.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Eylül 2018 Pazar

02.09.2018 Genel Gündem

02.09.2018
TÜRKİYE 
Bizim Yediğimiz Darbeyi Kırgızistan Yemesin 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün en fazla yaygın olduğu ülkelerden olan Kırgızistan'da, 15 Temmuz hatırlatması yaparak, "Bizim 15 Temmuz'da yaşadığımız sıkıntıyı, Kırgızistan yaşamasın istiyoruz. FETÖ konusunu gündemimizden çıkararak olumlu gündeme yoğunlaşmamız iki tarafın da yararına olacaktır" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi ve 3. Dünya Göçebe Oyunları için geldiği Kırgızistan'da ilk olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan ve Ceenbekov Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısını da gerçekleştirdi. İki lider daha sonra ortak basın açıklaması da yaptı.
Milliyet
 

Vatanseverler Tasfiye Ediliyor 
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, emperyalizmin, ülkelerin siyasi partilerini ele geçirmeye çalıştığını dile getirerek, "Kullandıkları taşeronlarla o ülkelerin belkemiğini oluşturan vatanseverler önemli makamlardan tasfiye ediliyor. Artık vatanseverlik budur. Buna karşı koymaktır" dedi.
Milliyet

Geleceğimizi Ab'de Görüyoruz 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılımını stratejik hedef olarak seçtiğini belirterek "Geleceğimizi AB'de görüyoruz" dedi. Çavuşoğlu, Yunan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-AB, Türkiye-ABD ve Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs konusu, mülteci sorunu ve Türkiye'deki ekonomik duruma değindi. Bakan Çavuşoğlu, Ta Nea gazetesinde, '8 asker için kararlıyız' manşetiyle yayınlanan demecinde şunları söyledi:"AB ile ilişkilerimizin omurgası Türkiye'nin üyelik sürecidir. Türkiye, AB'yi stratejik hedef olarak seçmiştir. Geleceğimizi AB'de görüyoruz. Üyelik sürecimiz maalesef bugün abartılı bir şekilde siyasileştirildi. Maalesef, AB'de zaman zaman 'özel ilişkiyi' destekleyen sesler duyuyoruz. AB ile zaten özel ilişkimiz, işbirliğimiz var. Hedefimiz tam üyeliktir. Avrupa'nın daha iyi bir geleceği için Türkiye ve AB'nin işbirliği yapan iki taraf olmalarından daha fazlası gerek."
Hürriyet

Kılıçdaroğlu'nun En Mutlu Günü 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, 2009'dan beri birlikte olduğu kimyager Mine Alşan'la dünya evine girdi. Düğün, İncek'te Çankaya Belediyesi'ne ait Ahlatlıbel Atatürk Parkı içerisinde yer alan La Rossa Wedding'de sade bir nikah töreni ve ardından düzenlenen kokteylle gerçekleşti. Kerem Kılıçdaroğlu'nun düğününe Kılıçdaroğlu Ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP milletvekilleri, eski ve yeni Parti Meclisi üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri ve eski parlamenterler de katıldı. Çiftin nikahını Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen kıyarken, Kerem Kılıçdaroğlu'nun nikah şahitliğini Altan Öymen, Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin, Mine Alşan'ın şahitliğini ise Yılmaz Çapan yaptı.
Hürriyet

DÜNYA  
Abd'ye Filistin Tepkisi 
ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul edeceklerini ve büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladıktan sonra Filistin yönetimi ve Birleşmiş Milletler tarafından ciddi tepkilere maruz kalmıştı. Trump, bunun ardından bir adım daha atarak, Ocak ayında yaptığı açıklamayla, artık bölgeye yardım için büyük paralar harcamayacaklarını söylemişti. ABD, işte bu adımı resmen attı ve Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) yardımlarını tamamen durdurma kararı aldı. Amerikan Dışişleri, kuruluşu "düzeltilemeyecek kadar sorunlu" olarak tanımlarken, bakanlık sözcüsü Heather Nauert de, "ABD yönetiminin konuyu dikkatli bir şekilde incelediğini ve UNRWA'ya artık yardım yapılmayacağını" söyledi. Nauert, Ocak ayında ABD'nin ajansa yaptığı 60 milyon dolarlık katkıdan sonra "artık bu yükün büyük kısmını tek başlarına taşımayacaklarını açıkça dile getirdiklerini" kaydetti.
Milliyet
  
İdlib İçin Yeni Turlar 
Türkiye sınırı yakınında bulunan ve muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetini geri almak için düzenlenecek muhtemel bir operasyona yönelik Şam rejiminin hazırlıkları sürerken, bunun gerçekleşmemesi için Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Almanya da diplomasi trafiğini artırdı. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey öncülüğünde bir heyetin, 1-4 Eylül arasında İdlib'i görüşmek için Türkiye'nin yanı sıra İsrail ve Ürdün'e gideceği bildirildi. ABD'nin Ankara eski büyükelçisi Jeffrey'ye, Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn'ün de eşlik edeceği bildirildi. Jeffrey'nin İsrailli yetkililerle "Suriye'deki son gelişmeleri", "İsrail'in güvenliğini" ve "İran'ın istikrarsızlaştırıcı adımlarını" ele alacağı belirtilen açıklamada, "ABD, Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilecek herhangi bir kimyasal silah saldırısına karşılık verecektir" ifadesi kullanıldı. Ürdün ve Türkiye ziyaretlerindeyse Jeffrey'nin, "İdlib'de bir askeri saldırının Suriye'de ve bölgede tansiyonu artıracağına, sivillerin hayatlarını tehlikeye atacağına" dikkat çekeceği kaydedildi.
Milliyet 

Ukrayna'dan Sınıra Yığınak 
Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR), Ukrayna ordusunun cephe hattına askeri teçhizat yığınağı yaptığını açıkladı. DNR'in önceki gün bombalı saldırıda hayatını kaybeden başkanı Aleksandr Zaharçenko'nun danışmanı Aleksandr Kazakov, "Volnovaha- Dokuçayevsk dahil bazı yönlerde Ukrayna ordusunun yoğun hareketliliği gözlemleniyor" dedi.
Vatan 

İdlıb'de Taraflar Alarmda 
RUS basınında çıkan haberlere göre terör örgütü DEAŞ ve El Kaide bağlantılı El Nusra gibi grupların teslim olmayı kabul etmemeleri durumunda rejimin 15 Eylül gibi İdlib'de kara harekâtına başlayacağı belirtiliyor. Harekâtın nasıl gelişeceği de açıkça dile getirilmeye başlanırken, Kremlin'e yakın Rus "Vzglad" gazetesine göre "İdlib askeri harekâtı batı istikametinden Cisr el Şugur ile Gab Ovası'ndaki kasabalardan başlayacak. Ardından sıra güneydeki Latamina'ya gelecek. Han Şeyhun ile El Numan üzerine de yürünecek. Böylece Suriye birlikleri Halep-Hama-Lazkiye ulaşım koridorunu tamamen ele geçirmiş olacak.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,5428-6,5438
Euro: 7,5633-7,5658
Sterlin: 8,4471-8,4496
Gram Altın: 252,7802-253,2487 

Vatandaş Döviz Satıyor 
Gelişmekte olan piyasalarda tansiyon düşmüyor. Ticaret savaşları gerilimi tırmandırırken para birimleri değer kaybediyor. ABD yaptırımları ve döviz spekülasyonu sonrası dolar/ TL kurunda dalgalanma sürüyor. Cumhurbaşkanı ekonomik savaşın adını koyarken vatandaşa döviz satın çağrısı etkisini hissettirmiş görünüyor. Yurtiçi yerleşiklerin döviz hesabında satışlar dikkat çekiyor.
Milliyet 

Borsa Endeksi Alçalan Kanalda 
Geçtiğimiz nisandan itibaren alçalan bir kanal içerisinde hareket eden BIST 100 Endeksi, kanalın destek seviyesinden atağa geçtiyse de direnç seviyelerine yaklaştıkça yükselişini sürdürmede zorlanıyor. Bollinger bandın orda bandındaki dirence takıldığı görülüyor. Geçtiğimiz haftayı yüzde 2,81 değer artışıyla 92.723 seviyesinden tamamlayan Endeks hafta içerisinde en yüksek 94.279'u gördü. Bu seviye yukarı doğru aşılabilirse 97 bin ve 100 bin seviyelerine doğru yükselişin devam ettiği görülecektir. Ancak dirençler güçlü. Alçalan kanal içerisindeki hareket devam ettiği sürece ataklar zayıf kalacaktır. Banka Sektör Endeksi 2001 yılındaki kriz sonrasındaki yıllarda yaşanan krizlerde dolar bazında yüksek dalgalanmalar yaşamasına rağmen hızla toparlandı. Mevcut durumda derecelendirme kuruluşlarının bankaların notunu düşürmesi, Halkbank ile ilgili incelemenin sonucunun henüz belirsizliğini sürdürmesi banka hisselerinin dolar bazında tarihi dip seviyelerde hareket etmesine neden oluyor.
Milliyet 

Keyfi Zamma Geçit Yok 
Artan kuru ve enflasyonu bahane ederek, maliyet analizi yapmaksızın keyfi zam yapanlara karşı Ticaret Bakanlığı denetimlere vakit geçirmeden başladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini sıklaştırdığı belirtildi.
Vatan
  
Elektriğe Yüzde 9 Zam 
Bir süredir döviz kurundaki hareketlilik, elektrik fiyatlarına bir ay sonra tekrar zam getirdi. Bu kapsamda konutlarda elektrik fiyatları 1 Eylül tarihinden itibaren yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 arttı. Elektrik fiyatlarındaki artışa ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kararı, önceki gün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. EPDK'dan yapılan açıklamada, 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik perakende satış tarifelerinde vergi ve fonlar dahil nihai fiyatlarda mesken abone grubunda yüzde 9, diğer abone gruplarında yüzde 14 artış yapıldığı bildirildi. Elektriğe geçen ay da zam gelmişti. Geçen ay hem elektrik hem de doğalgaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam yapılmıştı. Yapılan bu son zammın ardından ortalama bir ailenin aylık faturası 126 liraya çıktı. 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik tüketimi 230 kilovat olarak kabul ediliyor. 2017 yılının aralık ayında bir ailenin ortalama aylık elektrik faturası 95 liraydı. 2018 başından itibaren gelen zamlardan sonra en son geçen ay fatura 116 liraya çıkmıştı. 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak zamla birlikte de fatura 126 liraya çıktı.
Hürriyet 

Piyasanın Gözü Enflasyonda 
Piyasalarda döviz kurları düşmeyince tansiyon da düşmüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen değerlendirmeler ve not indirimleri gündemde önemli bir yer tutuyor. Fakat etkileri borsadan çok döviz kurlarında görüldü. ABD Başkanı Trump yeni yaptırımlardan söz ederken Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir gerginlik olmazsa da yumuşamadan söz etmek fazlaca iyimserlik olur. ABD ile gerilim Türkiye'yi Rusya, Çin ile biraz daha yaklaştırırken Almanya ve AB ile de köprülerin yeniden kurulmasına vesile oldu. Ancak Türkiye'nin ihtiyacı olan yeni sermaye girişleri konusunda somut bir gelişme yok.
Hürriyet

SPOR  
Love'u Neden Bedava Verelim 
Transferin son günü kadrosuna katmak istediği Burak Yılmaz ve Galatasaray'ın talip olduğu Vagner Love konusunda büyük bir hareketlilik yaşayan Beşiktaş Yönetimi'nin, mali sınırları zorlamamak için son anda frene bastığı ortaya çıktı. Siyah-beyazlıların, Burak Yılmaz için Trabzonspor tarafından peşin olarak istenen 2.5 milyon euro bonservis bedelini takıma harcamaya karar verdiği öğrenildi. Vagner Love için istenen 1.5 milyon euro bonservis bedelinin Galatasaray tarafından kabul edilmemesine rağmen, Burak Yılmaz'ı Trabzonspor'dan almaya sıcak bakan Başkan Fikret Orman'ın, mevcut kadroya destek sağlamanın daha doğru olduğu yönünde karar verdiği belirtildi.
Milliyet 

Cocu'su Erken Çıktı 
Malatya ile Göztepe yenilgisi, Benfica üzüntüsü ve transferdeki stresli günler Fenerbahçe'yi oldukça germişti. Sonbahar'ın ilk gününde Kadıköy'deki güneşli buluşma bu kasveti daha da artırdı: 2-3. Yenilenen Fenerbahçe, 4-1-4-1 ve 3-4-2-1 arası gidip gelen sistemi, Volkan ve M.Topal gibi demirbaşlar sonrası Harun ve Reyes gibi yeni kanlarıyla farklı bir görüntüdeydi.
Milliyet 

'Utanç Duymalıyız' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, çok kötü bir sonuç aldıklarını söyledi. Hollandalı çalıştırıcı, "Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Utanç duymamız gereken bir performans gösterdik. Maç içinde iki kez öne geçtik ama maçı rakibe verdik. Değişimlerin, kulüpteki değişimlerin bu maçla alakası olamaz. Değişimler bahane değil, bu maç tamamen performansımızla alakalı. Galibiyetle ayrılmalıydık. Taraftarlarımız son saniyeye kadar destek verdiler, büyük saygı duyuyorum. Taraftarlara hak ettikleri galibiyeti veremedik" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme