.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Ağustos 2018 Pazartesi

20.08.2018 Genel Gündem20.08.2018
TÜRKİYE 
'2023 Hedefi'nin Kadrosu Kuruldu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin önceki günkü kongresinde belirlediği yeni MKYK'nın hemen ardından yeni MYK'sını da belirledi. MKYK'da yüzde 58'lik bir değişime imza atan Erdoğan, MYK'sında da yüzde 50'ye yakın bir değişime gitti.
Milliyet 


Yönetimde Karadenizli Ağırlığı 
AK Parti'nin önceki gün gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Kongresi'yle oluşan yeni yönetim yapısı, siyaset kulislerinde Erdoğan'ın rekor hedefini koyduğu yerel seçimlere yönelik bir dizayn olarak yorumlandı. En radikal değişikliği partinin A Takımı MYK'da gerçekleştiren Erdoğan, seçim, teşkilat ve yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarını değiştirdi. Seçim sürecinde kritik rol üstlenen Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı'nı da MYK'sına aldı.
Milliyet 

Chp'den Eğitim İçin Altı Masa 
CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu'nda, eğitim politikaları alanında görevlendirilen, Eğitim-Sen'in kurucu başkanı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yeni döneme ilişkin çalışmalarını Milliyet'e anlattı. Kaya, şu açıklamalarda bulundu: "AKP iktidarı döneminde eğitim yaz boz tahtasına dönüştürüldü. Eğitim sistemi içinden çıkılmaz hale geldi. Bunu tek bir kişinin, tek bir partinin, tek başına doğru bir yola sokması mümkün değil. Bizim temel hedefimiz şudur. Bilgiye, birikime, dayalı, liyakat sahibi insanlarla, 81 milyonun bütününü düşünen bir yerden hareket etmek.
Milliyet
  
Abd Sorunları Çözmek İstemiyor 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç, Antalya'da Regnum Otel'de açılan Sırbistan'ın Antalya Fahri Konsolosluğu'nun açılışına katıldı. Açılışta Çavuşoğlu ve Ivica Daçiç, fahri konsolos ilan edilen iş adamı Fikret Öztürk'e plaket verdi. Konsolosluğun açılışının ardından iki bakan soruları yanıtladı. ABD ile yaşanan gerginliğe de değinen Bakan Çavuşoğlu, Sorunların çözülmesi konusunda bugüne kadar diplomasi ve önerilerde bulunduğunu belirtti.
Vatan

Siyasette Bayram Trafiği 
TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve parti genel başkanlarının Kurban Bayramı programları netleşti. TBMM Başkanı Binali Yıldırım bayramın ilk günü İstanbul'da olacak. Yıldırım daha sonra memleketi Erzincan'a geçecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Kurban Bayramı'nı İstanbul'da karşılayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bayramı ailesiyle başkentin dışında geçirecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kurban Bayramı'nda Ankara'da olacak. MHP'de bayramlaşma bayramın ikinci günü saat 14.00'te parti genel merkezinde yapılacak. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise bayramı memleketi Kocaeli'de karşılayacak. Akşener, bayramın ikinci günü Ankara'da bulunacak ve partililerle bayramlaşacak.
Hürriyet

DÜNYA 
Dörtlü Zirve Tekrar Gündemde 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği, Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Almanya ve Fransa'nın yer alacağı dörtlü zirve konusu yeniden ısınmış durumda. Daha önce pek sözü edilmeyen, hatta "kesinleşmiş bir şey olmadığı" yönünde açıklamalar yapılan zirve konusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile yaptığı görüşmeden sonra ısındı. Putin-Merkel görüşmesi sonrasında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya ve Almanya'nın, Türkiye ve Fransa'yla birlikte yeni dörtlü bir formatta işbirliği yapmak istediğini söyledi. Peskov, planlanan bu dörtlü işbirliği formatının ilk aşamada uzmanlar düzeyinde olacağını belirtirken, daha sonra bir zirve buluşması gerçekleşebileceğini ifade etti. Peskov, ancak bu konuda kesin bir tarih belirlenmediğini kaydetti.
Milliyet

Abd'li Mahkumların 'Kölelik' İsyanı 
ABD'nin 17 eyaletinde binlerce mahkum, hayat ve çalışma şartlarında iyileştirme talebiyle 'greve gitmeye' hazırlanıyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, mahkumlar yayınladıkları 10 maddelik listedeki tüm talepleri yerine getirilmezse, 9 Eylül'e kadar açlık grevi ve iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Organizatörler, grevin Nisa ayında Güney Carolina'daki Lee Islah Merkezi'nde yaşanan ve 7 mahkumun öldürülmesiyle sonuçlanan isyana karşılık olarak da düzenleneceğini belirtti.
Vatan

Bir Daha Asla 
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İran devletini devirmek için 'İran Çalışma Grubu' oluşturduğunu savunarak, bu çabanın başarısız olacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a yönelik yaptırımları denetlemek için oluşturulan İran Çalışma Grubu'nun başına ABD'nin İran özel temsilcisi Brian Hook'un getirildiğini açıklamıştı. ABD'nin söz konusu hamlesine yönelik dün Twitter'dan açıklama yapan Zarif, "65 yıl önce bugün, ABD, diktatörlüğü geri getirerek ve sonraki 25 yıl boyunca İran halkına boyun eğdirerek halk tarafından seçilen Dr. (Muhammed) Musaddık'ın demokratik hükümetini devirdi. Şimdi bir 'Çalışma Grubu' baskı, yanlış bilgi ve kışkırtma ile aynı şeyi yapmanın hayalini kuruyor. Bir daha asla" ifadesini kullandı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Güngör Hocamızı Kaybettik 
Türk basınının duayen ismi Güngör Uras, bir süredir tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayata veda etti. Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazılarına son nefesine kadar devam eden Uras, 85 yaşındaydı. Uras'ın naaşı, 22 Ağustos Çarşamba günü Bebek Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek. 22 Temmuz 1933 tarihinde doğan Tevfik Güngör Uras, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamladı. Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 'Mali Şubesi'nden (Mülkiye) mezun oldu. 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı. 1994'te Marmara Üniversitesi'nde profesör unvanını aldı. Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nda İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak çalıştı.
Milliyet

Katar'dan 3 Milyar Dolar Yolda 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha'da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından edinilen bilgiye göre Katar'ın Türkiye'ye yönelik 15 milyar dolarlık yatırım paketini hayata geçirme kararının ilk adımı atıldı.
Milliyet

3. Havalimanı'yla Biletler Ucuzlar 
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti artıracağını belirterek, "Rekabetin artmasına bağlı olarak sefer sayıları da artacak. Bu da bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak" diye konuştu. THY'nin biletleri, 49 lira ile 352 lira arasında değişen fiyatla satışa sunduğunu anlatan Ekşi, iç ve dış hatlarda çok makul fiyatlarla uçak bileti satılacağını aktardı. Yolcuların son dakika aldıkları biletlerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle serzenişte bulunduklarına değinen Ekşi, "İç hatlarda biletlerin yüzde 40'ı 100 liranın altında satılıyor. Bir sürü kampanya yapıyoruz, 2019'a yönelik 69 liradan bilet satışı kampanyasını başlattık" ifadelerini kullandı.
Vatan

Aşırı Zam Yapana Yaptırım Gelsın 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, kurlardaki artış sonrası başlayan zam furyasına isyan etti. Palandöken, aşırı zam yapanlarla ilgili olarak yaptırım uygulanmasını talep etti. Kurlardaki hareketlilik sonrası stokçuluk sorununun çok yaygın olmadığını ancak piyasada birçok aktörün kura bağlı olarak fiyatlarını artırdığını kaydeden Palandöken, bu durumun da perakende sektörünün ve küçük esnafın hayatını zorlaştırdığını belirtti.
Hürriyet 

Kura Direniyor Ötv'ye Yeniliyor 
Piyasalardaki dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerin başında kuşkusuz ekonominin lokomotifi olan otomotiv geliyor. Son 2 ayda iç pazarda otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 40'a yakın düşerken, yıl başından bu yana kayıp yüzde 16'yı aştı. Ağustos ayında da hem yaşanan dalgalanma hem de uzun bayram tatili nedeniyle tarihinin en kötü aylarından birini geçiren otomotiv pazarını destek gelmezse bu yıl kötü bir son bekliyor.
Hürriyet

SPOR  
Ustalık İşi 
Büyükşehir Belediye Erzurumspor - Beşiktaş maçında, siyah - beyazlı takımın ilk yarıda oynadığı futbol, asla ve asla halının altına süpürülecek bir sorun değil. Eğer yönetim, teknik heyet ve futbolcular bu sorunla bir an önce yüz yüze gelmezlerse, Beşiktaş ligin devre arasında havlu atabilir. Sakın; rotasyon, yol yorgunluğu, yüksek rakım ve motivasyon gibi bahanelere sığınılmasın. İtalya ve İngiltere liglerinde de ikinci hafta oynanıyor ve gerçekten de futbol oynuyorlar.
Milliyet 

Ders Alıyoruz 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, galibiyeti zorlanarak aldıklarını söyledi. Henüz iyi olmadıklarını kabul eden Güneş, "İlk yarıda Erzurumspor iyi başladı. Ofansif ve defansif olarak başarılılardı, biz seyrettik. 2. yarı ise tam tersi oldu. Umarım Erzurumspor başarılı olur, biz de ders aldık. Geçen maç da iyi değildik, bu maçta da iyi değildik, bu ara hep ders alıyoruz. Üst üste 3 deplasmana gittik ama buna rağmen daha iyi oynayan oyuncularımız olmalıydı. Tempoyla bizi zorlayan takımlara karşı antrenman yapmış olduk ve biraz Allah'ın yardımı, biraz zorlayarak maçı kazanmış olduk" dedi.
Milliyet 

Kuru Temızleme! 
Son şampiyon Galatasaray bıraktığı yerden devam ediyor. Türk Telekom Stadı'nda geçen sezon 17'de 16 yapan sarı-kırmızılılar sezonun ilk iç saha maçında 3 puana tek golle uzandı. Aslan'a Göztepe karşısında galibiyeti getiren golü yeni transferi Onyekuru attı. Nijeryalı futbolcunun goldeki ustalığı kadar Fernando'nun pası da muazzamdı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme