.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Ağustos 2018 Pazartesi

27.08.2018 Genel Gündem

27.08.2018
TÜRKİYE
Ne Öncemiz Kalır Ne Sonramız
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 947. yıldönümünde, "Biz Malazgirt'te sadece bir zafer kazanmadık, millet olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik" dedi. Erdoğan Muş Malazgirt'te on binlerce kişinin katıldığı törende özetle şunları söyledi: "MALAZGİRT'te kazandığımız zafer bize Avrupa'nın ortalarına kadar giden yolu açmıştır. Bu yüzden Malazgirt Mekke, Medine, Bursa, Edirne, İstanbul, tüm Balkanlar demektir. Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır ne sonramız. Biz Malazgirt'te sadece bir zafer kazanmadık, Malazgirt'te millet olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik. Şayet Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak geçmişimizle birlikte geleceğimizi de kaybederiz. Kurtuluş Savaşı'mıza ve Cumhuriyetimize çok iyi sahip çıkın. 15 Temmuz kıyamına sahip çıkın. Bu tarihi hadiseyi asla unutmayın unutturmayın."
Hürriyet


300 Ton Atık Dönüştürüldü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, ekonomiye yıllık 12 milyar TL kazanç sağlanacak. Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş Türkiye bırakılması hedefiyle başlatılan projede 300 ton atık, geri dönüşümle ekonomiye kazandırıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde uygulanan proje kapsamında 23 bin 700 kilo kağıt, 6 bin 940 kilo metal, 2 bin 435 kilo cam, 12 bin 580 kilo plastik, 2 bin 750 kilo bitkisel yağ geri dönüştürülerek ekonomik kazanım elde edildi. Bu kazanımlara göre, 816 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayacak 408 yetişkin ağacın korunması, 244 litreden fazla petrol tasarrufu sağlandı.
Milliyet

Roketsan Rekoru
Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı. 'Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma' vizyonuyla hareket eden, son iki yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen 'Defense News Top 100'e yazdıran ROKETSAN,
başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor.
Vatan

Mhp'nin Taslağında Af İndirim Ve Erteleme Var
MHP'NİN, seçim vaatleri arasında yer alan ve "kader mahkumları"nın affını öngören kanun teklifi hazırlıklarında sona geldi. Taslak halindeki teklif 8 maddeden oluşurken, affın kesinlikle FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumlarını kapsamayacağı bildirildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel çerçevesini çizdiği teklif üzerinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçularından oluşan heyet, teklifin taslağını tamamladı. Teklife ilişkin çalışmalarda toplumsal mutabakatı önceleyen heyet, bu çerçevede Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan afları hem içerik hem şekil hem de sonuçları yönünden detaylı inceledi. Toplam 8 maddeden oluşacak teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu.
Vatan

DÜNYA
Abd Siyasetinin Önemli İsmi Kansere Yenildi
ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi partisi içindeki güçlü muhalifleri arasında başı çeken John McCain, son aylarda kötüleşen sağlık durumu nedeniyle Arizona'daki evinde inzivaya çekilene kadar yılmadan Trump'ın ve "Önce Amerika" ideolojisinin, ABD'yi simgeleyen küresel liderliğin gerektirdiği değerden ve geleneklerden uzaklaştırdığını savundu. İki kez başkan adayı olup kaybeden McCain ölmeden önce kendisine karşı yarışı kazanan eski başkanlar George W. Bush ile Barack Obama'nın cenazesinde konuşma yapmasını istedi. Mc- Cain'in, yakınlarına cenazesine Başkan Trump'ın gelmesini istemediğini söylediği de belirtiliyor.
Hürriyet

'Türkiye İle İyi Anlaşıyoruz'
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölgede "en iyi ilişkilere" sahip oldukları ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi. Devlet televizyonuna konuşan İranlı Bakan, ülkedeki ekonomik kriz, nükleer anlaşma ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. Zarif, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı ekonomik krizin, ABD'nin oluşturduğu psikolojik ortamdan kaynaklı olduğuna işaret ederek, yasal herhangi bir yaptırım olmamasına rağmen doların yükseldiğini ifade etti. Komşu ülkelerle iş birliği konusuna dair Dışişleri Bakanı Zarif, "Bölgede en iyi anlaştığımız ülkelerin başında Türkiye geliyor" dedi. Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına karşı Türkiye'nin ortaya koyduğu tavrın "takdire şayan" olduğunu ifade etti. İran Cumhurbaşkanlığı'nın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, Ruhani bu sözleri, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile yaptığı telefon görüşmesinde dile getirdi.
Milliyet

Deaş Bitene Kadar Suriye'de Kalırız
Suriye'nin kuyezinde Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) son dönemde rejimle görüşmeye başlamasının ardından ABD öncülüğündeki DEAŞ ile mücadele koalisyonu yetkililerinin bu bölgelere ziyaretlerinin arttığı belirtildi. Daha önce DSG'nin kontrolündeki Münbiç ve Kobani'yi ziyaret eden DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu'nun temsilcilerinden olan ABD'nin eski Bahreyn Büyükelçisi William Roebuck, dün de Haseki'nin Şedade ilçesini ziyaret etti. Kürt sitelerinde yer alan habere göre, burada yerel yöneticilerle konuşan William Roebuck, basına kapalı görüşmeden sonra açıklama yaptı. William Roebuck, ABD Başkanı Donald Trump'ın belirtiği gibi DEAŞ kalıcı olarak bitene kadar Suriye'de kalmaya devam edeceklerini söyledi. Toplantıda sağlık, eğitim ve bölge elektriği gibi ana sorunları değerlendirdiklerini, DEAŞ'ın bölgede yok edilmesinin ardından halka bir an önce huzurlu ve güvenli bir ortam sunmak istediklerini söyleyen Roebuck 'DEAŞ, Suriyenin tamamından söküp atılıncaya kadar buradayız. Burada daha çok işimiz var' diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 6,0187-6,0197
Euro: 6,8893-6,9241
Sterlin: 7,6865-7,7520
Gram Altın: 229,2419-229,3776

Karşılıksız Para Basmıyoruz
Merkez Bankası son dönemde karşılıksız para bastığı yönündeki iddialara yanıt verdi. Merkez Bankası'nın bir süre önce açtığı "herkes için ekonomi" sitesinde "Emisyon hacminin artması Merkez Bankası'nın gevşek para politikası uyguladığı anlamına gelir mi?" sorusuna yanıt verdi. Merkez
bankalarının en temel görevlerinden birinin para basmak ve bastığı parayı dolaşıma sürmek olduğunun belirtildiği yazıda, dolaşımdaki paraya emisyon denildiği ifade edildi. Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülen banknotların ve Hazine tarafından dolaşıma çıkarılan madeni paraların toplamının emisyon hacmi olarak tanımlandığının anlatıldığı yazıda, "Bu tutar, temel olarak, bireylerin ve bankaların nakit talebine göre belirlenir. Peki emisyon hacminin artması, Merkez Bankası'nın 'para bastığı' ya da daha teknik ifadeyle gevşek para politikası uyguladığı anlamına gelir mi? Sorunun yanıtı: Hayır!" denildi.
Hürriyet

Limon Neden 10 TL
Son günlerde market rafları ve pazar tezgahlarında fiyatıyla en dikkat çeken ürünlerin başında limon geliyor. 1 kilogram limonun fiyatı bazı yerlerde 6-7 TL'ye satılırken, bazı yerlerde ise 10 TL'yi buldu. İhracatçılardan üreticilere, sivil toplum kuruluşlarından halcilere kadar artan limon fiyatları ile ilgili birbirinden farklı görüşler ortaya çıktı. Üreticiler limonun tarlada 1 TL ile 1.8 arasında satıldığını, yeni mahsulün yeni yeni piyasaya çıktığını söylerken halciler limonun depolardan çıkarılmadığını iddia ediyor. İhracat artışının da limon fiyatlarını etkilediğini belirten üreticilere cevap da ihracatçılardan geliyor. İhracatın tam anlamıyla başlamadığını kaydeden ihracatçılar, artışta ihracatın etkisi olmadığının altını çiziyor. Ancak konuştuğumuz herkes aynı şeyi söylüyor: "1 kg limonun fiyatı 10 TL olmamalıydı."
Hürriyet

Borsada Büyük Dalga 2 Yıl İçinde Düzeliyor
Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimli dönem, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artış süreci, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan para çıkışı piyasalarda satış baskısı oluşturmaya devam ediyor. BIST 100 Endeksi yılbaşından bu yana TL bazında yüzde 21.80, dolar bazında ise yüzde 51.14 oranında değer kaybetti. Geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketleri incelendiğinde sert dalgalanmaların ardından bir sonraki yıl toparlanma yaşansa da bu süreçte ancak kayıplar geri alınabiliyor. Hareket marjları arttıkça krizlerden çıkış iki yılı bulabiliyor.
Milliyet

Yapılandırmada Bugün Son Gün
Yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenlerin bugün gün sonuna kadar başvurularını yapması gerekiyor. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılmasında başvuru süresi sona eriyor. AA'nın haberine göre, son başvuru gününün 27 Ağustos Pazartesi olarak belirlendiği yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www. gib.gov.tr ile e-devlet (www. turkiye.gov.tr) üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Başvuru sürecinin ardından, vergi dairelerine ödemeler ise eylül ayında gerçekleştirilecek.
Milliyet

İkinci Kampanyada Yüzde 24 İndir
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasının bu yıl ikincisi başlıyor. Bu kampanyada TOKİ ilk kez indirim oranını yüzde 20'den yüzde 24'e yükseltti. Başvuruların 21 Eylül'de başlayacağı indirim kampanyasına katılmak için son gün 19 Ekim olarak belirlendi.
Vatan

SPOR
Coco'nun Masası
Fenerbahçe, lige 3 maçta 2 yenilgiyle başlayınca, teknik direktör Phillip Cocu'nun sorunları daha da arttı. Sarı- lacivertlilerle yeni bir döneme başlayan Hollandalı teknik adam geçiş sürecinde beklediği gibi sancılı bir başlangıç yaptı. Ancak arka arkaya gelen 2 yenilgi sonrası hem acil çözüm planı hem de sorunların ana sebepleri masaya yatırıldı.
Milliyet

Kartal'ın Kalesi Düştü
Erzurumspor maçının ilk yarısındaki sorunların halının altına süpürülmemesi gerektiğini dünkü maç bir kez daha göstermiş oldu. Antalyaspor maçının ilk yarısında yenilen goller için "neden bu golleri yedik" analizi, geniş kapsamlı bir şekilde yapılmadıkça, Beşiktaş geçen seneki o puan kayıplarının daha fazlasını yaşayabilir. Büyük takımlar elbette gol kaçırabilir fakat bu bir alışkanlık haline gelmemeli. Oğuzhan 5. dakikada bulduğu o fırsatı gole çevirmeli. Çevirmeli ki, sırtında taşıdığı o 10 numaranın hakkını vermiş olmalı. 14. dakikada Quaresma'nın sağdan kullandığı serbest vuruş, Boffin'in ellerinden üst direğe çarparak geri döndü. Doukara'nın 20 ve 24. dakikalarda üst üste attığı gollerle, Vodafone Park derin bir sessizliğe büründü. Beşiktaş, bu duruma ani bir refleks göstermesi lazımdı. Negredo bu tepkiyi attığı golle 26'da gösterdi ama bu Yekta durumu 3-1 yapan golü Antalya adına attı.
Milliyet

Çizme'ye Ljajıc Seferi
Beşiktaş Yönetimi, 10 numara transferinde rotayı İtalya'ya çevirdi. Çin'e giden Anderson Talisca'nın boşluğunu kaptan Oğuzhan Özyakup'la doldurmaya çalışan ancak yıldız futbolcunun 10 numara pozisyonunda beklentilere yanıt verememesi nedeniyle çareyi transferde arayan siyah-beyazlılar, Torino forması giyen Adem Ljajic'e kanca attı. Kartal'ın, 26 yaşındaki başarılı futbolcu için İtalyan kulübüne 1 yıllık kiralama teklifi yaptığı ortaya çıktı. Bu teklife olumlu bakmayan Torino'nun, Adem Ljajic'i bonservisiyle birlikte satmak istediği aktarıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme