.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Ağustos 2018 Cumartesi

25.08.2018 Genel Gündem25.08.2018
TÜRKİYE 
'Rusya Stratejık Ortak' Vurgusu 
Türkiye'de tutuklu Amerikalı pastör Andrew Brunson nedeniyle Türkiye ve ABD ilişkilerin gerildiği günlerde Türkiye'den Rusya'ya kritik bir ziyaret düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan art arda görüşmeler yaptı. Çavuşoğlu Moskova temaslarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya geldi
Hürriyet


456 Bin 157 Kişi Denetimli Serbest 
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı'nın 2018 Temmuz istatistiklerine göre denetimli serbestlik uygulaması 8 yılda yaklaşık 6 kat arttı. Denetimli serbestlik kararları da bu kararlar uygulanarak tutuklanmadan bırakılan sanık veya şüpheli sayısı da 15 Temmuz 2016 yılındaki FETÖ'cü darbe girişimi sonrası katlandı. 2010'da 79 bin 822 kişiye denetimli serbestlik uygulanırken bu sayı darbe sonrası 30 Temmuz itibarıyla 6 kat arttı ve 456 bin 157 oldu.
Hürriyet

6 Günde 87 Ölü 
İçişleri Bakanlığı'ndan, bayram tatilinin 6 gününde 69 ölümlü kazada 87 can kaybının yaşandığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı'nda vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak için başta otobüs kazaları ile kaza kara noktalarında yaşanan can kayıplarını önlemek, karayolu trafik akışını sağlamak amacıyla 17-27 Ağustos'ta 11 gün süreyle yaklaşık 140 bin trafik personeli, otobüslerde yolcu olarak denetim yapacak 227 personel ve tedbirleri denetlemek için görevli 32 polis başmüfettişi ile 24 saat esasına göre trafik tedbirleri alındı.
Milliyet

Chp Kararnameleri Aym'ye Götürecek 
CHP'nin, kanun hükmünde kararnameler ile Cumhurbaşkanlığı kararnameleri üzerindeki inceleme çalışmalarında sona gelindi. Bu çerçevede; itiraz edilen düzenlemelerle ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) sürecinin ağustos bitmeden başlatılacağı bildirildi. Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevindeyken KHK ile ihraç edilen, daha sonra ise CHP milletvekili olarak parlamentoya giren Profesör İbrahim Kaboğlu, parti bünyesindeki ekiplerle son dönem yasal düzenlemeler üzerindeki inceleme çalışmalarını sürdürüyor.
Milliyet

DÜNYA 
Mülteciler Roma-Ab Hattını Gerdi 
İtalyan hükümetinin mülteciler konusunda izlediği sert tutum ve her fırsatta bu konuyu pazarlık konusu olarak kullanma çabası Roma ile Brüksel arasında iplerin gerilmesine neden oldu. İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun, Sicilya'nın Catania limanında Diciotti adlı sahil güvenlik gemisinde tutulan mülteciler için Avrupa çapında çözüm bulunmasını istedi. Aksi takdirde İtalya'nın Avrupa Birliği bütçesine yıllık katkısını keseceği yönünde ültimatom veren Di Maio'ya Brüksel'den sert tepki geldi. AB Komisyonu sözcülerinden Alexander Winterstein, Avrupa'da işlerin tehditle yürümediğini söyledi.
Hürriyet

Abd'de Kriz Kabineye Sıçradı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen ile eski kampanya direktörü Paul Manafort'un 2016 Başkanlık seçim kampanyasındaki usulsüzlüklerden ötürü geçen salı suçlu bulunmasının yankıları sürerken, kriz bu kez kabineye sıçradı. Amerikan Fox News yayın kuruluşuna verdiği mülakatta Trump, Adalet Bakanı Jeff Sessions'ı hedef aldı ve "Ona bu işi (bakanlığı) vermemin tek sebebi neydi biliyor musunuz? Çünkü sadakat hissettim, ilk destekçilerimden biriydi. Adalet Bakanlığı'nı hiçbir zaman idare edemedi" dedi.
Hürriyet

'İlişkilerimiz Derinleşiyor' 
Rusya ile Türkiye arasında bir süredir yoğun geçen temas trafiği, dün zirve noktasına ulaştı. Dışişleri ve Milli Savunma bakanlarının yanı sıra MİT Başkanı ile Moskova'ya adeta "diplomasi çıkarması" yapan Ankara, Rusya ile özellikle Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, İdlib gibi konularda önemli görüşmelerde bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanı Konstantin Noskov ile Arjantin'de bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Moskova'da bulunan Türk heyetini kabul etti ve Türkiye-Rusya ilişkilerinin derinleştiğini ve yeni içeriklerle zenginleştiğini belirtti.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Fed Faiz Artışına Devam Edecek 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi. Dün bir sempozyumda konuşma yapan Powell, "Fed'in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda ise ekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor" diye konuştu. Ülkede enflasyon oranının yakın zamanda yüzde 2'lik seviyeye yaklaştığını kaydeden Powell, bu seviyenin üzerine çıkmayla ilgili açık bir işaretin bulunmadığını, bu nedenle de aşırı ısınmayla ilgili artan bir risk görülmediğini de ifade etti. Powell, FOMC'nin en son toplantı tutanaklarına da vurgu yaptı ve "Gelir ve istihdamdaki güçlü büyüme devam ederse, faizlerdeki kademeli artışlar uygun olacaktır" dedi.
Hürriyet

Vergi Barışı İçin Son Gün 27 Ağustos 
Maliye 27 Ağustos tarihinde sona erecek olan vergi barışı için 2 milyon 821 bin 619 adet bilgilendirme mektubu gönderdi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler raporuna göre, 7143 sayılı yasadan mükelleflerin yararlanması için 100 bin genel rehber basıldı. Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezası borçlarının yapılandırılması için 785 bin, eczanelerin kayıtlarını düzeltmeleri için de 40 bin broşür hazırlandı.
Hürriyet

Bakanlar Toplandı 'Gündem' Dijital! 
G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı, Arjantin'in Salta kentinde başladı. Toplantı, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin dijital ekonomiden sorumlu bakanlarını bir araya getirdi. Türkiye'yi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın temsil ettiği toplantıya, diğer G20 üyelerinin heyetleriyle uluslararası örgütlerin temsilcileri de katılacak. Ana gündem maddesi "Ekonomik Kalkınma İçin Dijitalleşme" olacak toplantı kapsamında, e-devlet düzenlemeleri, dijital ekonominin ölçümü, yeni gelişen teknolojiler, KOBİ'lerin dijital dönüşümü ve geleceğin işleri gibi konularda ülkelerin kendi uygulama ve değerlendirmeleri paylaşılacak. Varank, toplantıda, Türkiye'nin söz konusu alanlarda hayata geçirdiği projeleri gündeme getirecek.
Milliyet

Suyun Bile Soğuksa Fiyatını Şişirdiler 
Esnaf, aşırı kalabalığı görünce dayanamadı ve bayrama özel tarifelerle tatilcileri adeta çıldırttı. Otel fiyatlarında bayrama özel ekstra fiyat farkını bilerek hesabını kitabını yapıp tatile çıkanlar, suyun bile farklı fiyattan satıldığını görünce şaşkına döndü. Bazı esnaflar suyun buzdolabında elektrik tükettiğini bahane ederek suyu boyuna göre normal fiyatının 50 kuruşla 1 lira arasında farkla sattı. 0.5 litrelik küçük su dolaptan alındığında 50 kuruş farklıydı. Alınan su 1 litreyse fark da 1 lira oldu. Belediyelerin ya da o bölgenin spor kulübünün işlettiği halk plajlarında bile bayram fırsatçılığı vardı. Normalde 10 lira olan şezlong ve şemsiyeler 25 liraya kiralandı. Sahilde şezlong bulduğu için kendini şanslı hissedenler de fiyat farkını sineye çekti. Midye dolmacısından, süt mısırcısına kadar her satıcı fiyatlarını bayrama özel şişirdi.
Vatan

Paris'te 1 Gece Yerine İstanbul'da 3 Gece 
Geçtiğimiz 3 yılda hem turist sayısı hem de gelirlerde büyük düşüş yaşayan turizm sektörü bu yıl yaralarını sarmaya başlasa da rakamlar henüz eski seviyesine dönemedi. Öyle ki Paris'te ortalama 263 euroya konaklayan bir turist, aynı paraya İstanbul'da 3 gün kalabiliyor. Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) araştırmasına göre, tüm yıldız kategorilerinde ortalama oda fiyatlarının en pahalı olduğu şehir 263 euro ile Paris oldu. İstanbul'un gecelik konaklama fiyatı ortalama 88 euro seviyesinde bulunuyor. 3 yıl öncesine kadar İstanbul'da fiyatlar ortalama 150-200 euro seviyesindeydi. İstanbul, bu fiyatlarla ilk 20'ye bile giremedi.
Vatan

SPOR 
Karius Geliyor 
Transferde son günlere girilmesi nedeniyle hummalı bir çalışma içerisine giren Beşiktaş Yönetimi, önce kaleci transferini bitirdi, Loris Karius'ta karar kıldı. Hem Liverpool hem de Alman kaleci ile anlaşan siyahbeyazlılar, iki yıllığına kiraladığı futbolcuyu bugün İstanbul'a getirecek. Saat 19.00'da Türkiye'de olacak olan Alman kaleci, sağlık kontrollerinin ardından resmi sözleşmeye imza atacak.
Milliyet

1 Numara Niasse 
Galatasaray'da golcü transferinde ibre bir anda Everton'dan Oumar Niasse'ye döndü. Cim-Bom'da Modeste pahalı ve ağır, Welbeck ise riskili bulunurken, Niasse bir anda bunların önüne geçti. Teknik direktör Fatih Terim, Akhisarlı eski golcüyü atletik özellikleri nedeniyle tercih ederken, Everton'ın bu futbolcuyu bırakmaya sıcak bakması Galatasaray'ın işini kolaylaştırdı. C i m - B o m , mali yönden kulübü zor durumda bırakmayacak bir hamle olması nedeniyle Niasse'yle ciddi şekilde ilgilenme kararı aldı. Everton'da yeterli süreyi bulamayan Senegalli oyuncunun Galatasaray'a gelmek istediği bildirildi. 28 yaşındaki forvetin daha önce Türkiye'de oynaması, uyumsuzluk riskini de ortadan kaldırıyor. Senegalli futbolcu ile yapılan ön görüşmelerin olumlu geçtiği ve maliyetinin sarı-kırmızılılar için uygun olduğu bildirildi.
Milliyet

Eljif Elmas Büyük Yetenek 
Eljif Elmas konusunda detaylı değerlendirmeler yapan Phillip Cocu, öğrencisine övgüler getiriyor. Eljif'in geleceğini sorup, nasıl bir yol izleyeceğini sorduğumuzda, Hollandalı çalıştırıcı, oyuncusuyla ilgili tüm detayları tek tek sıralıyor: "Ben her oyuncunun özelliklerinin, kalitesinin kendine has olduğunu düşünürüm. Potansiyeli konusunda size katılıyorum büyük bir oyuncu olabilir. Zaten şu anki yaşında gösterdikleri bize bunun sinyallerini veriyor. Öğrenme isteği son derece üst düzeyde. Tavsiyeye her zaman açık, sahada ona söylediklerimizi yapmaya gayret ediyor. Ama Eljif Elmas gördüğüm en büyük yeteneklerden biri gerçekten. Gelecek vaat eden, parlak günler yaşayabilecek bir oyuncu. Eljif'le çalışıyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. Hiçbir şüphem yok, eğer bu gelişimine devam ederse, Fenerbahçe'nin büyük oyuncularından biri haline gelecektir."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme