6 Eylül 2018 Perşembe

06.09.2018 Genel Gündem

06.09.2018
TÜRKİYE 
'Gündemimizde İttifak Yok' 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu, "İYİ Parti yerel seçim çalışmalarını sahaya inerek başlatıyor. Genel Merkezimiz tarafından oluşturulacak heyetler, 17 Eylül itibariyle Türkiye'yi il il, ilçe ilçe dolaşmaya başlayacak" dedi. Başkanlık Divanı sonrası açıklamalarda bulunan Kavuncu, yerel seçimlerde ittifak konusunda da özetle şunları söyledi: "Bizim gündemimizde ittifak yok. Biz tüm il ve ilçelerde tek başımıza seçime girerek bütün belediyeleri alacak şekilde organize oluyoruz. İttifak ile alakalı herhangi bir çalışmamız yok. Olmayacak da."
Hürriyet


Vekillerin Hukukunu Koruyun 
CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzasıyla Meclis Başkanlığı'na verilen dilekçede, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziran- 9 Temmuz 2017 arasında 'Adalet Yürüyüşü' gerçekleştirdiği anımsatıldı. Dilekçede, "Yürüyüş sırasında 'Finfisher' isimli yazılım şirketince geliştirilen bir uygulamayla aralarında milletvekillerinin de bulunduğu katılımcıların bir internet sitesi üzerinden dinlendiği ortaya çıkmıştır" denilerek, şu ifadelere yer verildi: "Yalnızca istihbarat örgütlerince satın alınabilen bir yazılım yoluyla bu dinlemenin gerçekleştirilmiş olması akıllarda ciddi soru işaretleri yaratmıştır…"
Hürriyet

'Idlib'deki Yanlışı Rusya'ya İlettik' 
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından kabul edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu ile Maas, Ankara Palas'ta ortak basın toplantısı düzenledi. Maas ile sık sık görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, "İlişkilerimizi normalleştirmek ve her alanda geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Fırtınalı günler de yaşadık. Fakat biz artık o günlere dönmek istemiyoruz" diye konuştu.
Milliyet

12 Kent İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı 
Meteoroloji, 12 kent için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin bugün parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Antalya'nın batı iç kesimleri ve Gümüşhane çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Yağışlar, Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Yalova), Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ile İstanbul çevrelerinde yerel olarak kuvvetli, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli olacak.
Milliyet

Ak Parti Yerel Seçim İçin Kampa Giriyor 
2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçim hazırlıklarına başlayan AK Parti'de kamp yeri ve tarihi de belli oldu. Yerel seçimlerin değerlendirileceği kamp bu yıl Afyonkarahisar yerine Ankara Kızılcahamam'da yapılacak. Yerel seçimlerde 'ittifak' yapılacak mı, yapılmayacak mı tartışmaları sürerken AK Parti seçim çalışmalarına başladı. 'Yerel Seçim Manifestosu' hazırlayan AK Parti, kamp yerini de seçti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı 5-7 Ekim'de Eliz Termal Otel'de düzenlenecek.
Vatan

İstinafta 1.2 Milyon Dosya Var 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi'nin açılışını yaptı. Törende yaptığı konuşmada, bir ülkede hukuku ölçülebilir değer haline getiren unsurun, adil ve etkin işleyişiyle yargı sistemi olduğunu anlatan Gül, yargı sistemini, insana hizmet eden bir araç olarak işlevsel kılmanın AK Parti hükümetlerinin değişmeyen önceliği olduğunu söyledi. Bu önceliğe uygun hizmet ve yenilik adımlarını güncelleme çalışmalarının "Yargı Reformu Strateji Belgesi"nde bir takvime ve eksene bağladıklarını aktaran Gül, bunu da en kısa zamanda paydaşlarla toplumun her kesimiyle beraber oluşturacaklarını ve güncelleyeceklerini kaydetti.
Vatan

DÜNYA 

'İran Oturumunu Trump Yönetecek' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bu ay içinde yapılacak İran oturumunu yöneteceği açıklandı. BMGK'nin eylül ayı dönem başkanlığını üstlenen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, konseyin aylık çalışma takvimini açıklamak için gazetecilerin karşısına geçti. Haley burada yaptığı açıklamada, "Başkan Trump, bu ay içinde BMGK'da yapılacak İran oturumunu yönetecek" diye konuştu. BMGK'daki İran oturumu BM Genel Kurulu'ndaki üst düzey toplantıların düzenleneceği hafta içinde, 26 Eylül'de yapılacak.
Hürriyet

Basra'da Ortam 'Toz Duman!' 
Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80'inin çıkarıldığı Basra vilayetinde, yaklaşık iki aydır işsizlik, elektrik krizi ve kamu hizmetlerinde yaşanan aksaklıkları protesto amacıyla gösteri yapan halka, güvenlik güçleri ateş açtı. Çok sayıda göstericinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, kentte valilik binası dahil bir çok merkezde yangın çıktı, olayları önlemek için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkenin güneyindeki Basra'da yapılan gösterilerde önceki gün bir kişinin daha ölmesinin ardından kentte gerginlik giderek tırmanıyor.
Milliyet

Skripal Davası Şüphelileri İstihbaratçı Çıktı İddiası 
Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayının şüphelileri olduğu öne sürülen iki kişinin belirlendiği ve bu kişilerin, 40 yaşlarındaki Alexander Petrov ile Ruslan Boshirov adlı Rus vatandaşları olduğu belirtildi. İngiltere Başbakanı Theresa May ise, bu kişilerin Rus istihbarat servisi için çalıştığını öne sürdü. Polisin açıklamalarının ardından parlamentoda konuşan Başbakan May, "Hükümetimiz, polisin tespit ettiği iki kişinin Rusya askeri istihbarat servisi GRU için çalıştığı sonucuna ulaştı" derken, bu teşkilatın, Rus devletinin üst kademelerinin onayıyla hareket ettiğini ifade etti.
Milliyet

Woodward Kasırgası 
Başkan Nixon'ı istifaya götüren Watergate skandalının kahramanı Bob Woodward tarafından 19 aylık araştırma sonucu yazılan kitap 11 Eylül'de satışa çıkıyor. Ancak daha piyasaya çıkmadan içeriğinden kesitler ABD basınında yayınlandı ve adeta bomba etkisi yarattı. Trump destekçisi yayın organları bile kitabı 'Woodward kasırgası' olarak haber yaptı. Çünkü Woodward'ın kitabı Trump'la ilgili daha önce çıkan kitaplardan daha rahatsız edici bir portre ortaya koyuyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,5930-6,5942
Euro: 7,6710-7,6931
Sterlin: 8,5096-8,5120
Gram Altın: 253,6008-253,7151

Yeni Projelere Tam Gaz Devam 
Türkiye'de yaklaşık 50 yıldır Oyak Grubu ile ortaklığını sürdüren Fransız Renault Grubu, Türk Lirası'nda son dönemde yaşanan dalgalanmadan dolayı planlarında herhangi bir değişiklik olmaksızın ülkedeki üretim/satış ve pazarlama faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı. Renault, 26 Haziran'da Oyak Grubu ile uzun dönem ortaklık sözleşmesini 27 yıl süre ile uzatarak Türkiye'ye olan güvenini bir kez daha teyit etmişti. Ekonomideki son gelişmeler sonrası bir açıklama yapan Renault Grubu Avrasya Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicolas Maure, Türkiye'ye ilişkin güven mesajları verdi.
Hürriyet

İş Dünyasından ABD'ye Çıkarma 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında yer alan Türk- Amerikan İş Konseyi (TAİK), 26 Eylül'de 9'uncu Türkiye Yatırım Konferansı'nı düzenleyecek. Finans dünyasının merkezi New York'ta, ABD kültür mirası açısından sembolik Gotham Hall binasında gala yemeği olarak düzenlenecek gecede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikalı CEO'lara Türk-Amerikan ilişkilerini ve iki ülke arasındaki yatırım ortamını değerlendiren bir konuşma yapacak. Gala gecesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da iki ülke arasındaki ticari ve siyasi ilişkileri anlatan konuşma yapacak.
Posta

Girişimciliğin Tam Zamanı 
Türkiye'nin önde gelen kurumsal şirketlerinin girişimcilik sistemine dahil olması amacıyla Türkiye Girişimci Kurumlar Platformu kuruldu. Core Strateji koordinasyonunda kurulan platformun danışma kurulunda, İş Bankası CEO'su Adnan Bali, Borusan Grubu CEO'su Agah Uğur, GE Türkiye CEO'su Canan Özsoy ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CEO'su Soner Canko yer aldı. Platformun tanıtım toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Ülkemizin sıcak, kısa vadeli gündemlerinin olduğu bir dönemde girişimcilik gibi uzun dönemde önemli sonuçlar ortaya çıkarabilecek bir yaklaşımın bu zamanda olmasını son derece olumlu buluyorum" dedi. GE Türkiye CEO'su Canan Özsoy da girişimciliğin itici gücünün büyük şirketler olduğunu söyledi.
Posta

Makam Aracına Tasarruf Freni 
Farklı dönemlerde tasarruf önlemleri kapsamında gündeme gelen kamu araçları ile ilgili çok kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, kamu araçlarında yapılacak büyük bir tasarruf hamlesi için düğmeye bastığı öğrenildi. Albayrak'ın imzasıyla tüm kamu kurumlarına gönderilen yazıda bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT'ler (kamu iktisadi teşebbüsü) ve belediyelerden sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterleri istendi. Devlette kullanılan araçların hem sınıflarında, hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği öğrenildi. Kamuda bundan böyle Türkiye'de üretilen araçlar tercih edilecek.
Milliyet

Aklı Olan Türk Varlığı Alıyor 
1970'li yılların başında dünyanın en iyi bilinen fonlarından Quantum Fund'ı kuran, Rogers Holdings'in yöneticiliğini yürüten, uluslararası piyasalarda 'Yatırım gurusu' olarak tanınan Jim Rogers, Türkiye'ye ilişkin soruları yanıtladı. ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırım kararı almasının 'Çılgınlık' olduğunu, ABD'nin neden böyle davrandığı konusunda bir fikri bulunmadığını, uzun vadede bu durumun ABD'ye zarar vereceğini düşündüğünü söyledi.
Vatan

Doğalgazda Türk Lirası Referans Olacak 
1 Eylül'de faaliyete geçen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası'nda (Doğal Gaz Borsası) ticaret yapacak olan tarafların alış-satış teklişeri sırasında verebilecekleri fiyat sınırları ile dengeleme amaçlı işlemlere ilişkin sınırlar Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararına göre, doğal gaz borsasında 1.000 Sm3 doğal gaz için 2 bin liraya kadar verilebilecek. 1 Eylül'den beri işlemlere açık olan doğal gaz borsasında ilk 4 gün içerisinde yapılan işlemlerde fiyat ortalaması 1.650 TL/1000 Sm3 seviyelerinde oluşmaya başladı.
Vatan

SPOR 
Cocu'dan İlk Neşter 
Süper Lig'in ilk 4 haftasında 3 mağlubiyet alan Fenerbahçe'de eleştiri oklarının hedefinde teknik direktör Phillip Cocu var. Bazı taraftarlar Hollandalı hocanın gönderilmesini isterken bir kısım da sahip çıkıyor. Cocu ise kötü gidişi durdurmanın çarelerini arıyor. Milli arada takımda köklü bir değişiklik yapması beklenen Cocu, performansını beğenmediği isimlere mesajı verdi.
Posta

Rakipsiz Orman 
Siyah-Beyazlı kulübün Başkanı Fikret Orman Mayıs 2019'da olağan kongre olmasına rağmen olağanüstü kongre kararı almıştı. Orman geçtiğimiz ağustos ayının başında "Yönetime talip olacak arkadaşlara, kapı arkasında dedikodu yapanlara sesleniyorum. Buyrun seçime. Herkes projesiyle gelip adaylığını koysun. Yeni listeyle aday olacağım. 'Hodri meydan' diyorum" şeklinde muhalif seslere sert çıkmıştı.
Posta

Nadal Tam Gaz! 
ABD Açık Tenis Turnuvası'nda heyecan dun oynanan maçlarla devam etti. Tek erkeklerin son şampiyonu İspanyol Rafael Nadal, Avusturyalı Dominic Thiem'i 3-2 yenerek yarı finale yükseldi. Kariyerinde 3 ABD Açık şampiyonluğu bulunan dünya 1 numarası, 4 saat 49 dakika suren karşılaşmadan 0-6, 6-4, 7-5, 6-7 ve 7-6'lık setler sonunda yoluna devam etti. Organizasyonda tek erkeklerdeki diğer çeyrek final mücadelesinde ise Arjantinli Juan Martin del Potro, ABD'li John Isner'i 6-7, 6-3, 7-6 ve 6-2'lik setlerle 3-1 mağlup ederek Nadal ile eşleşti.
Milliyet

Florya'da Zor Günler! 
Trabzon maçı sonrasında 3 gün izin veren teknik heyet 2 haftalık arayı da en iyi şekilde kullanmak istiyor. Süper Lig'de geride kalan 4 haftalık süreçte takımın durumunu kurmayları ile birlikte masaya yatıran Fatih Terim, tüm oyuncuların eksiklerini de belirledi. Deneyimli teknik adam, milli takımlarına giden oyuncular dışındaki tüm isimlere özel program uygulatacak. Bireysel olarak oyuncular eksiklerine göre çalışmalar yaparken antrenörler de tek tek tüm isimlerle ilgilenecek.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme