8 Eylül 2018 Cumartesi

08.09.2018 Genel Gündem

08.09.2018
TÜRKİYE 
Ateşkeş çağrısı 
İran'ın başkenti Tahran'da yapılan ve özellikle Suriye'nin İdlib vilayetinin kaderini belirleyecek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı Tahran Zirvesi'nde, İdlib'deki durumun "Astana formatını tanımlayan işbirliği ruhuna uygun ele alınması" kararlaştırıldı. Suriye'deki çatışmaların askeri yollarla değil, siyasi müzakerelerle çözülebileceği belirtildi. Zirvenin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib bölgesinin Suriye'de sağlanacak barış ve Türkiye güvenliği açısından kilit rol oynadığını vurgulayarak, şu mesajları verdi: "Biz bu bölgede Beşar Esad'ın istediğini yapmasına izin verilmemesi gerektiği görüşündeyiz. İdlib'e saldırı facia ve insanlık trajedisi yaşanmasına yol açacaktır. İdlib'in kaderi sadece Suriye barış süreci açısından büyük önem taşımıyor, Türkiye'nin güvenliğinin sağlanmasında da kilit rol oynamakta. Bu yüzden İdlib bölgesinin kan gölüne çevrilmesini istemiyoruz. İdlib'e yönelik büyük askeri operasyonlar yerine ılımlı Suriye muhalefeti daha aktif devreye girerek de istenen sonuç alınabileceği görüşündeyiz. İdlib'de üstlendiğimiz denetim sorumluluğunu yerine getirerek, Hmeymim Rus üssü ve Halep'e yönelik saldırı tehditlerini bertaraf etmek için elimizden geleni yapacağız. İdlib'de dostlarımız Rusya'yı rahatsız eden unsurların üstesinden gelebiliriz. Denetimin ılımlı muhalefete geçmesi yerinde olacaktır." Erdoğan, her ne gerekçeyle olursa olsun İdlib'e saldırının katliamla sonuçlanacağına dikkati çekti. Erdoğan, bölgedeki 3.5 milyonu aşkın sivilin bundan etkileneceğini belirterek, on binlerce sivilin bombardımanlarda can verirken, milyonlarcasının Türkiye sınırına dayanacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, 4.5 milyon sığınmacıyı barındıran Türkiye'nin, mülteci ağırlama kapasitesini zaten doldurduğunu belirtti.
Hürriyet

'İttifakımız halkla' 
CHP MYK, dün yerel seçim gündemiyle olağanüstü toplantı. MYK açıklamasını, Parti Sözcüsü Faik Öztrak yerine, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptı. Torun, toplantı devam ederken düzenlediği basın toplantısında, şunları kaydetti: Ne yaparsanız yapın belediyecilikte artık sizin haramicilik döneminiz bitmiştir. Biz ittifakı halkla, milletle yapacağız. Biz hangi partiden olursa olsun tabanda vatandaşla ittifak yapacağız. Biz CHP'nin derman belediyeciliğini, sosyal demokrat belediyeciliği iktidara getireceğiz. Biz artık kentlerimizi ortak toplumsal sözleşmeyle, ortak akılla yöneteceğiz. Birbirimizi kucaklayacağız ve bir arada yaşamanın mutluluğunu tadacağız.
Milliyet

Koğuşlarda üç vardiya şeklinde uyunabiliyor 
MHP lideri Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yerel seçimde ittifak ve af teklifi konularında dikkat çekici açıklamalar yaptı. Af konusundaki kararlı tutumlarını bir kez daha dile getiren Bahçeli, Meclis sunulacak teklifin hangi suçları kapsadığına ilişkin bilgi verdi. Af teklifinin gerekçeleri arasında yer alan cezaevlerindeki doluluk oranlarına dikkati çeken Bahçeli, son duruma ilişkin detaylı rakamları açıkladı. 110 bin kapasiteli cezaevlerinde 265 bin tutuklu ve hükümlü bulunduğunu kaydeden Bahçeli, istatistiklerin insanlık dışı tabloyu gözler önüne serdiğini belirtti. Hükümlü ve tutukluların 48 bininin terör, 55 bininin uyuşturucu, 44 bininin hırsızlık gibi suçlar işlediğini anlatan Bahçeli, koğuşlarda üç vardiya halinde uyku uyunabildiğini dile getirdi.
Milliyet

İzmir fuarı, 87'nci kez açıldı 
Türkiye'nin ilk ve en büyük genel ticaret fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla 87'nci kez kapılarını açtı. Sırbistan'ın partner ülke, Hindistan'ın odak ülke olarak yer aldığı, ana teması 'teknoloji' olan Fuar, 7-16 Eylül tarihleri arasında konuklarını ağırlayacak. Fuarın açılışında konuşan TBMM Başkanı Yıldırım, ekonomik konulara da değinip, "Bugünlerde bazı ekonomik sıkıntılar yaşadığımız bir gerçek. Her baharın bir kışı var. Ekonomimizde bugünlerde kış mevsimi var. Ancak karşı karşıya olduğumuz sorunları sızlanarak aşamayız. Siyasi eleştirilerle çözüm üretemeyiz. Hepimiz aynı gemideyiz. Milletimiz rahat olsun. Türkiye'nin imkan ve kabiliyetleri bu zorlukları aşabilecek seviyededir. Hedefimiz zorluk aşmak değil tekrar etmemesi için de tedbirlerin köklü bir şekilde ele alınmasıdır. Millileşme ve yerlileşme çok önemlidir" dedi.
Vatan

Türkiye'den f-35 için 700 milyonluk fatura 
ABD ile Türkiye arasında F-35 savaş uçağı ile ilgili diplomatik kriz devam etse de Türkiye, F-35 projesinin ortağı olmaya devam ediyor. Türkiye'den 7 şirket, F-35 savaş uçağının bazı parçalarını üretiyor. Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk şirketlerin üretime katkı miktarını açıkladı. Türkiye'den 7 şirket F-35'in 19 ayrı noktasına parça üretimi yapıyor. Savunma Sanayi Başkanlığı'nın açıklamasına göre Türk şirketleri bugüne kadar projeye 700 milyon dolarlık fatura kesti.
Vatan

DÜNYA 
Avrupa Birliği ikili adımlardan memnun 
Türkiye'nin arasının bir süredir bozuk olduğu bazı Avrupa Birliği üyeleriyle ikili ilişkilerini normalleştirme çabası içine girmesi ve bu doğrultuda somut adımlar atması Brüksel'de olumlu karşılanıyor. İkili ilişkilerin normalleşmesinin AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri de olumlu etkileyeceği görüşü öne çıkarken Ankara'nın üyesi olduğu Avrupa Konseyi (AK) ile son dönemde sorunlu olan ilişkilerini normalleştirmesinin önemine dikkat çekiliyor. Almanya'yla iyi bir frekans yakalanması, benzer yaklaşımın derin bir diplomatik kriz yaşanan Hollanda'yla devreye sokulacak olması AB tarafından yakından izleniyor. Üst düzey bir AB yetkilisi, "İyi ikili ilişkiler tabii ki AB ile ilişkilere olumlu katkı yapar ancak bu tek başına yetmez. Olumsuz gelişmelerin yaşandığı alanlarda niyet beyanıyla yetinilmeyip somut reform adımları atılması ana beklentimiz olmayı sürdürüyor" dedi.
Hürriyet

ABD, Suriye'de uzun kalacak 
Amerikan Washington Post gazetesi, beş ay önce ABD askerlerini Suriye'den çekmek istediğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye stratejisini değiştirerek ABD'nin bölgedeki askeri mevcudiyetini 'belirsiz bir süre' için uzatma kararı aldığını yazdı. Haber analizde, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelenin neredeyse sonuna gelinmesine karşın, Trump yönetiminin Suriye'deki hedefini değiştirdiği ifade edildi. Yazıda, ABD'nin yeni hedefleri arasında "İranlı güçleri ve destekçilerini" Suriye'den çıkarmanın ve Suriye'de ülke halkının ve uluslararası kamuoyunun kabul edebileceği, tehdit edici olmayan bir hükümet kurmanın da bulunduğu ifade edildi. Habere göre, ABD'nin Suriye'de "belirsiz" bir süre kalmasına ilişkin planların, Rusya'nın Suriye'deki İran etkisinin azalması yolundaki çabalara destek sağlayıp sağlamayacağına yönelik şüpheden kaynaklanıyor.
Hürriyet 

Paraguay'a kudüs konusunda baskı 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, büyükelçiliğini Kudüs'ten Tel Aviv'e taşıma kararı alan Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez'i telefonla arayarak, "kararını geri almasını" istedi. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Pence ile Benitez'in, Paraguay'ın İsrail'deki büyükelçiliğini taşıma kararını görüştüğü belirtilen açıklamada, "Başkan yardımcısı, güçlü bir şekilde Benitez'in, Paraguay'ın bir önceki kararı olan ABD ve İsrail ile güçlü ilişkisinin tarihi bir göstergesi olan kararını devam ettirmesi çağrısı yaptı" denildi. Devlet Başkanı Benitez'in ise Paraguay ile İsrail'in ilişkilerinin devam edeceğini vurguladığı kaydedildi. ABD ve Guatemala'nın ardından 21 Mayıs'ta Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan Paraguay, büyükelçiliklerini önceki gün yeniden başkent Tel Aviv'e taşıma kararı almıştı. Paraguay Dışişleri Bakanı Castiglion, yaptığı açıklamada, "Paraguay, Orta Doğu'da geniş, adil ve kalıcı bir barış sağlamak için bölgesel diplomatik çabaların yoğunlaşmasına katkıda bulunmak istiyor" ifadesini kullanmıştı. Paraguay'ın bu kararı, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra ve Arap Birliği tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. İsrail ise, Paraguay'daki elçiliğini kapatacağını açıklamıştı.
Milliyet

Brezilyalı trump'a bıçaklı suikast 
Bolsonaro, güneydoğu eyaleti Minas Gerais'e bağlı Juiz de Fora şehrinde, destekçilerinin omuzlarında taşınırken karaciğeri ve bağırsaklarına saplanan bıçakla yaralandı. Kaldırıldığı hastanenin yetkilileri Bolsonaro'nun iki saatlik ameliyattan sonra yoğun bakımda olduğunu duyurdu. Oğlu Flavio, Twitter'daki ilk paylaşımında yaraların hafif olduğunu söylemişti, ancak iki saat sonra "Tahmin ettiğimizden çok daha ciddi. Bıçak darbesi karaciğerine, göğsüne ve bağırsaklarına inmiş. Çok kan kaybetti, hastaneye geldiğinde kan basıncı 10/3'tü, neredeyse ölüyordu. Durumu şimdi sabit. Lütfen dua edin!" mesajını paylaştı. Polis, saldırının şüphelisi Adelio Obispo de Oliveira'nın gözaltına alındığını duyurdu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,4108-6,4118
Euro: 7,3737-7,3762
Sterlin: 8,2463-8,2488
Gram Altın: 246,2783-246,7606

Altın seferberliği 
Hazine ve Maliye Bakanlığı, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması için 10 Eylül'den itibaren, Türkiye genelinde etaplar halinde iki yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu.
Hürriyet

13 günde avrupa 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çin'den Avrupa'ya uzanan Demir İpek Yolu'nun resmen açıldığını duyurarak, "Artık Çin'den karayoluyla gelen yükler, Türkiye üzerinden 13 günde Avrupa'ya ulaşabilecek" dedi. Turhan, inşaatı devam eden yüksek hızlı tren (YHT) hatlarının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye'ye ulaşan yüklerin Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattıyla bir günde Avrupa'ya ulaşabileceğini de söyledi.
Hürriyet

Okul servisine % 12 zam en kısa mesafe 215 lira 
Türkiye genelinde 2018- 2019 eğitim-öğretim yılında uygulanacak okul servisi ücretlerine yüzde 12 ile yüzde 29 arasında zam yapıldı. Servis ücretleri İstanbul'da yüzde 12, Ankara'da yüzde 13, İzmir'de yüzde 29 arttı. İstanbul'da 1-3 kilometre olan en kısa mesafe servis ücreti 215 lira olarak belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 6 Eylül'deki toplantısında gündeme gelen öğrenci servis ücretlerinin fiyat tarifesi belli oldu.
Milliyet

Devletin akaryakıttan feragati 3.6 milyar tl 
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, ham petrol fiyatları ile kurdaki oynaklıkların ÖTV ayarlamasıyla pompaya yansıtılmadığı eşel mobil sisteminin yüksek oranlı zamlarla halkın mağdur olmasını engellediğini belirterek, "Devletin fedakarlıkta bulunduğu ÖTV miktarı yaklaşık 3 milyar 583 milyon liraya ulaştı. Bu miktar devletin gücünü temsil eden rakamdır" dedi.
Milliyet

Can suyu lazım 
Bünyesinde Hyundai Assan, Assan Bilişim, Assan Alüminyum, Assan Gayrimenkul gibi şirketleri bulunduran Kibar Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, "Kurum olarak da şirket olarak da yatırımlarımızı yaptık. Otomotivle ilgili devam eden projelerimiz var, biz bu yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin içinde katma değer yaratan kişi ve kurumlar arasında olma yarışı içinde olacağız" dedi.
Vatan

SPOR 
Avrupa'nın patronu 
İspanya ve Avrupa futbolunun dev kulübü Real Madrid, 2017-18 sezonunda gelir anlamında rekorlara koştu. Şampiyonlar Ligi'ni üst üste 3. kez kazanma başarısı gösteren eflatun- beyazlılar, ekonomik olarak dev bir bütçeye ulaştı. Başkan Florentino Perez ve ekibi, kulübün 2000 yılından bu yana en yüksek rakamlara ulaştığını belirtip, rekor kırdıklarını duyurdu. Buna göre, 2017-18 sezonu boyunca Real Madrid, 750.9 milyon euro net bir gelir elde etti. Öte yandan kulüp net kâr olarak da yüzde 46'lık bir rakama ulaşarak, bu da 31.2 milyon euroya tekabül ediyor. Tüm bu rakamlar da oyuncu satış gelirlerinin hesaba katılmadığı bildirildi.
Milliyet

Rus ruleti 
Dünya Kupası'ndan sonra, kendi milli takımıza hasret kaldığımız şu günlerde, hiç şüphesiz UEFA Uluslar Ligi, ay-yıldızlıları, çok daha farklı bir heyecanın içerisine sokacaktır. Hazırlık maçlarından daha iddialı ve daha resmi bir atmosferde geçecek olan milli maçlarımızın ilkini, Rusya ile Trabzon'da oynadık. Sahadan 2-1 mağlup ayrılarak, bu yeni kulvara şanssız bir başlangıç yapan Türkiye, ilk yarıda etkisiz bir oyun ortaya koysa da, ikinci yarıda daha derli bir görüntü içerisindeydi.
Milliyet

Kocaman' kesik! 
Fenerbahçe'de Ali Koç'un başkanlığa gelmesinin ardından futbolda yeniden yapılanmaya gidilmesi her anlamda kendini gösterdi. Sarı-lacivertli takımda Sportif Direktör Damien Comolli ve Teknik Direktör Phillip Cocu döneminin başlamasıyla kadroda gözle görülür değişiklikler dikkat çekti. Geçtiğimiz sezon Aykut Kocaman idaresinde kurulan kadro ve özellikle ilk 11'de ciddi değişimler yaşandı. Comolli ve Cocu önderliğinde yapılan transfer çalışmaları sonrası, Kocaman döneminin gözde isimleri kesik yedi. Kalede Harun Tekin döneminin başlamasıyla beraber Volkan Demirel kenara geldi. Kocaman'ın favori isimlerinden Dirar da yedeğe gelirken Andre Ayew formayı aldı. Forvette Soldado, Avrupa Ligi kadrosuna bile alınmazken Slimani ile Frey ikilisi forvetteki ilk tercihler oldu. Yine orta alanda artık meşhurlaşan M.Topal-Souza ikilisi bozulurken, Brezilya'dan Jailson transferi oldu. Kocaman'ın bir diğer favorisi Giuliano da ayrılırken Fransa'dan Benzia geldi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme