.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Eylül 2018 Pazar

16.09.2018 Genel Gündem

TÜRKİYE 
İhtıyaç Olursa Ittıfak Yaparız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin önceki gün gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın basına kapalı bölümünde il başkanlarına ve belediye başkanlarına uyarılarda bulundu. Yerel seçimlerde il ve ilçe başkanlarının belediye başkanı aday adayı olmak için acele etmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şu talimatları verdi: "Arkadaşlar, 'potansiyel belediye başkanı adayı' diye bir şey yok. İl ve ilçe başkanlarımız görevlerine gelirken böyle bir taahhütte bulunmadık. Siz de 'Biz il, ilçe başkanı olmak için göreve geliyoruz' dediniz ve yapacağınız projeleri sundunuz. İhtiyaç hasıl olursa istifa edersiniz, belediye başkanı adayı olursunuz. Ama bu noktada bana sormadan istifa etmeyin. 'Ben istifa ettim' olmasın arkadaşlar. Öncelik göreviniz. Genel merkez ihtiyaç olursa size bildirir. İlçe ve illerin mutabakatı önemli, istifa ederek ahengi bozmayın.
Hürriyet


Takviyeli Tsk Kalkanı 
Suriye'de Türkiye sınırı yakınındaki İdlib vilayetinin geleceğiyle ilgili olarak gözler yarın Soçi'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı görüşmeye çevirilirken, TSK'nın İdlib'e takviyesi devam ediyor. Takviyelerin Rusya ve rejim güçlerinin saldırıda bulunduğu İdlib'in güney ve güneybatısındaki kırsal bölgeye yakın yerlerdeki gözlem noktalarına yapılması dikkat çekti.
Hürriyet

Karamsarlığa Hakkımız Yok 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Bursa'nın İznik ilçesinde temaslarda bulundu. Ankara'dan karayoluyla Bursa'nın İznik ilçesine gelen Kılıçdaroğlu'nu CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu parti mensupları ve vatandaşlar karşıladı. Kılıçdaroğlu, İznik'te STK temsilcileri, muhtarlar, kanaat önderleri ve partililerle buluşmasında, "Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye, huzurlu bir Türkiyedir" dedi.
Milliyet

Tbmm'den 'Evlilik Okulu' Talebi 
Türkiye'de boşanma oranları yükselirken, Ankara'da yaşayan Z.D. adlı vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak boşanmaların durdurulabilmesi için önlem alınmasını istedi. Türkiye'de evlilik kurumunun son dönemlerde ciddi anlamda zarar gördüğünü dile getiren Z.D., "Her ilde evlilik okulları kurulsun. Bu okullarda eğitim alınması zorunlu hale getirilsin" talebinde bulundu.
Milliyet

Okul Çevreleri 'Steril Alan' Olacak 
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkan Yardımcısı Tarıkhan Çetiner, yarın başlayacak 2018-2019 eğitimöğretim dönemi öncesinde okullar ve çevrelerinde alınan güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgi verdi. Okullar ile çevrelerinin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla İçişleri, Milli Eğitim ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları arasında 12 Eylül'de protokol imzalandığını hatırlatan Çetiner, bu eğitim-öğretim döneminde okullarda ilk defa sabit kolluk görevlilerinin görev yapacağını bildirdi.
Vatan

DÜNYA 
Trump'ın Paniği 
ABD'de üç eyalete kâbusu yaşatan Florence Kasırgası, ülke siyasetine de bomba gibi düştü. ABD merkezli Politico haber sitesi, Trump'ın 6 Kasım'daki ara seçimler öncesinde kasırganın yaratacağı zararın siyasi imajına zarar vereceği endişesine sahip olduğunu yazdı. ABD Başkanı, gelecek hafta Florence Kasırgası'nın vurduğu bölgeleri ziyaret ederek, felaketinin etkileri nedeniyle 'siyasi imajı' üzerinde oluşması muhtemel olumsuzlukları bertaraf etmeyi planlıyor. Kasırganın vurduğu Güney ve Kuzey Carolina eyaletleri, Trump'ın 2016 seçimlerinde görece yüksek bir oy oranına sahip olduğu eyaletler arasında. Trump, 2016'daki başkanlık seçimlerinde Güney Carolina'dan yüzde 54.9, Kuzey Carolina'dan ise yüzde 50.5 oy almıştı. Felaketin etkilerini sınırlı da olsa da gösterdiği Virginia'da ise yüzde 45 oy oranı alarak rakibi Hillary Clinton'un gerisinde kalmıştı.
Hürriyet

Filipinler'de Tayfun 
Filipinler 'süper tayfunun' etkisi altında. Mangkhut tayfununun neden olduğu şiddetli yağışların yol açtığı toprak kayması ve evlerin çökmesi nedeniyle en az 14 kişi hayatını kaybetti. Tayfunun hızı saatte 170 km'ye kadar gerilerken riskli bölgelerde yaşayan yaklaşık 90 bin kişi tahliye edildi, insanlara tehlike geçinceye kadar evlerine dönmemeleri çağrısı yapıldı. Dün şafak vakti Cagayan eyaletini vuran tayfunun bugün Çin'in güneyine ve Hong Kong'a ulaşması bekleniyor.
Hürriyet

Ortodokslarda 'Ukrayna' Çatlağı 
Ortodoks dünyasında en önemli dini mercii olan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ile Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna konusu nedeniyle ilişkilerini kesti. Rus Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, kararın, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Kilisesi'ni "Rusya'dan bağımsız bir kilise olarak tanımaya hazırlandığı" yolundaki işaretler üzerine alındığı belirtiliyor. Rus Ortodoks Kilisesi Meclisi (Synod), yaptığı toplantıda Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlığını gündeme alan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'ne verilecek cevabı ele aldı ve söz konusu karara vardı. Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Sorumlusu Metropolit İlarion, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna'yı Moskova Patrikhanesi'nin dini alanından çıkartan bir kararı kabul etmesi halinde, Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri koparmaktan başka çarelerinin kalmayacağını söylemişti.
Milliyet

Haddini Aştı 
İtalya'da zengin kuzeyin ayrılığını savunan Kuzey Birliği ırkçı eğilimli Lig'e dönüşüp hükümet ortağı olurken, lideri Matteo Salvini de Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı sıfatıyla Afrikalı göçmenlerden 'köleler' diye söz etti. Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olan Avusturya'da göç ve güvenlik konulu, basına kapalı bir toplantıda konuşan Salvini, Avrupa'da nüfusun yaşlanması sebebiyle göçmenlere ihtiyaç olduğu görüşünü reddederken şöyle dedi: ''Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok.''
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,1614-6,1624
Euro: 7,1733-7,1758
Sterlin: 8,0580-8,0830
Gram Altın: 236,3582-236,6122

7 Ülkenin Devlet Filosunda 
Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni Başkanlık uçağı Jumbo Jet diye bilinen son nesil VIP Boeing 747-8, verilen TC-TRK tescil kodu ile hükümet filosuna katıldı. Türk Hava Yolları'nın (THY) Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki HABOM tesislerine getirilen uçak hükümet filosundaki diğer uçaklar gibi boyanmak üzere hangara alındı. Katar Emiri Temim bin Hamed es Sani'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgisi ve Türkiye'ye olan güveni ile bu uçağı hediye ettiği resmen açıklandı.
Hürriyet 

Korkmadan Yatırıma Devam Ediyoruz 
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türkiye'nin EBRD için bir başarı öyküsü olduğunu söyledi. Türkiye'de faaliyet gösterdikleri 2009'dan bu yana en fazla yatırımı Türkiye'ye yaptıklarını belirten Tuerkner, "İnanıyoruz ki Türkiye'deki koşullar tekrar stabilize olacak. Uzun vadede gerçekten Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden şu andaki koşullar bizim gözümüzü korkutmuyor. Biz yatırım yapmaya devam ediyoruz. Projelere destek vermeye devam ediyoruz" dedi.
Hürriyet
  
Gözler Orta Vadeli Programa Çevrildi 
Global piyasalarda riskler artarken kaygılar güçleniyor. Güvensizlik azalmıyor. Beklentilerin yönetilmekte zorlanıldığı bir süreç yaşanıyor. Korumacılık trendi küresel büyümeyi tehdit ediyor. Gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı büyürken piyasalar sert dalgalanıyor. Bu ortamda artan enflasyon baskısını göz önünde bulunduran Merkez Bankası 14 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi. 625 baz puanlık artış piyasalar için normalleşme ve dengelenme döneminin başlangıcı olabilir. Karar sonrası Türkiye'nin kredi risk primi 574 seviyesinden 449'lara geriledi. Uzun vadeli tahvil faizleri geri çekildi. 10 yıllık tahvil faizi 200 baz puan aşağı kayarken banka hisselerinde alımlar görüldü.
Milliyet 

Borsada Yabancı Payı Korunuyor 
Borsa İstanbul'da yabancı payı yüzde 62,39 seviyesinde bulunuyor. Son 10 yılda borsadaki yabancı payı yüzde 61 seviyesinin altına hiç inmedi. Yatırım yapan en yüksek paya sahip olan 10 ülkedeki yatırımcıların ağustos ayındaki değişimlerine bakıldığında 2.437 olan yatırımcı sayısının 2.362'ye gerilediği görülüyor. Sadece yüzde 3 oranında bir azalma söz konusu. Türkiye'nin önümüzdeki üç yıllık programı ortaya koyarak yeni bir hikâye yazabilmesi halinde yabancıların paylarında da artış görülecektir. Yabancı yatırımcılar yılbaşından bu yana en fazla banka hisselerinde satış yaptı. Banka sektör endeksi yılbaşından bu yana yüzde 41 oranında değer kaybetti. Çıkışta da yine bu hisselerin öncü olması beklenmeli.
Milliyet 

Olumlu Hareketinizi Hayırla Hatırlarız 
Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu (TİM) ihracatçıların son dönemde yaşadıkları zorluk ve sonucunda ortaya çıkan finansmana erişim zorluklarını anlatmak üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu'nu ağırladı. TİM olarak temsil ettikleri 71 bin ihracatçının finansal anlamda yaşadığı zorluklara çözümler üretmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, bu konuda bankalarla bazı protokoller imzaladıklarını hatırlatarak, "Böyle bir dönemde bankalarımızdan asıl beklediğimiz şey özellikle finansmana erişim konusunda imalat sanayine ve ihracata destek olmaları, ihracata yönelik kredilere ağırlık vererek, firmaları finansal açıdan rahatlatmaları. Bu şekilde firmalarımız daha çok üreterek, yeni pazarlar arayarak ülke ihracatının artmasına katkı sağlayacaklardır" şeklinde konuştu.
Vatan

SPOR 
Maaşta Da El Clasıco 
Futbolda 2018-19 sezonunda transfer döneminin kapanmasıyla beraber İspanya La Liga'daki maaş raporu dikkat çekti. İspanya La Liga ve 2. Lig'de yer alan 42 kulübün tamamının teknik heyet ve futbolcularına bonuslarla beraber ödediği maaşlar detaylı olarak sıralandı. La Liga ve 2. Lig ayrı listede verilirken, La Liga'da tahmin edildiği gibi Barcelona ile Real Madrid'in baskınlığı öne çıktı. Dünya futbolunun en önemli derbilerinden biri sayılan 'El Clasico', maaş listesinde de göze çarptı. Kadrosunda Luis Suarez, Lionel Messi, Coutinho ve Paulinho gibi yıldızların yanında Malcom gibi bir genç yeteneğe de sahip olan Barcelona, teknik heyet ve takıma toplam 632.9 milyon euro ödüyor.
Milliyet

'Cocu Sihirbaz Değil' 
Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli, sarılacivertlileri takip eden gazetecilerle bir araya geldi, merak edilenlere cevap verdi. Comolli'nin konuşmasından satır başları şöyle: Sezonun kötü başlamasının sebebi, çok oyuncu transfer ettik, çok fazla yeni oyuncu aramıza katıldı. Kısa bir sürede her hocanın böyle bir durumla başa çıkması zordur. Bu kötü gidişe tersine çevirmek için hep beraber savunma yapmalıyız, hep beraber hücuma çıkmalıyız. Sahada daha olgun olmalıyız. Cocu'nun işi gerçekten çok zor. Birçok yeni oyuncu aramıza katıldı. Bir sihirbaz değilseniz bu kadar kısa bir sürede takımı yaratmak zor...
Milliyet

Kırmızı Çizgi 
Ligin ilk haftalarında önce Antalyaspor ardından Bursaspor karşısında önemli puanlar kaybeden Beşiktaş, dün evinde Evkur Yeni Malatyaspor'u yendi. Ama sadece yendi. Futbol ve taktik olarak, bu sezon şu ana kadar oynanan maçların içerisinde, en kötüsü dün gecekiydi. Beşiktaş genel olarak kötü bir performans gösterdiği için, Adem Ljajic'in nasıl bir oyuncu olduğunu bile, birçok futbolsever anlayamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme