19 Eylül 2018 Çarşamba

19.09.2018 Genel Gündem

19.09.2018
TÜRKİYE  
Türkiye Eğitimde Sıçrama Yapacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çocuklarımızı belli kalıplara sıkıştırmak yerine onların kendi özelliklerine göre yaklaşmalıyız. Sınıflarımızdaki temel sorun dikkat ve konsantrasyon eksikliği. Çoğunun bedeni sınıfta ama zihinleri başka yerlerde. Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız. Artık daha farklı projeleri gündemimize almalıyız" dedi. Kabataş Lisesi'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan Erdoğan, öğrencilere hitap ederek, çeşitli tavsiyelerde bulundu. Öğrencilere "Emeği, güneşin altında çalışan bir işçinin alın terinden öğreneceksiniz. Vatan sevgisini, Suriyeli bir muhacir çocuğun gözlerinden öğreneceksiniz. Kahramanlığı, Ömer Halisdemir gibi yiğitlerin cesaretinden öğreneceksiniz. Özveriyi, terör örgütünün kalleşçe şehit ettiği Aybüke öğretmenin fedakarlığından öğreneceksiniz" diye seslenen Erdoğan özetle şunları söyledi:
Milliyet


Adaylar Ekim Sonu Açıklanacak 
CHP, yaklaşan yerel seçimlere hazırlık sürecine yönelik yol haritasını netleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim startını, ekim ortasında Yerel Yönetim Strateji Belgesi'ni açıklayacağı törenle verecek. Belediye başkan adayları da törenin ardından ekim sonu itibarıyla "kademeli" olarak açıklanmaya başlanacak. Yerel seçimlere giden süreçte Kılıçdaroğlu'nun masasında, netleştirilmesi gereken üç kritik konu başlığı yer alıyor. Kılıçdaroğlu, yerel seçim stratejisinin oluşturulması, aday belirleme yöntemlerinin netleştirilmesi ve diğer siyasi partilerle ittifak yapılıp yapılmayacağı konularında parti içinde bir "uzlaşma" sağlamaya çalışıyor. Milliyet'in aldığı bilgilere göre, bu üç başlıkta yürütülecek çalışmalar netleştirildi.
Milliyet 

Sınava Girmeden Binbaşı Olmuş 
15 Temmuz darbe girişiminin firari sanıklarından Levent Dündar'ın, askeri lise sınavının hiçbir aşamasına katılmadığı halde 'kurmay binbaşılığa' kadar yükseltildiği ortaya çıktı. Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın kripto örgüt üyelerini deşifre etmek için geliştirdiği 'FETÖ-metre' uygulamasına takıldı. 15 Temmuz'dan sonra sonra bütün personelin askeri lise, harp okulu ve harp akademileri sınavlarını inceleyen 'FETÖ-metre' uzmanları, 1993'te yapılan Deniz Lisesi giriş sınavına katılan 3 bin 104 aday arasında Levent Dündar'ın ismine rastlamadı. İdari soruşturmada Dündar'ın sınava girmediği gibi sağlık ve fiziki yeterlilik testlerine de katılmadığı saptandı. Dündar'ın kendisine ait olduğunu iddia ettiği ıslak imzalı hazırlanan sınav sonuç belgesindeki aday numarasının ise Murat T.'ye ait olduğu öğrenildi. Murat T., ifadesinde boyu kısa olduğu için ilk başvuruda elendiğini sınavın diğer aşamalarına giremediğini söyledi. Dündar'ın girmediği halde başarılı gösterildiği 1993'teki sınavın değerlendirme komisyonunda bilgi işlem personeli olarak görev alan kişinin, darbe girişiminden hemen sonra tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tuğamiral Nejat Atilla Demirhan olduğu ortaya çıktı.
Hürriyet

Havadan Karadan Bağdat'a Yanıt 
Ankara, Türkiye'yi karada ve havada sınır ihlali yapmakla suçlayıp hava sahasına yönelik ihlalleri Birleşmiş Milletler'de (BM) gündeme getirmek için çalışma yapma kararı alan Irak'a karşı takınacağı resmi pozisyonu, bu kararların ayrıntısı ve sahada uygulanıp uygulanmayacağı netleştikten sonra belirleyecek. Ancak Irak Bakanlar Kurulu'nun Türkiye sınırında neler yapılacağına dair kâğıt üzerinde aldığı kararları açıkladığı önceki gün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'nın kamplarına yönelik operasyonlarını sürdürdüğünü duyurması dikkat çekti.
Hürriyet

İsrail F-16'ları, Rus Uçağını Kalkan Yaptı 
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hmeymim üssü yakınlarında 15 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun, S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtildi. Açıklamaya göre İsrailli pilotlar, uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.
Vatan

DÜNYA 

Kore'de Barış Sözü 
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae In, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'la Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bir araya geldi. Kim Jong Un ve eşi, Güney Kore lideri Moon ve eşini havalimanında sarılarak karşıladı. Yüzlerce Kuzey Koreli karşılama töreni sırasında Kore Yarımadası ve Kuzey Kore bayraklarıyla Güney Kore liderini selamladı. 2018 yılı içerisindeki üçüncü zirve için kalabalık heyetler eşliğinde buluşan liderler görüşmeler öncesi havalimanında gerçekleştirilen karşılama töreninde kameralara sıcak ve samimi pozlar verdi. Ziyaret tarihi önem taşıyor, zira 11 yıldan bu yana ilk kez Güney Koreli bir lider Kuzey Kore'yi ziyaret ediyor. Kuzey Kore'ye ayak basan son Güney Kore liderleri, 2000 yılında Kim Dae-jung ve 2007 yılında Roh Moo-hyun olmuştu.
Milliyet

Bm'den Arakan'da Soykırım Açıklaması 
Birleşmiş Milletler'in kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun, 27 Ağustos'ta, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamın birinci yılında açıkladığı "soykırım" raporunun detaylı versiyonu yayımlandı. BM, Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu tarafından, soykırım olarak tanımlanan 5 maddeden 4'üne maruz kaldığını kaldığını bildirdi. Raporda, "Soykırım niyetine ilişkin doğrudan kanıtlarının nadir olduğu", bununla birlikte elde edilen tüm deliller bir araya geldiğinde "soykırım niyetinin" olduğu sonucuna ulaşılabileceğine dikkat çekildi. BM, Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve üst düzey komutanların "uluslararası güvenilir bir mahkemede" soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından hesap vermesi çağrısında bulundu.
Milliyet

Maduro'dan Kızdıran Nusret Ziyareti 
Venezuela lideri Nicolas Maduro'nun Çin dönüşü İstanbul'da verdiği molada Nusret Gökçe'nin restoranında yemek yemesi ve ünlü tuz serpme hareketini yapması ekonomik darboğazda olan ülkesinde tepki çekti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Nusret, Maduro karşısında şovunu yaparak et servis ediyor. Ardından üzerinde ünlü 'saltbae' hareketini yaparken çekilmiş fotoğrafının baskısı bulunan tişörtü hediye ediyor. Maduro, adının yazdığı bir kutudan çıkan puroyu da tüttürüyor. Videonun ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşanan Venezuela'da büyük ses getirmesi üzerine Maduro, yemeği doğruladı ve bunu 'hayatta bir kez yaşabilecek bir şey' olarak niteledi. Venezuela muhalefeti ise Maduro'nun bu görüntülerine tepki gösterdi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,3793-6,3865
Euro: 7,4508-7,4605
Sterlin: 8,3934-8,4108
Gram Altın: 246,2377-246,5677

Zenginlik Eğitimle Artıyor 
Türkiye'de en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay, 2017'de bir önceki yıla göre 0.2 puan artarak yüzde 47.4'e yükseldi. En düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay ise 0.1 puan artarak yüzde 6.3 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Hanehalkı kullanılabilir gelirinin, hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer hanehalkı büyüklüğüne bölünmesiyle elde edilen "eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine" göre, toplumun en zengin yüzde 20'sinin gelirinin, en yoksul yüzde 20'sinin gelirine oranı 7.7'den 7.5'e düştü.
Milliyet

Yerli Malına Özel Logo Geldi 
Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı'nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanmak zorunlu olacak. Bakanlığın 'Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeyle logonun yanı sıra etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Ayrıca, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu. Kullanılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak. Yönetmelik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.
Milliyet

TL'yi Özendiren Hamle 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 7'den yüzde 13'e yükseltti. Merkez Bankası bankalara gönderdiği bir yazı ile 21 Eylül'den itibaren bankaların TCMB tutmakla yükümlü oldukları zorunlu karşılıkların TL olan kısmına ödediği faizi yüzde 13 olarak uygulanacağını duyurdu. Reuters'a bilgi veren üst düzey bir bankacı, "Karar zorunlu karşılıkların TL olarak tutulmasını teşvik edilmesini sağlıyor. TCMB'nin geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) kararının ardından alınan zorunlu karşılık faizlerinde yapılan artış banka tercihlerine göre bir miktar dövizin serbest kalmasını sağlayabilecek" dedi ve ekledi: "Banka olarak zorunlu karşılık olarak tuttuğu TL'de yeterince getiri elde edemezseniz döviz olarak daha çok tutmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle karar TL varlıkların cazibesini artıracak. TCMB'nin ilgili adımının PPK faiz artışının ardından atılması ile birlikte parasal aktarım mekanizmasına da katkıda bulunacağını öngörüyoruz."
Vatan

Yetmezse 267 Milyar $ Yolda 
ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne daha 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını bildirdi. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Trump, ABD Ticaret Temsilciliğine (USTR), Çin'e yönelik ikinci gümrük vergisi paketini hayata geçirme talimatı verdiğini duyurdu. Yaklaşık 200 milyar dolarlık ürünü ilgilendiren tarifelerin Pazartesi uygulanmaya başlanacağını belirten Trump, " 7 hafta süren kamuoyu bildirim süresi, oturumlar ve geniş yorum imkanlarının ardından USTR'ye yaklaşık 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik ek tarifeleri uygulamaya başlama direktifini verdim. 24 Eylül'de yürürlüğe girecek ve yıl sonuna kadar yüzde 10 seviyesinde kalacak tarifeler, 1 Ocak 2019'dan itibaren yüzde 25'e yükselecek" ifadelerini kullandı.
Vatan

Kâğıt Krizi Raporu Cumhurbaşkanlığı'nda 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun (TGC) 11 Eylül'de İstanbul'da Basın Müzesi'nde yaygın ve yerel medyanın temsilcilerini toplayarak düzenlediği Gazetecilikte ve Yayıncılıkta Kâğıt Sorunu Zirvesi'nden çıkan öneriler rapora dönüştürüldü. TGC Başkanı Turgay Olcayto'nun başkanlık yaptığı ve Türk basının temsilcilerinin katıldığı zirvede kâğıt krizinin çözülmesi için yapılan toplantı sonrası hazırlanan rapor da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sunuldu. Raporu, Oktay'a İstanbul'da Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde TGC Başkan Vekili Vahap Munyar teslim etti. TGC Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Başkan Vekili Vahap Munyar imzasıyla hazırlanan raporun giriş bölümünde şu bilgiler yer aldı: "Türkiye'de gazetecilik ve yayıncılık sektörü zor günlerden geçmektedir. Basın sektöründe kapatılan ve kapanan yayın organları nedeniyle işsizlik yüzde 30'a ulaşmış, son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı 10 bini aşmıştır. Bu sorun güncelliğini korurken dövizdeki yükselme nedeniyle ithal edilen kâğıt fiyatlarında da önemli bir artış yaşanmıştır.
Hürriyet

SPOR 
Devler Çok Mutlu 
A Milli Basketbol Takımımız için Eylül ayında oynanacak eleme maçlarının önemi sık sık vurgulanmış, Karadağ ve Slovenya karşılaşmalarında mutlaka kazanmamız gerektiği aktarılmıştı. Çünkü NBA'de forma giyen Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova bu iki eleme maçında oynayacaktı ve ardından ABD'ye uçacaktı. Yani Kasım ve Şubat aylarındaki eleme maçlarında NBA oyuncularının oynamayacak olması ve Euroleague takımlarında forma giyen isimlerin hangilerinin takımda bulunacağının bilinmemesi soru işaretleri yaratmıştı. Bu nedenle mutlaka kazanılması gereken iki karşılaşma vardı ve 12 Dev Adam da gerekeni yaptı. Önce Ankara'da konuk ettiği Karadağ'ı ardından da deplasmanda Slovenya'yı deviren milliler, galibiyet sayısını, ilk turdan da taşıdığı galibiyetlerle birlikte 6'ya çıkardı.
Milliyet


Tam Bir Piyango 
Atiker Konyaspor maçını kazanarak mağlubiyet serisine son veren ve önemli bir üç puan alan Fenerbahçe'de, yeni transfer Yassine Benzia'nın performansı da büyük beğeni topladı. Cezayirli yıldız galibiyet golündeki asistinin yanı sıra, maç boyunca takımın tüm ataklarını da yönlendirdi. Transferin son gününde bu kadar önemli bir oyuncunun alınmasındaki en büyük etken ise Lille'in oyun anlayaşındaki değişiklik ve kulübün finansal durumu oldu.
Milliyet

Güç Gösterisi 
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ne dönüşü muhteşem oldu. Aslan, Türk Telekom Stadı'nda taraftarının müthiş desteği altında Lokomotiv Moskova'yı 3-0 yenerek Devler Ligi'nde 3 puanla başladı. Fatih Terim ve talebeleri bu arenayı o kadar özlemi olacak ki, ilk dakikalarda Rus ekibine adeta nefes aldırılmadı. 7'de Nagatomo'ya engel olmak isteyen Rus savunmanın elle müdahalesine İtalyan hakem Rocchi "Devam" dedi. 2 dakika sonra Terim'le beraber bambaşka bir kimliğe bürünen ve geçen sezonki şampiyonluğun mimarlarından Garry Rodrigues sahneye çıktı. Soldan içeri girip gönderdiği füzede Guilherme çaresizdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme