4 Eylül 2018 Salı

04.09.2018 Genel Gündem

04.09.2018 
TÜRKİYE  
Kararı Bağımsız Mahkeme Verecek 
2018-2019 Adli Yılı açılışı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde, tören düzenlendi. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit törende yaptığı konuşmada liyakat ilkesini anlatırken Hz. Muhammed'in "Kıyamet ne zaman kopacak?" sorusuna "İş ehil olmayana verildi mi, kıyameti bekle dur" buyruğunu verdiğini söyledi. Kamu yönetiminde liyakatı anlatırken, "Osmanlı Devleti'ne kamu yöneticisi yetiştiren Enderun Sistemi'nde kıdem ve liyakata dayalı bir terfi ve atanma usulü benimsenmiştir" diyen Cirit, ehliyet ve liyakata dikkat edildiğinde 21. yüzyılın Türk yüzyılı, uyulmadığında ise bir felaket olacağını ifade etti.
Milliyet


Diyalog Yerine Seçiyorlar Şantajı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde ABD'nin uyguladığı kısıtlama ve vergilere atıfta bulunarak, isim vermeden ABD'ye yüklendi. Bazı ülkelerin tehdit, baskı ve şantajla hareket ettiğini söyleyen Erdoğan, "Uluslararası meselelerin çözümünde diplomasi, diyalog ve çok taraflılık yerine; tehdit, baskı ve şantajı öne çıkarmaya çalışıyorlar. Ticaret kısıtlamaları, gümrük vergileri ve yaptırımlar gibi araçlar üzerinden, uzun yılların eseri olan anlaşmalar bir anda anlamsız hale gelebiliyor. Türkiye, uluslararası toplumla dayanışma içinde diyalogu, diplomasiyi, adaleti ve hukuku savunmaya devam edecektir" dedi. Erdoğan Tük dünyasına da yeni açılım çağrısı yaparak, "Uluslararası ticaretin dolara olan bağımlılığı artık karşımıza bir engel olarak çıkmaya başladı. Biz bu konuda kendi para birimlerimizle ticaret yapılması seçeneği üzerinde yoğunlaşmayı öneriyoruz" önerisini getirdi.
Milliyet

4 Milyon Ödüllü 'Bager' İle 1 Milyonluk 'Haki' Öldürüldü 
Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından dün Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Çitlibahçe Mahallesi'nde gerçekleştirilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) destekli operasyonda, PKK/KCK terör örgütüne mensup 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi. Teröristlerden birinin PKK/KCK terör örgütüne 2011 yılında katılan ve terör örgütü içerisinde Diyarbakır, Bingöl, Batman, Elazığ, Bitlis, Muş illeri sözde Orta Saha Maliye/Cephane Birimi Sorumlusu olarak faaliyet yürüten ve bir milyon TL ödülle terörden arananlar listesinde yeşil kategorisinde yer alan, 'Haki' kod adlı Deniz Yüksel olduğu tespit edildi.
Vatan

Öğretmenler İçin 'Eğitim' Projesi 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı'nın başlangıcında öğretmenlere hitap etti. Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törende TRT Haber ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden canlı yayında 1 milyon öğretmene seslenen Bakan, öğrencilerin, öğretmenlerinden beklediği ilk şeyin sevgi ve saygı olduğunu vurguladı. "Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir" diyen Selçuk şunları söyledi: Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değildir. Öncelikle ve hassaten öğretmenin kendi olgunlaşma serüvenidir. Kemalat ve kişisel gelişim yolculuğudur. Asıl yolcu öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz.
Vatan

DÜNYA 
Siyasi Çözüm Baskısı 
Suriye birliklerinin, muhaliflerin elinde kalan son büyük bölge olan İdlib vilayetine yönelik operasyon tehdidi sürerken, soruna siyasi yollardan çözüm bulunabilmesi yönünde uluslararası baskı da artıyor. Son olarak Avrupa Birliği ve Fransa, bu yönde açıklamalar yaparken, İran ve Rusya'dan gelen farklı demeçler kafa karıştırıyor. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İdlib'deki sorunun çözümünün "karmaşık" olduğunu ve 7 Eylül'de Tahran'da gerçekleşecek üçlü zirveyi kastederek, tek bir toplantıyla sonuca ulaşmanın mümkün olmayacağını belirtti. Kasımi, İdlib'deki sorunun çözümünün kolay olmayacağına işaret ederek, "İdlib, Suriye devleti muhaliflerinin son mevzisi olma yönünden en karmaşık konularından biridir" dedi. Basın toplantısında konuya ilişkin soruları da yanıtlayan Kasımi, Suriye sorununun tek bir toplantıyla çözülebilmesi düşüncesini mantık dışı olarak nitelendirerek, Türkiye ve Rusya'nın katılımıyla 7 Eylül'de Tahran'da gerçekleştirilecek toplantının, ülkede barış ve güvenliğin bir adım öteye taşınmasına yardımcı olabileceğini ifade etti. Bununla birlikte İran Dışişleri Bakanı Zarif, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bugün Suriye'nin başkenti Şam'a giderken, burada Beşar Esad ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüştü.
Milliyet

Türkmenler Küçük Ordu Kurdu 
Kerkük'ün Haşdi Şabi destekli Irak ordusu tarafından Kürtlerden alınması sonrasında, kentte etkinliğini artıran Türkmenler, savunma amaçlı küçük bir ordu kurdu. 600 kişilik silahlı Türkmen birliğinin, şimdilik Türkmen kurumlarını koruma amaçlı faaliyet yürüttüğü açıklandı. Türkmen silahlı gücünün, yakın zamanda sayısını artırması hedefleniyor. Bir bölümü Haşdi Şabi içinde faaliyet gösteren Türkmen grupları, yakın zamanda silahlanma kararı almıştı. Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) denetiminde silahlanan Türkmenler, küçük bir orduyu donatacak silah ve asker sayısına ulaştı. Konuya ilişkin Rûdaw'a açıklama yapan ITC Sözcüsü Ali Müfti, "Türkmenler 16 Ekim olaylarından önce böyle bir talepleri vardı. Bilindiği gibi Türkmen Heşdi Şabi'ler Kerkük dışındalar. Söz edilen güç ise özel bir firmaya bağlı. Bu firmanın görevi de Kerkük'teki Türkmenleri korumaya yöneliktir" dedi.
Milliyet

'Ab'yi Dağıtmak İstiyor' 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsveç televizyonuna verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ilişkin sıradışı bir iddia ortaya attı. Önce 'Putin'e saygı duyduğunu' vurgulayan Macron, devamında Rus lideri Avrupa Birliği'ni dağıtma hayali kurduğunu öne sürdü. SVT kanalına konuşan Macron, Rusya'nın geleceğini 'Avrupa değerler sistemi içinde görmediğini' de savundu. Macron, "Vladimir Putin'e saygı duyuyorum. Rusya ile birlikte yeni güvenlik düzeninin kurulması konusunda çalışmak ve tartışmak gerektiğini savunanlardan biriyim. Ancak Vladimir Putin'in hayali AB'nin dağılması" dedi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,6248-6,6283
Euro: 7,6905-7,7082
Sterlin: 8,5192-8,5442
Gram Altın: 255,5265-255,6107

Enflasyona Karşı Topyekûn Mücadele 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kur ve ithalat fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle kısa vadede enflasyonda geçici artışların normal olduğunu belirterek, gelinen seviyelerin enflasyonla topyekûn mücadele gerektirdiğini söyledi. Bakan Albayrak, dün yayınlanan Reuters söyleşisinde enflasyonla mücadeleye verdikleri önemi vurguladı. Albayrak, maliye politikasında ciddi tasarruf tedbirleri aldıklarını ve güçlü mali politikalarla Merkez Bankası'nı bu alanda destekleyeceklerini söyledi.
Milliyet

Pmı Endeksi 'Yavaşlıyoruz' Dedi 
İmalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz'daki 49 düzeyinden, Ağustos ayında, 46.4 düzeyine geriledi. PMI, imalat sektöründe yavaşlamanın üst üste 5'inci ay olacak şekilde devam ettiğine işaret etti. Ağustos sonuçlarında üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlama etkili oldu. İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da, Temmuz'daki 51 düzeyinden, Ağustos'ta 46.3 düzeyine düştü. PMI, faaliyet koşullarının son 5 ayda 4'üncü kez ve Temmuz 2015'ten beri gözlenen en belirgin düzeyde ivme kaybettiğini gösterdi. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, dövizdeki gelişmelerin Ağustos'ta imalat sektörünü belirgin bir şekilde etkilerken, enflasyonist baskılarının artmasına yol açtığını belirtti.
Vatan

Fiyat Artışları Geçer Ama Topyekûn Mücadele Gerek  
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaşanan maliyet şokları sonrasında ithal fiyatlarındaki artışlar nedeniyle kısa vadede enflasyonda geçici artışların normal olduğunu belirterek, gelinen seviyelerin enflasyonla topyekûn mücadele gerektirdiğini söyledi. Kamu tarafından yönetilen fiyatlarda endekslemeyi kademeli olarak azaltacaklarını kaydeden Bakan Albayrak, "Maliye politikasında ciddi tasarruf tedbirleri alıyoruz. Güçlü mali politikalarla Merkez Bankası'nı bu alanda destekleyeceğiz" dedi. Albayrak, "Enflasyon görünümünü etkileyen bütün parametreler değerlendirilerek para politikası çerçevesinde gereken tedbirlerin alınacağından eminiz. Para politikasının hareket alanını genişletecek mali ve yapısal düzenlemeler bu sürece destek verecektir. Özetle, para politikası fiyat istikrarı hedefi çerçevesinde şekillenmeye devam edecektir" diye konuştu.
Vatan

Merkez'den Faiz Artışı Sinyali 
Merkez Bankası (TCMB) son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini belirterek, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceğini duyurdu. Enflasyon verisinin açıklanmasından 30 dakika sonra açıklama yapan Merkez Bankası, gerekli tepkiyi vereceğini vurguladı. Enflasyon verisi öncesi 6.73 liraya kadar çıkan dolar kuru, verinin açıklanmasıyla 6.64 liraya gerilemişti. Merkez Bankası'nın açıklamasıyla 6.52 liraya kadar indi. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 6.6461 liradan yapıldı. Serbest piyasada ise dolar günü 6.6510 liradan kapattı. Analistler parasal duruşun yeniden şekilleneceği ve gerekli tepkinin verileceği açıklamalarını 13 Eylül'deki toplantıda Merkez Bankası'nın faiz artıracağı sinyali olarak yorumladı. Merkez'den yapılan açıklamada enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, "Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Son gelişmeler dikkate alınarak eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir" denildi.
Hürriyet

Yenilemeyi Unuttuk! 
Avrupa Birliği yenileme pazarı büyüklüğü 109 milyar Euro. Pazarın neredeyse yarısını Almanya, Fransa ve İtalya oluşturuyor. Yenileme pazarı, toplam inşaat sektörünün yüzde 57'sini oluştururken, bu oranın yüzde 65'i konutlarda gerçekleşiyor. Türkiye'de ise 10 sene önce yaklaşık 12 milyar dolar olan yenileme pazarı 2017 yılında 6 milyar dolara geriledi. Bu da 95 milyar dolarlık iç pazarın yüzde 7'si anlamına geliyor. Oysa bu rakamın, yaklaşık yüzde 25 civarında olması bekleniyor. Bu düşüşte ana neden ise kentsel dönüşüm beklentisi. Deprem güvenliği ve enerji verimliliği konusunda alınması gereken önlemlerin yenileme pazarının önünü açması beklendiyse de, pazar gelişmeyip tam tersine
Hürriyet

SPOR 
Danimarka'da Reklam Krizi 
Danimarka Milli Futbol Takımı'nda yarın Slovakya ile oynanacak hazırlık ve 9 Eylül'de Uluslar Ligi'nde yapılacak Galler maçları öncesinde büyük bir kriz yaşanıyor. Danimarka Futbol Federasyonu ile futbolcular arasında baş gösteren ticari reklam anlaşmazlığı nedeniyle, eski Fenerbahçeli futbolcu Simon Kjaer'in kaptanlığını yaptığı aday kadroda bulunan 23 oyuncu Viyana kampına katılmadı. Federasyon, yaptığı anlaşmalar nedeniyle reklamlarda futbolcuların daha çok boy göstermesini isterken, Avrupa'nın önemli takımlarında forma giyen yıldız isimler kulüplerinin ve kendi bireysel reklam anlaşmaları çerçevesinde kalınması gerektiğini savunuyor. Danimarka Futbolcular Derneği ile Futbol Federasyonu arasında hafta sonu yaşanan görüşmelerden de bir sonuç çıkmazken, alternatif takım arayışına girildi. UEFA'dan gelecek para cezası ile ihraç edilme endişesi yaşayan Danimarka Futbol Federarosyonu Süper Lig'deki kulüplerin yanısıra 1. ve 2. ligde oynayan kulüplerin futbolcularına da milli takım daveti yaptı. 1. Lig kulüplerinden Lyngby kiralık oynayan Romalı Türk futbolcu Rezan Çorlu yapılan daveti reddettiği öğrenildi. Bu gelişme karşısında ise Futbolcular Derneği, tüm kulüplere yapılan çağrıya 'Hayır' cevabı vermelerini talep etti.
Milliyet

Tamamen Taktiksel 
Vodafone Park'taki Antalyaspor mağlubiyetinden sonra Bursaspor deplasmanında da 2 puan bırakan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş'in ikinci yarıdaki değişiklik tercihleri hem eleştiri hem de merak konusu oldu. Bursa'da 1-1 biten karşılaşmanın ikinci yarısında Necip Uysal ve Cyle Larin'i oyuna sokarak, Tolgay Arslan ve Gary Medel'i çıkartan Güneş'in, yeni transfer Adem Ljajic'i ise taktik antrenmanlarda çok az yer aldığı için sahaya sürmediği öğrenildi. Tolgay'ın yorgunluk belirtileri göstermesi nedeniyle ilk olarak 70. dakikada Necip'i oyuna alan ve orta saha direncinin düşmesini engellemeye çalışan siyah-beyazlı hocanın, çok istediği bir isim olmasına rağmen Ljajic'e forma verememesinin üzüntüsünü yaşadığı bildirildi.
Milliyet

Kalbiyle Oynar 
Fenerbahçe'de son gün transferi olarak gündeme düşen Yassine Benzia, şimdiden herkesin merak konusu oldu. Sarı- lacivertlilerde orta sahaya Giuliano'nun ayrılığı sonrası getirilen Cezayirli futbolcuyu Fransa'da yayın yapan CNEWS'in muhabiri Said El Abadi, Milliyet için değerlendirdi. Said El Abadi, Benzia'nın kariyerinde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu ve yeniden o büyük potansiyelini göstermeye çaba harcayacağını söyledi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme