11 Eylül 2018 Salı

11.09.2018 Genel Gündem

11.09.2018
TÜRKİYE 
Adım Atılmazsa Bedeli Dünya Öder 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Wall Street Journal gazetesine İdlib'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 'Dünya Esed'i durdurmalı' başlıyla yazdığı makalede "İdlib, köprüden önceki son çıkıştır. Türkiye, komşusunda yaşanan katliamı engellemek için elinden geleni yapmıştır" diyen Erdoğan, özetle şunları kaydetti: ESED rejimi, yedi yıldır Türkiye'nin güney sınırında Suriye vatandaşlarını keyfî tutuklamalar, sistematik işkence, topyekûn idamlar, varil bombaları, kimyasal ve konvansiyonel silahlarla hedef almaktadır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin "İkinci Dünya Savaşı'ndan beri yaşanan en büyük insan kaynaklı felaket" olarak tanımladığı Suriye iç savaşı neticesinde milyonlarca masum insan mülteci durumuna düşmüş veya kendi ülkeleri içerisinde yerlerinden edilmiştir. Suriye halkının acısını hafifletmek için olağanüstü çaba gösteren Türkiye, 3.5 milyon mülteciye, yani diğer ülkelerin tamamından daha fazla kişiye, evsahipliği yapmaktadır.
Hürriyet


Krız Görmüş Uzmanlar Havuzda 
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bürokrasideki yapılanmayı eleştirerek, "Kalkınma Bakanlığı kapatılırken 130 civarındaki tecrübeli uzman Devlet Personel Başkanlığı'ndaki havuza atılmıştır. Bu uzmanlar arasında 2001 krizini görmüş, ciddi mesai yapmış insanlar vardır" dedi. Öztrak, MYK toplantısının ardından şunları söyledi: "Bu hafta yine ekonomide aspirin tedavisinin devam ettiğini görüyoruz. Hâlâ ortada milleti rahatlatacak, yangını söndürecek bir program yok. Enflasyon rekor kırdı, mutfaklarda yangın var ama her şey yolundaymış gibi para kurulu toplantısı hâlâ bekleniyor. Ona göre de her şey normal ki normal zamanda para kurulu toplantısını yapmayı bekliyor. Millete ne dendi: '24'ünde bu kardeşinize yetkiyi verin, faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz.' Millet size yetkiyi verdi. Enflasyon hortladı, faiz patladı, TL değeri serbest düşüşe geçti. Sizden tık yok arkadaşlar. Millete aspirin yutturmaya devam ediyorsunuz. Siz beceremiyorsanız Meclis Başkanı TBMM'yi tatilden çağırsın. Bu işi birlikte yapalım."
Hürriyet

'İttifak Görüşmesi Her An Olabilir' 
AAk Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ak Parti ile MHP arasında yerel seçimlerde de ittifak olup olmayacağına dair soru üzerine Erdoğan-Bahçeli görüşmesini işaret etti. Ak Parti MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Çelik, özetle şunları söyledi: Kapsamlı şekilde yerel seçimlere dönük hazırlıklar, ekonomi gündemini değerlendirdik. Ekonomiyle ilgili verileri, gelişmeleri, ortaya çıkan pozitif rakamları kapsamlı değerlendirdik. İllerde yapılan temaslarda vatandaşımızın ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendirdiğine dair sunumları ele aldık. Büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki gereken tedbirlerin alındığını vatandaşımız net bir şekilde görmektedir ve hükümetimize desteğini yinelemektedir.
Milliyet

Bombalardan Kaçan Tsk'ya Sığınıyor! 
İdlib'e Esad yönetiminin olası operasyonu öncesi başlatılan hava saldırıları kentin kırsalında yaşayanları hedef aldı. Son günlerde artan ve rejimin Rusya desteğiyle sürdürdüğü bombardımanda İdlib'in Cisr Eş Şuğur ilçesinin yanı sıra yüzlerce köy adeta yerle bir oldu. Savaş uçakları ve helikopterlerin kullanıldığı hava harekatlarında köy ve kasabalardaki yerleşim alanlarının yanı sıra buralarda bulunan bazıları yeraltına yapılmış olan sahra hastaneleri de hedef alındı.
Vatan

İstanbul Havalanacak 
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Türkiye'nin millî teknoloji hamlesi hedeflerinde önemli rol oynayan kuruluşların paydaşlığında düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, birbirinden renkli etkinlikler ziyaretçilerini 20- 23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı'nda karşılayacak. Festival kapsamında, Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları düzenleniyor.
Vatan

DÜNYA 
Ab'den 'Göçe Karşı' Ordu 
Türkiye ile vardığı mutabakat sayesinde iki yıldır mülteci akınlarına karşı belirgin bir rahatlama yaşasa da sorunu tam olarak çözemeyen Avrupa Birliği (AB), önlemlerini radikal şekilde artırmaya hazırlanıyor. AB Komisyonu, gelecek yıl yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde popülist partilerin mültecileri yine yoğun bir şekilde iç siyaset malzemesi olarak kullanmaya başladığı bir dönemde, 10 bin kişiden oluşacak, silah taşıma yetkisine sahip, kalıcı bir sınır koruma gücü oluşturulmasını önerecek.
Hürriyet

Abd'den Filistin'e Bir Darbe Daha 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Washington'daki ofisinin kapatılacağını açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Yönetim, Kongre'nin kaygıları bağlamında şu anda FKÖ'nün Washington ofisini kapatma kararı aldı" dedi. Nauert, FKÖ'nün Washington'daki ofisinin 2017 yılının Kasım ayında İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine destek olması amacıyla açılmasına izin verildiğini belirterek, "Fakat FKÖ, İsrail ile anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı. Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD'nin barış planını kınadı" ifadelerini kullandı. Sözcü Nauert, "ABD, ilerlemenin yolunun iki tarafın da doğrudan pazarlığa girmesinin tek yol olduğunu düşünüyor. Bu karar barış anlaşmasına götürecek adımlardan uzaklaştırmayı hedefleyen kişiler tarafından suistimal edilmemeli. Biz kalıcı bir barış sağlanması çabalarımızdan geri adım atmıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Hürriyet

İsveç'te Siyasi Kaos 
İsveç'te önceki gün yapılan genel seçimlerde, seçim kampanyası boyunca Türkler de dahil olmak üzere göçmenleri sınırdışı edeceğini söyleyen aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD), oylarını yüzde 4.7 oranında artıran ve 13 sandalye daha kazanarak zaferle çıkan tek parti oldu. Başbakan Stefan Löfven'in bulunduğu Kırmızı-Yeşil blok oyların yüzde 40.6'sını, merkez sağın İttifak bloku yüzde 40.3'ünü alırken, her iki blok arasındaki sandalye farkının "bir"e indiği belirtiliyor. Nitekim 349 üyeli parlamentoda salt çoğunluk için 175 sandalyeye sahip olmak gerekirken sağ blok partileri 143, sol blok partileri de 144 milletvekili çıkardı. Her iki blok da hükümet kurmak için çoğunluğu sağlayamazken, ırkçı parti İsveç Demokratları oyların yüzde 17.6'sını alarak 62 sandalyeyle kilit parti konumuna geldi. Aşırı sağcılar, önceki seçimde 22 sandalye alabilmişti.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,4807-6,4854 
Euro: 7,5173-7,5225
Sterlin: 8,4424-8,4577
Gram Altın: 248,7939-248,9864

Ilımlı Büyüme 
Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5.2 büyüdü. Beklentilere uygun gelen büyüme önceki çeyreklere göre hız kaybetti. Büyümenin kaynağı yine vatandaşın tüketimi olurken devletin tüketimi de dikkat çekti. İnşaat sektörü ise neredeyse durdu. Bu yıl üçüncü çeyrekte, geçen yılki yüzde 11.5'lik güçlü büyüme verisinin ardından ya sıfır ya da küçülme bekleniyor. Özellikle kurdaki artış ve sanayi ile tüketimdeki yavaşlamanın üçüncü çeyrek verisinde etkili olması öngörülüyor. Yıl sonu için analistlerin beklentisi ise yüzde 3 seviyelerinde bir büyüme. Böylece Türkiye ekonomisi daha yavaş bir büyüme patikasına girmiş olacak.
Hürriyet

Dengelenme Sürecı Başladı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, güçlü ihracat ve turizm gelirlerindeki yüksek performansın net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesini sağladığını bildirdi. Albayrak, "Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir. Yine aynı şekilde büyümede temel hedef olan ihracata dayalı büyüme istikametinde ilerlendiğini de ortaya koymuştur" dedi.
Hürriyet

Altına Rusya Dopingi 
Altın fiyatı, kırdığı rekorların ardından bir süredir sakin bir seyir izlerken, yeni haftada tekrar yükselişe başladı. Geçen haftayı 246 lira seviyesiyle kapatan gram altın fiyatı, dün 248 lirayı aştı. Çarşıda alım satım işlemleri en az seviyeye inse de, başta Ruslar olmak üzere, turistlerin altın alışverişi piyasaya hareket kazandırıyor.
Milliyet

Güncel Kurdan Kiralara 3 Avm'den Uyarı Eylemi 
Alışveriş merkezleri yatırımcıları ile perakendeciler arasındaki güncel döviz kuru üzerinden kira ödeme tartışması büyüyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel'in kısa süre önce, "AVM'ler günlük kurdan işlem yapmaya devam ederse protestolar başlayacaktır" sözleri dün 3 AVM'de karşılık buldu. Ağustos sonu faturalarının günlük kurdan düzenlendiğini gören İstanbul'da 3 büyük AVM; Nişantaşı'ndaki City's, Bayrampaşa'daki Forum İstanbul ve Beylikdüzü'ndeki Marmara Park içerisinde yer alan mağazalar kapılarını açılış saatinden 2 saat sonra açtı. Faturaların ay sonuna kadar güncel kurdan kesilmeye devam etmesi halinde protestoların artarak devam edeceği öğrenildi.
Vatan

Girişimci Eski Hükümlüye 50 Bin Liralık Hibe Var 
Türkiye İş Kurumu'nca (İŞKUR) kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere yönelik 50 bin liralık hibe desteği veriliyor. Osmaniye İŞKUR tarafından bu kapsamda, hibe desteğinden eski hükümlülerin haberdar olabilmesi için bilgilendirme toplantılarına başlandı. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün katkısıyla düzenlenen toplantıda İşgücü Yetiştirme Servisi Şefi Ayşe Duygu Yazan, eski hükümlülere hibe desteğinin amacını, şartları ve başvuru rehberini nasıl hazırlayacaklarını ayrıntılı anlattı.
Milliyet

 SPOR 
Abd'nin Kralı Djokovıc! 
Teniste sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık'ın tek erkekler finalinde Novak Djokovic mutlu sona ulaşan raket oldu. Dünya klasmanında 6. sırada bulunan Sırp raket, 3. durumda olan Arjantinli Juan Martin del Potro ile karşı karşıya geldi. Toplam 3 saat 16 dakika süren maçta 29 yaşındaki Del Potro'yu 6-3, 7-6 ve 6-3'lük setlerle yenen 31 yaşındaki Djokovic, üçüncü kez ABD Açık'ta zafere ulaştı. Ayrıca, kariyerinin 14. grand slam turnuvasını kazanan tecrübeli raket, 1988- 2003 yılları arasında mücadele eden Pete Sampras'ı da yakaladı.
Milliyet

En Fakiri Cim-Bom 
Fatih Terim yönetiminde Şampiyonlar Ligi'ne dönüş hazırlığında olan Galatasaray farklı bir heyecan yaşıyor. D Grubu'nda Lokomotiv Moskova, Porto ve Schalke 04 ile mücadele edecek olan sarı-kırmızılılar, kadro değerleri olarak grubun en fakiri olarak göze çarptı. KPMG, Football Benchmark ve Transfermarkt'ın yaptığı analizde, 32 takım ve 8 grubunda kadro değerleri tek tek sıralandı. Grup grup yapılan araştırmada, değeri en düşük grup temsilcimiz Galatasaray'ın yer aldığı D Grubu oldu.
Milliyet

Dönüsü Muhteşem Oldu 
İlk yarının istatistik bilgilerine bakıyoruz, topla oynama yüzdesi Türkiye 64, İsveç ise yüzde 36... Buraya kadar iyi, açıkcası rakibimize bu yarıda iyi de baskı yaptık, savunmalarına kapattık, gelin görün ki, yine golü kalemizde gördük! Thelin kafa şutunda top direkten dönüyor, savunmamızı adeta seyrediyor, inanılır gibi değil! Bu yarıda biz de fena pozisyonlar yakalamadık değil, ama atamıyoruz kardeşim, atmayı beceremiyoruz bir türlü!
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme