.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Eylül 2018 Perşembe

13.09.2018 Genel Gündem

13.09.2019
TÜRKİYE 
Mit'ten Bond Filmlerine Taş Çıkaran Operasyon 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı, 2013'te 53 kişinin can verdiği Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı olan ve aranan teröristler listesinde 1.5 milyon TL ödüllü "mavi" kategoride yer alan Yusuf Nazik'i, Esad'ın kalesi olarak bilinen Suriye'nin Lazkiye kentinde yakalayarak Türkiye'ye getirdi. İstihbarat ekiplerince uzun süre önce yeri tespit edilen ve sabırla takibe alınan Nazik'e tamamen "yerli imkanlarla" şehir merkezinde nokta operasyon yapıldı. Rejim güçleriyle herhangi bir çatışmaya girmeden ve komplikasyona mahal vermeden kıskıvrak yakalanan Nazik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çok önemli desteği ile güvenli yollar üzerinden Türkiye'ye getirildikten sonra yapılan ilk sorgusunda saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti.
Milliyet


Atama İzinlerini Erdoğan Verecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı genelge ile tüm kamu kuruluşlarında yapılacak açıktan atamalarda Cumhurbaşkanlığı'ndan izin alınması şartını getirdi. Genelgeyle, TBMM, Anayasa Mahkemesi, hâkim-savcı ile MİT'e alımlar için yapılan sınavlar haricindeki tüm kamu personeli alım sınavları Cumhurbaşkanlığı'nın iznine bağlandı. Dört genelgede dikkati çeken düzenlemeler yer aldı. Erdoğan, "2018/7" sayılı genelgeyle tüm kamu kurumlarında yapılacak, müşavir, danışman, daire başkanı gibi açıktan atama işlemleri için Cumhurbaşkanlığı'ndan izin şartı getirdi. Genelgede ayrıca TBMM, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı hâkim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve MİT Başkanlığı hariç bütün kamu kurumlarında özel mevzuatları uyarınca özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınacak personel için, bu sınavlar açılmadan önce Cumhurbaşkanlığı'ndan izin alınması istendi.
Milliyet

Türkiye Yönetilemiyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı kendisini Türkiye Varlık Fonu'nun başkanlığına, damadını da başkanvekilliğine atıyor. Başkanı olduğu fon, bütçe dışında. Bu fonu Sayıştay denetleyemiyor, TBMM denetleyemiyor" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Dedik ki; devlet yönetiminde liyakat ve kamu harcamalarında şeffaflık esastır. Devleti yönetenler vatandaşın ödediği her kuruşun hesabını vermek zorundadır. Bir devlet düşünün. Cumhurbaşkanı kendisini bir kararnameyle Türkiye Varlık Fonu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, damadını da başkanvekilliğine atıyor. Başkanı olduğu fon, bütçe dışında. Bu fonu Sayıştay denetleyemiyor, TBMM denetleyemiyor. Ama bu hanedan yönetiminde önemli bir eksiklik var. Çantacı. E onun da resmen atanmasına gerek yok. Ne diyorduk, Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor."
Milliyet

Cami Ziyareti Berlin'i Gerdi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'e yapacağı devlet ziyareti sırasında Köln'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii'yi de ziyaret etmek istediği bildirildi. Rheinischen Post gazetesinin haberine göre 29 Eylül'de gerçekleşmesi planlanan ziyarete ilişkin talep Alman tarafına aktarıldı. Erdoğan'ın cami ziyareti gerçekleştirmek istediği yönündeki bilgiyi doğrulayan Türk tarafından bir hükümet danışmanı Rheinischen Post gazetesine yaptığı açıklamada, ziyaretin sadece Alman tarafı ile mutabakat oluşturulması durumunda gerçekleşeceğinin altını çizdi.
Vatan

Askeri Liderleri İyi Tanıyoruz 
12 Eylül 1980 askeri darbesinin dün yıldönümüydü. Üzerinden 38 yıl geçen darbeye ilişkin Bilgi Edinme Yasası kapsamında yapılan bir başvuruyla gizliliği kaldırılan ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinin bir kısmı dün BBC Türkçe'de İrem Köker imzasıyla yer aldı. İlk kez kamuoyuna açıklanan belgeler arasında, 12 Eylül 1980 ile 5 Kasım 1980 tarihleri arasında ABD'nin Ankara, İstanbul ve İzmir'deki diplomatik temsilciliklerinden Washington'daki Dışişleri Bakanlığı ile diğer ülkelerdeki temsilciliklerine gönderilmiş 10 yazışma yer alıyor.
Hürriyet

DÜNYA 

Rusya'dan İdlib'e Üç Aşamalı Plan 
Rusya ve İran desteğindeki Suriye rejim ordusu, İdlib'e harekât için son hazırlıklarını sürdürürken Türkiye'nin savaşsız çözüm turları etkili olmaya başladı. Rusya, muhaliflerin teslim olup güç kullanmadan sorunun çözülmesinde ısrar ederken silah bırakılmaması halinde bölgede üç aşamalı bir savaş planı için harekete geçileceğini bildirdi. Bu kapsamda yakın zamanda kara harekâtına başlanması ve yeni yıla girmeden İdlib'in tamamen alınması hedefleniyor.
Milliyet

Ab'de 'Dışlama' Krizi! 
Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) değerlerini sistematik olarak ihlal ettiği öne sürülen Macaristan hakkında yaptırım prosedürü açılması çağrısı yapan raporu oylayarak kabul etti. Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulu, önceki günkü oturumda tartışılan "Macaristan'ın durumu" konulu raporu dün oyladı. Genel Kurul'da 197 hayır ve 48 çekimser oya karşı 448 evet oyuyla kabul edilen rapor, "bu ülkenin, AB içerisindeki karar alma süreçlerinin dışında kalması" anlamına gelen yaptırımların Macaristan'a uygulanmasını sağlayacak AB anlaşmasının 7'nci maddesinin çalıştırılmasını öngörüyor. Bu durumda Macaristan'ın AB içindeki oy hakkı askıya alınabilir. Aynı prosedür Aralık 2017'de Polonya için yürürlüğe konmuştu.
Milliyet

'Onları Bulduk Suçlu Değiller' 
Rusya lideri Putin'e, mart ayında İngiltere'de bir çeşit sinir gazıyla zehirlendiği söylenen eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının başına gelenlerle ilişkili olarak suçlama yöneltilen ve isimleri Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov olarak açıklanan kişiler hakkında bir işlem yapıp yapmadıkları soruldu. Rus lider, Vladivostok'ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'nun bir oturumunda yöneltilen bu soru karşısında şu ifadeleri kullandı: "Bu kişilerin nasıl insanlar olduğuna elbette baktık. Kim olduklarını biliyoruz, onları bulduk. Umarım, kendileri ortaya çıkıp kendilerini anlatır. Bu herkes için daha iyi olurdu. İnanın bana, bu insanların hiçbir özel yanı ya da suçlu bir tarafı yok." Putin ayrıca bu kişilerin, iddia edildiğinin aksine askeri istihbaratçı olmadığını, sıradan siviller olduklarını belirtti.
Vatan

'İdlib'de Sessiz Kalamayız' 
Görev döneminin son 'Birliğin Durumu' konuşmasını yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Suriye krizinin, 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupalıların faydasını gördüğü uluslararası düzenin giderek artan şekilde sorgulandığının kanıtı olduğunu belirtti. Juncker, "Bugünün dünyasında Avrupa artık dün verilen sözlerin bugün hâlâ güvenilebilir olduğundan emin olamaz. Dünün ittifakları yarının ittifakları olmayabilir" diye konuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 7,3904-7,4019
Sterlin: 8,2827-8,3042
Gram Altın: 245,7701-
Euro: 7,3904-7,4019
Sterlin: 8,2827-8,3042
Gram Altın: 245,7701-

Euro: 7,3904-7,4019
Sterlin: 8,2827-8,3042
Gram Altın: 245,7701-

45 Günlük Geri Sayım 
Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından hayata geçirilen İstanbul Yeni Havalimanı'nın resmi açılışına 45 gün kaldı. 2014'te temeli atılan projede artık son çalışmalar yapılıyor. Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması adı verilen ORAT sürecinde bulunan havalimanında deneme operasyonları başlıyor. 168 kişinin yönettiği süreçte, Güney Kore'nin dünyaya açılan kapısı olan Seul'deki Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kuzey Avrupa'nın en önemli aktarma merkezlerinden Kopenhag Uluslararası Havalimanı şirketleri de destek veriyor. Havalimanının açılış töreni öncesinde ise 3 büyük entegre deneme operasyonu gerçekleştirilecek. Bu denemeye katılan personel ve yolcular, havalimanındaki tüm birimleri ve organizasyonları test edecek.
Milliyet

Varlık Fonu'nun Başkanı Erdoğan 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Hedeflenen, arzulanan süreç olmadı" dediği Türkiye Varlık Fonu'nun yönetimi tamamen değişti. Buna göre Varlık Fonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'nin Yapısına ve İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Milliyet

2 Yıllık Avm Kirası TL İle Peşin Ödenecek 
Kurların aşırı yükselmesinin ardından AVM'lerde dövizli kiralar en büyük sıkıntı kaynağı olurken, Ankara'dan beklenen hamle geldi. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı, Başkan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda daha önce Bakan Berat Albayrak'ın da gündeme getirdiği dövizle kira konusu ele alındı. Buna göre Başkan Erdoğan partisine verdiği talimatta AVM'lerde, gayrimenkullerde dövizle kira döneminin kapanması için teklif hazırlanmasını istedi. Hazırlanacak teklif 1 Ekim'de yeni yasama yılının başlamasının ardından gündeme gelecek ilk düzenlemelerden biri olacak.
Vatan

Teklif Çok, Karar Yok 
24 Haziran seçimlerinde aday olarak yer almayan ve sessiz sedasız 11 yıllık siyaset hayatını noktalayan eski Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e Londra ve New York'tan teklifler yağıyor. Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker bugün bu tekliflerden sadece bir tanesini yazdı. O da Şimşek'in Ferit Şahenk'in sahibi olduğu Doğuş Grubu ve Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu Fiba Holding'in Londra'da ortak olarak kurduğu banka olan Dome'nin başına geçmesine ilişkindi. Şimşek'e yakın kaynaklar Özyeğin ve Şahenk'ten gelen bu teklifi doğrularken, kendisine Londra ve New York merkezli kuruluşlardan da bir çok teklif geldiğini söyledi. Kaynaklar bugün İngiltere'ye giden Mehmet Şimşek'in yarın Londra'da bir çok kuruluşun yetkilisi ile görüşmeler yapacağını belirtirken, "Ama Şimşek henüz bir karar vermedi. Görüşmelerden sonra kararını açıklayacak" yorumunu yaptı. 1993 yılında İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nden finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesi alan Şimşek, 2007 yılına kadar yurtdışında özel sektörde görev yaptı. 2007 seçimleri öncesinde milletvekili adayı oldu. 60'ıncı hükümette Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanlığı, 61'inci hükümette Maliye Bakanlığı, 64'üncü hükümette Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Şimşek, 'Emerging Markets' dergisi tarafından 2013'te 'Yükselen Avrupa'da Yılın Maliye Bakanı' seçildi. Aynı yıl 'Foreign Policy' dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterilen 3 çocuk babası Şimşek, 24 Haziran seçimlerinde aday olarak yer almadı ve sessiz sedasız siyasetten çekildi.
Hürriyet

SPOR
Negredo Yuvadan Uçuyor 
Beşiktaş'ta, gidip gitmeyeceği bir türlü netlik kazanamayan Alvaro Negredo için, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Al Nasr Kulübü dün son teklifini sundu. İspanyol forvet ile yıllık 7 milyon euro üzerinden prensip anlaşmasına varan Al Nasr, Kartal'a da 1 milyon euro bonservis vereceğini iletirken, futbolcunun birikmiş alacaklarını da ödemeyi kabul etti. Siyah-beyazlı yönetiminin 1 milyon euroluk bedeli kabul ettiği ve oyuncunun gidişine onay verdiği bildirildi. Kazanacakları bonservisin yanında Negredo'ya ödenen yüksek bedelden kurtuldukları için bu bu ayrılığın iyi olduğunu düşünen yönetim, Larin, Babel, Vagner Love, Mustafa ve Güven gibi isimlerin forvet hattı için yeterli olduğu konusunda görüş birliğine vardı.
Milliyet

Divan-ı Harp! 
G.Saray'da 29 Eylül'de düzenleneceği belirtilen olağanüstü genel kurul ortalığı karıştırdı. G.Saray Lisesi'nde gerçekleştirilen eylül ayı divan kurulu toplantısında söz alan eski başkan Duygun Yarsuvat, yönetimin, kulübe ait gayrimenkullerin değerlendirilmesi başta olmak üzere genel kuruldan bir takım yetki talibinde bulunacağı olağanüstü kongrenin, sarı-kırmızılı camiada bölünmelere neden olacağını ifade etti.
Milliyet

Kontenjanı Doldurmadı 
Fenerbahçe'de Nabil Dirar da kadro dışı kaldı. Faslı futbolcu performansı sebebiyle 28 kişilik kadroya dahil edilmedi. Geçen sezonun değişilmezi olan kanat oyuncusu, teknik heyetin tercihi ile Futbol Federasyonu'na gönderilen listede yer almadı. Böylelikle sarı-lacivertli takım 14 yabancı hakkı bulunmasına rağmen federasyona 13 yabancı futbolcunun ismini bildirdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme