3 Eylül 2018 Pazartesi

03.09.2018 Genel Gündem

TÜRKİYE 
Doların Egemenliğine Son Vermemiz Lazım 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan'da dolarla ticaret yapılmaması çağrısında bulunarak, "Uluslararası ticaretin dolara bağımlılığı daha büyük sorun haline geldi. Bizler aramızda yerli ve milli parayı kullanmak suretiyle doların egemenliğine yavaş yavaş son vermemiz gerekiyor. Bu sistem küresel serbest ticaretin en büyük ayak bağıdır" dedi. Erdoğan, Rusya, İran ve Çin ile bu konuda görüşmelerin yapıldığını da hatırlatarak, "Tüm ülkelerle yerel paralarla ticaretin imkanlarını zorlayacağız" diye konuştu.
Milliyet


Chp, Başkanlarına 'Karne' Hazırlıyor 
CHP, yerel seçim hazırlıkları kapsamında, partinin mevcut belediyelerinin 2014'ten bu yana sergilediği performansı değerlendirmek için, "belediye dosyaları" hazırlıyor. Hazırlanan dosyaların mevcut belediye başkanlarının yeniden aday olup olmayacağı kararında etkili olacağı belirtiliyor.
Milliyet

Türkiye İle İlişkiler Normalleşmeli 
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, çarşamba günü Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak ve Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. İki ülkenin dışişleri bakanları perşembe günü İstanbul'da Alman Lisesi'nin 150. Yıl kutlamasına katılacak. Ziyaretinden önce Alman Bild am Sonntag Gazetesi'ne konuşan Maas, "Türkiye krizde. Türkiye'ye yardım etmek zorunda mıyız, mali olarak da" sorusuna, "Bizim Türkiye'yi politik ve ekonomik olarak düzeltmeye yönelik hiç ilgimiz bulunmuyor. Burada söz konusu olan Türkiye'ye somut mali yardımda bulunmak değil, aksine Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi. Bunun için Türkiye de çaba harcamalı" cevabını verdi. Maas, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya yapacağı resmi ziyaretinden ne bekliyorsunuz" sorusuna karşılık da "Ben de Türkiye'yi ziyaret edeceğim. Türkiye'de kabul edilemez gerekçelerle yedi Alman vatandaşı hapiste tutuluyor. İddianame olmadan insanlar bir yılı aşkın süredir hücredeler. Kabul edilemez bu durumun son bulması lazım" dedi.
Hürriyet

Yargıda Hedef Süre Uygulaması Başlıyor 
Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz'da başlayan adli tatil sona erdi, 2018-2019 adli yılı bugün başlıyor. Yargı mensuplarının toplu izin kullandığı adli tatil boyunca tutuklu dosyaları ile acil nitelik taşıyan davaları görüşmek üzere adliyelerde nöbetçi mahkemeler görev yaptı. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verildi. Adli tatilin bugün sona ermesi ve yeni adli yılın başlamasıyla Adalet Bakanlığı, hazırlayacağı stratejik plan ve Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakereleri çerçevesinde güncelleyeceği, "Yargı Reformu Strateji Belgesi" ile 2023 hedeflerine ulaşmak için birçok yeniliği hayata geçirecek. Adalete erişimin geliştirilmesi, etkinliğin sağlanması ve makul sürede yargılama hakkının korunması gibi konular Bakanlığın gündeminde olacak.
Vatan

DÜNYA 
Koalisyon Önerildi İddiası 
İsrail basınında yer alan haberlerde, ABD Başkanı Donald Trump'ın müzakere ekibinin, Filistin lideri Mahmud Abbas'a bir barış planı teklifinde bulunduğu öne sürüldü. Söz konusu iddiaya göre, ABD'li yetkililer, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, Ürdün ve Filistin'in konfederasyon olmasını teklif etti. Mahmud Abbas, ABD Başkanı Trump'ın müzakere ekibinin kendisine Ürdün ile Filistin'in konfederasyon olmasını temel alan bir barış planı teklifinde bulunduğunu açıkladı. Ramallah'ta "Peace Now" isimli sivil toplum örgütüyle görüşmesinden sonra konuşan Abbas, bu planı İsrail'in de konfederasyonun bir parçası olması şartıyla kabul edeceğini ifade etti.
Milliyet

Konfederasyon Teklifi Geldi 
Filistin lideri Mahmud Abbas, ABD'nin yetkililerin kendisine Filistin'in Ürdünle birlikte konfederasyon olmasını teklif ettiğini açıkladı. Abbas, bu planı İsrail'in de konfederasyonun bir parçası olması şartıyla kabul edeceğini söyledi. Ramallah'ta 'Peace Now' isimli sivil toplum örgütüyle görüşmesinden sonra konuşan Abbas, bu planı İsrail'in de konfederasyonun bir parçası olması şartıyla kabul edeceğini ifade etti. İsrail basınına göre Abbas ayrıca Trump'la dört defa bir araya geldiğini belirterek, ABD liderinin kendisine NATO güçleri tarafından savunulacak silahsızlandırılmış bir Filistin devleti fikrini desteklediğini söylediğini aktardı. Habere göre Abbas böylesi bir plana karşı çıktığını kaydetti.
Vatan

'Türkiye İle Karşı Karşıya Gelmek İstemiyoruz' 
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rus Russia Today yayın kuruluşuna verdiği mülakatta, "İdlib'de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz" dedi. İdlib'in Suriye'nin bir parçası olduğunun uluslararası toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Muallim, "Suriye devleti topraklarını geri almak zorundadır. Kimsenin bunu engellemeye hakkı yoktur" şeklinde konuştu. Önceliğin İdlib'in özgürleştirilmesi olduğunu vurgulayan Muallim, İdlib'deki en önemli örgüt olarak tanımladığı Nusra Cephesi'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce terör örgütü listesine alındığını hatırlatarak, "Suriye, müttefikleriyle birlikte İdlib'in ya uzlaşmayla ya da orduların gücüyle özgürleştirilmesi geretiğine inanıyor" dedi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,5428-6,5438
Euro: 7,5633-7,5658
Sterlin: 8,4471-8,4496
Gram Altın: 252,7802-253,2487

Küresel Türkler Ticarete Yön Verecek 
Dış ticarete, küresel başarı sahibi Türk şirketler yön verecek. YemekSepeti.com, Delphisonic, Turkven, Talewords, Raiffeisen gibi şirketlerin Türk yöneticilerinin katılımıyla oluşturulan "Yenilikçi Ticaret Platformu" artık her ay toplanacak ve somut projelere dönüşecek politika önerilerinde bulunacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, üniversitelerden başarılı gençlerin de dahil olacağı programın ilk hedefinin, cari açığı azaltacak yenilikçi alanlar olacağını söyledi.
Milliyet
  
Genç Girişimciye 200 Bin Tl Hibe 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı kapsamında girişimci adaylarına 200 bin lira hibe verileceğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genç girişimcilerin, katma değeri yüksek ürünler üreterek şirket kurmasını ve ticarileşmesini sağlayan BiGG Programı'nın 2018 yılı ikinci çağrısı bugün açılacak.
Milliyet

Külçe Altına Taş Koyup Satıyorlar 
Altın fiyatlarının üst üste rekorlar kırması üzerine çifte vurgun yapmak isteyen dolandırıcılar 2 Alman kadın turisti kullanarak İstanbul'daki bir kuyumcuya dışı 24 ayar altınla kaplanmış taşı, Alman patentli külçe altın gibi satarak esnafı yaklaşık 16 bin liralık zarara uğrattı. Altın uzmanı İslam Memiş, turist görünümlü yabancı kalpazanların, Alman rafinelerinin 24 ayar külçe altın kalıplarını taklit ettiğine dikkati çekerek, "24 ayar altın kaplama külçenin içine taş maden koyup altın diye satıyorlar. Dışına da 999.9 patenti vuruyor. Dışı tamamen altın kaplama olan külçenin içi taş maden dolu. 100 gram külçe altının 34.28 gramı altın, 65.72 gramı taş. Yani bugünkü değerde 100 gramlık 24 ayar külçe altının yaklaşık 24 bin lira olduğunu düşünürsek kuyumcu esnafı ihmalinden dolayı 16 bin liraya yakın dolandırılmış oldu" dedi.
Vatan

Ticaret Değişiyor 
Türkiye'nin ticaretini yenilikçi alanlara taşımak için Ticaret Bakanlığı düğmeye bastı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın başkanlığında 'Yenilikçi Ticaret Platformu' oluşturuldu. Bu platform, teknoloji odaklı, katma değeri yüksek işlerde başarılı olmuş aktörlerin hikâyelerini yeni girişimcilere aktarmayı hedefliyor. Yenilikçi Ticaret Platformu'nun ilk toplantısına New York'tan gelen New Jersey Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Naci Akansu, Yemeksepeti.com CEO'su Nevzat Aydın, Delphisonic Kurucusu ve Direktörü Gökhan Çelebi, Turkven Girişim Sermayesi Direktörü Göktekin Dinçerler, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı ve Talewords Entertainment Genel Müdürü Ali Erkin, Raiffeisen Investment Genel Müdürü Gökçe Kabatepe ve Hedef Filo Kurucusu ve Yöneticisi Ersan Öztürk katıldı.
Hürriyet

Kurtuluş Yolu Ötv İndirimi 
TÜRKİYE'de bugün satılan her 100 otomobilin 65'i ithal edilirken, 35'i ise ülkemizde üretiliyor. Üretilen otomobillerin de önemli parçalarının ithal edildiği düşünülürse döviz kurunun otomotiv sektörü için hayati öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılabilir. Sadece yıl başından bu yana Euro'nun yüzde 66'nın üzerinde, doların ise yüzde 72 değer kazandığını dikkate aldığımızda ise sektörün nasıl bir çıkmaz içinde olduğu net olarak görülebilir. Buna bir türlü değiştirilmeyen matraha dayalı ÖTV sistemi ve zor durumdaki filo şirketlerini eklediğimizde otomotiv sektörünün kan ağladığı net olarak görülüyor.
Hürriyet

SPOR 
Abd'de Yaprak Dökümü 
Sezonun son grand slam tenis turnuvası ABD Açık'ın altıncı gününde tek erkeklerde Alexander Zverev, tek kadınlarda Angelique Kerber ile Petra Kvitova organizasyona veda etti. Alman Philipp Kohlschreiber karşısında fazla etkili olamayan 4 numaralı seribaşı Alexander Zverev, 6-7, 6-4, 6-1 ve 6-3'lük setlerle korttan 3-1 mağlup ayrıldı. Roger Federer ise 1 saat 44 dakikalık mücadelenin ardından Avustralyalı Nick Kyrgios'u 6-4, 6-1 ve 7-5'lik setlerle 3-0 yenerek dördüncü tura kaldı. Kariyerindeki 14. grand slam şampiyonluğunu hedefleyen 6 numaralı seribaşı Sırp Novak Djokovic da Fransız Richard Gasquet'i zorlanmadan 6-2, 6-3 ve 6-3'lük setlerle geçti.
Milliyet

Bile Bile Lades 
Spor Toto Süper Lig'de tarihinin en kötü başlangıcını yapan Fenerbahçe hem hayal kırıklığı hem de şaşkınlık yaşıyor. Phillip Cocu yönetiminde yeni bir döneme başlayan sarı-lacivertliler, Avrupa ve lig yarışında geleceğe dair umut vermedi. Hollandalı teknik adam Cocu, ilk 6 resmi maçta adeta sınıfta kalırken, yaptığı hatalarla dikkat çekti. 46 yaşındaki çalıştırıcı, Benfica ile oynanan Şampiyonlar Ligi eleme maçları ve ligdeki ilk 4 haftada kadro tercihleri, yaptığı/yapmadığı hamleleri, oyuncu değişiklikleri ve reaksiyonlarıyla olumlu bir görüntü vermedi.
Milliyet

Belhanda'ya Ağır Ceza 
Galatasaray'da Trabzonspor deplasmanında kırmızı kart gören Belhanda'ya ağır ceza geliyor. Teknik direktör Fatih Terim, Faslı futbolcunun yaptığını kabul edemezken, yıldız oyuncuya ağır para cezası verilecek. Sarı-kırmızılılar cezanın derecesini Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) oyuncuya vereceği cezaya göre belirleyecek. Futbol disiplin talimatına göre futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verileceği düşünüldüğünde Belhanda'ya yaklaşık 165 bin ile 500 bin euro arasında bir ceza verilebileceği öngörülüyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme