıkarsa kimse itiraz etmezdi. Futbolda, Yugoslav Faulü'ne, taktik gereği anlayış gösterebiliriz lakin Lask Linzli oyuncuların özellikle ilk 45'teki faullerine söyleyecek bir şey bulamayız. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen, rahmetli Vedat Okyar'ın da dediği gibi, hakemi bile yenebilecek bir kadroya sahip Beşiktaş. Ama o Beşiktaş neredeyse 35. dakikaya kadar rakip kaleye ciddi anlamda yaklaşamadı. Bu dakikada ceza sahasına soldan giren Larin, topu Lens'e çıkardı ama son anda Linz savunması araya girdi. 42'de Caner doğrudan kaleye gönderdi bu kez kaleci Schlager topu kontrol eden isim oldu. Yine bu dakikada Oğuzhan'ın kaptırdığı topu Tetteh, Sa'ya aktardı. Brezilyalı meşin yuvarlığı uzak köşeye gönderince maçtaki ilk gol de gelmiş oldu: 1-0.
Milliyet

Aradığı Ortamı Buldu! 
Fenerbahçe Kulübü, İngiltere Premier Lig ekibi Leicester City'den kiraladığı Cezayirli santrfor İslam Slimani için imza töreni düzenledi. Ülker Stadı'nda gerçekleştirilen imza törenine Sportif Direktör Damien Comolli de katıldı. Fenerbahçe'ye geldiği için mutlu olduğunu söyleyen 30 yaşındaki oyuncu, "Fenerbahçe gibi büyük bir kulübe katıldım. Bu kulübü mutlu edebilmek için her şeyimi vereceğim. Çok iyi bir takımız. Benfica maçında bunu gördüm. Şansımızı kullanamadık. Bu sezon iyi bir takım olduğumuzu gördüm bu maçta" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme