12 Eylül 2018 Çarşamba

12.09.2018 Genel Gündem

12.09.2018
TÜRKİYE 
Sınırda Güvenli Bölge Kuruluyor
İdlib harekâtı için kapsamlı hazırlık yapan Esad'a bağlı Suriye ordusu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kontrolünde bulunan noktalara yakın kesimlere askeri yığınak yapmaya başladı. Humus-Halep yolunu tamamen kontrol altına almak için yolun batısındaki muhalif cephe hatlarına yoğun hava harekâtı sürdürülürken TSK ise sınırdan Suriye'ye uzanan bölgede sivillerin korunmasına yönelik "güvenli bölge" oluşturmaya çalışıyor. Bu kapsamda, iç kesimlerden sınıra kaydırılan tank ve uzun menzilli obüslerin de bulunduğu silah ve mühimmat, belirlenen merkezlere taşınıyor.
Milliyet 


Terörist Grupları Birlikte Bitirelim 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(İdlib'deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım" ifadelerini kullandı. Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Türkiye-Romanya- Polonya Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ortak basın toplantısı düzenledi.
Milliyet

Kriptolara Fetö Metreli Deşifre!  
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın geliştirdiği "FETÖ metre" uygulaması ile kripto örgüt mensupları ve onları yönlendiren "mahrem imamlar" deşifre ediliyor. FETÖ metre analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan "karar destek programına" yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı. Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem, darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle tespit edilen isimler için kullanıldı. FETÖ metreye girilen verilerin sonucunda birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının birçok ortak noktası da tespit edildi.
Vatan

İdlib'de Saldırılar Dursun! 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları toplantısının ardından, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye'deki durumun herkesi ilgilendirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu konuda aynı fikirde olan ülkelerle çalıştıklarını kaydetti. İdlib'e rejimin yanı sıra Rusya'nın saldırılarının devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Teklifimiz açık. (İdlib'deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım" dedi.
Vatan

İsteyen Tercih Edebilir 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan Kabine toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şunları söyledi: "(Karma eğitimin kaldırılacağı iddiası) Bakanlığımız bir açıklama yaptı. Burada bir mahkeme kararına istinaden vatandaşın başvurusuna istinaden bir mahkeme kararını esas alan düzenleme yapıldı. Ama bu sanki Türkiye'de karma eğitim kaldırılıyor gibi bir başka propagandaya dönüştürüldü. Böyle bir şey söz konusu değil. Karma eğitim aynen olduğu haliyle devam ediyor. Pazartesi çocuklarımız okula başlayacak. Karma eğitiminin ortadan kaldırılması gibi bir durum söz konusu değil. Fakat bazı okullarda kız-erkek ayrımı şeklinde eğitim verilmesine imkan sağlayan bir karar da var ortada. Burada tercihlerin çoğaltılması söz konusu daraltılması değil. Demokratik toplumlarda da asıl olan vatandaşın taleplerini karşılayacak tercihlerin, seçeneklerin, opsiyonların çoğaltılmasıdır.
Hürriyet

DÜNYA 
Avrupa'nın Seçimi Yaklaşıyor... 
Önümüzdeki yıl, Avrupa Birliği'nin (AB) en kritik ve önemli 5 kurumuna başkanlık etmek isteyen adaylar arasında amansız bir yarış söz konusu olacak. Bu yarış, 23 - 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleriyle birlikte başlayıp, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi, AB Dış Politika Yüksek Temsilciliği ve Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı ile devam edecek. Bundan 10 yıl öncesine kadar AP seçimleri sonrasında AB'nin önde gelen iki siyasi akımı olan Hıristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar, kendi aralarında görev paylaşımına gidiyordu. Kimi zaman da Almanya, Fransa, İngiltere gibi ulkelerdeki siyasi dağılıma göre de Liberal Demokratlar ile Yesiller Partisi'ne de yer veriliyordu. Ancak 2014 yılındaki AP seçimlerinde Avrupa Hıristiyan Demokratlar, tüm siyasi partilere Avrupa Komisyonu başkanının "Spitzenkandidaten" sistemiyle belirlenmesi prensibini benimsetti.
Milliyet

Abd'den Çin'e Uygur Yaptırımı 
ABD'nin, Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı. The New York Times gazetesinin haberine göre Çin'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlığa yönelik uygulamaları, Beyaz Saray'da aylardır tartışılıyor. Trump yönetiminin, bu doğrultuda Çinli yetkililer ve şirketler için yaptırım uygulamaya hazırlandığını belirten gazete, yaptırım tartışmalarının Beyaz Saray, Dışişleri ve Hazine Bakanlığı'nda sürdüğünü de kaydetti.
Milliyet 

Milliyetçi Yükseliş 
Avrupa'da aşırı sağcı ve milliyetçi hareketlerin kazanımları kendilerini merkezde konumlandıran partileri de çizgilerini gözden geçirmeye zorluyor. Art arda gelen bu seçim sonuçları kısmen 2008 küresel ekonomik krizinin ve Avrupa Birliği'nin (AB) hâlâ kalıcı çözüm aradığı göç krizinin yansımaları olarak değerlendirilebilir. Ancak yükselen aşırı sağcı akımların uzun yıllardır süregelen küreselleşme ve AB özelinde ülkelerin egemenlik yetkilerinin bir bölümünü Brüksel'e devretmelerinden de beslendiği düşünülüyor. Avrupa genelinde yükselişte olan partilerin siyasi görüşleri farklılık gösterse de benzer temalar öne çıkıyor: Göçmen karşıtlığı, İslam'a karşı olumsuz bakış açısı ve AB projesine şüpheyle yaklaşmak.
Vatan

Çipras'tan Türkiye'ye Avrupa Desteği 
Geçen ay Avrupa Birliği'nin ekonomik vesayetinden çıkan Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin Avrupa perspektifine destek verdi. 'Avrupa'nın Geleceği' oturumunda konuşan Çipras, Türkiye'nin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa'nın gelecekte daha iyi durumda olması için yapılması gerekenleri sıralayan Çipras, "Türkiye'nin Avrupa perspektifini güçlendirmeye ihtiyacımız var. Bu büyük ülkenin tekrar demokratik bir ülke olmasını sağlamamız gerekiyor" dedi. 'Doğu Akdeniz'in istikrarsız bölgesinde' Yunanistan ve Kıbrıs'ın, Avrupa istikrarının ışığı olduğunu söyleyen Çipras, "Türkiye ile iletişim kanallarını açık tutmayı başardık. Bu da Ege Denizi'nde barışın güvencede olması anlamına geliyor. Mülteci konularında da işbirliğine dayalı çözümler üretmeye çalışıyoruz. Kıbrıs sorununa yönelik adil ve sürdürülebilir çözüm bulma konusunda görüşmeye başladık" ifadelerini kullandı. Avrupa'daki sorunun sadece aşırı sağ ve popülist partilerle ilgili olmadığına dikkat çeken Çipras, demokratik partiler içinde de daha fazla yabancı düşmanlığı ve şovenizm olduğunu belirterek, "Irkçılık ve yabancı düşmanlığı geleneksel muhafazakâr partilerde egemen siyasi söylem olmaya başladı" diye konuştu.
Hürriyet

 EKONOMİ 
Dolar: 6,4231-6,4322 
Euro: 7,4491-7,4603
Sterlin: 8,3581-8,3738
Gram Altın: 246,5676-246,9801

Merkezde Faiz Var 
Gelişmekte olan piyasalar satış baskısı altında. Bir yanda merkez bankalarının faiz kararlarından yüksek beklentiler, bir yanda faiz artışının getireceği büyüme kaygıları gerilim yaratıyor. Bu hafta içerisinde Arjantin, Türkiye, Rusya Merkez bankalarının faiz toplantıları var. Bunlar içerisinde en fazla odaklanılan ise Türkiye. Kaygılar yüksek. Faiz artışının reel sektörde yaratabileceği olumsuz etki, stresi yüksek tutarken Borsa İstanbul'da banka hisselerinde satışlar yaşanıyor. BIST 100 Endeksi 92.500 seviyesindeki kritik desteğinin etrafında bir seyir izliyor. Endekste 92.500'ün altındaki kapanışlarda güçlü destek 88.000'de bulunuyor. Merkez Bankası'nın olası faiz artışının büyümede sert inişe neden olabileceği beklentisi banka hisselerinde satışa neden oluyor.
Milliyet

Yatırım Fonlarının Stopajı Düşürülsün 
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç, mevduat ve katılma hesaplarındaki stopaj oranının 3 ay geçerli olmak üzere indirilmesinin yatırım araçları arasında mevduatın baskınlığını artırdığını belirterek, "Bizim önerimiz, aynı oranlarda yatırım fonları ve borçlanma araçlarında da stopajın düşürülmesi. Şu anda 1 yıldan az hem yatırım fonları hem borçlanma araçlarında stopaj yüzde 10, bunun yüzde 3'e düşmesini istiyoruz. 1 yıl üstünde de sıfırı önerdik" dedi.
Milliyet

Mega Projeler Hız Kesmeden Sürecek 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, büyük projelerin hız kesmeden devam ettiğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde yeni büyük projelere başlayacağımızı şimdiden duyurmak istiyorum" dedi. Büyük projeleri ülke insanına kazandırmada desteğini esirgemeyen, yol gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Turhan, yatırımlarla ilgili hiçbir kesintinin olmadığını da vurguladı.
Vatan

Dakikada Bir 5 Yerli Akıllı! 
Türkiye'deki yerli akıllı telefon pazarı için hem yatırımlar artıyor hem de yeni modeller geliştiriliyor. Yerli akıllı telefon markalarından General Mobile, İstanbul İkitelli'de 100 milyon TL yatırımla bir süre önce hayata geçirdiği üretim tesisinin kapılarını ilk kez açtı. Akıllı telefon üretimini İkitelli'deki tesisine kaydıran şirket, artık tüm modellerini buradaki tesisteki üretim bantlarından çıkarıyor. Düzenlenen basın toplantısında yapılan yatırım ve üretim tesisi hakkında bilgi veren General Mobile'ın çatı şirketi Telpa'nın Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yaman, "Sadece akıllı telefon üzerine üretim yapan Türkiye'deki en büyük fabrika konumunda. Hatta Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük akıllı telefon fabrikası olduğunu söyleyebilirim. Endüstri 4.0 standartlarına göre kurulmuş dünyadaki en yüksek teknolojilere sahip cep telefonu üretim tesislerinden biri. 10 bin metrekaresi üretim tesisi olmak üzere toplam 16 bin 400 metrekarelik fabrika alanımız var. 600'ü aktif üretimde, 100'ü mühendis olmak üzere toplam 1300 çalışanımız şu anda yerli akıllı telefon için çalışıyor" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Bu Yolun Sonu Güzel Olacak 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" programında gündeme dair açıklamalar yaparak medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Yepyeni bir oluşum içinde olduklarını belirten Koç, "Kemikleşmiş düzeni değiştirmeye çalışıyoruz" dedi. Ali Koç, " Yepyeni bir yönetim, yeni başkan... Değişim sancılıdır, bunlar zaman alacaktır. Kaybettiğimiz 3 maçın da şans yaver gitse 1-2'sini kazanabilirdik. Bu yolun sonu çok güzel olacak. Bugün değilse yarın, yarın değilse öbür gün... Bu yolun sonu her halükarda çok güzel olacak. 'Bana 2 dönem lazım, 6 yıl lazım' derken, inandığım bu yoldan kolay kolay vazgeçecek değilim. Özellikle Fenerbahçe futbol takımı kendi kendini döndüren bir yer olacak" diye konuştu.
Milliyet

I Love You Luce 
İsveç deplasmanında sahadan bir mucize çıkaran A Milliler aslan payını teknik direktör Mircea Lucescu'ya verdi, onu tezahüratlarıyla onore etti. Soyunma odasında bekleyen futbolcular, Rumen çalıştırıcı içeri girer girmez hep bir ağızdan, "I love you Luce" diye bağırmaya başladı. Bunun ardından içeri Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile yöneticiler içeri girdi.
Milliyet

Suçlanacak Kişi Ben Değilim 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, yabancı oyuncu konusunda suçlanacak kişinin kendisi olmadığını söyledi. BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde yaklaşık 1,5 saatlik bir basın toplantısı gerçekleştiren Güneş, İsviçre'nin Nyon kentinde düzenlenen 20. UEFA Elit Kulüp Teknik Direktörleri Toplantısı'nda Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalar sonrasındaki spekülasyonlara değinerek, "Yabancı oyuncu konusunda kriterler konuldu. O dönemde '14 neyin rakamı' diye sormuştum. Kurallar konduğunda herkes işine geldiği gibi kullanır, sonra satmalar başlar. Denetim sıkıntısı var" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme