19 Ağustos 2018 Pazar

19.08.2018 Genel Gündem


TÜRKİYE 
Bu Milletin Karşısında Duracak Güç Tanımıyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin 6. olağan büyük kongresinde yaptığı konuşmada ekonomideki gelişmeler ve ABD'nin yaptırım kararlarına karşı sert mesajlar verdi. Erdoğan, "Birileri bizi güya ekonomi, yaptırım, kur, döviz, faiz, enflasyonla tehdit ediyor. Onlara diyoruz ki oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Milletimiz bugüne kadar nice ihanetleri, tuzakları imanıyla boğmuştur. Zahirde bize stratejik ortak gibi gözüküp de attığı her adımla bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık olmayacağız. Hem cesareti hem aklı olan bu milletin karşısında duracak hiçbir fani güç tanımıyoruz" dedi.
MilliyetAk Parti'de Değişim Kongrede De Sürdü 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'de başlattığı "değişim" süreci, parti yetkili kurullarına da yansıdı. Erdoğan, dün gerçekleştirilen kongrede başta Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) olmak üzere parti yetkili kurullarında kapsamlı bir değişikliğe gitti. 29 yeni ismin girdiği 50 üyeli MKYK'daki değişim oranı yüzde 58'i buldu. Kurulda tecrübeli-genç dengesini koruyan Erdoğan, bu çerçevede 15 genel başkan yardımcısından 13'ünü yeniden MKYK üyesi yaptı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümeti'nde görev alan 4 bakanı liste dışı bıraktı. Böylece AK Parti'de ilk kez "bakansız" bir MKYK oluştu. AK Parti kongresinde, Genel Başkan seçimiyle birlikte MKYK, Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için de seçim yapıldı. Tek aday olarak Genel Başkanlığa yeniden seçilen Erdoğan, 50 kişilik MKYK'sının 42'sini milletvekillerinden oluşturdu.
Milliyet

Türkiye'de Terör Yüzde 67 Azaldı 
Dünya genelinde terör saldırılarının 2014'te tavan yaptığı hatırlatılan araştırmaya göre, o yıl 17 bin terör saldırısında yaklaşık 45 bin kişi hayatını kaybetti. 2017 yılında dünya genelinde 10 bin 900 terör saldırısı kayda geçerken, bu rakam 2016 yılına göre yüzde 20 düşüş kaydetti. * 2016'da 34 bin kişi hayatını kaybederken, bu rakam 2017 yılında 26 bin 445'e indi. Bu ölenlerin 8 binini saldırıları düzenleyenler oluşturuyor. 2017'deki en kanlı saldırı, Somali'nin Mogadishu kentinde düzenlenen intihar saldırısında 580 kişinin hayatını kaybetmesiyle meydana geldi, * Üniversite'nin araştırmasına göre, DEAŞ geçen yıl 7120 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu iken, Taliban 4925, Somalili El Şabab 1894, Boko Haram ise terör saldırıları sonucu 1577 can aldı. * Terör saldırısı ve kurbanların sayısının azalmasında DEAŞ'ın geri püskürtülmesi en büyük neden gösterilen araştırmada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da saldırıların yüzde 38, kurbanlarını sayısının ise yüzde 44 düşüş gösterdiği ifade edildi.
Vatan

204 Davada, 2 Bin 619 Darbeci Mahkum Oldu 
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından bugüne kadar açılan 289 davadan 204'ü tamamlandı. Bu davalardan 29'u Ankara'da, 42'si ise İstanbul'da karara bağlandı. Sona eren davalarda 803 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 31 sanık dörder kez, 4 sanık ise üçer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar arasında eski generaller, subaylar ve astsubaylar da yer aldı. Sanıklardan 957'si için müebbet hapis cezası veren mahkemeler, 859 sanığı 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Mahkeme heyetleri, tamamlanan davalarda aralarında çok sayıda erin ve bazı rütbeli askerlerin de bulunduğu sanıkların beraatine hükmetti. Açılan davalardan 85'inde ise yargılamalar sürüyor. Bu davalardan 27'si Ankara'da, 10'u İstanbul'da görülüyor.
Vatan

Bedellide İlk Celp 15 Eylül'de 
Milli Savunma Bakanlığı, müracaat sürecini tamamlamış bedelli asker adaylarından yaklaşık 12 bininin 15 Eylül'de birliklerine sevk edileceğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bedelli askerlik hizmeti kapsamında, 17 Ağustos 2018 itibarı ile 357 bin 350 kişi müracaatta bulunmuş; bunlardan 61 bin 843 kişi paralarını yatırarak müracaat sürecini tamamlamıştır. Müracaat sürecini tamamlamış bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerden yaklaşık 12 bin kişi, planlı üç celp döneminden ilki olan 15 Eylül 2018 tarihinde birliklerine sevk edilecektir. Eğitimlerin; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı birliklerinin konuşlu olduğu belli merkezlerde yapılması planlanmıştır." Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan plana göre ikinci dönem bedelli askerler 6 Ekim, üçüncü dönem ise 27 Ekim'de birliklerine sevk edilecek. Yükümlülerin yoklamalarını e-Devlet'te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlaması gerekecek. İşlemlerini zamanında tamamlamayanlar bedelli askerlik kapsamı dışına çıkarılacak. Celp dönemleri Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları ile "www.asal.msb.gov. tr" adresinden duyurulacak.
Hürriyet

DÜNYA 
Hayatını Barışa Adamıştı 
Nobel Barış Ödülü sahibi eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan 80 yaşında hayata veda etti. Kofi Annan Vakfından yapılan açıklamada, eski BM Genel Sekreteri Annan'ın henüz teşhis konulamayan bir hastalık nedeniyle İsviçre'nin başkenti Bern'de tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi. Annan'ın "Kısa bir hastalık süreci sonrası hayatını kaybettiği öğrenildi. Vakıf, Annan'ın ölümünden dolayı taziye mesajı yayımladı. Kofi Annan Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Annan için "dünya çapında bir devlet adamı ve enternasyonalist düşünceye tam olarak inanmış bir kişi olarak hayatı boyunca daha adil ve barışçıl bir dünya için çalıştı" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Nerede bir sıkıntı ve ihtiyaç varsa oraya ulaştı, şefkat ve empati ile insanlara dokundu. Diğerlerini kendisinden önceye koydu" denildi. Annan, evli ve üç çocuk babasıydı.
Milliyet

Soykırımı Seçim İçin Yok Saydılar 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Zeid Ra'ad El Hüseyin, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığına ilişkin 2004 yılında kabul edilen raporun Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti (RS) Parlamentosu'nda iptal edilmesi kararını kınadı. El Hüseyin, bu kararının ülkede Ekim ayında yapılacak seçimler öncesi milliyetçi ve ayrımcı söylemi beslemeye hizmet edeceği uyarısında bulundu. Özerk Sırp Cumhuriyeti, 14 Ağustos'da 8 bin Müslüman Boşnak'ın Srebrenitsa'da katledildiğini kabul eden ve daha önce onayladığı raporu reddetme kararı aldı. 1995 yılında Sırplar, Birleşmiş Milletler himayesindeki Srebrenitsa'yı ele geçirirken Boşnaklara soykırım uyguladı. Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnak Sırp güçleri tarafından 5 günde katledildi.
Vatan

Çin, Türkiye'ye Desteğini Yineledi 
ÇİN Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Vang Yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesinde, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği, istikrarı, ekonomisi ve sosyal gelişimini korumak için sarf ettiği çabaları desteklediklerini söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığından, Vang ve Çavuşoğlu'nun yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, iki bakanın mevcut durum hakkında derinlemesine fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi. Vang, Çin tarafının, Çin-Türkiye Stratejik İşbirliği ilişkisinin gelişmesine ivme kazandırma konusunda prensip bir tutum sergilediğini belirtilerek, "Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği, istikrarı, ekonomisi ve sosyal gelişimini korumak için sarf ettiği çabaları destekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Vatan

Ortak Devriye Eğitimi Başlıyor 
Türkiye ile ABD arasındaki siyasi gerginlik, iki ülkeyi ilgilendiren askeri konulara yansımadı. ABD Savunma Bakanı James Mattis'in, Menbiç'te Türk ve ABD'li askerlerin ortak devriye yapabilmesi için eğitime başlanacağı açıklamasını, Ankara'daki ilgili birimler de doğruladı. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, Mattis'ten önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hafta içinde 10. Büyükelçiler Konferansı sırasında büyükelçilere yaptığı konuşmada, ortak devriye eğitiminin yakında başlayacağına dair bilgi verdi. Mattis'in önceki günkü açıklamalarının ardından Savunma Bakanı Akar, dün de iki ülke silahlı kuvvetleri arasında eğitimlerin yakında başlamasının öngörüldüğünü belirtti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Yeni Tedbirler Gelebilir 
Rahip Brunson ile gün yüzüne çıkan ve ABD'den gelen yaptırımlarla tırmanan strese, cuma günü üç kredi kuruluşunun açıklamaları eklendi. Fitch ekonomik görünüm değerlendirmesiyle yetinirken Moody's ve S&P not indirimine gitti. Bu şartlar altında Ekonomi Yönetimi piyasalardaki aktif önlemlerini sürdürebilir. Finansal piyasalardaki yüksek gerilim durulmuyor. Cuma günü önce Fitch'ten değerlendirme geldi. Kurum, Türkiye'nin aldığı tedbirlerin kredibiliteyi inşaa etmek için yetersiz olduğuna vurgu yaptı. Her ne kadar yeni bir not indirimine gitmese de 13 Temmuz'da Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye düşürmüş, görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çevirmişti. Akşam saatlerinde ise S&P'nin notumuzu bir kademe düşürdüğü haberi geldi. Hemen ardından Moody's de Türkiye'nin kredi notunu bir kademe aşağı çekti. Görünümü de "negatif" belirleyerek not indirimlerinin devam edebileceğine yönelik sinyal verdi.
Milliyet

'Nefes Kredisi'nde Üçüncü Faz Başlıyor 
Ticaret Bakanlığı, son dönemdeki kur artışı ve diğer gelişmelerden reel sektör temsilcilerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Nefes Kredisi'nde üçüncü faza geçilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi. B akanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016'da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018'in başında 7.5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu hatırlatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Açıklanan mali politika ve tedbirlere paralel olarak Nefes Kredisi'nde üçüncü faz kısa süre içerisinde başlatılacaktır. TOBB, oda ve borsalarca yapılacak kaynak aktarımıyla kamu ve özel bankalarla güçbirliğinde KOBİ'lere düşük faizli kredi sağlanacaktır. Nefes Kredisi'nde yer alacak bankalarla müzakereler başlatıldı. Projede yer alacak bankalar ve kredi şartları bu müzakereler sonucunda belli olacaktır."
Milliyet

Transfer Eden Başka, Alan Başka Olacak 
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek.
Vatan

Üçüncü Nefes Geliyor 
Ticaret Bakanlığı, son dönemdeki kur artışı ve diğer gelişmelerden reel sektör temsilcilerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Nefes Kredisi'nde 3'üncü faza geçilmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016'da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018'in başında 7.5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu hatırlatıldı.
Vatan

Global Yerli 
Türkiye'de yerli ve milli teknoloji üretimine yönelik çalışmalara hız verilmiş durumda. Yerli ve milli teknoloji denildiğinde akla gelen şirketlerin başında ise Turkcell geliyor. Tam da bu nedenle Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Son dönemde ülkemize karşı yürütülen ekonomik savaş girişimleri karşısında daha çok çalışmaya ve sorumluluk almaya hazırız" diyerek, bu konuda üstlendikleri misyonun bir kez daha altını çiziyor. "Türkiye'nin Turkcell'i olarak ülkemizin kazandığı yerde bizim kaybetme ihtimalimiz yoktur" diyen Terzioğlu, teknolojide yerli ve milli üretim konusunda yaptıkları çalışmaları hızlandırarak artıracaklarını vurguluyor.
Hürriyet

SPOR 
Aslan'dan İmza Şov 
Sarı-kırmızılı kulüp, yeni transfer Emre Akbaba, sezon başında Inter'den bonservisi alınan Yuto Nagatomo ve son dönemde takıma dahil olan Muğdat Çelik ve Hery Onyekuru için toplu imza töreni düzenledi. Oyuncular için Türk Telekom Stadı'nda gerçekleştirilen imza töreninde, kulüp başkanı Mustafa Cengiz de hazır bulundu. Toplantının başında bir konuşma yapan başkan Mustafa Cengiz, "Emre Akbaba, çok zorlu ve meşakkatli bir yolun sonunda yanımızda oturuyor. Fatih Terim hocamız incelik gösterdi, yarın (bugün) zorlu bir maçımız var ama oyuncuları buraya gönderme nezaketinde bulundu. Hocamıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Kartal Geri Sayıma Geçti 
Transfer çalışmalarını sessiz ve derinden yürütmeye çalışan Beşiktaş'ta, kaleci, orta saha ve forvet bölgeleri için artık geri sayıma geçildi. Tolga Zengin'in Erzurumspor maçındaki performansını da yakından takip edecek olan yönetim, Real Madrid'in ikinci kalecisi Kiko Casilla'nın yanı sıra, Southampton'ın kalecilerinden Forster'i markaja aldı. Eğer kaleci transferinde rakamlar istenilen seviyeye gelmezse, yönetim Bursasporlu Harun için yine baskı yapacak. Yönetim bütçenin zorlanmaması için kaleci transferini yapmama seçeneğini de elinin altında tutmaya devam ediyor.
Milliyet

Aynı Taş Aynı Hamam! 
Phillip Cocu ile adım adım yeni döneme alışmaya çalışan Fenerbahçe, Yeni Malatya deplasmanında 1-0 kaybederek, Benfica maçından sonra bir darbe daha aldı. Yılların vazgeçilmez M.Topal-Souza orta sahasının yanında Mehmet Ekici, Barış, Ayew ve Slimani hücum hattında ilginç bir detay vardı. Hücum hattındaki 4'lünün 3'ü yeni transfer, M.Ekici de geçen sezonun başında gelmişti. 4-3-3'ü sahaya sürmek istese de Souza'nın geri kaçışlarıyla 4-2-3-1'den kopamayan sarı-lacivertliler, Erol Bulut ile bir antrenör takımı olma yolunda ilerleyen 4-5- 1'li Yeni Malatya önünde ilk yarıda istediği oyun ritmini bulamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme