.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Ağustos 2018 Perşembe

30.08.2018 Genel Gündem30.08.2018
TÜRKİYE  
Büyük Zaferin 96'ncı Yılı 
Genelkurmay Başkanlığı, Zafer Haftası ve Büyük Taarruz'un 96'ncı yıldönümü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Büyük Taarruz'un az bilinen fotoğraflarını paylaştı. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATAŞE) Başkanlığı arşivlerinden verilen fotoğraşarda, "Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesi" olarak nitelendirilen büyük zafere ilişkin detaylar da ortaya çıktı. Fotoğraflar arasında Atatürk'ün Çay'da konuşlu 1'inci Ordu Karargâhı'nda askeri bandoyla karşılanması, Büyük Taarruz sabahı Kocatepe'de gözetleme yerine çıkışı ve İsmet İnönü de yer aldı.
Hürriyet


Muharrem İnce Güven Vermedi 
Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, yaklaşık sekiz saat süren CHP Parti Meclisi toplantısında 24 Haziran seçim sonuçları masaya yatırılırken, sert tartışmalar yaşandığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu, toplantıda 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile bir araya geldiği akşam yemeğine ilişkin sessizliğini bozdu. Kılıçdaroğlu'nun yemekte İnce'nin kendisine "Genel başkanlığı bırak onursal başkan ol" teklifini getirdiğini hatırlatarak "Ben de bunu yapmayacağımı söyledim ve kendisinin genel başkan olması durumunda partinin bir hafta içinde dağılacağını da söyledim" dediği öğrenildi.
Hürriyet

'2019, Türkiye İçin Güçlü Bir Yıl Olacak' 
Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı'nda Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin her alanda canlandırılması ve siyasi reform süreci ele alındı. Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, toplantıda özellikle siyasi reform sürecinin hızlandırılması konusunda mutabık kalındığını ifade ederek "Önümüzdeki süreçte yargı ve temel haklar, özgürlük ve güvenlik alanlarındaki başlıklara tüm kurumlarımız olarak ve AB Başkanlığı olarak odaklanacağız" dedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle daha hızlı adımlar atılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, "Avrupa Konseyi ile daha yakın çalışmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
Milliyet

'Yeni Bir Sıçrama Dönemindeyiz' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nin (RTGD) "Medya Oscarları" Ödül Töreni'ne katıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un da yer aldığı törende ödül alanları tebrik eden Erdoğan, şunları söyledi: Gazetecilik mesleği köklü ve önemli bir iştir. Medyanın tekelleşmesi; giyim kuşamın mimarinin, yeme içme alışkanlıklarının, pek çok alışkanlıkların da tek düze hale gelmesine yol açıyor. Gittiğimiz her yerde aynı kıyafet giyen insanlar, aynı mimari ile inşa edilen şehirler, aynı eşya ile donatılmış mekanlar görüyorum.
Milliyet

Gündemimizde 'Af' Konusu Yok 
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK toplantısı 3 saat sürdü. Toplantı sonrası açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "MHP'nin af önerisi gündeme gelecek mi?" şeklindeki soruya, "Gündemimizde bu konu yok. Daha önceki pozisyonumuzda bir değişiklik yok. Kurullarımızda bir değerlendirme olmadı" yanıtını verdi. Fransa lideri Macron'un Türkiye'ye yönelik açıklamalarına da tepki gösterdi: Atatürk Türkiyesi değil diye ifade kullanıyor. Kurucu liderinin gösterdiği hedefler doğrultusunda yürüyen Türkiye var. İslami terör diye son derece yanlış bir ifadeyi kullanıyor.
Vatan

Öksüz'ü Bırakan Hakime Fetö Cezası 
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında gözaltına alınan örgütün "hava kuwetleri imamı" Adil Öksüz'ü serbest bırakan eski Hâkim Çetin Sönmez'in yargılandığı davada karar çıktı. Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Sönmez ile avukatı katıldı. 15 Temmuz'dan sonra gözaltına alınan FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasına yapılan itirazı reddeden eski Hâkim Çetin Sönmez, 8 yıl 9 ay hapse mahkum oldu.
Vatan

DÜNYA  
Chemnıtz'de Önlemler Arttırılacak 
Almanya'nın Saksonya eyaletindeki Chemnitz kentinde bir Alman'ın iki mülteci genç tarafından öldürülmesi sonucu aşırı sağcıların yabancı avına çıkması ülkede güvenlik önlemleri üzerine tartışmaları alevlendirdi. CDU'lu eyalet Başbakanı Michael Kretschmer, güvenlik güçlerinin tüm sertliğiyle aşırılıkçıların üzerine gideceğini söyledi. Kretschmer, "Devlet önümüzdeki gün ve haftalarda özellikle Chemnitz'de şiddet kullanma tekelinin kendisinde olduğunu aşırılara göstermek zorunda. Biz Chemnitz'in tüm Almanya'dan gelen aşırıların gövde gösterisi bölgesi olmasını engellemek zorundayız" dedi.
Hürriyet

ABD-Şam Pazarlığı İddiası 
Şam rejimi İdlib'e yönelik son yılların en büyük kara ve hava saldırısına hazırlanırken bölgede baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Kimyasal silah kullanması halinde Esad'ı vuracağı mesajı veren ABD'nin diğer taraftan rejimle gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi. İddia, Hizbullah'a yakın Lübnan gazetesi "El Ahbar" tarafından ortaya atıldı. El Ahbar'ın haberi, Esad yönetimini destekleyen bölgesel ittifaktan üst düzey bir yetkili tarafından doğrulandı.
Milliyet

Seçim Öncesinde Kabineyi Yeniledi 
Yunanistan'da Başbakan Aleksis Çipras, gelecek yıl gerçekleşecek seçimlerden önce kabine değişikliğine gitti. Bakan ve bakan vekilleriyle 50'den fazla isimden oluşan Yunanistan'ın yeni kabinesinde 13 yeni isme yer verilirken, Dışişleri, Maliye ve Savunma gibi önemli bakanlıklarda değişiklik yapılmadı. Atina yakınlarındaki yangın felaketinin ardından gelen istifa ile boşalan Kamu Güvenliği ve Sivil Savunma Bakanlığı'na, daha önce kabinede yer alan Olga Gerovasili getirildi.
Milliyet

İsrail'den 'İyi Niyet' Hamlesi 
İsrail'de Kudüs Bölge Mahkemesi'nin aldığı bir karar, Batı Şeria'daki yasadışı Yahudi yerleşkelerinin kalıcı izin almasının sağlayacak bir karara imza attı. Yargıç Arnon Darel, 1999'da kurulan Mitzpe Kramim yerleşkesinin, Yahudi yerleşimciler tarafından 'iyi niyetle' inşa edildiğini belirterek, yerleşkenin yasallaşmasına karar verdi. Dava, 2009'da bir grup Filistinlinin yerleşkenin kurulduğu alanda hak iddia etmesiyle açılmıştı.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 6,4668-6,4764
Euro: 7,5860-7,5987
Sterlin: 8,4343-8,4592
Gram Altın: 250,6671-251,0853

Merkez'den Yeni Hamle 
Merkez Bankası dün yeni bir adım açıkladı. Dün sabah yaptığı duyuru ile Merkez Bankası daha önce bankaların ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağını duyurmuşken, dünden itibaren borç alabilme limitini 13 Ağustos 2018 öncesi limitlerin 2 katı olarak belirledi. Merkez Bankası 13 Ağustos'tan önce bankalara öz kaynaklarına göre limitler dahilinde borç veriyordu. 13 Ağustos'tan sonra sınırsız olan limit, 44 milyar lira ile sınırlandırılmış oldu.
Hürriyet

'Yerli Ve Milli'ye Genelgeli Teşvik 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerli ve milli ürünlerin kullanımı için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından imzalanan genelge, 81 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderildi. Genelgede, ileriki dönemde yaşama geçirilecek projelerde yerli ve milli ürünler tercih edilmesi istendi. Buna göre, yeni yapılacak projeler, yapım aşamasında olan işler ve devam eden yapım işleri ile tüm imalatlarda, kullanılacak makine, malzeme ve ekipmanda yerli üretim ürünlerin tercih edilmesi gerektiği aktarıldı. Genelgede, "Öncelikli olarak ülkemizde üretilen ürünlerin tercih edilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim" ifadesine yer verildi.
Posta

7 Ayda 22 Milyon Turist 
Cari açığı (döviz açığı) önlemede önemli bir sektör olan turizmde yüzler gülüyor. Sıkıntılı geçen iki yılın ardından, bu yıl iyi bir sezon yaşayan turizm sektörü, 2018'in ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.90 artışla 21 milyon 639 bin 802 turist ağırladı. Yılsonunda ise turist sayısının 40 milyona ulaşması ve 32 milyar dolar turizm geliri sağlanması hedefleniyor.
Posta

İhracatçıların Peru Hamlesi 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 14'üncü kez düzenlenen seminerde Güney Amerika ülkelerinden Peru pazarı ele alındı. Açılışta bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, dünyada bir değişim ve dönüşümün yaşandığını söyledi. Gülle, "Artık serbest ticaret anlaşmaları iptal ediliyor, ticaretin önüne yeni bariyerler konuluyor, vergiler artırılarak ticari savaşlar başlatılıyor. Biz her iki tarafın da kazandığı ticaretten yanayız. Peru bu anlamda ekonomik açıdan ciddi bir potansiyele sahip" dedi.
Milliyet

Enerji Faturası Temmuz Ayında Yüzde 41 Arttı 
Türkiye'nin enerji ithalatına ödediği tutar, Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41 artarak 4 milyar 99 milyon 100 bin dolara çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Temmuz'da Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 azalışla 20 milyar 59 milyon dolara düştü. Bunun 4 milyar 99 milyon 100 bin dolarlık kısmını enerji ithalatı olarak özetlenen, "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar" oluşturdu.
Vatan

Zamanlama Yine Manidar 
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankaları hakkında 7 Haziran'da başlattığı gözden geçirmeyi sonuçlandırdı. Kuruluş 14 bankanın baz kredi değerlendirme notunu bir kademe, 4 bankanınkini iki kademe, iki finans kurumununkini de bir kademe düşürdü. Moody's'in bankacılık sisteminin güçlü olduğu bir dönemde bu kararı alması 'Zamanlama yine manidar' şeklinde yorumlandı.
Vatan

SPOR  
Harun Fener'de 
Fenerbahçe'de kaleci Volkan Demirel sezona kötü başlayınca, kaleci transferi gündeme gelmişti. Paris Saint Germainli Trapp ve Benficalı Varela listedeydi ancak teknik direktör Cocu, ligi bilen yerli bir isim istedi. Bunun üzerine daha önce Beşiktaş'ın da ilgilendiği Bursasporlu Harun Tekin için resmi teklif yapıldı. Taraşar 2.2 milyon Euro karşılığında anlaşmaya vardı. Bursaspor Başkanı Ali Ay yaptığı açıklamada transferi doğrulayarak, "Harun Tekin için Fenerbahçe ile prensip anlaşmasına vardık" ifadelerini kullandı.
Posta

Aslan Pato 
Galatasaray yönetimi, geçen sezonun gol kralı Bafetimbi Gomis'i Suudi Arabistan ekibi Al Hilal'e satınca hemen santrfor arayışına başlamıştı. Ciddi olarak günmede gelen ilk isim Çin'de oynayan Fransız Modeste olmuştu. Ancak Modeste'nin bonservis sorununu çözmeden transferinin hukuki sorun teşkil edeceği ortaya çıkmıştı. Galatasaray'ın arayışı devam ederken yine Çin'de oynayan Brezilyalı Pato'nun sosyal medya hesabından aslan emojili ve fotoğraşı paylaşım yapması sarı-kırmızılı taraftarı heyecanlandırdı.
Posta

Tedbirler Devam Edecek 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından valiler, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları, il gençlik hizmetleri ve spor il müdürleriyle videokonferans sistemiyle Spor Güvenliği Toplantısı yapıldı. Bakanlığın Muhammet Fatih Safitürk Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, 6222 Sayılı Kanun'un ihdası sonrasında, sporda şiddetin önlenmesi, kanun hükmünce görevlendirilecek özel güvenlik personelinin 1/3'ünü geçmeyecek sayıda genel kolluk görevlisi görevlendirilmesi, özel güvenliklere spor güvenliği eğitimlerinin verilmesine devam edilmesi, taraftar gruplarıyla temas halinde olunması, kulüplerden müsabakalar öncesi yapıcı mesajlar vermeleri istenmesi, ulusal ve yerel medyanın desteğinin alınması, valilik ve kaymakamlık ile özellikle belediyelerle iş birliği halinde olunması konuları ele alındı.
Milliyet

Klopp Kal Dedi, Ben Beşiktaş'ı Tercih Ettim 
Beşiktaş'ın Liverpool'dan 2 yıllığına kiraladığı Alman kaleci Loris Karius için tören düzenlendi. Sözlerine Türkçe "Merhaba" diyerek başlayan Loris Karius ise çok mutlu ve heyecanlı olduğunu belirtirken şunları söyledi: "ÇOK büyük bir kulübe katılıyorum. Dün takımımla ilk antrenmanımı yaptım ve takım arkadaşlarımla tanıştım. Gerçekten harika bir grup. Benim için çok heyecan verici bir deneyim. Beşiktaş'ın büyük bir geleneği ve harika bir taraftar kitlesi var. Bundan da onur duyuyorum.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme