.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

28 Ağustos 2018 Salı

28.08.2018 Genel Gündem28.08.2018
TÜRKİYE 
Washıngton'dan F-35 Mesajı 
Ankara, Washington'dan önemli bir heyete ev sahipliği yaptı. ABD Kongre üyesi ve ABD NATO Heyeti Başkanı Michael Turner başkanlığındaki Amerikalı Kongre heyeti dün NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak başkanlığında AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li milletvekillerinden oluşan Türk heyetiyle görüşmelerde bulundu. Turner'le birlikte John Garamendi (Silahlı Hizmetler Komitesi), Tom Marino (Dış İlişkiler Komitesi), ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Robert Hood ve Temsilciler Meclisi personelinden oluşan ABD heyeti, NATO Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri David Hobbs'la birlikte dün ayrıca F-35 programı kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ni (TAİ) de ziyaret etti. Heyetin önceki gün de İncirlik Üssü'nü ve İzmir'deki NATO Kara Komutanlığı'nı ziyaret ettiği bildirildi.
Hürriyet


7 Eylül'de İran'a Gidiyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'de çözüm için Rus ve İranlı muhatapları ile eylül ayında İran'da bir araya gelecek. Erdoğan, Astana sürecinin üçlü zirve toplantısı için 7 Eylül'de İran'a giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla üçlü zirve yapacak. Zirve, Suriye'de çözüm için uluslararası toplumun çabalarının yoğunlaştığı bir dönemde yapılıyor.
Hürriyet

Brunson'ın Pkk İle Temasını O Sağlıyor 
Terör örgütleri PKK ile FETÖ adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklu yargılanırken, ev hapsi kararıyla tahliye edilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın yargılanması safhasında dikkat çeken ayrıntılardan biri, Brunson'un manevi oğlu olduğu iddia edilen Mohammad Ahmad adlı kişinin faaliyetleri. Hem iddianamede hem de yargılama sürecinde "Mardini Dilbirin" lakabını kullanan Ahmad'ın, Brunson adına YPG ve PKK ile temas sağlayan kişi olduğu öne sürüldü.
Milliyet

Tsk'dan Emekli Pilotlara Davet 
15 Temmuz darbe girişiminden sonra yoğun temizlik yapılan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki pilot açığının kapatılması için alınan tedbirlere bir yenisi eklendi. TSK'da önce, çeşitli FETÖ kumpasları ile kurumdan ayrılmak zorunda bırakılan pilotların dönüşü için imkan sağlanmış, ardından da kanun hükmünde kararname ise TSK'da 18 yılını doldurmadan emekli olan pilotlar için dönüş yolu açılmıştı. Sivil havacılık sektöründe kazandıkları ücret ile savaş pilotu olarak kazandıkları ücret arasındaki makasın daraltılması için de formüller üretilmişti. Ancak pilot açığı tam anlamıyla kapatılamadı.
Vatan

Soylu: Teröristleri Aç Bırakacağız 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eğitim Daire Başkanlığı'nda düzenlenen '104. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılış Programı'nda yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Terör örgütlerinin ele geçirdiği ya da etkilediği siyasal yapıların mevcut olduğunu kaydeden Soylu, terör örgütlerinin 'anne istismarı' peşinde koştuğunu kaydetti. 'Annelik' kavramı üzerinden mağduriyet oluşturularak, hem teröre mağduriyet maskesi giydirilmeye hem de toplumun ayrıştırılmaya çalışıldığını kaydetti.
Vatan

DÜNYA 
'Üst Düzey Generaller Soykırımla Yargılanmalı' 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 23 Mart 2017'de kurduğu Misyon, yaklaşık 18 ay süren çalışmalarının ardından elde ettiği bulgulara ilişkin hazırladığı raporu, Myanmar'daki Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamın birinci yılında açıkladı. Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin Arakanlı Müslümanlara yönelik cinayet, tecavüz, işkence ve keyfi tutuklamalar dahil insan hakkı ihlallerinin ortaya çıkarılması amacıyla kurulan Misyon'un raporunda çarpıcı ifadelere yer verildi.
Hürriyet

Bm'den 'Myanmar'a Soykırım Suçlaması 
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kurulan "Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu", Myanmar ordusunun (Tatmadaw) Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in de aralarında bulunduğu üst düzey ordu generallerinin, Arakanlı Müslümanlara yaptığı soykırım nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanmasını istedi.
Milliyet

Esad 14 Bin Kişiyi İşkenceyle Öldürdü 
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşar Esad rejiminin Suriye'de iç savaşın başladığı dönemde (Mart 2011) alıkonulan rejim karşıtlarından bazılarının akıbetine ilişkin rapor yayımladı. Raporda, rejimin alıkoyduğu ve akıbetleri bilinmeyen yüzbinlerce kişiden 836'sının cezaevlerindeyken öldüğünü nüfus dairelerine bildirmeye başladığı belirtildi. Raporda, rejimin mayıs ayından itibaren yapmaya başladığı bildirimlerde, ölüm sebepleri hakkında bilgi vermediği ve cenazeleri teslim etmediği kaydedildi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,1567-6,1657
Euro: 7,1736-7,2031
Sterlin: 7,9017-7,9508
Gram Altın: 238,7049-238,8800

9 Günde 9 Mılyar Lira 
Bayram tatilinin uzatılması, Ege ve Akdeniz'de turizmle birlikte 54 sektörün yüzünü güldürdü. 9 milyon yerli turist, 9 günde ekonomiye 9 milyar lira bıraktı. Kurdaki artış Türk tatilcilerin Yunanistan başta olmak üzere yurtdışına çıkışını da durdurdu. Buna karşılık Yunanistan'dan Bodrum, Marmaris, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası'na sebze-meyve, ilaç, inşaat malzemesi, sigara alımı için günübirlik gelişler dikkat çekti.
Hürriyet

Fransa İle Ortak Hareket 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Fransız mevkidaşı Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire ile görüştü. Le Maire'nin çok kritik bir görüşme olarak tanımladığı buluşmanın Albayrak da oldukça verimli geçtiğini belirtti. İkili önce başbaşa görüştü ardından heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi. Paris'teki görüşmelerin ardından iki bakan basın toplantısı düzenledi. Bakan Le Maire, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un dünkü 'Kıtanın güvenliği konusunda ABD'ye bel bağlanmayacağı' açıklamasını hatırlatarak bu yüzden Bakan Albayrak ile görüşmenin çok kritik olduğunu söyledi. Türkiye'deki durumun istikrara kavuşmasının Avrupa ve Türkiye'deki herkesin çıkarına olduğunu vurgulayan Le Maire, Türkiye'nin mümkün olan her türlü araçla yapısal reformlara devam etmesinin hayati önemde olduğunu kaydetti.
Hürriyet

Borsa İstanbul'da Swap Pazarı 
Borsa İstanbul, global finansal piyasalardaki en aktif pazarlardan biri olan swap pazarının başta bankalar olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde Borsa İstanbul'da kurulması çalışmalarına başladı. Borsadan yapılan açıklamada "Takasbank, Merkezi Karşı Taraf olarak bu pazardaki işlemlerin takasını gerçekleştirecek olup, küresel en iyi uygulamalara uygun olarak risk ve teminat yönetimi hizmeti verecektir" denildi. Açıklamada, ilk etapta döviz piyasaları için hayata geçirilmesi planlanan swap pazarı ile birlikte, yeni ürün ve pazarlar konusunda çalışmalara devam edileceği vurgulandı.
Hürriyet

Dolar Hareketli Başladı 
Türkiye piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu geçen hafta sakin bir seyir izleyen dolar/TL tatil sonrası ise hareketli başladı. Haftanın ilk işlem gününde döviz piyasasında yüksek oynaklık gözlenirken, dolar/TL 6.30 seviyesine yaklaştı, sonra geri çekildi. Türkiye piyasalarının kapalı olduğu cuma günü 6.00 seviyesinden kapanan, dün sabah 6.0182 seviyesinde olan dolar/ TL içinde 6.2960 seviyesine kadar yükseldi. Böylece TL'nin dolar karşısında günlük değer kaybı yüzde 4.7'ye ulaştı. Ancak öğleden sonra TL kayıplarını azaltırken, dolar/TL de 6.1424 seviyelerine çekildi. Reuters'a konuşan bankacılar Türkiye'nin risklerine dair henüz bir şeyin değişmediğini belirtirken, Londra piyasalarının kapalı olduğu dün kurda yükselişi tetikleyecek bir haber akışı bulunmadığını ve yerli kurumsal döviz talebi nedeniyle dolar/TL'nin sert yükseldiğini belirtti.
Milliyet

Otomatik Katılım'la Avantaj Katlanıyor 
Temmuz ayında devreye giren 5'inci basamağıyla beraber 10- 49 çalışanı olan işletmelerin de dahil olduğu Otomatik Katılım Sistemi'nde (OKS) çalışanların sayısı 4.2 milyonu, oluşan toplam fon büyüklüğü ise 3.3 milyar lirayı geçti. Ülke genelinde tasarrufların artması ve sosyal güvenlik uygulamalarının üzerindeki yükün hafifletilmesi için planlanan sistem, gönüllü BES'e göre bazı avantajlar içeriyor.
Milliyet


Büyüme Tahminini % 3.5'e İndirdi 
JP Morgan, son birkaç ayda yaşanan gelişmeler sonrasında Türkiye için makroekonomik tahminlerini aşağı yönlü revize etti. JP Morgan, 23 Ağustos tarihinde yayımladığı raporla Türkiye'nin büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizeye gitti. Yayınlanan raporda, kötüleşen finansal şartlar ve daha sıkı likidite şartları nedeniyle 2018 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde 3.7'den 3.5'e çeken JP Morgan, 2019 beklentisini de yüzde 2.8'den yüzde 1.1'e indirdi.
Vatan

SPOR 
Sakat Transfer! 
Fenerbahçe'de orta sahaya takviye için düşünülen ve görüşmeler için İstanbul'a getirilen Marco Fabian'da sakatlık sorunları sıkıntı çıkardı. Sağlık kontrolünden geçirilen Meksikalı yıldızın son durumu nedeniyle riske girilmedi, görüşmeler iptal edildi. 29 yaşındaki futbolcunun geçen sezon E.Frankfurt forması giyerken belinden geçirdiği ameliyat nedeniyle kariyerinde büyük problemler yaşadığı ifade edildi. Temmuz 2017'de ameliyata giren ve 6 aya yakın sahalardan uzak kalan Fabian, daha sonraki süreçte de Alman kulübünde adeta gözden çıkarıldı.
Milliyet

Ben Düşersem Beşiktaş Çöker 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, beIN Sports'ta Şansal Büyüka'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vodafone Park'taki Antalya yenilgisini değerlendirerek sözlerine başlayan Orman, "Skor bizim için iyi olmasa da zevkli bir maçtı. Takımın gol atma iştahını beğendim. Tabii ki eleştirilecek konular var ama bu bizim aile sorunumuz. Bunu da kamuoyunda tartışmam" diye konuştu.
Milliyet

Alemın Kralı 
Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın kaybettiği haftada son şampiyon Galatasaray, Aytemiz Alanyaspor'u 6-0 yenerek adeta üçüncü haftadan gövde gösterisi yaptı. Cim-Bom ilk yarı biraz bocaladı ama yine de soyunma odasına Fernando'nun golüyle gitti. İkinci yarı bambaşka bir Galatasaray vardı sahada ve gol oldu yağdı Alanya kalesine... Hemen baskı ile ikinci devreye başlayan Aslan, 10 dakikada skoru 4- 0'a getirdi. İşin ilginç yanı, iyi oynamayan Sinan Gümüş'ün bir şekilde atılan 3 golün içinde olmasıydı. Emre Akbaba, sarı-kırmızılı forma ile ilk gollerini dün gece eski takımına karşı atarken, Onyekuru yine futbol resitali sundu ve boş geçmedi. Genç yetenek Yunus ise girer girmez asist yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme