18 Eylül 2018 Salı

18.09.2018 Genel Gündem

18.09.2018 
TÜRKİYE 
Sılahsız Bölge Uzlaşması 
Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Esad rejiminin harekât düzenlemeye hazırlandığı Suriye'nin muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetinde iki taraf arasında silahtan arındırılmış bir bölge oluşturulması konusunda anlaştı. Buna göre 15 Ekim'den itibaren rejim ile muhalifler arasında 15- 20 km'lik bir ara bölge oluşturulacak. Ağır silahlar ve radikal gruplar buradan çekilecek. Türk ve Rus askerleri ortak devriye yapacak. Anlaşma çerçevesinde Türkiye'nin bölgede bulunan gözlem noktaları da tahkim edilecek. Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısında kameraların karşısına çıktı.
Hürriyet 


Vatandaş Olarak Onuruma Dokunuyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2018-2019 eğitim yılının başlaması nedeniyle dün Pursaklar Ülker İlkokulu'nu ziyaretinin ardından gazetecilerin soruları yanıtladı. "(Katar Şeyhi'nin uçak hediyesi) Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir şeyhten hibe uçak alacak kadar küçülmemeli. Bu, benim onuruma dokunuyor. Erdoğan, 'CHP'yi niye rahatsız ediyor?' diyor. Ben Türkiye'nin çıkarlarını ve onurunu savunduğum için beni rahatsız ediyor. Seni nasıl rahatsız etmesin? Hem diyorsun 'dünya lideriyim' hem kalkıp Katar şeyhinden hibe uçak alıyorsun. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı hibe uçakla gezer mi?
Hürriyet


Tatil Bitti, İlk Ders Zilini Yıldırım Çaldı 
Uzun yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen, dün yeni eğitim- öğretim yılına başladı. Okullarda birinci yarıyıl 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci dönem ise 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü tamamlanacak. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul Çekmeköy'deki eşinin adını taşıyan Öğretmen Semiha Yıldırım İlkokulu'nda düzenlenen 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı açılış törenine katıldı. Yeni dönemin öğrenci ve velilere hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, ilk ders zilini eşi Semiha Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen ve öğrencilerle birlikte çaldı
Milliyet

Fetö'nün Yargı Beyni Hâkim Karşısında 
FETÖ'nün yargıdaki 'taktiksel beyin takımı'nda yer aldığı iddia edilen eski Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşmada tanıklık yapan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Yargıtay'a seçildikten sonra Yıldırım'ın yapı ile Adalet Bakanlığı arasında köprü görevi gördüğünü anlattı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce Yargıtay ek bina salonunda görülen duruşmada Yıldırım'ın 'FETÖ yöneticiliği' suçundan yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya sanık Yıldırım ile avukatı ve yakınları katıldı. Duruşmada sesli ve görüntülü olarak tutuklu bulunduğu cezaevinden dinlenen tanık Okur, okul yıllarından tanıdığı Yıldırım'la Adalet Bakanlığı'nda görevliyken aynı lojmanda kaldıklarını, Mustafa Kemal Özçelik ve eski HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl'ün katılımıyla yapılan bazı sohbetlerde cemaatten bahsedilmeye başlandığını anlattı.
Milliyet 

Türkiye Sınırına Irak Askeri 
Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Başbakan Haydar el İbadi başkanlığında toplandı. Toplantıda Türkiye'nin Irak'taki operasyonlarının belgelenip Birleşmiş Milletler'e (BM) sunulması ve Türkiye-Irak sınırı boyunca asker yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Güvenlikle ilgili dört önemli kararın alındığı görüşmede, şu kararlar alındı: 1 .İçişleri Bakanlığı Federal polisinin, tekrar örgütlenmesi için gözden geçirilmesi. 2. Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Irak hava sahasına yönelik ihlallerini Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde belgelemek ve Ulusal Güvenlik Meclisi'nin gündemine getirmek. 3. Türkiye-Irak sınırının güvenliğinin sağlanması ve ihlallerin önüne geçilmesi amacıyla sınır boyunca asker yerleştirilmesi ve gerekli ihtiyaçların karşılanması için hazırlıkların tamamlanması. 4. Irak ve Macaristan İçişleri Bakanlıkları arasında "karşılıklı güvenlik anlayış bildirisi"nin görüşülmesi ve onaylanması için İçişleri Bakanlığı'na yetki verilmesi.
Vatan

DÜNYA 
'Çılgın Köpek' Yakında Gidecek 
ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Savunma Bakanı James Mattis'i 6 Kasım'daki Kongre ara seçimlerinden hemen sonra görevden almayı düşündüğünü yazdı. Trump'ın Mattis'in 'gizli bir demokrat' olduğundan şüphe ettiği ifade edilirken, Mattis'in kamuoyu önünde hükümet politikalarına yönelik açık bir destek sağlamamasından rahatsızlık duyduğu belirtildi. Trump'ın savunma bakanlığı için Kongre'ye Mattis'i aday gösterirken kullandığı 'Mad Dog' (Çılgın Köpek) ifadesi yerine, Mattis için 'Ilımlı Köpek' (Moderate Dog) ifadesini kullanmaya başladığı aktarıldı.
Hürriyet

Florence Sonrası Yağma Başladı 
Florence kasırgasında ölenlerin sayısı 23'e yükselirken bazı bölgelerden yağma haberleri geldi. Kuzey Carolina eyaletinin sel nedeniyle yollarının kapandığı Wilmington kentinde bir süpermarketi yağmalayan beş kişi tutuklandı. Ayrıca WECT yerel televizyon kanalı yüzlerce kişiyi bir marketi yağmalarken gösteren video yayınladı. Kuzey Carolina eyaletinin sekizinci büyük kenti olan Wilmington'ın sel yüzünden ülkenin geri kalanıyla bağlantısı kesilirken bölgeye gıda, su ve ilaç yardımı planlanıyor. Öte yandan halk, market ve restoranlar önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Aynı anda en çok 10 kişinin içeri girmesine izin veren bir marketin önünde polisin de önlem aldığı görüldü. Kuzey Carolina eyaletinin tarihinin en kötü sel felaketiyle karşı karşıya olabileceği beklentisi yüzünden onbinlerce kişinin tahliyesi için plan yapılıyor.
Hürriyet

Kurz: Ab Üyeleri Arasında Gerilim Var 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Sebastian Kurz ile başkent Paris'teki cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee'de bir araya geldi. Görüşme öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Kurz, Avusturya'nın AB dönem başkanlığı sürecinde en önemli hedefinin üye ülkeler arasındaki bağları güçlendirmek isteyenleri desteklemek olduğunu belirterek, "Çünkü güney ve kuzey, doğu ve batı ülkeleri arasında çok fazla gerilim var" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,3246-6,3296
Euro: 7,3960-7,4046
Sterlin: 8,3239-8,3373
Gram Altın: 243,6119-243,9412 

İşsizlik İki Ay Sonra Yeniden Çift Hane 
İşsizlik oranı haziran döneminde yüzde 10.2'ye yükselerek yine çift haneye çıktı. Nisan ve mayıs aylarında işsizlik oranı tek haneye gerilemişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bir yılda yaratılan istihdam da 611 bin kişi oldu. En fazla istihdam artışı ise taşeronların kadroya geçişi nedeniyle 375 bin kişi ile kamu yönetimi ve savunmada. Bunu 326 bin kişilik yine istihdamıyla imalat sanayi takip ediyor. Yine taşeronların kadroya geçişinin yoğun yaşandığı sağlık ve sosyal hizmetlerde ise 320 bin kişilik artış var. TÜİK'in dün açıkladığı verilere göre işsiz sayısı mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsayan haziran döneminde geçen yıla göre 64 bin kişi artarak 3 milyon 315 bin kişiye çıktı. İşsizlik oranı geçen yıla göre değişim göstermedi. Tarım dışı işsizlik oranı 0.1 puanlık azaldı ve yüzde 12.1 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta işsizlik oranı 1.2 puanlık azalış ile yüzde 19.4 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı, 611 bin kişi artarak 29 milyon 314 bin kişiye yükselirken, istihdam oranı ise 0.4 puanlık artış ile yüzde 48.4'a çıktı.
Hürriyet 

Sanayiden 5.6'lık Sürpriz 
Sanayi üretimi temmuzda yüzde 1.8 civarındaki beklentinin çok çok üstünde yüzde 5.6 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda hazirana göre yüzde 3.5 artış yaşadı. Bu aylık veri Ekim 2016 sonraki en yüksek artışa işaret ediyor. Yıllık sanayi üretiminde temmuzda takvim etkisinden arındırılmış olarak yakalanan yüzde 5.6 büyümenin en büyük nedeni ise gıda sektöründeki üretim artışı. Gıdanın başı çektiği dayanıksız ve düşük teknolojili üretimin etkisiyle sanayide sürpriz artış yaşandı. Analistler, bayram tatili ve finansal çalkantının yaşandığı ağustosta ise üretimdeki artışın yavaşlaması bekleniyor. Ancak ekonomik büyümenin en önemli bileşenlerinden olan sanayi üretiminin temmuz verileri yavaşlamanın çok sert olmayacağı yorumlarına da yol açtı.
Hürriyet
  
Madencilikte 'Sabahtan Akşama Ruhsat' 
Madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak uygulama olan e-Maden dönemine geçiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 100 günlük hedefleri kapsamındaki e-Maden sistemi ile daha önce Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne yapılan ilk müracaat işlemleri, ruhsatlandırma, arama ve işletme gibi madencilikle ilgili iş ve işlemler artık web ve mobil üzerinden yapılacak. Projeyle, sektördeki hizmet kalitesi, bilgi depolanması ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını planlanıyor. e- Maden, yaklaşık 22 bin ruhsat ve 7 bin ruhsat sahibinin iş ve işlemlerini yönde etkileyecek.
Milliyet
  
Dolar Yükselince Yabancı Eve Döndü 
Döviz kurlarındaki yükseliş, Türkiye'deki gayrimenkulleri yabancılar ve gurbetçiler için cazip hale getirdi. Yabancıların konut alımları, Ağustos'ta son 6 ayın zirvesine çıktı. REIDIN- GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ağustos ayında markalı konut projelerindeki satışların yüzde 11'i yabancı yatırımcılara yapıldı. Bu oran, yüzde 9 olan son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerine çıktı. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 (yüzde 42) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 29 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 konutlar izledi.
Vatan 

Temassız İşlem 2 Katına Çıktı 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2018 yılı Ağustos ayı verilerini açıkladı. Verilere göre, Ağustos ayı sonunda Türkiye'de 65.2 milyon adet kredi kartı ve 139.2 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ağustos 2017 ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 7'lik, banka kartı sayısında yüzde 10'luk artış görülüyor. Banka kartı ile ödeme tutarının toplam kartlı ödeme tutarı içindeki payı yüzde 13'e ulaştı. Banka kartları ve kredi kartları ile Ağustos ayında toplam 71 milyar TL'lik ödeme yapıldı.
Vatan

SPOR  
Adım Adım Çin'e 
A Milli Basketbol Takımımız, Slovenya deplasmanında I Grubu'ndaki 6. galibiyetini 86-77'lik skorla aldı, 2019'da Çin'de düzenlenecek Dünya Kupası'na bir adım daha yaklaştı. Karadağ maçında Dubljevic savunmasında yaşadığı sıkıntının benzerini Randolph karşısında yaşadı aslında millilerimiz, boyalı alandan hem çok sayı yedi, hem de rakibe fazlasıyla ribauntlar verdi. Ancak özellikle Sertaç'ın kenardan getirdiği enerji ile bu sorunu en aza indirince galibiyete ulaşmayı bildi.
Milliyet 

Dış Hatlar Kapalı 
Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor, Aytemiz Alanyaspor'a 1-0 mağlup oldu. Bu sezon deplasmanda bir türlü istediği sonuçları alamayan bordo-mavililer kötü seriyi sürdürdü. Galatasaray karşısında alınan 4-0'lık galibiyetin ardından herkes 'Eski Trabzonspor ruhu geri döndü' dese de milli aranın bordo-mavililere yaramadığı ilk yarıda göze çarpan ilk detaydı. Bunun üstüne 4. dakikada Merih'in golü eklenince konuk ekibin bütün oyun planı değişti. Trabzonspor, Sosa ve Onazi ile daha organize ataklar geliştirmek yerine, hızlı çıkmak istediği pozisyonlarda kaptırdığı top Villafanez'in önderdiğinde tehlikeli ataklara neden oldu. Konuk ekibin uykudan uyanmak için ise 30 dakika bekledi.
Milliyet 

Eşit Sartlarda Dövüşmüyoruz 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Lokomotiv Moskova maçı öncesi Muslera ile birlikte düzenlediği basın toplantısında rakiplerinden eksik kadro ile mücadele edeceklerini söyledi. Terim, "Galatasaray ile tekrar yola çıktığımızda hedef sorulmuştu. Ben de 'Şu anda dünya büyüklüğünde bir hayalim var' demiştim. Olur ya da olmaz. Ama hep içimde neden olmasın var. Çok zor, çok kolay değil. Cezalıyız, eşit şartlarda mücadele etmiyoruz. Satmadan alamıyoruz. Buna rağmen neden olmasın" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme