.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

31 Ağustos 2018 Cuma

31.08.2018 Genel Gündem31.08.2018
TÜRKİYE 
'Hedeflerimizden Alıkoyamayacaklar' 
Büyük Zafer'in 96. yılı kutlamaları kapsamında Anıtkabir'de düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özel deftere, "Ülkemizin egemenliğine yönelik son zamanlarda artan tehdit, ihlal ve saldırılar bizi ideallerimizden ve hedeflerimizden asla alıkoyamayacaktır" diye yazdı. İlk tören saat 11.00'de Anıtkabir'de düzenlendi. Törene; Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı. Devlet ve siyasetin, HDP dışında törene tam kadro katılması dikkati çekti.
Milliyet


İnce Genel Başkan Olursa Parti Biter 
24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmalarıyla çalkalanan CHP'nin, önceki gün seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği ilk toplantı da parti içi tartışmalarla geçti. Toplantıda sessizliğini bozan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "24 Haziran'dan sonra bırakmayı düşünüyordum. İnce'yi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterirken de benden sonra o genel başkan olur diye düşündüm. Ama güven vermedi" ifadeleri tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.
Milliyet

'Ders Almazsak Perişan Oluruz' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, partisinin yerel seçim hazırlığına ilişkin, "Seçimlerde yüzde 49'a kadar gelmiş bir partiyiz, yüzde 6 nereye gitti? Bunu konuşuyoruz. Vatandaşın bize kızgınlığı varsa araştırıyoruz. Biz bundan ders almazsak öbür seçimlerde perişan oluruz. Biz kendi içimizde dersimizi iyi çalışıyoruz" dedi. Özhaseki dün Habertürk TV'de yerel seçimlerde ittifak olup olmayacağı konusunda, "Biz ittifak yapmayacakmışız gibi çalışıyoruz. Ancak önümüzdeki dönem neler görürüz takip etmek lazım. Gelişmelere göre hareket etmekte fayda var. Cumhur İttifakı'nda biz birçok konuda örtüşüyoruz. Şu an çok erken" açıklamasını yaptı. Özhaseki, erken yerel seçim tartışmalarına ilişkin de "Seçimlerin öne alınması gibi bir şey bizim gündemimizde yok" dedi.
Hürriyet

Abd'nın Aradığı Öksüz Ermenıstan'da Tutuklandı 
Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress, Ermenistan Organize Suç birimleri ile İnterpol Ermenistan biriminin ortaklaşa operasyonu sonucu, ABD vatandaşı olup 'Kevin' ismini alan ve ABD tarafından aranan FETÖ'nün önemli isimlerinden Kemal Öksüz'ün 29 Ağustos'ta yakalandığını duyurdu. 23 Ağustos'tan bu yana ABD tarafından aranan ve Erivan'da yakalanan Öksüz, Temsilciler Meclisi Etik Komisyonu'na 'sahte belge sunmak'la suçlanıyor. Habere göre, Öksüz, ABD'de kurulu 'Azerbaycan'ın Dostları Meclisi' adındaki bir sivil toplum kuruluşunun (STK) yöneticiliğini yapıyordu. Bu kuruluşun 2013'te birçok ABD'li kongre üyesini Azerbaycan ve Türkiye'ye davet ettiği, bu davetlerle ilgili Temsilciler Meclisi Etik Komisyonu'na sunulan belgelerde, gezilere ait masrafların Öksüz'ün yönettiği STK tarafından üstleneceğinin açıklandığı ifade edildi.
Hürriyet

DÜNYA
Idlib Trafiği Hareketlendi 
Şam rejiminin, Türkiye sınırına yakın İdlib vilayetine girişmeyi planladığı geniş kapsamlı operasyonu önlemek amacıyla girişimler sürerken, bu konuda ciddi bir trafik yaşanıyor. Bir yandan Ankara'nın Moskova ile diplomatik temasları devam ederken diğer yandan da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınıra askeri birlik takviyesi yaptığı görülüyor. Moskova ise, İdlib konusunda bir şeyler yapılması gerektiği yönünde açıklamalarını sürdürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı'nın 1-8 Eylül'de Akdeniz'de tatbikat açıklamasının ardından konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'de teröristlerin kontrolündeki İdlib'de bir şey yapılmaması halinde bölgedeki durumun daha kötüye gidebileceğini söyledi.
Milliyet

Polis Neo-Nazilere Bilgi Sızdırdı 
Almanya'nın Chemnitz kentinde geçtiğimiz hafta başlayan protestolara, polisin kentte işlenen cinayetin Iraklı zanlısına ilişkin tutuklama emrini aşırı sağcı gruplara sızdırmasının neden olduğu belirlendi. Chemnitz polisi, 35 yaşındaki Daniel H. adlı Almanın cinayetiyle ilgili aranan 22 yaşındaki Iraklı göçmenin tutuklama emrini neo- Nazilere teşkilattan içinden birilerinin sızdırdığını teyit etti. Katil zanlısının tutuklama emrini ilk olarak aşırı sağcı PEGIDA grubunun kurucusu Lutz Bachmann Twitter hesabından paylaşmıştı. Fotoğraf daha sonra Almanya için Alternatif (AfD) partisi üyelerince ve Pro Chemnitz adlı göçmen karşıtı grup tarafından sosyal medyada yayılmıştı. Yerel basında çıkan haberlerde, sızıntı skandalının Saksonya polis teşkilatıyla neo-Nazi gruplar arasındaki bağın hala sürdüğünün işareti olduğu yorumları yapıldı.
Vatan

'Katar Trump İçin Lobı Ordusu Kurdu' 
ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Temmuz 2017'de, Suudi Arabistan ve Birleşim Arap Emirlikleri (BAE) gibi çevre ülkelerin ekonomik ambargosuyla yalnızlığa itilen Katar'ın krizi aşma yöntemini yazdı. Buna göre Katar, krizin başlamasının ardından Trump ile ABD kamuoyunun gelişmelere yönelik tavrını ve bununla bağlantılı kararları etkileyebilecek insanlardan oluşan 250 kişilik bir 'lobi ordusu' kurdu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 7,8539-7,8609
Sterlin: 8,7412-8,7662
Gram Altın: 260,2614-260,6232

Araçta 'Otogaz' Lider Yakıt Oldu 
Gittikçe hayatın her alanında daha fazla kullanımaya başlanan sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG), binek otomobillerinde liderliğe oturdu. Otogaz, Türkiye'nin en yaygın binek aracı yakıtı haline gelirken, 10 araçtan 4'ü otogaz ile çalışmaya başladı. EPDK, LPG'nin zehirsiz ve donmayan ve kömüre göre yüzde 50 daha düşük karbon ayak izi bırakan bir yakıt olduğuna da dikkati çekti. Türkiye, dünyanın en büyük 15. LPG pazarı konumuna yükseldi. Son 10 yılda otogaz tüketimi, artan araç sayısı ile birlikte yüzde 100'den fazla artışla 1 buçuk milyon tondan 3 milyon tonu aşarken, otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından Türkiye dünya lideri oldu.
Milliyet

Matrahta Son Şans 
Yeniden yapılandırma kanunuyla mükelleflere getirilen matrah ve vergi artırımı imkanından yararlanmak için son başvuru süresi bugün doluyor. Mükellefler, son 5 yıla ilişkin beyan ettikleri vergi matrahı ile ödedikleri vergileri artırmaları halinde, ilgili yıllara ilişkin vergi incelemesine tabi olmayacak. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında mükelleflere matrah ve vergi artırımı ile işletme kayıtlarının düzeltilmesi imkanı da getirildi. Kanun uyarınca mükelleflere, 2013-2017 döneminde beyan ettikleri, gelir ve kurumlar vergisi matrahlarını, gelir ve kurumlar stopaj vergileri ile KDV'yi belirlenen oranda artırmaları için imkan tanındı.
Vatan

Rüzgar Esse Nezle Olan Türkiye Yok! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan çeyrek asır önce Türkiye'yi 3-5 milyar dolarlık operasyonlarla ekonomik olarak çok derin krizlere sokabiliyorlardı. Bugün bu rakamın 10- 20 katı büyüklüğünde operasyonlara maruz kalıyor, yine de beklendiği gibi ekonomik çöküş yaşamıyoruz ve Allah'ın izniyle de yaşamayacağız" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonundaki konuşmasına, konukları selamlayarak başladı. Resepsiyona teşrif edenlere teşekkürlerini ileten Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.
Vatan

Dört Bir Yanda Zafer Coşkusu 
30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96'ncı yıl dönümü Türkiye'nin her köşesinde halkın katılımıyla kutlandı. İstanbul Valiliği'nce Vatan Caddesi'nde yapılan resmi geçit töreni renkli görüntülere sahne oldu. Askeri birlikler, polis ekipleri, folklor gruplarının gösterilerini vatandaşlar Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle izledi.
Vatan

Kilimci, Merkez Bankası'ndan İstifa Etti 
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci görevinden istifa etti. Daha önce Piyasalar Genel Müdürü olan 2016 yılında da başkan yardımcılığına atanan Kilimci, Kalkınma Bankası'nda yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Boğaziçi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olan Kilimci, çalışma hayatına Pamukbank Teftiş Kurulu'nda başladı. Banka ve sermaye piyasası kurumlarında görev alan Kilimci, Erste Securities İstanbul Menkul Değerler'de genel müdürlük yaptı. 17 Haziran 2013 tarihinde Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü görevine atandı. Murat Çetinkaya'nın 20 Nisan 2016 tarihinde başkanı olmasından sonra 12 Mayıs 2016 tarihinde başkan yardımcılığına geldi. Erkan Kilimci, Kalkınma Bankası yönetim kurulu üyesi oldu. 29 Ağustos günü Kalkınma Bankası'nın genel kurulu yapıldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan genel kurul tutanaklarına göre Kilimci genel kurulda yönetim kurulu üyeliğine getirildi.
Hürriyet

SPOR 
Mete Gazoz Şaşırttı! 
Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda madalya umutlarımızdan biri olan Mete Gazoz, klasik yayda yarı finali göremezken, Yasemin Ecem Anagöz ile Yeşim Bostan altın için bugün mücadele verecek. Polonya'nın Legnica kentinde devam eden şampiyonada, ilk olarak kadınlar klasik yay yarı finalinde milli sporculardan Yasemin Ecem Anagöz ile Gülnaz Büşranur Çoşkun karşılaştı. Mücadeleyi 6-0 kazanan Anagöz, finalde Danimarkalı Maja Jager'in rakibi oldu. Çoşkun ise bronz madalya mücadelesi için Fransız Melanie Gaubil ile karşılaşacak. Kadınlar makaralı yay yarı finalinde Fransız Sophie Dodemont ile karşılaşan Bostan ise rakibini 147-146 mağlup etti. Milli sporcu, finalde İspanyol Andrea Marcos ile yarın altın madalya için kozlarını paylaşacak.
Milliyet

Yeni Will Smıth! 
Fenerbahçe'de transferde hareketli saatler yaşanırken, Brezilya'nın Gremio takımından Jailson ile her konuda anlaşma sağlandı. Josef de Souza ve Giuliano'nun ayrılmasından sonra sarılacivertliler girişimlerini hızlandırıp, 22 yaşındaki orta saha oyuncusunu kadrosuna kattı. Defansif orta saha olarak görev alan Jailson ile ilgili son bilgileri Radio Gaucha ve Zero Hora Gazetesi'nin muhabiri Andre Silva, MİLLİYET için aktardı.
Milliyet

Grup Şurup! 
Şampiyonlar Ligi'nde kuralar dün çekildi, ükemizin tek temsilcisi Galatasaray'a deyim yerindeyse "Lokum gibi" rakipler düştü. Monaco'da yapılan kura çekiminde, ilk üç torbadan gelen Lokomotiv Moskova, Porto ve Schalke 04'ün yer aldığı D Grubu'na giden Galatasaray, tüm Türkiye'yi mest etti. 2. Başkan Abdurrahim Albayrak ile birlikte gittiği kurayı değerlendiren Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Türkiye'den gelen yoğun dalga baskın çıktı ve uygun bir gruba düştük. Biz yıllarca zorluk yaşadık. Daha önce Avrupa'da adını bilmediğimiz iki takıma karşı mağlubiyetler aldık. Bizim bunlardan ders almamız gerek" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme