9 Eylül 2018 Pazar

09.09.2018 Genel Gündem

09.09.2018
TÜRKİYE 
Fetö'cü Kocasını 'Gıyabında' Boşadı 
Antalya'da oturan Sabahat Nur Yanarateş (42), 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'den arandığı iddia edilen eşi Sadık Yanarateş'e (44) boşanma davası açtı. Bir türlü ortaya çıkmayan firari eş Sadık Yanarateş'i Antalya 1. Aile Mahkemesi gıyabında boşarken, bu karar yarım sayfalık gazete ilanıyla duyuruldu. Antalya'da ikamet eden Sabahat Nur Yanarateş (42), 22 Mayıs 2004 tarihinde mutlu bir yuva hayaliyle Sadık Yanarateş (44) ile dünyaevine girdi. Çift, 2008 yılında anne-baba olmanın mutluluğunu yaşarken, evlatları Mehmet S'yi kucaklarına aldılar.
Milliyet


Esad'ın Askerleriyle Ypg Birbirine Girdi 
Dünya gözünü İdlib'e dikmişken, Suriye'nin kuzeydoğusundaki, Mardin'in sınırının hemen karşısında bulunan Haseke ilinin Kamışlı ilçesinde olaylar çıktı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, rejim güçlerinin Haseke- Kamışlı yolu üzerine kurduğu kontrol noktasında 'askere almak için' bazı kişileri zorla gözaltına aldı. Olayın duyulması üzerine YPG/ PKK'lı teröristler olay bölgesine gitti.
Vatan

Eğitimde Kıyameti Koparmamız Lazım! 
2023'e Doğru Türkiye Eğitim Sistemi Bulma Konferansı'na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemiyle ilgili birbirinden çarpıcı mesajlar verdi. "Bu toplantının adına biz 'bulma konferansı' dedik. Bunu asimetrik bir düşünce ya da farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi'den beri, 1610'dan beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimattan beri arıyor. Artık bulalım. Bulduğumuz şey aslında olduğumuz şey. Biz bulmak için buradayız ama bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için de buradayız."
Vatan

Abd Terörü Petrolle Beslıyor 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Rusya-Türkiye - İran Zirvesi' için gittiği Tahran'dan dönüş yolunda uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ABD'nin gündeme getirdiği "Suriye yönetimi İdlib'de kimyasal silah kullanabilir" iddiası için, "Kör bahane" dedi.
Hürriyet

Nüfus İstiklalimiz Zora Sokulmamalı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yer almaması gerektiğini belirterek, "İdlib'teki gelişmeler Türkiye'nin milli güvenliğini, Söğüt emanetini olumsuz düzeyde etkileyecektir" dedi. Bahçeli, Twitter'da şunları yazdı: "Söğüt vizyonundan savrulan toplumların, geniş coğrafyaların acıklı hallerine lütfen dikkat ediniz! İç çekişmeler, kanlı çatışmalar, taşkın anlaşmazlıklar, aşkın ihtilaf ve ihanetler buralara nüfuz etmiş durumdadır. Suriye'nin durumuna bakınız, bunu görürsünüz. Irak'a bakınız, buna şahit olursunuz. Ortadoğu'ya, Balkanlara, Afrika'ya odaklanınız aynısıyla karşılaşırsınız. İdlib bahanesiyle sahne alan küresel ve bölgesel güç mücadeleleri giderek şiddetlenirken, yönetilebilir istikrarsızlık ve dehşet verici kaos sarmalı tesir alanını genişletiyor. Dünkü Tahran Zirvesi elbette anlamlı ve değerlidir. Suriye'de demokratik ve siyasi geçiş sürecinin behemehâl teminiyle ateşkes rejiminin tesisi kaçınılmaz ve beka düzeyinde bir ihtiyaçtır.
Hürriyet

DÜNYA 
Haşdi Şabi Sokağa İndi 
Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra kentinde "kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara" karşı 8 Temmuz'dan bu yana süren gösteriler endişleri artırıyor. Önceki gece Basra'daki İran Başkonsolosluğunun yakılması sonrası dün de Basra Havaalanına roketli saldırı düzenlendiği ifade ediliyor. Füze saldırısının henüz kim tarafından düzenlendiğiyle ilgili bir açıklama yapılmazken, uçuşların devam ettiği açıklandı. Havaalanı yakınlarına üç roketin düştüğü iddia ediliyor.
Milliyet

İlk Hapis Cezası 
ABD Başkanı Donald Trump'ın eski seçim danışmanı George Papadopoulos, FBI'ya yalan söylediği gerekçesiyle Rusya soruşturması kapsamında hapis cezası alan ilk kişi oldu. Papadopoulos 14 gün hapis cezasına çarptırıldı. Papadopoulos, geçen yıl ekim ayında Rus yetkilileriyle olan irtibatları konusunda FBI'a yalan söylediğini kabul etmişti. Bu ceza ile Papadapoulos, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'ın yürüttüğü Rusya soruşturmasında mahkum edilen ilk Trump kampanya yetkilisi oldu. Başkent Washington'daki federal bir mahkemede görülen davada Papadapoulos, hapis cezasının yanı sıra bir yıl denetimli serbestlik cezası, 200 saat toplumsal hizmet ve 9 bin 500 dolar cezaya mahkum edildi. Davanın görüldüğü esnada kendisinin korkunç bir hata yaptığını ifade eden Papadopoulos, "Dürüst değildim ve araştırmayı engellemiş olabilirim" şeklinde konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,6740-6,6817
Euro: 7,7255-7,7555
Sterlin: 8,5750-8,6000
Gram Altın: 256,0727-256,4498

Turizmde Hedef Yönetici İhracatı 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin, Türkiye'yi turizm alanında insan kaynağı ihraç eden ülke sınıfına getirmek olduğunu söyledi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Deniz Ticaret Odası üyeleriyle bir araya gelen Bakan Ersoy, şunları söyledi: "Bizim hedefimiz Türkiye'yi bir süre sonra turizm alanında insan kaynağı ihraç eden ülke sınıfına getirmek. Türkiye dünyanın en iddialı turizm sayılarını hedefleyen bir ülke, böyle bir niyetiniz varken sizin başarılı olmanız için bırakın içerideki ihtiyacınızı içeriden karşılamayı ihraç eder konuma gelmeniz lazım. Bizim en değerli silahımız insan kaynağımız olmalı ve onu da en üst seviyeye, en kaliteli seviyeye getirip dünyada futbolcu gibi yöneticilerimizin transfer edilmesi sağlamamız lazım. Biz bu doğrultuda bu politikalar hazırlıyoruz. Ekim ayındaki sunumda bunları da göreceksiniz."
Milliyet

Türkiye, Rusya Ve İran Yerel Para Birimiyle Ticarette Anlaştı 
İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi. Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti. İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Suriye konulu zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktardı.
Milliyet

TL'nin Değer Kaybına Ekonomi Neden Olmadı 
Hazine ve Maliye Berat Albayrak, Amerikan Foreign Policy dergisi için 'ABD'nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez' başlıklı İngilizce bir makale kaleme aldı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik saldırısının ardından dünyanın kendini Washington'ın ekonomik gücünden koruması gerektiğini vurguladığı makalesinde Albayrak, şu tespitlere yer verdi: "Bu Ağustos ayında Türkiye ekonomisi küresel haberlerin ana konusu oldu. Bunun sebebi, global ekonomik sistemdeki en büyük oyuncu olan ABD tarafından Türk ekonomisine yapılan sistematik saldırıydı. Bu, Türkiye ve ABD arasındaki ittifak tarihinin en hayal kırıcı anlarından biri oldu. Trump'ın yönetimi, NATO üyesi bir ülkenin ekonomisine alenen yaptırımlar ve tarifelerle saldırdı."
Vatan

Patron, İşçi Çıkarma Çalışma Ödeneği İste 
Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konumda potansiyel yatırım pazarının en değerli yerinde. Siyasi yaptırımlar neticesinde ekonomik olarak sarsıntılar yaşanıyor olsa da güçlü hükümet yapısı ile minimum zararla bu kriz aşılacak başka yolu yok. Mevsimlik etkiler nedeniyle bölgesel işsizlik oranlarının artış göstermesi kurda yaşanan artışlarla birlikte merkez şehirlere doğru kaymaya başladı. İşverenler kur üzerindeki dalgalanmalarda yaşanan kayıpları ve artan faiz oranlarına giderlerin kısılması yönünde eylem göstererek dönemi atlatma çabasındalar.
Vatan

New York'ta Yatırım Zırvesı 
Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında bir türlü düşmeyen tansiyonun ekonomide yarattığı sorunları azaltmak için iş dünyası bir süredir devrede. Bu köşede son iki haftadır yazdığım gibi Türkiye'nin en güçlü iş dünyası örgütleri muhatap oldukları örgütler ve iş insanları ile görüşmeler yapıyor. Yatırımların kesintiye uğramaması için çaba harcıyor. Bu çalışmaların somut adımlarından biri ve belki de en önemlisi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) 2007'den beri yani 9 yıldır 'Türkiye Yatırım Konferansları' düzenliyor. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Türkiye Yatırım Konferanslarına, her yıl ortalama 250 kadar yatırımcı katılıyor. İşte bu konferans bu yıl 26 Eylül Akşamı New York'ta bir gala yemeği ile gerçekleşecek. Konferansın Türkiye'den katılımcıları çok önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın dev fonların üst düzey yöneticileri, finans dünyasının önemli oyuncuları, yatırım bankalarının temsilcileri, girişim sermayesi firmaları ve doğrudan yatırım ile ilgilenen 400'ü aşkın katılımcı ile buluşacak, onları dinleyecek...
Hürriyet

SPOR 
Kaptan Böyle Yaparsa! 
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bordo mavili kulübe ihtarname gönderen Burak Yılmaz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye-Rusya karşılaşmasının ardından konuşan Ağaoğlu "Burak'ın çekmiş olduğu ihtarname kulübe, aynı zamanda federasyona da ulaşmış. Şu anda pek bir şey söyleyecek durumda değilim. Olay daha yönetimde de görüşülmedi. Kendisine sormak lazım neden böyle bir davranışta bulunduğunu" dedi.
Milliyet

Başkan Desteği 
Yeniden yapılanma içerisinde olan Fenerbahçe sezona kötü bir başlangıç yaptı. Önce Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Benfica'ya elenen ardından da son üç lig maçını kaybeden sarı-lacivertli takımda moraller oldukça bozuk. Büyük ümitlerle gelen ancak arka arkaya kötü sonuçlarla karşılaşan teknik direktör Phillip Cocu da hayal kırıklığı ve şok yaşıyor. Başkan Ali Koç, durum değerlendirmesi yapmak için teknik direktör Cocu ile geçtiğimiz günlerde buluştu. Başkan Koç'un bu buluşmada tecrübeli çalıştırıcıya moral ve destek verdiği ifade edildi. Özellikle bu buluşmanın ardından Hollandalı teknik adamın rahatladığı ve mutlu olduğu kaydedildi.
Milliyet

Aslan'ın Onu Açık 
Galatasaray'ın eli önümüzdeki yaz güçleniyor. Cim- Bom'da kendisine kulüp bulması söylenmesine karşın yıllardır oynamadan büyük paralar kazanan Tarık Çamdal başta olmak üzere birçok ismin sözleşmesi sezon sonunda sona eriyor. Galatasaray sözleşmesi biten bu isimlerden kimileriyle yollarını ayıracak kimileri ise daha uygun şartlarda sözleşme imzalayacak. İşte sezon sonu sözleşmesi bitecek futbolcular ve onlarla izlenecek politika: Eskişehirspor'dan 4 milyon 750 bin euroya transfer olan Tarık oturduğu yerden para kazanıyor. Tarık bu sezon da kadroda bile olmadan 1 milyon 605 bin euro alacak. 2011'de Galatasaray'a bedelsiz olarak gelen ve sarı-kırmızılı forma altında bir çok kupa alan Selçuk İnan'ın da sözleşmesi bu sezon sonunda bitiyor. Son sözleşmesi tartışma konusu olan ve 2 milyon 950 bin euro alan 33 yaşındaki futbolcu ile devam edilip edilmeyeceği netleşmedi. Tecrübeli futbolcu devam etse bile şu an kazandığının ancak yarısını alabilir.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme