.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Ağustos 2018 Perşembe

23.08.2018 Genel Gündem23.08.2018 
TÜRKİYE  
'Abd Yargıyı Yok Sayamaz' 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reuters'a yaptığı açıklamada ABD ulusal güvenlik Danışmanı John Bolton'un sözlerine yanıt verdi. Kalın şunları söyled. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davası da hukuki bir davadır. ABD'nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez. Her fırsatta yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye'ye ve başka ülkelere tavsiyelerde bulunan, hatta onları töhmet altında bulunduran ABD'nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur. Bir kişinin rahip yahut din adamı olması, tek başına suçsuz ve masum olması için yeterli bir karine değildir. Karar merci yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reuters'a yaptığı açıklamada ABD ulusal güvenlik Danışmanı John Bolton'un sözlerine yanıt verdi. Kalın şunları söyledi: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davası da hukuki bir davadır. ABD'nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez. Her fırsatta yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye'ye ve başka ülkelere tavsiyelerde bulunan, hatta onları töhmet altında bulunduran ABD'nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur. Bir kişinin rahip yahut din adamı olması, tek başına suçsuz ve masum olması için yeterli bir karine değildir. Karar merci yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır.
Milliyet


Siyasette Bayram Havası 
Kurban Bayramı dolayısıyla dün partiler arasında bayramlaşma programları düzenlendi. Ak Parti, program kapsamında ilk olarak CHP'yi kabul etti. Genel merkezde konukları Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu başkanlığındaki heyet karşıladı. CHP ziyarete, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu başkanlığındaki heyet ile gitti. Kuşoğlu, "Bayramlar ilişkilerin düzelmesidir, küslerin barışmasıdır. İnşallah böyle güzelliklere vesile olur. Bunun için uğraşmamız lazım" dedi. Sarıeroğlu ise "Biz geçmişten bu yana büyük sınavları başarıyla atlatmış bir ülkeyiz. Bu süreçte güzel ülkemiz içerisindeki birlik beraberlik ruhunun daim olmasını temenni ediyorum. Türk milleti olarak birlik beraberlikle her şeyin üstesinden gelebileceğimizi tüm dünyaya bu süreçte de göstermiş olduk" diye konuştu.
Milliyet

Mesele Papaz Değil Darbeci Yoldaşlar 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün parti genel merkezinde partililerle ve vatandaşlarla bayramlaştı. Bahçeli'ye, Meclis Başkanvekili Celal Adan, Genel Başkan Yardımcıları Deniz Depboylu ve Mevlüt Karakaya ile MHP Kadın Kolları Genel Koordinatörü Nevin Taşlıçay eşlik etti. Törende konuşma yapan Bahçeli, bayramın hayırlara vesile olmasını diledi. Bayramın, Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik yönden önemli yükümlülükler altında bulunduğu bir süreçte yaşandığına işaret eden Bahçeli, bu nedenle millet olarak hangi siyasi partiden olunursa olunsun bu bayramın anlamlandırılması gerektiğini vurguladı.
Vatan

Pkk'nın Karadeniz Grubu Temizlendi 
Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Yeşilköy köyü Fındıcak Yaylası kırsalında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 2 PKK'lı terörist öldürüldü. Öldürülen teröristlerin PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu 'Türk Tarık' kod adlı Barış Öner ile 'Sorej K' kod adlı İranlı Barış Çoşkun olduğu tespit edildi.
Vatan

DÜNYA 
Avukatı Fbı'a İtiraf Etti... 
ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in hakkındaki iddialarla ilgili Federal Soruşturma Bürosuyla (FBI) uzlaşma yoluna gittiği bildirildi. New York'ta FBI yetkililerine teslim olan Cohen önceki gün mahkemeye çıkarıldı. ABD basınında yer alan haberlere göre, 2016'daki ABD başkanlık yarışında Trump'ın kampanya sürecine ilişkin suçlamalarla New York'ta yargılanan Cohen'in uzlaşma yoluna gittiği kaydedildi. Cohen'in hakkındaki vergi kaçırma ile kampanya bütçesiyle ilişkili 8 farklı suçlamayı kabul ettiği ve FBI'la işbirliğine gitmekten dolayı oldukça mutlu olduğu belirtildi. Cohen, vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı ve 'mali kurumlara yalan beyanda bulunarak seçim kampanyası finansmanında usulsüzlük yapma' suçlamalarını kabul etti. Öte yandan mahkemede konuşan Cohen'in "Adayın lehine kampanya finans kurallarını ihlal ettim" dediği de aktarıldı. Cohen'in bu suçu kabul etmesi Trump için bir sorun teşkil ediyor.
Milliyet

'Suudi Arabistan Kadın Aktivist İçin İdam İstiyor' 
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suudi Arabistan savcısının, ülkede tutuklu beş insan hakları aktivisti hakkında idam kararı çıkarmak için çalıştığını belirtti. Krallığın Doğu Bölgesi'ndeki gizli bir terör mahkemesinde yargılanan aktivistler, kısa süre içerisinde idam cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Tutuklular arasında bulunan aktivist Esra el-Gamham, hak ihlalleri konusunda çalıştığı gerekçesiyle idam edilen ilk Suudi kadın olabilir. Ülkedeki öne çıkan Şii eylemcilerden biri olan Gamham, 2011 yılında Doğu Bölgesi'nde gösterileri başlatmakla suçlanıyor.
Hürriyet

Nahles Türkiye'ye Mali Yardımı Tekrarladı 
Almanya'da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles, Türkiye'ye mali yardım yapılması gerektiğini tekrarladı. Nahles, ABD yaptırımlarıyla Türkiye'de ekonomi ve mali durumun zora girdiğini belirterek "Biz bu durum karşısında bize ne diyemeyiz" dedi. Passauer Neue Presse gazetesine konuşan Sosyal Demokrat Lider Nahles, "Türkiye'nin türbülansa girmemesi gerekir. Bu tüm bölgede istikrarsızlığa yol açabilir. Almanya bu nedenle Türkiye ile her düzeyde diyalog içinde olmalı. Türkiye ile sıkı ekonomik ilişkilerin korunması Almanya'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) ve Türkiye'nin çıkarınadır" dedi. Almanya'da kimi çevrelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya 28-29 Eylül'de yapacağı ziyareti eleştirmesine karşın Nahles, bu ziyaretin önemli ve doğru olduğunu da savundu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,0187-6,0197
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

'Türkiye Fırsat Dolu Yeni Yatırımcı Yolda' 
Ekonomideki gelişmeleri değerlendiren Türk Telekom'un CEO'su Paul Doany, "Genel olarak yatırımcının kur riski var ama bu, tüm gelişmekte olan pazarlarda yaşanan bir risk. Tamamen güvende olmak diye bir şey yok. Her yer aşağı yukarı aynı. Bir şeyi geliştirip, büyütmek istiyorsanız daha çok uzun vadeli planlar yapılır. Türkiye pazarı gerçekten fırsatlarla dolu. Çünkü bu süre zarfında şirketi gerçekten büyütebilirsiniz" dedi. Almanya örneğinden yola çıkan Doany, kararların çok daha hızlı alınabilmesi adına yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin çok faydalı olduğunu aktardı.
Milliyet

Almanlar Acı Fren Yapacak 
ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği'nden (AB) ithal edilen otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi. Batı Virginia'da katıldığı bir seçim kampanyasında Trump, "AB'den ABD'ye gelen tüm otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulayacağız" dedi. Trump'ın açıklamaları, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un oto vergilerine ilişkin raporun ertelendiğine ilişkin iddiaların ardından geldi. The Wall Street Journal'da yer alan habere göre, Ross raporun Avrupa Komisyonu, Meksika ve Kanada ile süren görüşmeler sebebiyle ertelendiğini ve yayınlanması için henüz bir tarih belirlenmediğini belirtti.
Vatan

İhracatçıya 46 Milyar $ 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın 2017 yılında ihracatçılara sağladığı 39.3 milyar dolarlık desteğiyle ihracatın yüzde 25'ini finanse ettiğini belirtti. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde Türk Eximbank'ın ihracatçılara sağladığı finansman desteğini geçen yıla göre yüzde 9 artırarak 24.1 milyar dolara yükselttiğini bildiren Pekcan, bu tutarın 14.5 milyar dolarının nakdi kredi, 9.6 milyar dolarının sigorta desteği olduğunu kaydetti. Pekcan, "İhracatçımıza Eximbank yıl sonuna kadar toplamda 46 milyar dolarlık finansman desteği sağlayacak. Yeni uygulamalar ve projelerle her zaman ihracatçının yanında olacağız" dedi.
Vatan

Sosyal Yardımlara Yeni Düzen 
SOSYAL yardımlarda sessiz sedasız yeni bir döneme geçildi. Artık yaşlı aylıklarında hanedeki kişilerin gelirine bakılmayacak, sadece kişi ve eşinin gelirine göre yaşlı aylığı bağlanacak. Söz konusu değişiklikler hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlandı. 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile engelli ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik, yaşlı aylığı alanları yakından ilgilendiriyor. Daha önceki düzenlemede, yaşlı aylığına hak kazanabilmek için, hanede yaşayan tüm bireylerin gelirlerine bakılıyor ve kişi başına düşen ortalama aylık gelir, asgari ücretin net tutarının üçte birinden azsa, yaşlı aylığı bağlanıyordu. Artık hanedeki tüm kişilere değil, sadece eşlere bakılacak. Eşin aynı evde yaşayıp yaşamadığı ise dikkate alınmayacak. Böyle bir hesaplamada, eş ve kişinin kendisinin geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinden azsa maaş bağlanacak.
Hürriyet

SPOR 
Al Hilal Gomis'ı Kaptı 
Galatasaray Fransız golcüsü Bafetimbi Gomis'i Al Hilal'e sattı. Suudi Arabistan kulübü yıldız futbolcu için Galatasaray'a 6 milyon euro ödeyecek. Feghouli'ye de talip olan Suudi ekibi yetkilileri dün Four Seasons Otel'de önce 2. Başkan Abdurrahim Albayrak ile masaya oturdu. Galatasaray 4.5 milyon euro teklif eden Arap ekibinden 7 milyon euro istedi. Kıran kırana süren pazarlıklar sonunda taraflar 6 milyon euroda anlaştı. 2 günlük izinde Fransa'ya giden ve dün öğleden sonra İstanbul'a dönüp akşam antrenmana çıkan Gomis için menajeri Mendy Araplar'la masaya oturdu. Gomis de senelik 6 milyon eurodan 3 senelik astronomik teklifi kabul etti. Gomis 3 sene için toplam 18 milyon euro alacak. Galatasaray'dan zam isteği geri çevrildiği için mutsuz ve isteksiz olan Gomis kendisine yapılan cazip öneriyi değerlendirme kararı aldı.
Milliyet

Kartal'ın Gözü Mbaye Niang'da 
Transfer döneminin kapanmasına sayılı günler kala golcü arayışlarını yoğun biçimde sürdüren Beşiktaş son olarak Mbaye Niang'ı listesine aldı. Milan'ın 1 Temmuz tarihinde 12 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Torino'ya sattığı 23 yaşındaki Senegalli golcünün, menajeri tarafından sürpriz biçimde siyah-beyazlı kulübe teklif edildiği ortaya çıktı. Mbaye Niang geçtiğimiz sezon kiralık olarak Torino forması giyerken 29 resmi maçta 4 gole imza atmıştı. Milan'la yolları ayrılan genç forvetin yeni kulübü Torino'da mutlu olmadığı ve bu nedenle kariyerini farklı bir takımda sürdürmenin hesaplarını yaptığı aktarıldı.
Milliyet

Frey Sürprizi 
Fenerbahçe Yönetimi, İslam Slimani'den sonra kadrosuna bir forvet daha katmaya hazırlanıyor. Sarı-lacivertli kulüp uzun süredir takibinde olan İsviçre'nin FC Zürih takımının golcüsü Michael Frey'de mutlu sona çok yaklaştı. Sportif Direktör Damien Comolli'nin listesinde bulunan 24 yaşındaki oyuncu için birkaç defa girişimde bulunulmuş ancak sonuç alınamamıştı. Hatta Zürih Kulübü geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe ile görüştüklerini ancak geri dönüş alamadıkları için oyuncularını vermekten vazgeçtiklerini açıklamıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme