10 Eylül 2018 Pazartesi

10.09.2018 Genel Gündem

10.09.2018
TÜRKİYE 
'Kardeşlikle Başarabiliriz' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 737. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri dolayısıyla yayımladığı mesajında, Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te açtığı kapıdan akın akın Anadolu'ya giren, buradaki kardeşleriyle kucaklaşarak hep "Kızılema"sını arayan ecdadın, Ertuğrul Gazi ile kendisine yeni bir istikamet belirlediğini ifade etti.Erdoğan şunları kaydetti: "Bir obadan bir devlet çıkartan, bu devleti de 3 kıta 7 iklime hakim kılan ecdadımızı rahmetle, minnetle, hürmetle yad ediyoruz. Ertuğrul Gazi'nin mücadelesi, milletimizin bir olduğunda, beraber olduğunda, kardeş olduğunda neler başarabileceğinin en somut ve çarpıcı örneğidir. Bunun için biz, aradan geçen 7 asrı aşkın zamana rağmen, ecdadımızla aynı idealler uğrunda mücadele etmeyi sürdürüyoruz."
Milliyet


Kaybolan Demokrasiyi Yeniden İnşa Etmeliyiz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kaybolan demokrasiyi yeniden inşa etmek zorunda olduğunu ifade ederek, "Tek adam rejimi ile mücadeleyi sadece biz mi yapacağız? Hayır. Bu bir halk hareketi olmak zorunda. Bir darbeyi savuşturmalıyız. Bir tek adam rejimini yok etmeliyiz. Bunu Kuvayı Milliye ruhuyla yapacağız. Bunlar uzun süre dayanamazlar, yönetemiyorlar Türkiye'yi" dedi.
Milliyet

Terör Listesi 8 Ayda Temizlendi 
Güvenlik güçleri, 1 Ocak- 8 Eylül tarihlerinde terör örgütüne son yılların en ağır darbesini indirdi. Bu süreçte İçişleri Bakanlığı'nın "Terörden Arananlar Listesi"nin kırmızı kategorisinde 12, mavi kategorisinde 4, yeşil kategorisinde 5, turuncu kategorisinde 7, gri kategorisinde 33 ve beyaz kategorisinde 7 olmak üzere terör örgütünün 68 sözde üst düzey yöneticisi etkisiz hale getirildi. Irak'ın kuzeyinde 1998 yılında operasyon esnasında jandarmaya ait "Sikorsky" helikopterinin düşürülmesi sonucu 15 şehidin verildiği terör saldırısının faili olan ve "kırmızı" kategoride aranan "Welat Gever" kod adlı Sefer Açar, Bitlis'te 28 Haziran'da düzenlenen operasyonda öldürüldü. 20 yıl sonra etkisiz hale getirilen Açar'ın üstünden çıkan, 1998'de tedavülde olan (500.000) liranın üzerinde "Herko'da düşürülen helikopterin pilotunun parasıdır. 11-27-1998" şeklinde not alındığı ve olayın "hatırası" olarak saklandığı belirlendi.
Vatan

Türkiye'yi Teslim Alamayacaklar 
Bilecik Söğüt'te düzenlenen '737'nci Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne katılan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Bizi çözmek, birbirimize düşürmek isteyenler, aramıza fitne sokmak isteyenler var. Ekonomik, sosyal, siyasi nedenleri bahane eden hainler, bizi zayıflatmak için ellerinden geleni yapıyor. Dış mihrakların güdümündeki bölücü ve FETÖ'cü hainler, ne yaparsa yapsınlar; Türkiye'yi teslim alamayacaklar" dedi. Sabah Söğüt'e gelince boynuna Yörük poşusu bağlanan Yıldırım, önce Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret edip, dua okudu. Türbe ziyaretinin ardından yürüyerek, şenlik alanına gelen Yıldırım, tribünlerdekileri selamladı. Söğüt'teki etkinliklere Yıldırım'ın yanı sıra BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile çok sayıda kişi katıldı.
Vatan

3 Yıl Aradan Sonra Akdamar'da Ayin 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Surp Haç Kilisesi, 3 yıl aradan sonra altıncı ayine ev sahipliği yaptı. Ayine katılmak üzere yurt içi ve dışından kente gelen çok sayıda kişi, Gevaş ilçesindeki Akdamar İskelesi'nden teknelerle yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından adaya ulaştı. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın yönettiği ayin, yaklaşık 2 saat sürdü.
Vatan

DÜNYA 
Yeni Hedefi Apple 
ABD Başkanı Donald Trump, Apple ürünlerinin Çin'e uygulanabilecek devasa gümrük tarifleri nedeniyle artabileceğini belirterek, 'Bunun sıfır vergili hatta vergi teşvikli kolay bir çözümü var. Ürünlerinizi Çin yerine ABD'de üretin. Fabrikalarınızı inşa etmeye şimdi başlayın' ifadelerini kullandı. Trump kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Amerikalı teknoloji devi Apple'a ürünlerini Çin yerine ABD'de üretmesi çağrısında bulundu. Şirketin ürünlerinin Çin'de üretmeye devam etmesi durumunda tarifelerden etkileneceğine işaret eden Trump, 'Apple ürünlerinin fiyatları Çin'e getirebileceğimiz devasa tarifeler nedeniyle artabilir. Bunun sıfır vergili hatta vergi teşvikli kolay bir çözümü var. Ürünlerinizi Çin yerine ABD'de üretin. Fabrikalarınızı inşa etmeye şimdi başlayın. Heyecan verici' ifadelerini kullandı. Donald Trump'ın paylaşımda doğrudan yer verdiği Apple'ın piyasaya sürdüğü Iphone ve Ipadlerin büyük bir bölümünü Çin'in Zhengzhou kentindeki Foxconn fabrikasında ürettiği belirtiliyor.
Vatan

Ortodokslarda En Büyük Kriz 
Medyaya daha önce sızan gerginliği ilk kez resmen kabul eden Rusya Ortodoks Kilisesi sessizliğini bozdu, 'Ukrayna krizi' konusunda diplomatik girişimlerin sonuç vermediği, 'gereğinin yapılacağı' bildirilerek Fener Rum Ortodoks Kilisesi'ni açıkça "alçakça ve haince hareket etmekle" suçladı. Medyaya, kendini 'ekümenik' (evrensel) sayan Fener Ortodoks Kilisesi'nin Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığından yana tavır koyduğu, Rusya Ortodoks Kilisesi bu olasılığa kesin bir dille karşı çıktığı yansımıştı. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill 31 Ağustos'ta İstanbul'u ziyaret edip Fener Rum Patriği Bartholomeos'la bir araya gelmişti. Görüşmenin içeriğine dair açıklama yapılmamış, ancak 'zirve başarısızlıkla sonuçlandı' haberi gazetelere yansımıştı.
Vatan

Füzesiz Tören 
Kuzey Kore'de "9 Eylül Cumhuriyet'in Kuruluşu Günü" kutlamalarında yılbaşından bu yana Güney Kore ve ABD ile başlatılan diplomatik yakınlaşmanın izleri görüldü. Önceki yıllarda ülkenin ağır silahlarının ve askeri gücünün sergilenmesine odaklanan geçit töreninde bu yıl daha çok sivillere ve ekonomik kalkınmaya vurgu yapıldı. Törende birkaç tank dışında yalnızca uygun adım yürüyen askerler yer aldı. Bu yılki törende uzun menzilli füze bataryalarına yer verilmemesi dikkati çekti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,4215-6,4259
Euro: 7,4176-7,4243
Sterlin: 8,2926-8,3063
Gram Altın: 246,6530-246,9330
 
Dolarsız Ticarete Teşvik Ve Swap* Olsun 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, dış ticarette dolar yerine yerel paraların kullanılması önerisine, bu konudaki en önemli potansiyele sahip Rusya'yla iş yapan işadamlarından destek geldi. Erdoğan, Kırgısiztan'daki 'Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Uluslararası ticaretin dolara olan bağımlılığı, artık karşımıza bir engel olarak çıkmaya başladı. Biz bu konuda kendi para birimlerimizle ticaret yapılması seçeneği üzerinde yoğunlaşmayı öneriyoruz" demişti. Erdoğan, daha önce yaptığı bir diğer konuşmada da Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasına yönelik bir çalışmanın yürütüldüğünü açıklamıştı.
Milliyet

Antalya Turisti 10 Milyona Doğru 
Turizmde bu yıl tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanan Antalya'ya gelen turist sayısı 9 milyon 666 bin 859'a yükseldi. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, önceki gün itibariyle Antalya'ya havayoluyla gelen yabancı ziyaretçi rakamlarını açıkladı. 1 - 8 Eylül tarihlerinde Antalya Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı aracılığıyla kente 539 bin 578 yabancı turist geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 25 arttı.
Milliyet

Sağlamcı Yatırımcının Parası Buhar Oldu 
Bireysel emeklilik sisteminin (BES) performansı uzun süredir tartışılıyor. Yüzde 25'lik devlet katkısına rağmen şirketlerin fon kazançları eleştiriliyor. Ancak bu kez yazmak istediğim mevzu eleştirilen getiriler değil. BES sistemi incelendiğinde birikimlerin yüzde 40'a yakınının sabit getirili devlet tahvili ve bonosuna park ettiği görülüyor. İçinde sabit getirili menkul kıymet olan karma fonlar da var. Bu karma fonların içindeki sabit getirili menkuller de dahil edildiğinde oran yüzde 55'leri buluyor.
Vatan

Sağlık Marketle 2 Milyar Tl Tasarruf 
SAĞLIK Bakanlığı'nın alımlarının Devlet Malzeme Ofisi (DMO) üzerinden yapmayı planladığı sağlık market uygulaması 100 günlük eylem planında yer alıyor. Bakanlığın 2017 yılında toplam ilaç, sarf ve tıbbi cihaz için yaptığı harcamanın 6.3 milyar lirayı bulduğu dile getirildi. Büyük çoğunluğu ithal olan ürünlerin alımlarındaki indirimlerinin cari açığa olumlu yansıması, ayrıca yerlilik oranlarını yüzde 20'lere taşıması bekleniyor. Uygulama hayata geçtiğinde devlet hastanelerinde 4 binden fazla personelin hastaneler için malzeme, ilaç ve tıbbi cihaz alımları sürecinin dışına çıkacağı kaydedildi.
Hürriyet

Gıdada Hileye 13 Ay Hapis! 
Gaziantep'te ayçiçeği yağına soya yağı karıştırdığı tespit edilen bir firmanın sahibi, 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kararın gıda güvenliği için emsal niteliğinde olduğunu belirten Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, "Karar, sadece bitkisel yağ için değil tüm gıda ürünleri için örnek oluşturacak. 'Cezayı öderim, yoluma devam ederim' devri bitti" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Gençlik Ateşi 
ABD Açık'ta tek kadınlar finalinin büyük bir çekişmeye sahne olacağını düşünenler hayalkırıklığı yaşadı. Kadınlar tenisinin yıldızı 36 yaşındaki Serena Williams ile, oynadığı altı maçta sadece bir set kaybederek finale gelen Naomi Osaka'nın mücadelesinin, karşılıklı sert yumrukların birbirini izlediği ağır sıklet bir boks unvan maçı gibi olacağını zannedenler yanıldı. Grand slam finali oynayan ilk Japon tenisçi olan 20 yaşındaki Osaka, kazanması halinde 24. grand slam zaferini elde ederek, Margaret Court'un 45 yıllık rekoruna erişecek Serena'ya acımadı, 6-2, 6-4'lük setlerle 1 saat 19 dakikada işini bitirdi. 2018 ABD Açık'ı Naomi Osaka'nın kazanması, tenis dünyası açısından sembolik oldu. Kadınlarda bir jenerasyonun ortadan kaybolduğu, bir diğerinin onun yerini almaya başladığı bir değişimin nihayete ermesi olarak değerlendirildi.
Milliyet

Mucizevi Direniş! 
İspanya ve Avrupa futbolunun en önemli yıldızlarından biri olarak dikkat çeken Santi Cazorla, 668 günlük mucizevi öyküsüyle taraflı tarafsız herkesin dikkatini çekiyor. Arsenal forması giyerken Ekim 2016'da Ludogorets ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçında sağ ayak bileğinden sakatlanan ve hayatı neredeyse kabusa dönen Cazorla, Villarreal formasıyla adeta bir peri masalına imza attı.
Milliyet

Luce'den Defansa Dokunuş 
Rusya karşısında yenilmelerine rağmen bu kadro üzerinde ısrar edeceğini dile getiren A Milli Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, sihirli dokunuşlarla aksayan yerleri tamir edecek. Trabzon'daki Rusya karşılaşmasında sağ beki Şener'e teslim eden Rumen teknik adam, UEFA Uluslar B Ligi mücadelesinde İsveç karşısına bu kez farklı bir isimle sahaya çıkacak. Sezon başında İstanbulspor'dan Lille takımına giden ve burada oldukça başarılı maçlar çıkaran Mehmet Zeki'nin bugün ilk 11'de yer alacağı belirtildi. Sakatlığı nedeniyle bir süre arkadaşlarından ayrı kalan Ömer Bayram'ın da bugün oynayabileceği
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme