5 Eylül 2018 Çarşamba

05.09.2018 Genel Gündem

05.09.2018
TÜRKİYE 
İdlib'de Acımasız Bir Süreç İşletiliyor 
Erdoğan, 25 Eylül'de New York'taki BM Genel Kurulu'nda ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme konusunda talep gelmediğini, kendisinin de özel bir talepte bulunmayacağını açıkladı. Uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi: "BİZİM için şu an İdlib'deki durum önem arz ediyor. Çünkü İdlib'de şu anda çok acımasız bir süreç işletiliyor. Orada 3.5 milyon insan var. Allah korusun, bir felaket yaşanırsa, bu insanların birinci derecede kaçabileceği yer yine Türkiye. Bizim belli şeyler çözüldü, artık Türkiye'den geri dönüşler başladı havasında olduğumuz bir dönemde şimdi bu tür bir risk gündemde. Şu anda bizim Rusya ile olan işbirliğimiz çok önemli. ABD Rusya'ya, Rusya ABD'ye topu atıyor. Ama Allah göstermesin, buralara füzeler yağdırılacak olursa çok ciddi bir katliam yaşanır. Öyle bir durumda oradan kaçanlar nereye gelecek? Büyük oranda yine bize gelecek. Bu yeni bir sıkıntı meydana getirebilir. Görüşmelerden çıkacak isabetli bir kararla bu süreci aşarız. 7 Eylül'de Tahran zirvesi var. Bu zirvede bu işi çok daha olumlu bir noktaya taşıyacağız. Bu Astana'nın devamıdır. Cenevre ile karşı karşıya gelme gibi bir durum değildir. İnşallah Tahran Zirvesi'ni olumlu neticelendirmek suretiyle rejimin oralardaki aşırılıklarını önlemeyi başarırız. Zirveyi çok önemsiyoruz."
Hürriyet


İkiyaka Zirvesinde Pkk'lı Terörist Avı 
Türk Silahlı Kuvvetleri, üç haftadır İkiyaka Dağları'nda, 3 bin 500 metrenin üzerindeki rakımlarda operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Hava destekli operasyonlar kapsamında komandolar, İkiyaka Dağları'nda teröristlerin "girilemez" olarak nitelendirdikleri yerlere bir kez daha girdi. Üç haftada 16 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlar sonucunda, bölücü örgütün bölgedeki yapılanmasına büyük darbe vuruldu. Bölgedeki operasyonlarda yapılan arama tarama faaliyetleri sonucu, tespit edilen mağaralarda ise değişik çap ve silahlara ait çok sayıda mühimmat, el bombaları ve büyük miktarda yaşam malzemesi bulundu. Bulunan malzemeler yerlerinde imha edilirken mağaralar kullanılamaz hale getirildi.
Milliyet

İzmir'de Dostluk Rüzgârı Esti 
Yunanistan'ın yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılışı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın katıldığı törenle yapıldı. İki bakan karşılıklı dostane mesajlar verirken Çavuşoğlu'nun iade edilmeyen darbeci askerlerle ilgili sitemkar sözleri dikkat çekti. Açılış kurdelesini kesen iki bakan, daha sonra açıklamalarda bulundu. Kocias, "Sayın Çavuşoğlu ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi seviyelere gelebilmesi için çalışıyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin AB yöneliminde de birlikte çalışıyoruz. Bu iki ülkede de iki büyük lider işbaşında ki bu liderler uluslararası hukuka bağlı olarak iki ülke arasında mevcut olan sorunları çözebilme kabiliyetine sahipler. Yunanistan uzun yıllardan sonra ekonomik krizden çıkıyor. Her türlü darbeciye, darbe girişimine karşı her zaman Türkiye'nin yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Eminiz ki ekonomik alanda da istikrarını koruyacaktır Türkiye. Türkiye, Avrupa'da önemli bir güç. Yunanistan da medeniyetin, Avrupa mirasının beşiği. Allah bize komşu olmanın güzelliklerini ve zorluklarını birlikte yaşatıyor" dedi.
Milliyet

Antalya'ya 180 Farklı Ülkeden Turist Geldi 
Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya'ya Japonya'dan Rusya'ya, Fransa'dan İran'a, ABD'den Brezilya'ya, Hindistan'dan Şili'ye, Hong Kong'tan Burkina Faso'ya kadar 180 ülke ve özerk bölgeden 9 milyon 165 bin 352 ziyaretçi geldi. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, yılın 8 ayında kente gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28.28 artışla 9 milyon 165 bin 352 kişiye yükseldi. 2017 yılının 8 ayında Antalya'yı 7 milyon 144 bin 542 yabancı ziyaret etmişti.
Vatan

Ukrayna'ya Fetö Teşekkürü 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da temaslarda bulunan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov'la bakanlıkta bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan arasında "Ortak Niyet Beyanı" ile emniyet genel müdürleri arasında ise "Mutabakat Muhtırası" imzalandı. Törenin ardından açıklama yapan Soylu, şunları söyledi: Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Buradaki heyetler arasında yaptığımız görüşmede de özellikle Kırım dahil Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini sonuna kadar destekliyoruz. Aynı zamanda Kırım Tatarları'na vermiş olduğu destekten dolayı da Ukrayna'ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kırım'da yaşayan Kırım Tatar soydaşlarımızın can güvenliklerinin teminine hak ve menfaatlerinin korunmasına da ayrıca özel bir önem atfettiğimizi de tekrar kendilerine beyan ettik. FETÖ'yle mücadelenin devam ettiğini belirten Soylu şöyle devam etti: İçişleri Bakanımıza ve Ukrayna hükümetine özellikle FETÖ konusunda Türkiye'ye göstermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyoruz.
Vatan

DÜNYA 
Rusya'dan İdlib Ateşı 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde dün Rus savaş uçaklarının çok sayıda sivil yerleşim yerini ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğu iddia edildi. Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 22 gün aradan sonra Rus savaş uçakları, dün öğle saatlerinde İdlib'in batısı ve Hama ilinin kuzeyine saldırı düzenledi. Saldırılarda Rus savaş uçaklarının İdlib'in batısındaki Cisr el Sugur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama'nın kuzeyindeki Zeyzun bölgelerinde sivil yerleşimlerinin ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğu ileri sürüldü. Muhaliflere ait uçak gözlemevi de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Hmeymim askeri üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağı şu ana kadar 20 saldırı düzenledi" ifadesini kullandı. Savaş uçaklarının saldırıları devam ederken 5'i çocuk 10 sivilin öldüğü, 20 sivilin yaralandığı belirtildi.
Hürriyet

Irkçılığa Karşı Güçlü Yanıt 
Almanya'nın Doğu eyaleti Saksonya'nın Chemnitz kenti 25 Ağustos'ta annesi Alman babası Kübalı bir Alman'ın iki mülteci tarafından öldürmesiyle başlayan olaylarla günlerdir tüm dünyanın gündeminde. Cinayeti siyasi malzeme yaparak kentte yabancı avına çıkan Neo-naziler, holiganlar, radikal sağcılar gövde gösterileriyle bölgede korku ve linç havası estirmişti. Chemnitzli rock grubu Kraftklub ve Die Toten Hosen adlı ünlü müzik grubu ise önceki akşam "Wir sind mehr" (Biz daha çoğuz) çağrısıyla ırkçı saldırılara, yabancı düşmanlığına karşı kentte bir konser düzenledi.
Hürriyet

Kimyasal Kullanırsa Esad'ı Vururuz 
ABD yönetimi, Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmeleri yakından izlediğini vurgulayarak, "Eğer Beşşar Esad yeniden kimyasal silah kullanmayı seçerse ABD ve müttefikleri hızlıca ve uygun şekilde karşılık verecektir, bu konudaki duruşumuz nettir" açıklamasını yaptı. Beyaz Saray Basın Sözcülüğü, ABD'nin İdlib'deki son gelişmelere ilişkin duruşuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan değerlendirmede, "ABD, Rusya ve İran destekli Esad rejiminin yakın bir saldırısının tehdidi altında milyonlarca masum sivilin yaşadığı Suriye'nin İdlib bölgesindeki gelişmeleri yakından izliyor. Başkan Donald Trump, bu tür bir saldırının zaten trajik olan çatışmayı pervasızca daha da kötüleştireceği ve yüz binlerce insanın hayatını riske atacağı yönünde uyarıda bulunmuştur" denildi.
Milliyet

Taliban Lideri Hakkani Oldu 
Afgan Taliban'ı örgütü, uzun yıllardır hasta olan Hakkani militan şebekesi kurucusu Celaluddin Hakkani'nin öldüğünü duyurdu. Hakkani'nin Afganistan'da Taliban ve el Kaide ile yakın bağları vardı. Hakkani şebekesi, son yıllarda Afgan güvenlik güçleri ile Nato'ya yönelik düzenlenen çok sayıda saldırının da sorumlusuydu. Örgütün kontrolünün 2001 yılında Hakkani'nin oğlu Seracuddin Hakkani'ye geçtiği düşünülüyor. Afgan Talibanı'ndan yapılan açıklamada Celaluddin Hakkani için, "Gençliğinde ve sağlığında, Allah'ın dini adına savaştığı gibi, son yıllarında uzun süredir mustarip olduğu hastalığa da göğüs gerdi" dendi.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 6,6740-6,6817
Euro: 7,7255-7,7555
Sterlin: 8,5750-8,6000
Gram Altın: 256,0727-256,4498

Türkiye-Katar Anlaşmasında İmzalar Atıldı 
Türkiye ile Katar arasında ticaretin gelişmesini amaçlayan anlaşmalar dün imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Casim Al Sani, Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nı (TEOA) paraflamak üzere bakanlıkta düzenlenen törende bir araya geldi. Pekcan, Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın (TEOA) paraflanmasıyla Türk-Katar dostluğunda yeni bir aşama kaydedildiğini bildirdi.
Hürriyet

İhracat Gelirine 180 Gün Şartı 
İhracat işlemlerine ilişkin bedeller, ithalatçının ödemesinin ardından 180 gün içinde yurda getirilecek, en az yüzde 80'i bir bankaya satılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, Türkiye'de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedeller, ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilecek veya getirilecek.
Milliyet 

Otomobil Vites Küçülttü 
Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, otomobil ve hafif ticari araç satışı, ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 azalarak 440 bin 428 oldu. 2017'nin 8 ayında 555 bin 991 adet satış yapılmıştı. Otomobil satışları, 2018 Ağustos sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.51 azalarak 344 bin 870 adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 423 bin 198 adet satış gerçekleşmişti. Hafif ticari araç pazarı, 2018 ocak-ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28.04 gerileyerek 95 bin 558 oldu. 2017'nin aynı döneminde 132 bin 793'lük satış olmuştu. Ağustos ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 52.6 azalarak, 34 bin 346 oldu. 2017 Ağustosta otomobil ve hafif ticari araç satışı 72 bin 536 olmuştu. Ağustosta 114 adet elektrikli ve 2 bin 858 hibrit oto satıldı.
Milliyet 

Tüfe Üzerindeki Baskı Güçleniyor 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayına ilişkin Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayımladı. Raporda, Ağustos'ta tüketici fiyatlarının yüzde 2.30 arttığı, yıllık enflasyonun 2.05 puan yükselerek yüzde 17.90 olduğu anımsatılarak, gıda enflasyonunun, işlenmiş gıda grubundaki olumsuz seyre bağlı olarak bir miktar yükseldiği belirtildi. Enflasyondaki artışın ana sürükleyicilerinin temel mal ve enerji fiyatlarının olduğu aktarılan raporda, "İthal içeriği yüksek temel mallarda yüksek oranlı fiyat artışları izlendi. Enerji fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin Eylül ayında da devam etmesi beklenmektedir. Bu dönemde hizmet sektöründe de genele yayılan fiyat artışları izlendi. Üretici fiyatları maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret etmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi önemli ölçüde yükselmiştir" ifadeleri kullanıldı.
Vatan 
 
SPOR  
Hoca Balığa Çıktı 
Danimarka Futbol Federasyonu ile milli futbolcular arasında baş gösteren reklam anlaşmazlığına bir çözüm bulunamadı. Aday kadrodaki 23 futbolcu milli takım kampına katılmayınca Danimarka bir anda takımsız kalırken, 2 ve 3.Lig'den oyuncuların yer aldığı alternatif milli takım oluşturuldu. Slovakya ile bugün yapılacak hazırlık maçına alt lig'den 24 futbolcu götürülürken, aday kadrodaki isimler kafileyi Bratislava'ya götürecek uçak havadayken açıklandı. Federasyon direktörü Meyer, yoğun psikolojik baskı altındaki futbolcular için uçakta bir spor psikoloğunun da hazır tutulduğunu söyledi. Meyer, Süper Lig'de oynayan bazı futbolcuların milli formayı giymek için önce evet dediklerini sonra telefonla tehdit edildikleri için verdikleri sözü geri çektiklerini de öne sürdü.
Milliyet
  
Van Persie Tam Tersi 
TRT Spor'da Levent Özçelik'in konuğu olan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, çarpıcı açıklamalar yaparken ilginç benzetmelerde de bulundu. Cengiz, Gomis'in gidiş kararının teknik heyete ait olduğunu belirtirken, Modeste transferinde önemli bir risk gördüklerini ve ocak ayında yıldız oyuncuyu tekrar gündeme alabileceklerini belirtti. Cengiz, "Diyelim ki Ocak'ta Modeste'yi transfer ettik. Birini satmamız gerekecek onun yerine. Birini çıkartmadan diğerini alamayız. Modeste'yi yine alırız ama sadece Süper Lig'de oynatabiliriz. Galatasaray taraftarı 1.5 yıl dayanırsa salaha ulaşacaktır. Muhammed Salah'ı demiyorum ha aman yanlış anlaşılmasın. İbra deyince de Ibrahimovic anlaşılıyor. Hayaller van Persie, gerçekler tam tersi olabilir tabii" dedi.
Milliyet
  
Domino Etkısı! 
Fenerbahçe, Süper Lig'de tarihinin en kötü sezon başlangıçlarından birini gerçekleştirdi. Toplam altı resmi maçtan sadece birini kazanabilen sarı-lacivertli takımda Teknik Direktör Phillip Cocu'nun saha içi kararları kadar kadronun geç oluşturulması, sürpriz ayrılıklar ve sakatlıklar da bu kötü tabloda önemli rol oynadı. Cocu'nun en büyük sorunu sezonun belki de en önemli maçlarını forvetsiz oynaması oldu. Fernandao'nun satılmasının ardından Sportif Direktör Damien Comolli, yeni forveti Benfica maçlarına yetiştiremedi. Soldado'nun da sakatlığı eklenince Hollandalı hoca ilk maçlarına hücum konusunda ciddi sıkıntılar yaşayarak çıktı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme