.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

21 Eylül 2018 Cuma

21.09.2018 Genel Gündem

21.09.2018
TÜRKİYE 
Uçakları İndirin Emrini Verdim 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Hava Kuvvetleri Komutanı olan emekli Orgeneral Abidin Ünal, Akıncı Üssü Komutanı Hakan Evrim'e darbe gecesi uçakları indirmesi emrini verdiğini, ancak Evrim'in "İndiremem. Durum bildiğiniz gibi değil. Benim hayatım da sizin hayatınız da tehlikede" dediğini aktardı. Ünal, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülen Akıncı Üssü davasının duruşmasına müşteki sıfatıyla katıldı. Ünal, sanık savunmalarında inkâr ve iftiralara şahit olunduğunu belirterek, Aliağa'daki kampa plansız gittiği ve "Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar" talimatı verdiğinin doğru olmadığını kaydetti.
Milliyet 


Yurt Dışından 'Paketler' Sürecek 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından yeni yapısı ve oturma düzeni içerisindeki ilk toplantısını 30 Temmuz'da yapan MGK, eylül ayı olağan toplantısını dün gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı 5 saat sürdü. Toplantıya; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun katıldı.
Milliyet 

Yargıtay'dan Hem Ceza Hem Tahliye 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na MİT TIR'ları davasında "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı ancak dokunulmazlık gerekçesiyle ceza infazının durdurulmasına karar verdi. Berberoğlu, durdurulan MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası almış, kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini esastan tamamladı. Daire, oy çokluğuyla Berberoğlu'na, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Ayrıca, Anayasa'nın 83/3. maddesi uyarınca milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verildi. 24 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçiminde yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu'nun avukatları, Yargıtay 16. Ceza Dairesine başvurarak, Berberoğlu hakkındaki davanın durmasını talep etmiş ancak Daire bunu reddetmişti.
Vatan 

Mgk'dan Idlib Zirvesi 
Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı'nda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Erdoğan'ın ABD gezisi nedeniyle öne alınan 5 saatlik toplantı sonrası yapılan açıklamada, "İstihbarat ve güvenlik kuruluşlarımızın yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde yurt dışında yakalanan teröristlerin Yüce Türk Adaletine teslim edilmesi, Türkiye'nin bu konudaki kararlılığının tezahürü olarak değerlendirilmiş, bu tür operasyonların sürdürüleceği ifade edilmiştir" denildi. Bildiride ayrıca İdlib çatışmasızlık bölgesine yönelik saldırıların durdurulması konusunda Rusya ile varılan mutabakatın önemine işaret edildi.
Vatan 

Tefeci, Milletin Efendisi Oldu 
Tarım kesiminin seneye zor günler yaşayacağını söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Köylü milletin efendisi' demişti, köylü milletin efendisiydi, tefeci milletin efendisi oldu" dedi. Kırklareli ve ilçelerinde sivil toplum örgütü temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Herkesin hayat standardı yükselirken, çiftinin yükselmezse iki sınıflı bir toplum yaratmış oluruz. Bir ezenler, iki ezilenler. Çiftçinin ezilenler sınıfında olması doğru mu? Bizim çiftçiye ödeseydiniz, bizim çiftçimiz sadece Türkiye'yi değil, Ortadoğu'yu değil, bütün Avrupa'yı doyurur muydu? Evet doyururdu. Gittiler Sudan'dan 7 milyon 805 bin dönüm yer kiraladılar. Kanola ekeceklermiş, Türkiye'ye daha ucuza getireceklermiş. Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet eder mi? Senin ne işin var Sudan'da, ekeceksen Türkiye var, ver parayı eksin. Türkiye'deki çiftçi önemli değil, 'onun oyu çantada keklik' diyor. Bu oyuna gelmeyin, gelirseniz yarına topraklarınız olmaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Köylü milletin efendisi' demişti, Türkiye'nin kuruluşunda bu temel felsefe vardı. Kimseye el avuç açmayan bir Türkiye'yi ayağa kaldırdılar. Kendi kendine tarımda yeten dünyada 7-8 ülkeden biriydi. Bugün ithalat olmazsa kendimize yetemiyoruz. Köylü milletin efendisiydi, tefeci milletin efendisi oldu. Son 16 yılda içerdeki bir avuç tefeciye faiz olarak, ödenen para, 699 milyar 532 milyon lira. Memurun, emeklinin, işçinin, esnafın geliri düşüyor, Türk Lirası eriyor, doları tutamıyorlar bir türlü niçin, kararı hükümet değil kararı saray değil, kararı bir avuç tefeci veriyor."
Hürriyet

DÜNYA  
Gaf Mı, İtiraf Mı? 
ABD Başkanı Donald Trump, çarpıcı açıklamalarına bir yenisini daha ekleyerek, "ülke tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük hata"nın, Cumhuriyetçi eski Başkan George W. Bush tarafından verilen, Afganistan ve Irak işgalleriyle Ortadoğu'ya girilmesi olduğunu söyledi. "Hill TV"ye verdiği röportajda bu kez kendi partisinden başkan olmuş Bush'u eleştiren Trump, "Ülkemizin tarihinde yapılmış, gelmiş geçmiş en kötü tekil hata, ülkenin, Başkan Bush tarafından Ortadoğu'ya sokulmasıdır. Barack Obama, ABD askerlerini oradan çıkarmakla yanlış yapmış olabilir, ama bence, asıl girmemiz, ülkemizin tarihinde yapılmış en büyük hatadır. Çünkü Ortadoğu'da 7 trilyon dolar harcadık. 7 trilyon dolar ve milyonlarca can... Çünkü biliyor musunuz, ben iki tarafı da saymayı seviyorum. Milyonlarca can...
Milliyet 

Ypg'ye Baskı Uyguluyoruz 
İNGİLTERE'nin Ortadoğu ve Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, İdlib anlaşması ile hem sivillerin kayıp vereceği bir saldırının önlendiğini hem de Suriye ve başka yerlerde saldırı yapma potansiyeli olan radikal grup ve kişilerin tespit edilip önlem alınacağı bir güvenlik sürecinin başlatılması için fırsat yaratıldığını söyledi. Bakan Burt, bir grup gazeteciyle sohbetinde özetle şu mesajları verdi: "Ziyaretimin amacı, Türk hükümetine ve halkına 3.5 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak göstermiş oldukları sıra dışı özveriden ve kararlılıktan dolayı, Suriye'de olumlu bir çözüme ulaşılabilmesi için vermiş oldukları siyasi destekten dolayı teşekkürlerimizi sunmak. Şans eseri Türkiye'ye yaptığım ziyaret pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Putin tarafından imzalanan anlaşmanın olduğu haftaya denk geldi. Bu son derece önemli ve Birleşik Krallık'ın da memnuniyetle karşıladığı bir anlaşma. Bu anlaşma ile İdlib'deki sivillerin emniyeti sağlandı. Şu anda İdlib'de, halkla birlikte bazı aşırılıkçı radikal yapıların, unsurların bulunduğunu reddedilemez bir gerçek. Bu kişilere karşı hem Suriye'nin, hem de bizlerin korunması son derece önemli.
Hürriyet 

Miami'de Nusr-Et Önünde Maduro Öfkesi 
ABD'nin Miami kentinde, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun İstanbul'daki Nusr-Et isimli lüks restoranda yemek yemesi protesto edildi. Restoranın Miami şubesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, hep birlikte Venezuela milli marşını söyledi. ABD polisinin restoran önünde güvenlik önlemleri aldığı gözlenirken, eylemciler nüfusun önemli bir kısmının açlıkla karşı karşıya olduğu Venezuela'da devlet başkanının 'lüks içinde' görüntü vermesine büyük tepki gösterdi. Maduro'nun İstanbul'da çekilen görüntülerini, uluslararası arenada 'Salt Bae' olarak bilinen Nusret Gökçe Instagram hesabından paylaşmıştı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6, 2290-6, 2376
Euro: 7, 3453-7, 3543
Sterlin: 8, 2601-8, 2630
Gram Altın: 24, 1105-242, 7606

3 Yıla 3d Formülü 
Orta Vadeli Program (OVP), yeni dönemde mali disiplin, dengelenme ve değişim olmak üzere üç ana temel üzerinde hayata geçirilen 'Yeni Ekonomi Programı' (YEP) olarak döndü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP ile Türkiye'nin ekonomideki büyük hedeflerine güçlü bir şekilde yürümesini sağlayacak programlar hazırlandı.
Milliyet

Belirsizlik Bitti 
Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklandı. Merakla ve ilgiyle beklenen program, bir belirsizliği daha ortadan kaldırdı. Bu yılki OVP (Orta Vadeli Program) toplantısı Türkiye'nin son dönem makroekonomik verilerindeki seyir ve buna yönelik atılacak adımlar açısından önceki yıllara göre daha önemliydi. Henüz program açıklanmaya başlamadan programın içeriğine dair çok fazla beklenti dile getirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün açıkladığı 2019 - 2021 dönemini kapsayan 3 yıllık program, 3 ana temel üzerine dayanıyor: Ekonomide dengelenme, mali disiplin, üretim ve ihracatta katma değer odaklı değişim... Açıklamalara baktığımızda belirlenen hedefler yapılan tahminlerle uyumlu. Yabancı yatırımcılar açısından da gerçekçi hedeflerin konulması piyasaları rahatlatacak. Piyasalar cephesinde şimdi bakılacak olan YEP hedefleri doğrultusunda uygulamalar...
Milliyet

3 Haftada 3 Bin Konut 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle başta Emlak Konut olmak üzere KONUTDER, İNDER ve GYODER üyelerinin katıldığı 'Türkiye İçin Kazanç Vakti' kampanyası durgun konut satışlarına ciddi hareket getirdi. 29 Ağustos'ta başlayan kampanya kapsamında 3 haftada Emlek Konut projeleri ve özel sektör dahil toplam 3 bin konut satıldı. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen ProEstate Gayrimenkul ve Yatırım Forumu'nda kampanyaya ilişkin son rakamları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yabancıların mülk edinme değerlerinin düşmesi satışı artıracak, kampanya da devam ediyor. Hepsi bir araya geldiğinde yıl sonuna kadar ciddi satışlar olacak. Kampanya kapsamında şu ana kadar ki konut satış rakamlarının 3 binin üzerine çıktığını görüyoruz" diye konuştu.
Vatan

Rekabet Kurumu'ndan Google'a 93 Milyon Tl Ceza 
Rekabet Kurumu'nun teknoloji devi Google'a geçen Ağustos ayında başlattığı soruşturma tamamlandı. Google'ın mobil işletim sistemi ve mobil uygulama sunumunda rekabete aykırı hareket ettiğini tespit eden Rekabet Kurumu, Google'a 93 milyon 083 bin 422 TL para cezası kesti. Rekabet Kurulu'dan yapılan açıklamada, Android işletim sistemli mobil cihazlarda Google arama çubuğunun varsıylan olarak yüklenmesi nedeniyle cezanın kesildiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir" denildi.
Hürriyet

SPOR 
Yıldız Savaşları 
UEFA Şampiyonlar Ligi'nde dev heyecan resmen başladı. 32 takımın katıldığı turnuvada, 8 grupta ilk hafta maçları tamamlandı. Birçok ilginç istatistik, rekor, ilk ve zorlu maçlar yaşandı. Özellikle Juventus formasıyla ilk kez Şampiyonlar Ligi maçına çıkan Cristiano Ronaldo, 154. Devler Ligi mücadelesinde ilk kez kırmızı kart gördü, göz yaşlarına hakim olamadı. H Grubu'nda Valencia deplasmanında takımı 2-0 kazanmasına karşın henüz 29. dakikada direkt kırmızı kart gören Portekizli, ağlayarak sahayı terk etti.
Milliyet
  
Linnes'e Büyük Ödül! 
Galatasaray'da çalışkanlığın ve efendiliğin karşılığı yeni kontrat oldu. Cim-Bom'da sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Martin Linnes'le yeni mukavele yapılıyor. Teknik direktör Fatih Terim'in maçlarda verilen şansı iyi kullanmasından ve de sağlam karakterinden memnun olduğu Norveçli futbolcuyu takımda tutmak istediği belirtildi. Bu nedenle sezon sonu sözleşmesi bitecek olan 27 yaşındaki futbolcuyla yeni bir mukavele yapılması kararı alındı. Sarı-kırmızılı yönetim oyuncunun menajeri Jim Solbakken ile temas kurarak önümüzdeki günlerde masaya oturmak istediklerini bildirdi. Sarı-kırmızılıların Lokomotiv Moskova'ya karşı 11'de sahaya çıkan ve bu performansını sürdürmesi halinde büyük takımların radarına girmesine kesin gözüyle bakılan Linnes'in sözleşmesini uzatarak önlemini erken almaya çalışacağı belirtildi.
Milliyet

Kartal'dan Süper Gala 
Avrupa'da hangi takımla oynarsanız oynayın, hemen arkasından Fenerbahçe gibi bir takımla oynuyorsanız, doğal olarak kadronuzu idareli kullanmak zorundasınız. Dün Sarpsborg karşısındaki Beşiktaş, ilk yarıda oynamak için değil sanki idare etmek için sahaya çıkmıştı. Bu mantaliteye ilk 45 dakikanın tamamında şahit olduk. Fenerbahçe derbisi haklı bir neden olabilir lakin Norveç ekibi ilk yarıda bir gol atmış olsa belki de Antalyaspor mağlubiyetinin aynısını görebilirdik. Özellikle 10. dakikada Heintz'in gelişine vuruşundaki Karius kurtarışı, olası bir kötü senaryonun önündeki en kritik hamleydi. Bir başka kritik dakika ise 24. dakikada yaşandı. Sarpsborg savunmasını zamansız yakalayan Lens, daha kaliteli bir şut çekebilseydi, maç ikinci yarıdan daha önce kopabilirdi. Ya da 29. dakikada, Larin kale ağzında yakaladığı net pozisyonu gole çevirebilmiş olsaydı... İkinci yarı başlarken yapılan Gökhan Töre - Babel değişikliği etkisini hemen gösterdi. Negredo'nun yokluğunda İspanyol golcünün yerini doldurabilecek isimlerden biri olan Babel, 51'de kendisine yakışır ustalıkla attığı gol, Kartal'a derin bir nefes aldırdı. Bu golde, Larin'in emeğini de unutmamak gerek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme