.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Ağustos 2018 Cumartesi

18.08.2018 Genel Gündem18.08.2018
TÜRKİYE 
Mkyk'nın Yarısı Yenilenecek 
Ak Parti, 6. Olağan Kongresi bugün Ankara Arena'da yapılacak. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tek aday olarak gireceği kongreye binlerce partilinin katılması bekleniyor. HDP dışındaki partilerin davet edildiği kongre davetlileri arasında 400'ü aşkın yabancı konuk, 400'ü aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 217 engelli ile gazi ve şehit yakını, 124 yabancı devlet misyon temsilcisi, 70 uluslararası kurum ve kuruluş temsilcisi, 38 yabancı siyasi parti temsilcisi, Türkiye'de faaliyet gösteren 29 yabancı STK temsilcisi yer aldı.
Milliyet 


Disipline Verilen Tek Bir İsim Yok 
CHP'de, 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan olağanüstü kurultay hareketi, delegelerden yeterli imzanın toplanamaması üzerine başarıya ulaşamamıştı. Ancak yine de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na "Olağanüstü kurultayı toplayın" çağrısını sürdüren parti içi muhalefet, bayramdan sonra tüzük kurultayı dahil yeni girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı. Süreç böyle devam ederken önceki gün "kurultay için imza verenler hakkında disiplin süreci başlatıldığı" iddiaları gündeme geldi.
Milliyet

Yıldırım'dan Nijer'e Fetö Teşekkürü 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti 6. Olağan Kongresi'ne katılmak için Türkiye'ye gelen Nijer Meclis Başkanı Ousseini Tinni ile TBMM'de bir araya geldi. Yıldırım, Tinni'yi TBMM Mermerli Salonu'nun girişinde karşıladı. Karşılamada, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Cemalettin Tüney de yer aldı. İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Nijer'de sağlık, eğitim ve çevre düzenlemesi alanlarında yürüttüğü projelerin büyük ölçüde tamamlandığı aktarıldı. TBMM Başkanı Yıldırım, görüşmede Nijer'de FETÖ yapılanmasına karşı sergilenen mücadelenin yakın ve dostane iş birliğine yakışır şekilde sürdürülmesinin memnuniyetle karşılandığını belirtti.
Vatan

Şehitlere Veda 
Adıyaman'da biri PKK'lı teröristlerin saldırısında, üçü de sivil araçla yaralı arkadaşlarını hastaneye götürürken terörist oldukları sanılarak açılan dost ateşinde şehit olan 4 asker toprağa verildi. Şehit Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz, Diyarbakır Ergani'de Kürtçe ağıtlarla karşılandı. Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Şehidin babası Ekrem Yılmaz, "Vatan sağ olsun" dedi. Şehit Kürşat Yılmaz, Şehit Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Aydın Özer (39) için, öğretmen eşi Sermin Özer'in memleketi Gaziantep'in Nizip ilçesinde Hatice Kübra Camisi'nde tören düzenlendi. Törene şehidin annesi Gülsen, babası Hüseyin, kardeşleri, kızları Özge (16) ve Bilge (12) ile çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit babasının musalla taşına konulan tabutu önünde duran Özge Özer, asker selamı verip annesi Sermin'i de teselli etti. Şehit Özer, ilçe şehitliğinde defnedildi. Şehit Uzman Çavuş Tuncer Doğan (27), Ağrı'nın Eleşkirt ilçesi Yanıkdere köyünde son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin annesi Makbule ve babası Hayrettin Doğan, tabuta sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.
Hürriyet

Ak Partı'de Seçım Günü 
AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Meclis grubu, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı kadrosunda yaptığı değişikliklerin ardından son nokta olacak. Erdoğan, partinin hem Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hem de Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) değişikliğe gidecek. AK Parti kongresinde ilk kez seçimler tek liste olarak yapılacak. Partinin tüzüğünde buna olanak veren madde bulunduğu ve zaman kaybetmemek için bu yöntemin seçildiği iddia edildi. Erdoğan, kongrenin hemen ardından, akşam saatlerinde yeni seçilen MKYK üyeleriyle toplantı yapacak. O toplantının ardından da yeni genel başkan yardımcıları açıklanacak. Bayram tatili nedeniyle partideki seçimlere ilişkin tüm çalışmalar tek günde bitirilecek.
Hürriyet

DÜNYA
Suudilerden Rakka'ya 100 Milyon Dolar 
Suudi Arabistan, Suriye'de terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Rakka ilinin yeniden imarı için 100 milyon dolarlık yardım yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın Rakka'nın restorasyonu için koalisyona, 100 milyon dolar katkıda bulunduğunu bildirildi. Nauert, ABD'nin, Riyad yönetiminin "cömert katkısından" ötürü memnun olduğunu dile getirerek, yardımın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, 12 Temmuz'da Brüksel'de düzenlenen DAEŞ Karşıtı Küresel Koalisyon toplantısında yapıldığını açıkladı. Rakkalılardan yaklaşık 150 bininin kente geri döndüğünü savunan Nauert, "Koalisyon sayesinde, sahadaki ortaklar temel hizmetleri restore ediyor" iddiasında bulundu. ABD Dışişleri Suudi Arabistan'ın yardımını memnuniyetle karşılarken, ABD'nin diğer müttefiklerine ve diğer koalisyon üyelerine de bölgeye istikrar getirilmesi için katkıda bulunmaya çağırdı. Suudi yardımı, Trump yönetiminin, Suriye, Batı Şeria ve Gazze gibi konularda ABD'nin yaptığı maddi yardımı Kongre onayı olmadan düşürmek için adımlar attığı bir dönemde geldi.
Milliyet

Pentagon: Cin, Abd'yi Vurma Tatbikatı Yapıyor 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in bombardıman uçakları ile kendi kara suları dışında yaptığı manevraları artırdığı ve bu uçakların, Pasifik'teki ABD ve müttefiklerini vurma tatbikatı yaptığını bildirdi. Çin'den henüz raporla ilgili bir açıklama yapılmadı. Pentagon, Amerikan Kongresi'ne sunduğu yıllık raporda, Çin'in askeri kapasitesini artırdığına dikkat çekti. Bakanlığa göre, Çin'in bombardıman uçakları artık daha geniş alanlarda faaliyet gösterebiliyor. Çin'in, halen ABD'nin üçte biri büyüklüğündeki 190 milyar dolarlık savunma bütçesi de 10 yıl içinde 240 milyar dolara çıkabileceği bildirildi.
 Vatan

Moskova'ya Krıtık İdlıb Zıyaretı 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, dün sabah özel bir uçakla Moskova'ya giderek Rus muhatapları ve diğer yetkililerle görüştü. Bu kritik ziyaretin İdlib'de yaşanan gelişmeler ve önümüzdeki ayın ilk haftası içinde İran'da üç garantör ülke devlet başkanlarının katılımıyla yapılması planlanan Suriye zirvesi ile ilgili olduğu öğrenildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

İş Dünyasına Bayram Şekeri 
Hükümet ve Türkiye Bankalar Birliği, bankalarla şirketler arasındaki 'kredi krizi'ne el koydu. Dövizdeki aşırı oynaklık gerekçesiyle bankalar kredileri geri çağırmaya, faiz hadlerini yükseltmeye, ek teminat istemeye başlayıp yeni kredi açmayı da askıya alınca, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği ortak bir çalışmaya imza atarak, bu gidişata 'dur' dedi. Bankalar son dönemde kur artışı nedeniyle şirket bilançolarında bozulma olduğu, çeklerin karşılıksız çıktığı, senetlerin protesto edildiği gerekçesiyle kredi konusunda firmaları sıkıştırıyordu. Şirketlerin, "Bankalar fırsatçılık yapıyor, bu süreci ranta çevirmek istiyor" isyanına sessiz kalmayan hükümet ve birlik, bankalara, "Kredi musluklarını açık tutacaksınız" tavsiyesinde bulundu.
Milliyet

Sanayicilere 16 Maddelik Destek Paketi 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kurban Bayramı öncesi sanayici, KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketini açıkladı. Varank, "KOSGEB alacaklarına 2019 yılına kadar erteleme gelecek, Ar-Ge desteklerine kur farkı ayarı yapılacak" dedi Varank, "Kalkınma ajanslarıyla 1500 projeye 500 milyon lira, teknoloji geliştirme bölgelerine de 100 milyon lira destek sağlanacak" ifadelerini kullandı. 16 maddelik yeni paket ile KOSGEB alacaklarına 2019 yılına kadar erteleme geliyor. Yatırım Teşvik Belgesi başvuru ücreti kaldırılıyor. Teknoloji girişimcilerine destek 200 bin TL'ye çıkarıldı. Dış pazara açılan KOBİ'lere 300 bin TL destek verilecek.
Milliyet

İhracatçıya Can Suyu 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) dövizdeki spekülatif yükselişin ihracatı olumsuz etkilememesi adına harekete geçti. Bu kapsamda TİM, İhracatçı Birlikleri ile koordineli bir şekilde elindeki yedek akçeleri ve Türkiye Tanım Grubu kaynaklarının bir kısmını ihracatçı firmalara kullandırmak üzere Türk Eximbank ile protokol imzaladı.
Vatan

Yeni Emlak Bank'tan Dönüşüme Destek 
Emlak Bankası, 'Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi' kısa adıyla 'Emlak Bank' olarak yeniden faaliyete giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası'nın atıl durumda ve tasfiye halinde olduğunu hatırlatarak, "Emlak Bankası'nı yeniden güçlendirerek ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımızı süratli bir şekilde sürdürüyoruz. Bankamızın olağan genel kurul toplantısını 3 Eylül 2018'de İstanbul'da yapacağız. İnşallah yıl sonuna kadar Emlak Bankası faaliyetlerine başlayacak. Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak, katılım bankacılığındaki markamızı 'Emlak Bank' olarak ortaya koyacağız" diye konuştu.
Vatan

Anadolu Bayramı 
Türkiye'de son yıllarda yerli turist sayısı yükseliyor. Önceki yıllarda büyük bir çoğunluk yılın sadece bir bölümünde deniz, kum, güneş tatili yaparken, artık tur şirketlerinin hazırladığı Türkiye'nin dört bir tarafında düzenlenen kültür turlarına da büyük bir ilgi gösteriyor. Döviz kurlarında yaşanan artış sonrası da yerli turistin yurtdışı turlara ilgisinin azaldığı, Türkiye'de kültür turlarına olan talebin arttığı ifade ediliyor. Kültür turlarının özellikle bayram döneminde sıkça tercih edildiği, önümüzdeki bayram döneminde de kültür turlarına olan talebin bir hayli yükseldiği belirtiliyor.
Hürriyet

Spor
Fırtına Patladı 
Süper Lig'de sezona Başakşehir mağlubiyeti ile başlayan Trabzonspor, seyircisi önüne çıktığı ilk maçta ilk galibiyetini aldı. Demir Grup Sivasspor karşısında ilk yarım saatte üç gol atarak maçı koparan bordo-mavililer, geri kalanında rölantide götürdüğü maçta 3 puanı aldı: 3-1 Daha ilk dakikada Demir Grup Sivasspor karşılaşmanın ilk ciddi tehlikesini yarattı. Arouna Kone kaleciyle karşı karşıya pozisyondan yararlanamadı.
Milliyet

Cim-Bom'un Çocuğu Emre Akbaba 
Bu sezonun transferi Emre Akbaba oldu, Galatasaray, yıldız futbolcuyu ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye rağmen renklerine bağladı. Son ana kadar büyük çekişme içerisinde geçen transfer yarışında sarı-lacivertlilerin bonservis bedeli olarak 4 milyon euro önerdiği, Alanyaspor'un da bunu kabul ettiği konuşuluyordu. Ancak Galatasaray pes etmedi ve son bir hamleyle işi tamamladı. Bu transferi yöneten Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak, Alanya Başkanı Hasan Çavuşoğlu'nun 7 milyon euro istediğini, kendilerinin de 3 milyon euroya kadar çıktığını açıklamıştı.
Milliyet

Sorun Futbolu Değil Parası 
Beşiktaş'ta yeni sezonda düşünülmeyen isimler arasında olan Alvaro Negredo, LASK Linz maçında attığı golle takımını kurtardı ancak yine de takımda kendine yer bulamadı. Golüne rağmen gitmesine kesin gözüyle bakılan futbolcuda sorun futbolu değil, garanti parası... Siyah-beyazlılardan 4 milyon 350 milyon euro alan Negredo'nun bu parasını ödemekte sıkıntı yaşayacağını düşünen Kartal, bu nedenle İspanyol oyuncuyla yollarını ayıracak. Yönetimde bu konuyu defalarca tartışan Beşiktaşlı yöneticilerden bazılarının, "Bu kadar karakterli oyuncu az bulunur. Çok iyi niyetli ve elinden geleni yapmaya çalışıyor. Keşke yıllık ücreti fazla olmasaydı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme