.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Eylül 2018 Cuma

14.09.2018 Genel Gündem

14.09.2018
TÜRKİYE 

Başkentlere Yeni İsimler 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle birlikte devletteki yeni yapılanma kapsamında merakla beklenen yeni büyükelçiler kararnamesi belli oldu. Hürriyet'in Dışişleri kulislerinden elde ettiği bilgiye göre kritik başkentlere merkezde kritik görevlerde bulunan deneyimli isimler gönderildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Büyükelçi Ümit Yalçın Türkiye'nin yeni Londra Büyükelçisi oldu.
Hürriyet


Cumhur İttifakı Hazır Ve Kararlı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin istikrarı ve istikbalinin sağlanacağını belirterek, "Zillet ittifakı hazırsa Cumhur İttifakı dünden hazır ve kararlıdır" dedi. Polatlı Belediyesi'nce Sakarya Zaferi'nin yıldönümü kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreninde konuşan Bahçeli özetle şunları söyledi: "Zalim Esad ve Rusya belirli aralıklarla askeri operasyon düzenlemektedir. Büyük ve kanlı bir çatışmanın her an ortaya çıkma ihtimali vahim gelişmelerin habercisidir."
Hürriyet

Kardeşliğe Bu Yakışır 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev FETÖ ile mücadele konusunda fikir alışveriş yaptıklarını belirterek, "Bu örgütün ülkemiz, milletimiz ve varlık gösterdiği tüm ülkeler için oluşturduğu tehdidi tüm boyutlarıyla ortaya koyduk ve ilgili arkadaşlarımızı görevlendirdik" dedi. Nazarbayev ise, ziyaret çerçevesinde karşılıklı olarak 2 milyar dolarlık projelere imza attıklarını söyledi.
Milliyet

'Beraberliğimizi Asla Bozamazlar' 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dün Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Başkentte Sivas Günleri" etkinliğinin açılışında konuştu. Anadolu'da kurulan bütün medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı şehir olduğunu anımsatan Yıldırım, Sivas'ın "Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece" diyen Aşık Veysel'i kazandırdığına dikkati çekti. Yıldırım, yüreği vatan sevgisiyle ömrü bayrak sevdasıyla geçen şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nun da Sivaslı olduğuna işaret ederek, "Allah kendisine rahmet eylesin, mekanı cennet olsun" dedi.
Milliyet

CHP'de Yerel Seçim Toplantısı 
CHP Parti Meclisi (PM), partinin yerel seçimlerde yol haritası olacak stratejileri belirlemek üzere bugün olağanüstü toplanacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir sunum yapacak. CHP'nin daha önceki yerel seçimler ve 24 Haziran'da aldığı oylar üzerinden analizlerin yapılacağı toplantıda, gelecek dönemde izlenecek yol ve stratejiler netleştirilecek.
Vatan

Ergenekon Yargısına Kumpastan İlk Dava 
Yargıtay Başsavcılığı, Ergenekon davasının açılmasına neden olup, yargılama boyunca görev alan dönemin hakim ve savcıları hakkında "kumpas" iddianamesi hazırladı. Yargıtay 8. Ceza Dairesi de iddianameyi kabul edip davanın görülmesi için duruşma günün verdi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da sanıkları arasında bulunduğu Ergenekon kumpasının aktörleri olan hakim ve savcılar hakkında ilk iddianame tamamlandı ve kabul edildi. 400 yıl hapisleri istenen FETÖ'cüler, 16 Kasım'da mahkemeye çıkacaklar.
Vatan

DÜNYA  
Putin Dev Tatbikatı Sahada İzledi 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3'üncü gününde Sibirya bölgesinde devam eden Vostok-2018 askeri tatbikatını yerinde izledi. Tatbikatı takip etmek için Sibirya'nın Zabaykal bölgesine giden Putin, sahadaki mobil kontrol noktalarını denetledikten sonra bazı Rus, Çinli ve Moğol askerlere madalyalarını takdim etti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tatbikatın dün düzenlenen ana aşamasında, askerlerin "saldırıyı geri püskürttükleri, birliklerin saldırıya geçişini düzenledikleri ve rakibin önemli birliklerine son darbeyi vurdukları" hamleler gerçekleştirdiği belirtildi.
Hürriyet

Kosova'ya Vize Serbestisi 
Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleriyle ilgili karara onay verdi. Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Sivil Özgürlükler Komitesi'nce Eylül 2016'da kabul edilen ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla onayı ertelenen tasarıyı oyladı.
Milliyet

Salisbury Zıtlaşması 
İngiltere'nin Salisbury kentinde yaşanan "suikast teşebbüsüyle" ilgili olarak İngiltere ve Rusya arasında yaşanan gerilim büyüyerek devam ediyor. İngiliz makamların şüphelilerin isimlerini ve görüntülerini paylaşmasıyla iki ülke arasında yeni bir tartışma başladı. Ülkede eski çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'yı zehirlemekle suçlanan Rus vatandaşları Ruslan Boşirov ile Aleksandr Petrov, olayın gerçekleştiği sırada Salisbury'de bulunma nedenlerinin "turistik amaçlı" olduğunu söyledi.
Milliyet

İlk Günde Satış Rekoru Kırdı 
Ünlü Amerikalı gazeteci Bob Woodward'un "Korku: Trump Beyaz Saray'da" adlı kitabı, piyasaya çıktığı ilk günde 750 binden fazla satarak son 3 yılda ülkede en hızlı satışı yapılan yayın oldu. Amerikan kamuoyunda tartışmalar yaratan Bob Woodward'un "Korku: Trump Beyaz Saray'da" adlı kitabı, satışa sunulduğu ilk günde 750 binden fazla satarak kendi alanında bir rekora imza attı.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 6,1327-6,1402
Euro: 7,1804-7,1826
Sterlin: 8,0454-8,0560
Gram Altın: 237,0487-237,2965

Kamuya 44 Milyar TL Destek 
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, sigorta ve emeklilik sektörünün üstlendiği teminat fonksiyonunun yanı sıra yatırımların finansmanını sağlayan, tasarrufları arttıran fonksiyonu da olduğunu kaydetti. Çağlar, geçen yıl devlet tahvillerine 44 milyar TL yatırım yaparak kamu finansmanını desteklediklerini belirterek, sektörün fon sağlama işlevinin Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler için önemli olduğunu söyledi.
Hürriyet

'Faiz Hassasiyetim Aynı' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) Genel Kurulu'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, "Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atacağız. Örneğin esnafımızın bir kısmını da ilgilendiren dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalatla işi olmayanın dövizle yolu kesişmemeli. Ülkemiz içindeki her iş kendi paramızla fiyatlandırılmalı" dedi.
Posta

Merkez Yüzde 6.25 Artırdı 
Piyasaların merakla beklediği faiz kararı dün açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltti. Böylece faizde yüzde 6.25'lik artış yapılmış oldu. Ekonomistler yüzde 2-5 arasında faiz artırımı olabileceğini öngörüyordu. Merkez Bankası, bundan önce bu büyüklükte bir faiz artımını Ocak 2014'te yüzde 5.5'le yapmıştı. Dün piyasa beklentisinin üzerinde olan faiz artırımı sonrası döviz sert düştü, borsada alımlar hızlandı. Faiz artışı öncesi 6.44 lira olan dolar, 6 liraya kadar geriledikten sonra dolar saat 15.44'te 6.15'te, Euro ise 7.22'de dengelendi. Borsa, banka hisseleri öncülüğünde yüzde 2'nin üzerinde arttı.
Posta

Havalimanı Toplu Taşıma İhalesi İptal 
İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce 4 Eylül Salı günü gerçekleştirilen Yeni Havalimanı toplu ulaşım ihalesi iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 'Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) Hatları'nın oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla toplu taşıma yapmak üzere 18 hat üzerinde 150 adet otobüsle 10 yıl süreyle hat kiralama işinde 'kamu yararı oluşmadığı' gerekçesiyle ihaleye onay vermedi. Yeni Havalimanına yolcu ve taşımacılığı ihalesinde beklenen bedel artırımı gerçekleşmediğinden ihalenin iptal edilmesine ve yeniden ihaleye çıkılmasına karar verildiği bildirildi.
Milliyet

Orta Vadeli Plan Hazır 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekim'den itibaren enflasyon düşecek. Orta vadeli program 20 Eylül'de açıklanacak" dedi. Albayrak, faiz kararı ile ilgili olarak da, "Merkez Bankası enflasyonla mücadelede gerekli adımı attı. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı tartışması kapanmıştır" ifadesini kullandı.
Vatan

Dolarla Kira Bitiyor Ama Hangi Kurdan? 
Dolar ve euronun son dönemdeki hızlı yükselişiyle alışveriş merkezi kiracıları mağazalar ve yatırımcılar arasında başlayan yüksek kurdan kira tartışmasına son nokta konuldu. Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, artık menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenemeyecek yani sadece Türk Lirası üzerinden değerlendirilecek.
Vatan

SPOR  
Rüya Gerçek Oldu 
Fenerbahçe'de 3 yeni transfer için imza töreni düzenlendi. Kaleci Harun, Brezilyalı Jailson ve Cezayirli Benzia, "Böylesine büyük bir kulüpte forma giymek herkesin hayalidir. El ele verip takımımızı zirveye taşıyacağız" dedi.
Posta

Ağır Toplar Geri Dönüyor 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın tüzükte yapmayı planladığı değişiklikler belli oldu. Tüzüğün 3. maddesindeki kulübün yeni merkezi, Vodafone Park olarak değiştirildi. Geçici 4. madde olarak aidatlarını üç yıl üst üste ödemeyen üyelere ise yeniden üyelik hakkı tanınması sağlandı. Buna göre; eski divan başkanı Yalçın Karadeniz döneminde ihraç edilen ve aralarında Rahmi Koç, Yıldırım Demirören ve Serdar Bilgili'nin de yer aldığı önemli isimlerin 31. maddenin A ve G bentlerindeki değişiklikle, yeniden Divan Kurulu'na dönmeleri sağlanacak.
Posta

12 Dev Adam Tarihi Sınavda 
A Milli Basketbol Takımımız, Dünya Kupası elemeleri 2. tur I Grubu'ndaki ilk maçında Karadağ'ı ağırlayacak, Ankara Spor Salonu'ndaki karşılaşma saat 20.00'de başlayacak. İlk turu lider bitiren ve 2. tura 4 galibiyet taşımayı başaran 12 Dev Adam, 6 takımın bulunduğu I Grubu'nda sadece çapraz gruptan gelen Karadağ, İspanya ve Slovenya ile karşılaşacak, ilk 3 sırayı alan takımlar 2019'da Çin'de düzenlenecek Dünya Kupası'na katılma Aşansı yakalayacak.
Milliyet

Lider Olup Gözdağı Verelim 
4-0'lık skorla kaybedilen Trabzonspor karşılaşmasının açtığı yaraları milli maç arasında sarmaya çalışan G.Saray'da teknik patron Fatih Terim, oyuncularına psikolojik destek vermeye devam ediyor. Spor Toto Süper Lig'de henüz puan kaybı yaşamayan Kasımpaşa'yla oynayacakları mücadele öncesi öğrencileriyle bir toplantı yapan İmparator, bu karşılaşmanın önemine dikkat çekti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme