.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

26 Ağustos 2018 Pazar

26.08.2018 Genel Gündem26.08.2018
TÜRKİYE 
Terör Memleketin Gündeminden Çıktı 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Son 2 yıldır özellikle başbakanlığım döneminde bu şer odaklarına, bölücü teröre, FETÖ hain örgütüne ve DEAŞ terör örgütüne karşı amansız mücadele başlattık. Hamdolsun bugün artık terör büyük oranda memleketimizin, milletimizin gündeminden çıktı" dedi. Binali Yıldırım, Kurban Bayramı tatilini geçirmek üzere geldiği baba ocağı Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Bakacak köyü sakinleriyle buluştu. Burada hemşehrilerine hitap eden Yıldırım, birlik ve beraberliğin önemine değinerek, "Buralar bizim vatanımız, vatanımızın her köşesi bizim için mukaddes. Bu topraklar bize kolay vatan olmadı, her karışında şehitlerimizin kanı var. Bu ay yıldızlı bayrağımız kolay bu hale gelmedi, rengini şehitlerimizin kanından alıyor, hilali bağımsızlığımızın sembolü, yıldızı her bir şehidimizi temsil ediyor. Memleketimizde kardeşliğimizi, birliğimizi bozmaya çalışan her türlü şer odaklarına ve teröristlere karşı yoğun bir mücadele veriyoruz" diye konuştu.
Milliyet


'1071'de Başladı Cumhuriyetimizle Taçlandı' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zafer haftası mesajında "Aziz milletimizin Malazgirt'te 1071'de başlattığı şanlı yürüyüş, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan zaferlerin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır" ifadelerini kullandı. Erdoğan, 26 Ağustos Zafer Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erdoğan, Anadolu'nun ebedi vatan olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi'nin kazanıldığı ve istiklal mücadelesinin önemli bir dönüm noktası olan Büyük Taarruz'un zaferle sonuçlandığı ağustos ayının son haftasını, büyük bir gururla 'Zafer Haftası' olarak kutladıklarını belirterek, "Aziz milletimizin Malazgirt'te 1071'de başlattığı şanlı yürüyüş, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan zaferlerin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır" ifadelerini kullandı. 'Asla izin vermedi'
Milliyet

Pkk'nın Avrupa'daki Yöneticisi Yakalandı! 
MİT Edirne Bölge Başkanlığı ile Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, PKK şüphelisi bir kişinin Bulgaristan'a çıkış yapacağı bilgisi üzerine harekete geçti. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda durdurulan araçta, şüpheli Yılmaz A. yakalanıp, gözaltına alındı. Sağlık kontrolünün ardından ifadesi için Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Yılmaz A.'nın, terör örgütü PKK'nın Fransa'nın Marsilya kentinde bulunan Demokratik Toplum Merkezi yöneticilerinden olduğu tespit edildi.
Vatan

İlk Yerli Mikro Uydu Lagari Çelebi! 
Türkiye'nin uydu teknolojilerindeki yetkinliğine yeni bir boyut getirecek ilk milli mikro uydu Lagari'nin üretimi bu yıl tamamlanacak ve gelecek yılın ikinci yarısında fırlatılacak. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından üretilen uydu ile Türkiye'nin acil görüntü ihtiyacını düşük maliyetlerle karşılanacak. Lagari, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün ve doğal afetlerin takibi gibi keşif gözetlemesi yapacak. Renkli ve nokta/ şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan Lagari, uzay teknolojisinde boşlukları dolduracak olan tamamlayıcı uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma özelliğini taşıyor.
Vatan 

Cumartesi Anneleri'ne 700. Hafta Müdahalesi 
Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı'nda 700'üncü oturma eylemine hazırlanırken polis, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın eylemi yasakladığını duyurdu, toplananların dağılmasını istedi. Cumartesi Anneleri'nin polis yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı, dağılmayan gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan 47 kişi arasında; gözaltında kaybolan Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak, ağabeyi Ali Ocak, Fehmi Tosun'un kızı Besna Tosun, Rıdvan Karakoç'un kardeşi Hasan Karakoç, kayıp yakınları Sebla Arcan, Leman Yurtseverde, Faruk Eren, Berkin Elvan'ın ablası Gamze Elvan var. Hasan Ocak'ın annesi Emine Ocak polisler tarafından götürülürken, tepkiler üzerine bırakıldı. Gözyaşlarına boğulan Emine Ocak, "Benim çocuklarıma niye vuruyorlar. Yapmayın" diye feryat etti. Kayıp Hayrettin Eren'in kardeşi gazeteci Faruk Eren gözaltına alınırken "Ağabeyimi bulmadan gitmeyeceğim" dedi.
Hürriyet
 
DÜNYA  
FBI'ı da Tehdit Etti 
ABD Başkanı Donald Trump, eski avukatı Michael Cohen'in FBI'la işbirliğine gitmesi ve önemli itiraflarda bulunmasının ardından, sert çıkışlarını sürdürüyor. Önceki gün Adalet Bakanı Jeff Sessions'ı suçlayan ve "Adalet Bakanlığı'nın kontrolünü hiçbir zaman idare edemeyen bir adalet bakanı atadım" diyen Trump, dün de FBI yetkililerine sert uyarılarda bulundu. Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, FBI'ı, eski ABD dışişleri bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton'ın onbinlerce elektronik postasını görmezden gelmekle suçladı. Bu e-postaların 'oldukça kötü' olduğunu öne süren Trump, kendisinin yakında olaya el atmak durumunda kalabileceği uyarısında bulundu. Trump, Fox televizyonunun haberine dayandırdığı iddiasında, FBI'ın Clinton'ın 675 bin e-postasından yalnızca 3 binini incelediğini belirtti. Trump bu çıkışının öncesinde Adalet Bakanı Jeff Sessions'la yaşadığı tartışmayı da sürdürdü. Sessions'ın "ABD Adalet Bakanı olduğum sürece, Adalet Bakanlığı'nın eylemleri, siyasi hesaplardan uygunsuz şekilde etkilenmeyecektir" şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Trump, "Jeff Sessions siyasetten etkilenmeyeceğini söylüyor çünkü onun altında olup bitenleri anlamıyor" ifadesini kullandı. Bu açıklamalar ABD kamuoyunda Sessions'ın Adalet Bakanı olarak günlerinin sayılı olduğu yönünde yorumlara neden oldu.
Milliyet

Venezuela'dan Kaçış! 
Venezuela'da yaşanan ekonomik kriz ve yoksulluk, Guney Amerika'da yeni bir goç dalgasına neden olurken, konuyla ilgili Birleşmiş Milletler'den (BM) uyarı geldi. BM'ye bağlı Uluslararası Goç Örgutu (IOM) durumun 2015 yılında Akdeniz'de yaşanan multeci krizine benzer bir noktaya doğru gittiği uyarısında bulundu. IOM Sozcusu Joel Millman, Venezuela'nın komşu ulkelerle sınırlarında yaşananların bolgenin yardıma ihtiyacı olduğuna dair uyarı işaretleri olduğunu soyledi. Millman "Durum, dunyanın diğer yerlerinde, ozellikle Akdeniz'de olduğu gibi bir krize doğru gidiyor. Zor durumlar çok hızlı şekilde krizlere donuşebiliyor ve buna hazırlıklı olmalıyız" dedi.
Milliyet

Vejetaryen Karavana Tartışma Yarattı 
Zorunlu askerlik hizmetinin devam ettiği Avrupa ülkelerinden Finlandiya'da ordunun aldığı bir karar, ülke gündeminde ilk sıralara oturmayı başardı. Yerel basında çıkan haberlere göre ordu yetkilileri, bundan böyle haftada iki gün askerlere vejetaryen karavana çıkartılmasına karar verdi. Yetkililer, askerlerin böylelikle daha sağlıklı besleneceklerini, ayrıca et tüketimindeki azalma sayesinde küresel ısınmayla mücadeleye de katkı sağlanacağını vurguladı.
Vatan

Abd, Filistin'e Yardımı Kesti 
ABD Dışişleri Bakanlığı, bir bakanlık yetkilisine atfen yaptığı yazılı açıklamada Filistin'e 2018 bütçesinde ayrılan 200 milyon dolarlık mali yardımın durdurulduğu bildirdi. Tam da Trump yönetiminin Ortadoğu barışı için bir plan hazırladığının konuşulduğu bir döneme denk gelen açıklamada Filistin'e yardımın gözden geçirildiği belirtilerek şöyle dendi: "Bu değerlendirmenin sonucunda, Batı Şeria ve Gazze'de kullanılması planlanan 200 milyon doları aşkın ekonomik fon Başkan'ın da talimatıyla başka yerlere kaydırılacak." Açıklamada, uluslararası toplumun Gazze'ye yardım yaparken karşılaştığı zorlukların göz önünde tutulduğu ve "kentteki Hamas kontrolünün şehirde yaşayanların hayatlarını riske attığı" iddia edildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Çin'den Yüzde 1'lik Turist Kapma Planı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 günlük eylem planı içine aldığı "Çin turizm pazarındaki payın artırılması" hedefine dair çalışmalar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki çalışmalara Cumhurbaşkanlığı'ndan da katılımların olduğu ve çalışmaların Erdoğan'ın yakın takibinde olduğu ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, yılda 100 milyonu aşan kişinin yurtdışına seyahat ettiği Çin de ilk hedef 1 milyonluk paya ulaşmak. Geçen yıl 250 bin turist gelirken Çinli turistlerin önceliğinin sağlık turizmi olduğu, bu nedenle Çin'de sağlık turizmini anlatan özel çalışmalar yapılacağı kaydedildi. THY'nin de Çin'e uçuşları artırması bekleniyor.
Milliyet

Kur Kontrolde Dışarıya Dikkat 
Merkez Bankası (MB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) ABD doları - Türk Lirası (TL) kurunda yaşanan aşırı artışa karşı aldığı kararları etkili bulan banka ekonomistleri, bayram sonrasında bu kararların döviz üzerinde daha etkili bir denge sürecini oluşturmasını bekliyor. Döviz kurundaki yangının yapılan müdahalelerle kontrol altına alındığını düşünen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Stratejisti Orkun Gödek, kararların uzun vadede etkili olması için ek adımların gelmesi gerektiğini belirtti. Gödek, yurtdışına bağlı olarak doların eylül ayı öncesinde değerlenmesinin devam edebileceğine dikkat çekti.
Milliyet

Hızlansak Büyüme Sınırlanır Yavaşlasak Ekonomi Aşırı Isınır 
ABD'de Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen sempozyuma katılan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, burada "Değişen Ekonomide Para Politikası" başlıklı bir konuşma yaptı. Powell, Fed'in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi. Powell, "Fed'in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda daekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor" değerlendirmesinde bulundu.
Vatan

Dijital Ekonomi Hamlesi 
DİJİTAL ekonomi ve bunun ölçülmesi konusunun yeterince bilinmediğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, toplantıda dijital hükümet, cinsiyet uçurumunun kapatılması, dijital ekonominin ölçümü ve altyapısının güçlendirilmesi, yeni gelişen teknolojilerle KOBİ'lerin dönüşümü konularının masaya yatırıldığını ifade etti.
Hürriyet 

SPOR 
Bütün Yollar Nıassea'ya Çıkıyor 
Galatasaray'da forvet transferinde tüm yollar Oumar Niasse'a çıkıyor. Eldeki adaylar konusunda durum değerlendirmesi yapan sarı-kırmızılılarda Senegalli oyuncunun ön plana çıktığı görüldü. Çin kulübüyle sözleşmesini feshetmesinin ardından FIFA'da davalık olan Modeste, Galatasaray'dan 7 milyon euro imza parası istedi. Buna tepki gösteren Galatasaraylı yöneticiler, "Böyle imza parası mı olur?" diyerek tepkilerini ortaya koydu. Welbeck'in de geçmiş dönemde yaşadığı sakatlıklar, Galatasaray Yönetimi endişelendirdi. Tüm adayların artı ve eksilerini bir araya getiren Cim-Bom, Everton'da fazla şans bulamayan Niasse'da karar kıldı.
Milliyet

Trabzon'un Gücü Yetmedi 
Süper Lig'de son haftayı zaferle noktalayan iki takımın maçından galip çıkmadı. Trabzonspor, Ankaragücü deplasmanından bir puanla ayrıldı: 2-2. Başta belirtmek gerekir ki geçen sezondan ilk on birde sadece iki futbolcusu bulunan Ankaragücü'nün takım halinde oynaması için biraz daha zamana ihtiyacı var. Başkent ekibi taraftarının desteğiyle maçın başında etkin gözükse de yakaladığı fırsatlar seyirciyi bile heyecanlandırmadı.
Milliyet

Karizma Yerle Bir 
Önce Benfica eşleşmesi ardından Yeni Malatyaspor yenilgisiyle sezonun ilk 4 maçının 3'ünü kötü geçiren Fenerbahçe adeta 3. haftada kırılma maçı oynadı. İzmir'de hem hava olarak hem de atmosfer anlamında sıcak bir mücadeleye çıktığı Göztepe deplasmanında yine vasatı aşamadı, üst üste 2. kez kaybetti: 0-1. Eljif Elmas-Alper Potuk-Ayew gibi isimlerden oluşan çift yönlü bir orta sahayla düzen kuran Phillip Cocu'nun takımı, buna karşın tempo kuramadı. Göztepe'nın 4-1-4-1 düzeni oyunun temposunu dengelemeye yönelikti. 19'da ilk kez istediği gibi seri paslar yapan F.Bahçe'de Slimani'nin sağdan kaçarak yaptığı ortada doğru yerde duran Eljif son vuruşundan sonuç alamadı.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme