20 Eylül 2018 Perşembe

20.09.2018 Genel Gündem

20.09.2018
TÜRKİYE 
Türkiye'nin gururu dünyada ilk 100'de 
Türkiye'nin roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider konumda bulunan Roketsan, başta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyacına yönelik üretimlerine devam ederken, ihracat başarısını da sürdürüyor. Türk savunma sanayiine 30 yıldır katkı veren ve yüzde 87'lik yerlilik oranına ulaşan Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağlı bir şirket olarak 1988'de Türkiye'nin roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olması amacıyla kuruldu. Roketsan, yaptığı ciddi atılımlar sayesinde bugün, dünyanın en büyük savunma sanayii şirketleri listesinde ilk 100'de yer almayı başardı.
Milliyet


Soçi mutabakatı sivillere umut oldu 
Türkiye'nin girişimiyle İdlib'de ateşkesin korunması için sağlanan mutabakat, İdliblilere güven ve eve dönme umudu aşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de bir araya gelerek İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkes rejiminin korunması için vardıkları anlaşma, bölgede yaşayan sivillere umut oldu.
Milliyet


Daha iyi bir hayat için 
Türkiye'de 3 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı var. Suriyelilerin büyük bir kısmı tarımda çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ancak Suriyeliler özellikle dil problemi ve çalışma koşullarından dolayı tarımda daimi iş bulamıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Suriyeli işçilerin yaşadıkları sorunları çözmek için, 'Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması' projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Gaziantep, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Mardin ve Adana'da Suriyeli ve Türklerden oluşan 500 kişiye bu yıl hem teorik hem de uygulamalı tarım eğitimi verilecek. Eğitimini tamamlayan kursiyere iş imkânı da sağlanacak.
Hürriyet


Bu küskünlük olmasaydı 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Keşke 24 Haziran akşamı iyi bir sınav verebilseydik, bu küskünlük de olmasaydı" dedi. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ilgili soruya ise "Kimin kazanma ihtimali varsa onu aday göstereceğiz doğal olarak. Olması gereken bu" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, 'Gazete Duvar''dan Özlem Akarsu Çelik'in sorularını özetle şöyle yanıtladı: "Küskün seçmene şunu söylerim, seçmeni suçlamak gibi bir lüksümüz yoktur. Küskün demeyelim de kırgın, diyelim. Seçmen kırgınsa mutlaka haklı tarafı vardır. Dönüp kendimizi buradan sorgulamamız gerekiyor. Biz 24 Haziran gecesinde iyi bir sınav vermedik, bunu açıklıkla kabul etmek lazım. Eğer bir kusur ve kabahat varsa o kusur ve kabahat bizim. Kızgınlıkta haklılar ama sandığa gitmemek AKP'ye oy vermek anlamına gelir."
Hürriyet

'İttifak temenni halinde' 
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin düzenlediği "Anadolu Sohbetleri" programında gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Yerel seçimde AK Parti'nin MHP ile ittifak etmesi konusunda Kurtulmuş, "İttifak konusunda konuşulmuş bir şey yok. Atılmış bir adım yok. Bu sadece ortada bulunan bir söz ya da temenni diyelim" değerlendirmesinde bulundu. AK Parti'nin yerel seçimler için adaylarında, "adalet, tevazu, ehliyet, liyakat, millete sadakat sahibi" olma kriterlerini aradıklarını hatırlatan Kurtulmuş, "Her yerde en doğru adayı bulup, milletten en çok oy alabilecek, milletin gönlüne girebilecek adayları tespit edeceğiz. Ana stratejimiz budur" diye konuştu.
Vatan

 DÜNYA 

Barışı getirecek imza 
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jaein ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, dün Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da yapılan zirvenin ikinci gününde bir araya geldi. Liderler, görüşmede bir dizi önemli karar alıp, anlaşmaya imza atarken, bu zirveyi yeni bir geleceğin başlangıcı olarak tanımladı. Zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Moon, Kim'in, ABD'nin gerekli adımları atması halinde Dongchang-ri bölgesindeki test alanının ve füze fırlatma rampasının uluslararası heyet gözetiminde kapatılacağını söylediğini aktardı. Moon, Kuzey Kore ve ABD arasında görüşmelerin en yakın zamanda tekrar başlamasını ümit ettiğini dile getirdi.
Milliyet

Ypg'ye 250 tır abd silahı 
Suriye'de muhaliflerin denetimindeki İdlib vilayeti ile ilgili Türkiye ile Rusya arasında geçen pazartesi rejimin kapsamlı askeri operasyonunu rafa kaldıran anlaşmaya varılırken Suriye'nin Irak sınırında terör örgütü DEAŞ'ın elindeki son önemli yerleşim olan Heccin ilçesi çevresinde çatışmalar şiddetlendi. En büyük bileşenini terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) bağlı unsurlar ABD öncülüğündeki Koalisyon desteğinde bu bölgede operasyonlarını hızlandırdı.
Hürriyet

Abd, terörizm raporunu açıkladı 
ABD Dışişleri Bakanlığı, geleneksel yıllık dünyadaki ülkelere ilişkin terörizm raporunu dün yayınladı. ABD'nin 2017 yılına ilişkin terörizm raporunun Türkiye bölümünde, Washington'ın Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesine desteğinin devam ettiği vurgulanıyor. Türkiye'nin hava sahasını ve tesislerini Suriye ve Irak'taki DEAŞ karşıtı operasyonlar için ABD öncülüğündeki koalisyona kullandırtmaya devam ettiğini teyit eden rapor, Ankara'nın 2017 yılında DEAŞ bağlantılı Türk ve yabancı tutuklanmasına hız verdiğine işaret ediyor. Rapor, Türk hükümetinin terör kavramını ABD'nin meşru 'ifade özgürlüğü' ve 'toplanma özgürlüğü' olarak göreceği eylemleri suç kapsamına almak için kullandığını ileri sürüyor. Raporda, geçen yılın aksine PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'den bahsedilmemesi ise dikkat çekti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,2563-6,2614
Euro: 7,3195-7,3342
Sterlin: 8,2388-8,2630
Gram Altın: 242,5254-242,7606

'İran gazına ihtiyacımız var' 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri'nde petrol ve gaz arama faaliyetlerine hız verdiklerini belirterek, "Güneydoğu'da bir takım güvenlik gerekçesiyle arama yapılamayan yerler vardı. Teknik olarak gidilmesi uygun olmayan. O kapsamda aramaları artırdık şu anda hem Hakkâri'de hem Siirt'te yeni arama bölgelerimiz, sondajlarımız var" dedi. Dönmez, ABD'nin İran için uygulamaya koymayı planladığı doğalgaz ambargosu için de "Yaklaşık 10 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. Ülkenin arz güvenliği açısından ihtiyacımız var" dedi.
Milliyet

Bizde kriz filan yok bunlara aldırmayın 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönem kriz söylentileri çıktığını söyleyerek, "Bunların hepsi manipülasyondur. Bizde kriz filan yok, evvel Allah güçlenerek geleceğe yürüyoruz, daha da güçleneceğiz. Öyle AVM'lerde şurada burada manipülasyon yapanlara da aldırmayın. Bundan sonra bu ülkede dolarla, euro'yla şununla bununla kira mira yok. Bu ülkede bundan sonra Türk Lirası geçerli. Türk Lirası ile her şey yürüyecek. Aksi takdirde bunun bedelini öderler. Burası Türkiye, burası Amerika değil" dedi. Erdoğan, 19 Eylül Gaziler Günü etkinliği dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törene katıldı.
Milliyet

Yapılandırmada taban 100 milyon tl 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) borç yapılandırma çerçeve anlaşmasının dün imzalanarak yürürlüğe girdiğini duyurdu. Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması'na toplam kredilerdeki payı yaklaşık yüzde 90 olan banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından imza atıldı. 100 milyon liralık taban belirlenen düzenleme son dönemde konkordato başvurularının artması üzerine gündeme gelmişti.
Vatan

Özel sektörün kredi borcu azaldı 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu Temmuz'da bir önceki aya kıyasla 56.3 milyon dolar azalarak 221.6 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu da (ticari krediler hariç) 165.1 milyon dolar gerileyerek 18.9 milyar dolara indi. Geçen yılın sonuna göre değerlendirildiğinde, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu 80 milyon dolar azalırken, kısa vadeli kredi borcu da (ticari krediler hariç) 320 milyon dolar artış gösterdi. Verilerin borçluya göre dağılımına bakıldığında, uzun vadeli kredi borcu açısından geçen yılın sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1.8 milyar dolar azaldı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları da 40 milyon dolar düşüşle 30.4 milyar dolara geriledi.
Vatan

Elektrikte zam için malıyete bakılacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin kurulması planlanan ikinci nükleer santral projesiyle ile ilgili olarak, "Sinop'ta Japonlar ile çalışmalarımız var. Onlar fizibilite çalışmasını yapıp sundular. Bizim ekibimiz, o fizibiliteyi inceliyorlar" dedi. Dönmez, elektrik fiyatlarında artış olup olmayacağı konusunda, "Fiyat ayarlaması için maliyetlere bakacağız. Maliyetler neyi gerektiriyorsa yapmamız gerekiyor" dedi. "Kısa vadede yeni bir fiyat ayarlaması yok diyebilir misiniz?" sorusuna ise Dönmez, "Bu aslında Maliye Bakanlığımızın bir ayarlaması" yanıtını verdi.
Hürriyet

SPOR 
Gövde gösterisi! 
Kurulduğu ilk yılında Türkiye Basketbol Ligi'nde yakaladığı Federasyon Kupası Şampiyonluğu ve Türkiye Basketbol Ligi Play-off finali oynama başarısından sonra Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ne yükselen Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü yeni liginde yeni başarılara imza atmak için kıyasıya mücadele edecek. İlk hedeflerinin ligde uzun yıllar kalmak olduğunu belirten Kulüp Başkanı Ömer Yücel, "Başarı için yeni isimlerle beraber güzel bir aile olduk. Ailemiz diyorum çünkü biz büyük bir aileyiz ve iddialıyız. Bunu da parkede göstereceğiz. Görüldüğü üzere çok iyi transferler yaptık. Takım ruhu ve arkadaşlık en üst seviyede. Hocamız, teknik ekip, sporcular ve idareciler olarak kenetlendik" dedi.
Milliyet

'Esas hedef şampiyonluk' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, Dinamo Zagrep maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında "Elimizden gelenin en iyisini yaparak buradan alabileceğimiz en iyi skoru almak istiyoruz" dedi. Hollandalı çalıştırıcı genç bir takıma karşı oynayacaklarını belirterek, "Biraz daha tecrübeli olarak değerlendirebileceğimiz birkaç oyuncuları var. Teknik kapasitesi olan, yaratıcı ve iyi organize olan bir takımla karşılaşacağız" diye konuştu.
Milliyet

Çalıştı inandı kazandı 
19 Mayıs'ta Galatasaray şampiyon olduğu gün kişisel sosyal medya hesabından Şampiyonlar Ligi hesabını ekleyen ve "Tahmin edin kim geri döndü?" mesajını paylaşan Fatih Terim, Lokomotiv Moskova karşısında alınan zaferin mimarıydı. Terim'in kusursuz planı, oyunu okuması ve motivasyonu, farkı getiren detaylardı. İşte Lokomotiv Moskova karşısında farklı galibiyeti getiren detaylar...
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme