.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

24 Ağustos 2018 Cuma

24.08.2018 Genel Gündem24.08.2018
TÜRKİYE 
2028 Yılında 5 Milyon Surıyeli 
Hürriyet, Göç İdaresi Müdürlüğü'nün son verileri ve Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) raporundan Türkiye'nin göç tablosunu derledi. Buna göre bu ay itibarıyla Türkiye'de barınma merkezleri ve kentlerde 3 milyon 545 bin 293 Suriyeliye geçici koruma statüsü verildi. Türkiye'de diğer yabancılar da 'uluslararası koruma' veya ikâmet izinleriyle barınıyor. Geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin sayısı 204 bin 288 kişiye düştü. En fazla Suriyeli 564 bin 189 kişiyle İstanbul'da bulunurken, onu 470 binle Şanlıurfa, 442 binle Hatay, 391 binle Gaziantep, 222 binle Adana, 208 binle Mersin, 152 binle Bursa, 130'ar binle İzmir ve Kilis ile 92 binle Mardin izliyor. 7 ildeki Suriyelilerin oranı, bu illerin toplam nüfusunda yüzde 10'u geçti. Kilis'te yerli nüfusun yüzde 95'i kadar Suriyeli yaşarken, bu oran Hatay'da yüzde 28'i, Şanlıurfa'da yüzde 23'ü, Gaziantep'te yüzde 19'u, Adana'da yüzde 10'u, Mardin ve Mersin'de yüzde 11'i buldu.
Hürriyet


Bu Millete Gözdağı Sökmez 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Erzincan'da Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği'nce düzenlenen 17. Geleneksel Bal Festivali'ne katıldı. Yıldırım burada yaptığı konuşmada, tüm Erzincanlılar gibi her bayramda sılayı rahim yapmak üzere memleketlerine geldiklerini söyledi. Bayramlarda hemşehrileriyle kucaklaştıklarını ve hasret giderdiklerini ifade eden TBMM Başkanı Yıldırım, şöyle devam etti: "Dünyanın neresine giderse gitsinler, ne işle uğraşırlarsa uğraşsınlar ama her zaman vücutları orada ama ruhları, akılları memleketindedir. Memleket, bayrak, millet sevdası budur, hükümet Türkiye'nin teminatıdır. 15 Temmuz'da alçaklara hakettiği dersi veren, siz değil misiniz? O gece her biriniz, birer kahraman oldunuz. Liderimiz, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan sizleri davet etti, meydanlara indiniz. Sizin evladınız o gece Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş hükümetinin başbakanı olarak 'Bu alçaklara geçit vermeyeceğiz, milletle beraber olacağız, bu FETÖ belasına, bu alçaklara hakettiği dersi vereceğiz' dedim. Sizler o gün meydanlardaydınız, ay yıldızlı bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi, demokrasimizi kurtardık."
Milliyet

Devlet Yeniden Yapılandırıldı 
24 Haziran seçimlerinin ardından geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle devletin yapısı büyük oranda değişti. Yeni sistemin 10 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle hayata geçmesinin hemen ardından devlet yapısının yeniden yapılandırılmasına dair kararname ve kararlar yayınlandı. Erdoğan bu düzenlemeleri, "Cumhurbaşkanlığı kararnamesi", "Cumhurbaşkanı kararı", "Cumhurbaşkanlığı kararı" ve "Cumhurbaşkanlığı genelgeleri" ile yaptı. 15 cumhurbaşkanlığı kararnamesi, 42 cumhurbaşkanlığı kararı ve yüzlerce atamanın yapıldığı 153 atama kararnamesi yayımlandı.
Milliyet

İlişkileri Zehirleyen Yunan Danıştayı'dır 
Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan'ın Yeni Demokrasi Partisinin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkanı Giorgos Koumoutsakos'un Türk-Yunan ilişkilerine yönelik açıklamasıyla ilgili olarak, "Ortada Türk- Yunan ilişkilerini zehirleyen bir durum varsa, o da Yunan yargısının aldığı bu karardır. Bu kararın demokrasinin doğduğu topraklar olduğunu söylediğiniz Yunanistan'da alınması ayrıca utanç vericidir" ifadesini kullandı.
Milliyet

Abd'nin Talepleri Kabul Edilemez 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye, papaz Brunson'ı koşulsuz olarak serbest bırakırsa, bu kriz hemen biter. Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yatırım kararının da Türk ekonomisine etkisi tamamen yetersiz olacak" diyen ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a yanıt verdi. Kalın, "Bu ifadeler, Trump yönetiminin bir NATO müttefikini ekonomik savaşın hedefi haline getirdiğinin itirafıdır" dedi.
Vatan

DÜNYA 
İlk Türk Bakana Başbakanlık Yolu 
Almanya'da iktidardaki Hıristiyan Demokrat Parti (CDU), Almanya'nın ilk Türkiye kökenli bakanı olarak tarihe geçen Aygül Özkan'ın Hamburg eyalet seçimlerinde başbakan adayı olmasını kararlaştırdı. Seçilmesi durumunda Türkiye kökenli ilk başbakan olacak Özkan, daha önce Aşağı Saksonya Sosyal İşler ve Uyum Bakanı olarak görev yapmıştı. Alman Spiegel Online haber sitesi, Hamburg'da Özkan'ın adaylığının açıklanmasına ilişkin detayları yazdı. Buna göre ağır bir hastalığa yakalandığını öğrenen Özkan, bunu geçen hafta perşembe günü parti yönetimine bildirdi. Alman basınına göre, haberi alan CDU Hamburg Meclis Grup Başkanı Andre Trepoll ve Eyalet Teşkilatı Başkanı Roland Heintze ise CDU'nun Hamburg adayına ilişkin kararı 1 Eylül'de duyurmayı planlamasına rağmen bunu 19 Ağustos tarihinde açıklama kararı aldı.
Hürriyet 

Azledilirsem Piyasa Çöker! 
ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Michael Cohen'in FBI'la işbirliğine gitmesi ve Trump'ı zora sokacak konularda itiraflarda bulunması üzerine açıklamalarda bulundu. Fox televizyonuna konuşan Trump, geçmişte ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına, 2016'daki seçim kampanyası sırasında konuşmamaları için yapılan ödemelerin seçim kampanyası yasalarına aykırı olmadığını savundu. Trump, ödemeleri kendi cebinden yaptığını, kampanya parasının kullanılmadığını söyledi. Trump ayrıca ödemeler hakkında geç bilgi sahibi olduğunu da ekledi. Eski avukatı Cohen ise ifadesinde, ödeme yapması konusunda talimatı Trump'tan aldığını söylemişti.
Milliyet

Bağdadi Yine Konuştu 
Daha önce birkaç defa öldürüldüğü iddia edilen ancak her seferinde yeni bir ses kaydıyla hayatta olduğunu gösteren terör örgütü DAEŞ'in lideri Ebubekir El Bağdadi'nin yeni bir ses kaydı yayınlandı. Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen yeni ses kaydında ABD hedef alınıyor, ABD ile Türkiye arasında krize yol açan tutuklu papaz Andrew Brunson meselesinden de bahsediliyor. DAEŞ'in medya kolu El Furkan'ın yayınlandığı ses kaydında Bağdadi olduğu iddia edilen kişi, ABD'nin tarihinin en zayıf ve istikrarsız döneminden geçtiğini öne sürüyor. Konuşmada, Türkiye'nin baskılara rağmen Brunson'ı serbest bırakmamasının ABD'nin zayıflığının göstergesi olduğu savunuluyor; İran ve Rusya'nın da ABD'nin uyguladığı yaptırımlara direnmesine dikkat çekiliyor.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Ekonomi Mesaisi 
Uzun bayram tatilinin ardından ekonomiyi yoğun bir gündem bekliyor. İlk gündem Orta Vadeli Program (OVP) olacak. OVP'den sonra 2019 yılı bütçesi ve 5 yıllık Kalkınma Planı mesaisi başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir süre önce, 2019 yılına ilişkin bazı büyüklükleri paylaşmıştı. Albayrak, gelecek yıl için büyümenin yüzde 3-4 aralığında olmasını beklediklerini açıklamıştı.
Hürriyet

Türk Müteahhitler Dünyayı Sallıyor 
Global müteahhitlik sektöründe en büyüklerin listesini tutan ENR'nin (Engineering News Record) geçen yıl elde edilen proje gelirlerinden yola çıkarak hazırladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi, 2018" listesinde Türkler 46 firmayla ikinci sırada yer aldı. 2017'de atağa kalkarak 40 olan rakamı 46'ya taşıyan Türk firmaları 2018 listesinde de bu seviyeyi koruyarak dünya ligindeki etkinliğini sürdürdü. Türkiye bu rakamla, 68 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 36 firma ile ABD yer aldı. Bir önceki listede 43 firmayla yer alan ABD'nin sıralamada gerilemesi dikkat çekti.
Milliyet

Fed Faiz Artışı İçin Sinyal Verdi 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son tutanaklarına göre, Fed yetkilileri, ABD'nin ticaret politikalarının ekonomik büyümeye olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyor. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Temmuz - 1 Ağustos'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. FOMC'nin politika faizini yüzde 1.75 - 2.00 aralığında sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarında, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisine ve para politikasına yönelik değerlendirmelerine yer verildi.
Milliyet

Ticaret Savaşında Dur Durak Yok 
Çin Ticaret Bakanlığı, toplamda 16 milyar dolar tutarındaki ABD menşeli ürünlere yüzde 25 ilave vergilerin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD'nin yürürlüğe soktuğu 16 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına yüzde 25 ilave vergi hamlesine misilleme olarak Pekin yönetiminin daha önce duyurduğu toplamda 16 milyar dolarlık ABD menşeli ürünlere yüzde 25 ilave vergi getirme kararının yürürlüğe girdiği bildirildi.
Milliyet

3 Yeni Terminal Geliyor 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 29 Ekim'de açılacak 200 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Yeni Havalimanı'nın Türkiye'nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacağını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı'nın yanı sıra Kahramanmaraş, Muş Sultan Alparslan ve Balıkesir Merkez havalimanı yeni terminal binalarının da yıl içinde bitirilip hizmete açılacağını anlatan Turhan, Muğla Dalaman Havalimanı yeni dış hatlar terminal binasının 5 Temmuz itibarıyla hizmete açıldığını bildirdi. Turhan, yeni dış hatlar terminal binasının yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu belirterek, "Ayrıca eski dış hatlar terminal binasının iç hatlar terminali olarak kullanılmak üzere yeniden düzenleme çalışmalarına da başlandı. Kamu-özel İşbirliği modeliyle inşa edilen dış hatlar terminal binası ve mütemmimleri projesinin tutarı 180 milyon euro" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
'Artık İçim Daha Rahat' 
2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kadınlar 50 metre sırtüstünde altın madalyanın sahibi olan 15 yaşındaki Sümeyye Boyacı, elde ettiği başarıyla Türkiye'ye çifte bayram yaşattı. Doğuştan iki kolu olmadığı halde 5 yaşında yüzmeyi öğrenen, ayaklarıyla her türlü ihtiyacını karşılayıp, resim ve ebru yapabilen Boyacı yeni hedeflerini açıkladı. Yüzme hocası Mehmet Bayrak sayesinde 10 yaşında kulüp düzeyinde yarışlara katılmaya başladığını ifade eden Boyacı şöyle konuştu: "Türk bayrağını göndere çektirmek güzel bir his. Bizim için verilen çabaların, emeğin karşılığını verdiğinizi hissediyorsunuz. Bu da içinizi rahatlatıyor. Artık benim de içim daha rahat."
Milliyet

Gomis'e Karşılık Modeste 
Bafetimbi Gomis'in ikna olup Suudi Arabistan temsilcisi Al Hilal ile anlaşmasında başrolü oynayan menajer Mendy'nin, buna karşılık başka bir Fransız golcü Anthony Modeste'yi önerdiği ortaya çıktı. Mendy'nin, sarıkırmızılılarla yaptığı görüşmede Çin'de mutsuz olduğu için TJ Quanjian'la yollarını ayıran Modeste'nin sarı-kırmızılılara gelebileceğini söylediği belirlendi. Mendy'nin, "Gomis'in Al Hilal'e imza atmasını sağlarım ama sizden Modeste'yi transfer etmenizi istiyorum. Modeste aradığınız özelliklere sahip bir golcü... Galatasaray'a gelmeye hazır. Bu konuda en ufak bir sıkıntı yaşanmaz. Gomis'in İstanbul'daki yaşantısı Modeste'yi etkiledi. Yeni bir sayfa açmak için kendisine en uygun kulüp olarak Galatasaray'ı görüyor. Modeste, Şampiyonlar Ligi'nde oynamak için gelmeye hazır" dediği belirtildi.
Milliyet

Evde Parti Var 
Eğer Beşiktaş bu sezon ligi şampiyonlukla tamamlarsa bu başarıda UEFA Avrupa Ligi'ndeki ön eleme maçlarının ciddi katkısı olacak. Sadece eksikleri görme açısından değil, 31 Ağustos'ta bitecek transfer sezonunda yapılacak hamlelere de önemli etkileri oldu. Lens, Babel ve Negredo'nun olmadığı bir Beşiktaş, ligde maçı ertelenmiş Partizan'a karşı oynadı. Burası tamam ama ne olursa olsun dünkü maç bile bu takımın skorer bir golcüye ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdi
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme