1 Eylül 2018 Cumartesi

01.09.2018 Genel Gündem

01.09.2018
TÜRKİYE 
Bu da Geçer Ya Hu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Erdoğan okuldan 2 bin 544 Türk, 18 misafir astsubayın mezun olduğunu belirterek mezunlara, vazifelerinde başarılar diledi. Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubaylık kritik bir görevdir. 15 Temmuz kıyamının sembol ismi Ömer Halisdemir kardeşimiz de bir astsubaydı. Ordumuza astsubay olarak katılıp daha sonra subaylığa geçen, general rütbesine kadar yükselen kardeşlerimiz var" dedi.
Milliyet
 

Pkk'dan Temizlenen Dağda Petrol Aranıyor 
Terör örgütü PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde ilk eylemini gerçekleştirdiği Eruh ilçesi yakınlarında bulunan ve geçmişte örgüt kamplarının bulunduğu, yoğun silahlı faaliyet yürüttüğü Herekol Dağı'nda, TPAO, ilk kez petrol arama çalışması başlattı. Bölgedeki üs bölgesinde teröre karşı mücadele eden askerleri ziyaret eden Vali Ali Fuat Atik ve beraberindeki heyet, daha sonra TPAO'nun petrol arama çalışmalarını yaptığı bölgeye geçti.
Vatan

Chp'nin Kayıp Oyları İyi Parti Ve Hdp'de 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında çarşamba günü toplanan Parti Meclisi'nde, siyasi analist Mehmet Günal Ölçer ve ekibi 24 Haziran seçimlerinin sonuçları hakkında sunum yaptı. Edinilen bilgiye göre, 24 Haziran seçimleri hem Türkiye, hem de il, ilçe ve mahalle bazında değerlendirildi; partiler arası oy geçişleri dikkat çekti. Buna göre AK Parti'nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49.3 olan oyu 24 Haziran'da yüzde 42.3'e düşmüştü. AK Parti'nin kaybettiği yüzde 7.1'lik oyun MHP'ye gittiği ifade edildi. MHP ise daha önceki seçimlerde oy veren seçmenin sadece yüzde 4.1'ini koruyabildi. Daha önceki seçimlerde MHP'ye oy veren seçmenlerden yüzde 7.9'u İYİ Parti'ye oy verdi. İYİ Parti'ye oy veren seçmenler MHP'lilerle sınırlı kalmadı. CHP'den de İYİ Parti'ye yüzde 2.2 oy geçtiği dikkat çekti. CHP, 1 Kasım 2015'te yüzde 25.6 oranında oy almıştı. 24 Haziran'da oyları yüzde 22.8'e geriledi. Yapılan algoritma çalışmasında CHP oylarının yüzde 2.2'si İYİ Parti'ye geçerken, daha önce CHP'ye oy vermesine rağmen HDP'ye oy veren seçmen oranı yüzde 0.5 çıktı. HDP ise oylarını yüzde 10.5'ten yüzde 11.5'e yükseltti. HDP, yüzde 1'lik oy artışının yarısını CHP'den yarısını da daha öncesi seçimlerde bağımsız adayları destekleyen seçmenlerden aldı.
Hürriyet

Muhalefet Partilerine Bilgi Verilsin 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hükümetin ekonomi ve dış politikasına tepki göstererek, "Bu konularda hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından muhalefet partilerine topluca ya da ikili olarak bilgi verilmesi hususunda çağrıda bulunmak istiyorum" dedi. Akşener şu ifadelere yer verdi: Suriye'de, son yılların en büyük silahlı çatışmasının İdlib bölgesinde patlamak üzere olabileceği bilgileri afaka çıkmışken, gözlem noktalarındaki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup personelin güvenliği bizim açımızdan birinci öncelik konumuna gelmiş bulunmaktadır. Her anlamda bir 'stratejik kara delik' olarak tanımlanabilecek mevcut ortamda iktidar, dost gördüğü ülkeler ve yeni edindiği müttefikleriyle istişarelerde bulunur ve bilgi paylaşırken aynı bilgileri kendi ülkesinin vatandaşlarından ve onların yarıya yakın bir bölümünün temsilcileri olan muhalefetteki partilerden esirgemekte, diğer ifadeyle 'sormayın sadece destek verin' olarak tanımlanabilecek bir çağrıyla karaya oturmuş ve su alan bir geminin kaptanına güvenmemiz istenmektedir. Bunun böyle olamayacağı bilinmelidir. "
Hürriyet

DÜNYA 
'Saldırıyı Önlemek İçin Çaba Harcıyoruz' 
Avusturya'da süren Avrupa Birliği (AB) Gayriresmi Dışişleri Bakanları (Gymnich) toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin İdlib bölgesine yapılacak olası saldırının önlenmesi için çalıştıklarını belirterek, "Böyle bir saldırı Suriye için, İdlib için felaket olur" dedi. Çavuşoğlu, "İdlib'de saldırı olacağına ilişkin bir endişe var. Biz de bu saldırıyı durdurmak için çaba sarf ediyoruz. Bildiğiniz gibi Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımızla Moskova'ya da gittik. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Türkiye'ye geldi. İran'da üçlü zirve var Soçi formatında. Diğer muhataplarımızla da konuşuyoruz, böyle bir saldırı Suriye için, İdlib için felaket olur" ifadelerini kullandı. 3.5 milyon sivilin İdlib'de bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "Burada bir grup ekstremist var. Başından beri biz bunları biliyoruz. Halep ve diğer yerlerden özellikle gönderildi. Bu grupların diğerlerinden ayrılması ve bunların etkisiz hale getirilmesi için de birlikte çalışmamız lazım. En etkin ve en sağlıklı yöntem budur. Aksi taktirde insani bakımdan Suriye'nin geleceği bakımından ciddi problemler olur" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

Oğlu da Rüşvet Çarkının İçinde 
İsrail polisi, '4000' numaralı telekomünikasyon yolsuzluğu soruşturmasıyla ilgili Başbakan Benjamin Netanyahu'nun eşi Sara ve oğlu Yair'in rüşvet aldığından şüphelenildiğini duyurdu. İsrail basınında yer alan haberlere göre İsrail Menkul Kıymetler Komisyonu yetkilileri ve polis, geçtiğimiz gün Netanyahu'yu, Kudüs'teki başbakanlık konutunda 4 saat boyunca sorguladı. Sorguda polisin, Sara ve oğlu Yair Netanyahu'nun söz konusu davada rüşvet aldığı sonucuna ulaştığı aktarıldı. Aynı soruşturma kapsamında daha önce de birkaç kez ifadesine başvurulan Başbakan Netanyahu'nun, 'Bezeq' telekomünikasyon şirketine, kendisi lehinde yayın yapması karşılığında mali imtiyaz sağladığı iddia edilmişti. Netanyahu'ya yakın iki isim de 4000 numaralı soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.
Vatan
  
Rus Yanlısı Donetsk Başkanına Bombalı Suikast 
Ukrayna'da 2014 yılında kurulan Rusya destekli Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DNR) Başkanı Aleksandr Zaharçenko, bir kafede düzenlenen bombalı saldırı sonucu öldü. Rus basını, Ukrayna'ya karşı tek taraflı bağımsızlığını ilân eden DNR Başkanı Zaharçenko ile Maliye Bakanı Aleksandr Timofeev'in, Donetsk'te bir kafede otururken bombalı saldırıya uğradığını yazdı. Zaharçenko olay yerinde hayatını kaybederken, Timofeev yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 'Separ' adlı kafede gerçekleşen saldırı, ayrılıkçıların mekanı olarak biliniyordu. Donetsk'teki ayrılıkçılar ve Rusya, olayla ilgili olarak Ukrayna hükümetini suçlarken bazıları da saldırının arkasında ABD'nin olduğunu öne sürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı 'alçakça' olarak niteledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise saldırının arkasında Kiev olduğuna inanmak için yeterli gerekçeleri olduğunu açıkladı. Ukraynalı yetkililerse saldırının ayrılıkçılar içindeki hiziplerin bir sonucu olduğunu ya da Rus özel birlikleri tarafından yapılmış olabileceğini iddia etti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,5428-6,5438
Euro: 7,5633-7,5658
Sterlin: 8,4471-8,4496
Gram Altın: 252,7802-253,2487

7/24 Teyakkuzda Sahadayız 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomimiz için ortaya koyduğumuz hedeflere odaklanırken, yaşadığımız sürecin tüm kurumlarımızla sürekli teyakkuzda olmamız gereken bir süreç olduğunu unutmamamız gerekiyor" dedi. Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Birlikte Kazanacağız: KOBİ Destek Kredisi Tanıtımı'nı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Albayrak, bu program için 'Birlikte Kazanacağız' isminin slogan olarak seçilmesini önemli bulduğunu belirterek, "Özellikle temmuzda başlayan, ağustosta zirveye çıkan, Türkiye'yi, milletin refahını hedef alan ekonomik saldırılar karşısında 'sonunda kazanacağız' dedik" ifadesini kullandı.
Milliyet

Türk Lirası'na Doping 
Bankalardaki mevduata stopaj ayarı geldi. Yeni oranlarla Türk Lirası mevduatın cazibesi artırılırken, döviz cinsinden hesaplardan daha çok vergi alınacak. Uygulama 3 ay süreyle geçerli olacak. 22/7/2006 Tarihli ve 2006/10731 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Eki Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Türk Lirası ve döviz mevduatları için ödenen faizler ile katılım bankaları tarafından katılma hesabı karşılığında ödenen kâr paylarından alınan stopaj oranları yeniden düzenlendi. Döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizlerden ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kâr paylarından vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 18 olarak uygulanan oran yüzde 20'ye, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 16'ya yükseltildi. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda uygulanan yüzde 13'lük oran değişmedi.
Vatan

Kartla Bayram Ettik: 6.1 Milyar Lira 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 20-24 Ağustos dönemine denk gelen Kurban Bayramı ve arife gününde kartlarla 6.1 milyar liralık ödeme yapıldı. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda 4.9 milyar liralık kartlı ödeme yapılmıştı. Bu yıl yüzde 23 artış yaşandı. Toplam ödemelerin yüzde 47'sine denk gelen 2.9 milyar liralık bölüm, market, akaryakıt istasyonları ve giyim sektöründe gerçekleşti. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 20'sini market, yüzde 17'sini akaryakıt istasyonları, yüzde 10'unu giyim sektörü oluşturdu. Toplam kartlı ödemeler içinde yemek yüzde 8, konaklama yüzde 5 pay alarak en fazla harcama yapılan sektörler arasında yer aldı. 20-24 Ağustos döneminde, markette 1 milyar 245 milyon liralık, akaryakıt istasyonlarında 1 milyar 31 milyon liralık, giyimde 585 milyon liralık, yemekte 479 milyon liralık ve konaklamada 286 milyon liralık kartlı harcama yapıldı. Ödemelerin 268 milyon lirası yurt dışında, 5.8 milyar lirası yurt içinde gerçekleşti. Geçen yıl yüzde 6 olan yurt dışının payı yüzde 4'e geriledi.
Vatan

Enerji Bakanlığı'ndan Tasarruf Atağı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021 yılından itibaren kiralama ve satın alma yoluyla yapılacak tüm yeni araçların yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit olmasını tartıştıklarını bildirdi. Dönmez, dün yaptığı açıklamada, Yenilebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) adımları ile yenilenebilir teknolojilerin üretimini arttırırken, diğer sektör politikaları ile de yenilenebilirin kardeşi sayılabilecek depolamatemiz enerji teknolojilerinin Türkiye'de üretimine dair pazarın oluşmasını da beklediklerini vurguladı. Dönmez, "Orta-uzun vadede, Türkiye'de ulaştırma emisyonları elektrik emisyonlarını geçebilir. Yani Enerji politikası sadece elektrik değil diğer sektörlerdeki temiz yakıt kullanımını ve teknolojilerini de özendirici bir sinyal taşımalıdır. Biz, Bakanlık bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt gibi giderlerinde de yüzde 30'a varan bir tasarruf hedefliyoruz. Konuyla ilgili olarak çalışmalarımız sürüyor" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Yarım Kalan Love 
Galatasaray transferin son günü Vagner Love için girişimde bulundu ama sonuç alamadı. Gomis'i Al Hilal'e sattıktan sonra dört bir koldan forvet arayan, Modeste'nin sözleşmesini riskli görününce diğer alternatiflere yönelen Cim-Bom, Beşiktaş'ta istenmeyen Vagner Love'e talip oldu. Beşiktaş Türkiye'den diğer kulüplere 2.2 milyon euroluk ücretinin yarısını beraber vermeyi kabul ettiği 34 yaşındaki Sambacı için Galatasaray'dan 1.5 milyon euro bonservis istedi. Kura çekimi için Monaco'ya giden ve dün öğleden sonra İstanbul'a dönen 2. Başkan Abdurrahim Albayrak Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ı arayarak en fazla 750 bin euro ödeyebileceklerini söyledi. Orman ise indirime gitmedi.
Milliyet

Örneği Benzema Hayali Zidane 
Fenerbahçe, transfer döneminin son gününde orta sahaya beklediği takviyeyi yaptı. Lille'de forma giyen 23 yaşındaki Yassine Benzia ile kiralık olarak anlaşma sağlandı. Sarı-lacivertli kulüp satın alma opsiyonuyla beraber Benzia'yı 1 yıllığına renklerine kattı. Önceki gün gece saatlerinde Fransız kulübüyle temasa geçilerek görüşmeler hızlandırıldı. Lyon altyapısından çıkan ve Sportif Direktör Damien Comolli'nin çok iyi tanıdığı bir isim olan Cezayirli orta saha ile hemen irtibata geçildi. İlk olarak Lille kulübüyle görüşmeler yürütüldü. Kiralama yöntemi üzerinde duruldu. Benzia'nın da istekli olmasıyla transferde ciddi ilerleme kat edildi.
Milliyet

Ljajic Geldi Güneş Açtı 
Beşiktaş transferin son gününde 10 numara eksikliğini Torino forması giyen Adem Ljajic ile giderdi. Sırp oyuncunun alınmasına en çok Teknik Direktör Şenol Güneş'in sevindiği bildirildi. Torinolu oyuncunun kiralanmasından bir hayli memnun kalan deneyimli hocanın, Beşiktaş'ın farklı oyun kurguları da oynayabilmesi için böyle bir transferin gerekli olduğunu söylediği öğrenildi. Mevcut kadroda tamamen Quaresma'nın performansına endeksli futbol anlayışına alternatif yaratmak isteyen Şenol Güneş'in, bu transferle birlikte her türlü sistemi sahaya yansıtılabileceğini yönetime ilettiği ortaya çıktı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme