7 Eylül 2018 Cuma

07.09.2018 Genel Gündem

07.09.2018
TÜRKİYE 
Gözler Tahran'da 
Suriye'nin İdlib kenti başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ve barış arayışlarıyla ilgili bugün kritik bir zirve yapılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahran'da bir araya gelerek, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm amacıyla yürütülen ortak çabaları ele alacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulunması amacıyla, Astana mekanizması bağlamında sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabalar, zirve toplantısında ele alınacak.
Hürriyet


'Türkiye'nin Esad'la Görüşmesi Lazım' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te "Gece Görüşü" programına demeç verdi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "(İdlib konusunda Türkiye ne yapmalı?) Türkiye iki şey yapmalı bunlardan birincisi şu; Esad rejimiyle düşmanlıktan vazgeçip Esad rejimiyle İdlib'deki sorunun çözümü konusunda temasa geçmeli, belli ilkeler çerçevesinde temasa geçmeli. Çünkü Suriye'nin birliği bütünlüğü özellikle toprak açısından çok önemli. Esad artık iç savaşta galip geldi, kazandı. ABD, dünya da artık bunu kabul ediyor. Dolayısıyla Türkiye'nin de bu bağlamda İdlib sorununun Türkiye'nin de çıkarları lehine çözülmesi açısından Esad ile bir görüşme yapmasında büyük yarar var.
Hürriyet

Yerli Ve Milli T625 İlk Uçuşunu Yaptı 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından yerli imkanlarla geliştirilip üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda TUSAŞ tarafından yürütülen Özgün Helikopter Programı'nda ilk uçuş heyecanı yaşandı. Bir süredir yer testlerine devam edilen T625 helikopteri üretim hangarından çıkarılarak uçuş hattına taşındı. Dün sabah saat 06.00 sıralarında motoru çalıştırılan T625 helikopteri, iniş takımlarını ilk defa yerden kaldırdı.
Milliyet

'Ekonomik Cehennem Yaşatmak İstiyorlar' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ekonomik tetikçilerin Türkiye'ye yönelik suikastlarının aralıksız devam ettiğini belirterek, "Geldiğimiz bu aşamada Türkiye'ye ekonomik cehennem yaşatmak isteyen, bu kapsamda siyasal cendereye sokmayı hedefleyen düşman çevreler tüm hatlarıyla, tüm silahlarıyla, tüm imkanlarıyla saldırıya geçmişlerdir. Hiç kimse kriz çığırtkanlığı, kaos şakşakçılığı yapmamalıdır" dedi. Bahçeli, MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin istikrarsızlık sarmalına sürüklenmek istendiğini belirtti.
Milliyet

Benin'e FETÖ Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon'u Beştepe'de karşıladıktan sonra başbaşa görüşmeye geçildi. Başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapıldı. Türkiye ile Benin arasındaki ticaret hacmine değinen Erdoğan, "Aramızdaki siyasi, askeri, ticari, ekonomi, kültürel bütün bu alanlarda atmamız gereken adımları konuşma fırsatı bulduk. Türkiye'nin savunma sanayindeki konumu ve buna yönelik işbirliğini görüşme fırsatını bulduk." dedi.
Vatan

Kasten Öldürmede 1 Yılda Karar 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle bir araya gelerek, soruları yanıtladı. FETÖ davalarının bir iki dava hariç tamamının yıl sonuna kadar bitebileceğini belirten Gül, devreye giren 'yargıda hedef süre' uygulamasıyla ilgili bilgi verdi. Gül, şu anda soruşturma evresinin, kasten adam öldürme suçunda ortalama 627 gün sürdüğünü, bunun için savcılık aşamasında hedef sürenin 150 gün olarak belirlendiğini bildirdi.
Vatan

DÜNYA 
'ABD Savunma Alanında Yunanistan'a Yakınlaşıyor' 
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, salı günü Atina'ya gelerek Yunan mevkidaşı Evangelos Apostolakis ile iki ülke arasında savunma işbirliğinin geliştirilmesi olanaklarını masaya yatırdı. Yunan medyasında yer alan haberlere göre, Dunford-Apostolakis görüşmesinde ABD'nin Yunanistan'daki askeri varlığını arttırması ve iki ülke silahlı kuvvetleri arasında daha fazla sayıda ortak tatbikat gerçekleştirilmesi konuşuldu. Türkiye ile ilişkilerinde gerilim yaşayan ABD'nin, bölgedeki askeri varlığını arttırabilmek için Yunanistan'a yakınlaştığı yorumları yapıldı. Aynı haberlerde, Yunanistan'ın ABD'ye yeni askeri üs tahsis etmeyi önerdiği, Dunford'ın da bu teklifi değerlendireceğini söylediği öne sürüldü.
Hürriyet

Rusya: Suçlama Kabul Edilemez 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İngiliz savcıların, Skripal vakasıyla ilişkili olduğunu iddia ettikleri Rus şüphelilerin ismini açıklayıp Rusya'ya resmen suçlama yöneltmesi ardından, Londra'nın, Rus devletini suçlamasını 'kabul edilemez' olarak niteledi. Öte yandan ABD, Almanya, Fransa ve Kanada, konuyla ilgili İngiltere'nin arkasında olduklarını ve olayın Rusya'nın onayıyla gerçekleştiğini açıkladı.
Milliyet

Lula'ya Yine Ret 
Brezilya Yüksek Mahkemesi, hapisteki eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın gelecek ay yapılacak seçimlerde aday olabilmek için yaptığı son başvurusunu da reddetti. Yargıç Edson Fachin, Lula'nın hukuk ekibi tarafından yapılan ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi şartlarına uyularak Lula'nın hapisten başbakanlık yarışını yürütmesine müsaade edilmesi yönündeki başvurunun reddedildiğine hükmeden kararı, mahkemenin internet sitesinden duyurdu.
Milliyet

'Ahlaksız Trump'ı Yok Sayıyoruz!' 
Beyaz Saray'da görevli üst düzey bir yetkili, New York Times gazetesi için kimliğini açıklamadan kaleme aldığı bir makalede ABD Başkanı Donald Trump'a karşı yönetim içinde oluşan 'direnişi' yazdı. Yetkili, 'Trump yönetimi içindeki direnişin parçasıyım' başlıklı yorum makalesinde 'Trump gidene veya görevden alınana kadar gündemini ve ülke için kötü sonuçlar doğurabilecek eğilimlerini sessizce engellemek için çalıştıklarını' belirtti.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 6,5881-6,5963
Euro: 7,6570-7,6697
Sterlin: 8,5088-8,5349
Gram Altın: 254,4479-254,8980

Un Fiyatına İhracat Önlemi 
Son günlerde fiyatlarıyla en çok gündeme gelen ürünlerden biri un. 50 kilogramlık unun fiyatı 75 TL'den 95 TL'ye çıkıp yüzde 26.6 zamlanınca, Ticaret Bakanlığı'ndan müdahale geldi. Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirilmiştir. Bu kapsamda Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışında gerçekleşen un ihracatımıza sınırlama getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1'ini oluşturmaktadır." ifadeleri yer aldı.
Hürriyet

Okul Ürünlerine Dikkat! 
Okulların açılmasına sayılı günler kala güvenli olmayan kırtasiye ürünlerine yönelik denetim hızlandırıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kırtasiye malzemelerinin ve okul kıyafetlerinin çeşitli sağlık testlerine tabi tutulduğunu belirterek, sağlığa zararlı hiçbir ürüne tolerans göstermediklerini söyledi. Bakanlığın, güvensizliği tespit edilen ürünlere ilişkin bilgileri Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi aracılığıyla 'guvensizurun.gov.tr' ve 'gubis.gov.tr'den tüketicilerle paylaştığını aktaran Pekcan, "Denetimlerde sadece ürün güvenliğine değil, arz-talep dengesiyle uyuşmayan spekülatif fiyat hareketlerine de dikkat ediliyor" diye konuştu.
Posta

İhracatçıya Destek 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara'da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve yönetim kurulu üyeleriyle dün bir görüşme yaptı. Görüşmede, ihracatçıların özellikle ithal ara maddelerin Türkiye'de üretilmesini sağlamasının önemli olduğunu belirten Albayrak, "Bu kapsamda bir strateji için bakanlık olarak sizlere gerekli desteği vermeye hazırız" dedi. İhracatın ithalatı karşılama oranının yükseltilmesinin önemli olduğunu belirten Berat Albayrak, "Yeni ekonomi yaklaşımımızda, harcama ve yatırımlarımızda öncelikli 3 alanımızın birisi, ihracatı artırma hedefini karşılamak olacak. Yatırımlarda; ihracatı artırma, teknolojik ürün üretme ve cari açığı (döviz açığı) azaltma hedeflerine karşılık verenleri önceleyeceğiz" diye konuştu.
Posta

TL Mevduatın Getirisi Artacak 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, mevduat getirisine vergi düzenlemesinde temel hedefin, milli para ile tasarrufun teşvik edilmesi olduğunu belirterek, "Düzenlemenin, banka bilançolarının para birimleri itibarıyla zaman içinde dengeye gelmesi ve dolarizasyonun belirli ölçülerde azaltılması yönünde de katkısı olacağını düşünüyorum" dedi. Aydın, geçen hafta yapılan düzenleme ile Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisinin düşürüldüğünü, döviz mevduatlarında ise artırıldığını anımsattı.
Milliyet

29 Güvensiz Ürün Geri Toplatıldı 
Sanayi, KOBİ ve girişimcilerin üzerindeki yükün hafifletilmesi, üretim sürecinin hızlandırılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıkladığı 16 maddelik destek ve önlem paketine yönelik çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Söz konusu pakette yer alan 'Haksız Rekabetin Önüne Geçilmesi' hedefi doğrultusunda can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ithal ürünlerin denetimleri hızlandırıldı. Bakanlığın denetimleri sonucu güvensizliği tespit edilen 29 ürüne ilişkin toplatma kararı alındı. Bunların yüzde 72'sini ithal ürünler oluşturdu.
Vatan

İlk Sondaj Gemisi 2 Aya Akdeniz'de 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de bulunan hidrokarbon, petrol, doğalgaz ve kömür rezervi araması yapan MTA Oruç Reis sismik arama gemisini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Milli enerji ve maden politikası kapsamında hem enerji hem maden tarafında yerlileştirme ve yerli kaynak kullanımını arttırmak için ciddi bir hazırlık içerisinde olduklarını söyleyen Dönmez, "Bunun için de keşif etmek gerekiyor. Keşif için de hem karada hem denizde hem de havada tüm gelişmiş yeni teknolojik ürünleri, teçhizatı kullanarak çalışmaları yürütüyoruz" dedi.
Vatan

SPOR  
Yeni Bir Başlangıç 
Trabzon'da Medical Park Stadı'nda tarihi bir geceye ev sahipliği yapacağız. A Milli Futbol Takımımız; UEFA'nın yeni organizasyonu Uluslar Ligi'ndeki ilk maçında hiç yenemediği Rusya'yı konuk edecek. A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Uluslar Ligi'nin; hem hazırlık maç sayısını azaltacağını hem de takımlara 2020 Avrupa Şampiyonası'na gidebilme yolu açtığını söyledi.
Posta

Fenerde Jailson Rüzgarı 
Fenerbahçe, Kadıköy'de Kayserispor'a yenildiği maçta özellikle ön liberoda sıkıntı çekmişti. Teknik direktör Phillip Cocu, bu bölgede Reyes'e şans vermişti. Yeni transferlerden Jailson ise tribünde oturmuştu. 22 yaşındaki Brezilyalı ön libero Jailson dün idmanda fırtına gibi esti.
Posta

Djokovic Yarı Final Biletini Aldı 
Sezonun son grand slam tenis turnuvası ABD Açık'ta tek erkeklerde Novak Djokovic ve Kei Nishikori, tek kadınlarda ise Madison Keys yarı finale çıktı. Kariyerinde iki ABD Açık şampiyonluğu bulunan Sırp tenisçi Djokovic, dünya klasmanında 55. sırada yer alan Avustralyalı John Millman ile karşılaştı. Toplam 2 saat 48 dakika süren maçta rakibini 6-3, 6-4 ve 6-4'lük setlerle 3-0 yenen tecrübeli raket, turnuvada üst üste 11. kez yarı finale çıkma başarısını gösterdi.
Milliyet

4 Oyuncu Kartal'ın Hesaplarını Bozdu 
Beşiktaş, satışlarla giden oyunculardan 26.4 milyon Euro kâr ederken, başkan Fikret Orman geçen yılki bütçeden en az %30-35 oranında tasarruf istiyordu. 82 milyon Euro'luk bütçeye göre 24-26 milyon Euro arasında tasarruf yapılması öngörülse de ortaya çıkan 16 milyon Euro'luk fark hedefte 8 ile 10 milyon Euro arası sapmaya neden oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme