15 Eylül 2018 Cumartesi

15.09.2018 Genel Gündem

15.09.2018
TÜRKİYE  
Şikâyet Etmeye Hakkın Yok 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik sözlerini eleştirerek, "Hemen bir kararname çıkar, Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketi'nin nasıl başkanı olduysan, Merkez Bankası Başkanı da ol. Niye şikâyet ediyorsun? Senin şikâyet etme hakkın yok" dedi. Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi'nin açılışında şunları söyledi: "Çok ciddi bir ekonomik krizin içinde, göbeğinde, başlangıcındayız. İyi niyetlerle önerilerimizi söyledik. Biz bekledik ki 'Teşekkür ederiz, önerilerinizi dikkate alacağız' diye mesaj gelsin. Tam tersine, 'Siz dolar baronlarıyla beraber yürüyorsunuz' diye eleştiriye muhatap olduk."
Hürriyet


Her İki Partinin De Gücünü Arttırır 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP ile yerel seçimlerde ittifak olabileceğini belirterek, "Mahalli idareler seçimlerinde böyle bir imkân olur mu, bakacağız. Şayet bu mümkün olursa her iki partinin de mahalli idarelerdeki gücünü arttıracağına inanıyorum" dedi. Erdoğan, dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda özetle şunları söyledi: "AK Parti olarak bu zorlu dönemi aşmanın mücadelesini verirken, aynı zamanda 2019 mahalli seçimlerine de hazırlanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde milletimizden 5 yıllık bir yetki aldık. Mahalli seçimlerden de başarıyla çıkarak 5 yıllık bir dönemde önümüzü gördüğümüzde orta ve uzun vadeli projelerimize daha sıkı sarılma imkânı elde edeceğiz."
Hürriyet

9 Terörist Raco'da Paketlendi 
Türk Silahlı Kuwetleri'nin Afrin'e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı'nın 4'üncü günü olan 23 Ocak 2018 tarihinde Ömeruşağı Köyü bölgesinde çıkan çatışmada, Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit olmuştu. Şehit askerlerden Üsteğmen Usta'nın naaşı, teröristler tarafından kaçırılmıştı. Şehit üsteğmenin naaşı, yaklaşık 2 ay sonra çatışmanın yaşandığı bölgeden 14 kilometre mesafede bulunup getirildiği Kayseri'de toprağa verilmişti.
Milliyet

'Türkiye'nin Tek Sorunu Çakıcı Olmasa Gerek' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Keskin Cezaevi'ndeyken rahatsızlığı nedeniyle Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'ne nakledilen Alaattin Çakıcı'ya ölümcül rahatsızlık teşhisi koyup 16 farklı hastalık nedeniyle rapor veren doktorların gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Bahçeli, dün MHP Genel Merkezi'ne gelişinde Kırıkkale'de Çakıcı'ya rapor veren 21 doktorun gözaltına alınmasına ilişkin soruya da yanıt verdi.
Milliyet

Erdoğan-Putin Zirvesi Pazartesi 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için gittiği Pakistan'da mevkidaşı Şah Mahmud Kuriyşi'yle görüştü. Baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, İdlib meselesine ilişkin, Suriye genelinde ve İdlib özelinde en net ve öngörülebilir politikayı Türkiye'nin izlediğini vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye'de barış ve siyasi çözüm istediğini dile getirdi.
Vatan

Hem FETÖ Hem PKK'dan Dava 
Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik 30 Ocak'ta başlatılan soruşturmada, Adana merkezli 3 ilde yapılan operasyonla aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 9 kişi tutuklandı. Adana Başsavcılığı'nın vakfa yönelik 9'u tutuklu 45 kişi için yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Savcı, şüpheliler hakkında 'Suç işlemek için örgüt kurma, yönetme, belgede sahtecilik, dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık, silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme (FETÖ/PDY), yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak (PKK/KCK), mal varlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek' suçlarından iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Kuytul hakkında 20 yıl, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. hakkında ise 5'er yıl hapis cezası istemiyle dava açtı.
Vatan

DÜNYA 
İran Petrol Stokluyor 
Londra merkezli Şarkul Avsat haber sitesi, İran'ın ABD tarafından kasım ayından açıklanması beklenen kapsamlı yaptırımlardan 'kaçırmak' için yüklü miktarda petrolü tankerlere doldurarak denizde beklettiğini öne sürdü. Habere göre, İran 8 tanker içinde bulunan 14 milyon varil ham petrolün yedekte bekletilmesi, hem İran petrolüne azalan talebi hem de ABD'nin İran yaptırımları konusunda uluslararası kamuoyuna uyguladığı baskının boyutunu gösteriyor.
Hürriyet

'Filistin'e Ceza Barışı Engellemez' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner, yönetimin Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington ofisini kapatma kararını savundu. Kushner, Filistinlileri cezalandırmanın, İsrail ile Filistin arasındaki barış ihtimalini azaltmayacağını öne sürdü. Oslo Barış Anlaşması'nın 25.yılında Beyaz Saray'da konuşan Kushner, Donald Trump'ın düşünülenin tam aksine iki ülke arasındaki barış ihtimali şansını Ortadoğu'daki yanlış bilinen gerçeklerden ayrırarak artırdığını savundu.
Milliyet

Yemen Felakete Sürükleniyor 
Yemen'de Şii Husi milisler ile Suudi Arabistan destekli hükümet birlikleri arasındaki çatışmalar sürerken, Brleşmiş Milletler (BM), Hudeyde kentinde hayatta kalma mücadelesi veren siviller için acil yardım çağrıları yapmaya devam ediyor. Hudeyde kentinde yüz binlerce sivilin, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları ve yine karadan hükümet birlikleriyle Şii Husi milislerin çatışmaları arasında sıkışıp kaldığı belirtilirken, BM, son üç gündür şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede yüz binlerce sivil için derhal insani yardım koridoru oluşturulması çağrısı da yaptı.
Milliyet

Mezarı Taşınıyor 
İspanya'da diktatör Franco'nun mezarı, İspanyol İç Savaşı'nda hayatını kaybeden 37 bin cumhuriyetçi ve milliyetçi ile aynı anıt mezarda bulunmaması gerekçesiyle taşınmasına karar verildi. Parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamayla Franco'nun mezarının, Madrid yakınlarındaki anıttan taşınması kabul edildi. Oylamada, 172 lehte ve 2 aleyhte oy kullanılırken, 164 milletvekili de çekimser kaldı.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 6,1614-6,1624
Euro: 7,1733-7,1758
Sterlin: 8,0580-8,0830
Gram Altın: 236,3582-236,6122

EPDK'dan Sanayiciye Destek 
Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) talebi halinde doğalgaz dağıtım şirketlerince OSB'lerin içerisinde doğalgaz altyapısı kurulacak ve dağıtım faaliyeti yapılacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu önceki gün aldığı bir kararla "Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Tarafından Organize Sanayi Bölgelerinde Doğalgaz Dağıtım Faaliyeti Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar" taslağı düzenlemesini kabul etti. Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek düzenlemeyle sanayicinin doğalgaza erişiminin kolaylaşması bekleniyor.
Hürriyet

Hazine Piyangosu 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planında yer alan ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemenin detayları belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere 10 yıla kadar kiralanacağını söyledi. Uygulamadan 218 bin çiftçi faydalanacak. Düzenlemenin çiftçi aileleriyle birlikte 1 milyon vatandaşı ilgilendirdiğini belirten Murat Kurum, "Tarım arazilerini çiftçimize ecrimisil (kullanım) bedelinin yarısı üzerinden kiralayacağız. Ecrimisil bedeli illere ve araziye göre değişiyor. Çiftçiler bu arazileri kiraladıktan sonra isterse satın alabilecek" dedi.
Posta

Döviz Açığında 9 Yıl Sonra İlk 
Türkiye'nin yumuşak karnı 'cari açık', ülkenin döviz giderleri ile gelirleri arasındaki açık anlamına geliyor. Yani 'döviz açığı' demek. Döviz giderlerinde başı ithalat çekiyor. İthalatta ise altın, petrol, doğalgaz, cep telefonu ve otomobil ilk sıralarda yer alıyor. Döviz gelirlerinde ise lokomotif ihracat ve turizm. İthalat, ihracattan daha hızlı arttığında açık büyüyor. Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre; cari açık Temmuz 2018'de, geçen yılın aynı ayına göre 2.96 milyar dolar azalışla 1.75 milyar dolara geriledi.
Posta

İstanbul'u Robotlar Fethedecek 
İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) çerçevesinde düzenlenen 'Robotik Fetih 1453' yarışmasında, robotlar İstanbul'un fethini canlandırarak yarışacak. Festival kapsamında düzenlenen 'Robotik Fetih 1453' yarışmasıyla robotlar İstanbul'un fethini sembolik canlandıracak. Yarışma için İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri, Mardin, Çanakkale, Adana, Konya, Batman, Balıkesir, Karabük, Trabzon, Denizli şehirlerinden 56 takım başvurdu. Yapılan teknik ön elemeyi geçen 14 takım ise yarışmaya hak kazandı.
Milliyet

Ağustos'ta Fazla Çıkabilir 
Ekonomik büyümenin yılın üçüncü çeyreğinde vites küçültmesiyle birlikte cari açıktaki düşüş devam ediyor. Cari açık 1 milyar 751 milyon dolarla son 9 yılın en düşük Temmuz ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. Merkez Bankası'nın verilerine göre, cari işlemler açığı Temmuz'da 2017'nin aynı dönemine oranla 2 milyar 960 milyon dolar azalarak 1 milyar 751 milyon dolara geriledi. Açık böylece son 11 ayın en düşük seviyesine indi. Haziran'da 57 milyar 521 milyon dolar olan 12 aylık cari açık, 54 milyar 561 milyon dolara indi. Ekonomistler Ağustos'ta cari fazla verilmesinin mümkün olduğunu belirtirken, yıl sonu tahminlerinde de aşağı yönlü revizyona gittiler.
Vatan

Türk İş Dünyası Prenses Ağırladı 
Japonya Prensesi Akiko Türk iş dünyasıyla Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde düzenlenen törende bir araya geldi. Tören, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, Japonya Konsolosu Norio Ehara, Prens Mikasa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sachihiro Omura, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen, Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan'ın katılımlarıyla gerçekleşti.
Vatan

SPOR  
12 Dev Adam Zaferle Başladı 
A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri ikinci tur I Grubu'ndaki ilk maçında Karadağ'ı 79-69 yendi. NBA'daki temsilcilerimiz Cedi Osman (Cleveland Cavaliers) ve Ersan İlyasova ( Atlanta Hawks) toplamda 35 sayı kaydederken, galibiyetin mimarı oldular. Semih Erden de zafere 16 sayılık katkı yaptı. Türkiye, ikinci maçında 17 Eylül Pazartesi günü saat 21:00'de deplasmanda Slovenya karşılaşacak.
Posta

Marmaris'te Start Verildi 
Muğla Marmaris'te düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası'nın 10. ayağı Türkiye Rallisi'nde Çetibeli, Ula ve Çiçekli etapları tamamlandı. 22 ülkeden 68 otomobil ve 136 sporcunun katıldığı yarışta etap birincileri şöyle: Çetibeli 1: Craig Breen, Çetibeli 2: Sebastien Ogier, Ula 1: Thierry Neuville, Ula 2: Thierry Neuville, Çiçekli 1: Andreas Mikkelsen, Çiçekli 2: Ott Tanak. Genel klasmanda ilk üç sıra ise şu şekilde: 1. Thierry Neuville, 2. Sebastien Ogier, 3. Andreas Mikkelsen. Şampiyonada bugün; Yeşilbelde, Datça ve İçmeler etapları yapılacak.
Posta

Paşa Paşa Kalk! 
Galatasaray bir maçta çok şey kazandı. Aslan, Kasımpaşa'yı 4-1 yenerek liderden koltuğu aldı, Trabzonspor maçının yaralarını hemen sardı ve 4 gün sonra oynayacağı Lokomotiv Moskova karşılaşması öncesi moral buldu. Milli maçın ardından lige fırtına gibi giren Aslan, ilk yarıda durdu, ikinci yarıda vurdu. Sarı-kırmızılılar, 55'te Eren ile başladı, Rodrigues'in iki golüyle rahatladı. 76'da Diagne penaltıyı atsa da, Galatasaray'ın şovu Serdar Aziz ile tamamlandı.
Milliyet

İlklerin Kulübü 
Başkan Ali Koç, yönetim kurulu üyeleriyle 'F.Bahçe Efsanesi Stadyum ve Müze Turu' tanıtımını gerçekleştirdi. Burada konuşma yapan ve sözlerine tur fikrini geliştiren eski başkan Aziz Yıldırım'a teşekkür ederek başlayan Koç, şunları söyledi: "F.Bahçe Futbol Takımı'nı taşıyan bir otobüs var. Bu otobüs maçtan maça kullanılıyor. Biz bu otobüsü biraz daha değerlendirmek istiyoruz. Her hafta yapılan başvuru sonucu seçilecek bir okula bu otobüsü göndereceğiz. Öğrencileri alıp maça gidiyormuş gibi tura getirecek ve tur yaptırıp tekrar okullarına götürecek. Bunu daha fazla çocuğumuza dokunabilecek bir etkinlik olarak düşündük. Haftada bir yapmak istiyoruz ama ilgi artarsa haftaya 2'ye çıkartabiliriz."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme