.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

22 Eylül 2018 Cumartesi

22.09.2018 Genel Gündem

22.09.2018
TÜRKİYE 
Onama Kararı Anayasa İhlalidir 
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, 24 Haziran'da yeniden milletvekili seçildiği gerekçesiyle yargılamasını durdurmayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin cezayı onayarak infazını milletvekilliği sona erinceye kadar durdurması yeni bir tartışma yarattı. Enis Berberoğlu'nun avukatı Yiğit Acar, Hürriyet'e "Bu karar Anayasa ihlalidir. Milletvekili dokunulmazlığı, hak arama özgürlüğü ve adil yargılanma hakkına aykırıdır. Anayasa Mahkemesi'ne hak ihlali başvurusu yapıp yargılamanın yenilenmesini talep edeceğiz" dedi.
Hürriyet
 

110 Askere FETÖ Gözaltısı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli muvazzaf 110 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı. Başsavcılık'tan yapılan açıklamaya göre, örgütün mahrem imamlarıyla sabit telefonlardan haberleştikleri saptanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli 3 albay, 2 yarbay, 6 binbaşı, 3 yüzbaşı, 18 üsteğmen, bir teğmen ve 77 astsubay hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 5'inin pilot olduğu belirtildi.
Hürriyet

'Görüş Ayrılıkları İttifakı Sarsmaz' 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yerel seçimlerde her seçim bölgesinde seçime gireceklerini belirterek, "Türkiye'de her seçim bölgesinde ilde, ilçede aday çıkaracak şekilde genel merkezimiz çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'nin her yerinde iddialı partiyiz. Genel Başkanımız tarafından teşkilatlarımıza verilen talimat da bu şekildedir. AK Parti'nin herhangi bir yerde seçime girmemesi söz konusu olmaz" dedi. Çelik, Çelik, MKYK sonrası partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Milliyet

'Yukarı Karabağ Azerbaycan'ındır' 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Bakü'de Azerbaycan Milli Meclisi'nin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen özel oturuma katıldı. Konuşmasının ilk bölümünü Azerbaycan Türkçesiyle yapan ve katılımcılardan büyük alkış alan Yıldırım, "Azadlığımız, geleceğimiz, eminmanlığımız birbirine bağlıdır. Birlikte ağlayar, birlikte gülerik. Azerbaycan'da soyug olsa, biz üşüyerik. Azerbaycan'a soyug deyse, biz hastalanarık. Çünkü Türkiye Azerbaycan'dır, Azerbaycan ise Türkiye" dedi. Bölgenin yıllardır kangren haline gelen en önemli meselesinin işgal altındaki Yukarı Karabağ olduğuna işaret eden Yıldırım "Bu meseleye kalıcı çözüm bulunmadan Kafkaslar'da çatışma riskini ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ermenistan devleti, Yukarı Karabağ dahil, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından şartsız çekilmelidir. Bu topraklar Azerbaycan'ındır. Dün böyleydi, ebediyen böyle kalacaktır" dedi.
Milliyet

YPG Angajmanı Kabul Edilemez 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Külliye'de basın toplantısı düzenledi. Soruları yanıtlayan Kalın, şunları kaydetti… Dün MGK yapıldı. İdlib Mutabakatı büyük bir insani krizi önledi. İdlib saldırısı bu sayede önlenmiş oldu. Mutabakat çerçevesinde ilgili birimler çalışmalarını sahada yürütüyor. Türkiye hiçbir zaman ne sınırında ne de sınırının güneyinde terör yapılanmasına müsaade etmez. ABD ile varılan Münbiç mutabakatının uygulanması büyük önem arz ediyor. 48 devriye çalışması yapıldı. Ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. Çok yakın zamanda da hem müşterek eğitim hem de müşterek devriye faaliyetleri başlayacak.
Vatan

'Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezaları Onansın' 
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın İstinaf Mahkemesi'ndeki yargılamasına başlandı. Savunma sırasında iki kez ağlayan Nazlı Ilıcak, "FETÖ'nün terör örgütü olup olmadığı hususunda bütün kafalar karışıktı. 15 Temmuz sonrası anladım. Güler yüz, güzel okullar, fakir fukaraya yardım eden dini yapı beni cezbetti. Ve aldandığımı bugün itiraf ediyorum. Tahliyemi istiyorum" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Tanzanya'da Facia: 136 Ölü 
Tanzanya'da bir yolcu feribotunun Viktorya Gölü üzerinde alabora olması sonucu en 136 kişi hayatını kaybetti. Mwanza Bölge Komiseri John Mongella, yaptığı açıklamada, önceki akşam yaşanan kazada 33 kişinin kurtarıldığını belirtti. Ölü sayısının artabileceğini aktaran Mongella, "Feribotta kaç kişinin olduğuna ilişkin tahminde bulunamam. Şu anda odak noktamız kurtarmak" diye konuştu. Mısır ve çimento çuvalları da dahil olmak üzere kargo taşıdığı anlaşılan feribotun aşırı yüklü olabileceği, demir yüklenirken yolcular tek bir tarafa yığılınca feribotun alabora olduğu düşünülüyor.
Hürriyet

Brexit Anlaşması Çıkmaza Girdi 
İngiltere Başbakanı Theresa May, Salzburg'da önceki gün yapılan Avrupa Birliği (AB)Zirvesi'nde AB liderlerinin İngiltere'nin son Brexit önerisine getirdikleri itirazların ardından Başbakanlık ofisi "10 Numara"da bir basın toplantısı düzenledi. "Bütün bu süreçte AB'ye saygılı davrandık. İngiltere de AB'den aynısını bekliyor. Referandum sonucuna saygı göstermeyen ve fiili olarak İngiltere'yi bölen her anlaşma, kötü anlaşmadır" ifadesini kullanan May, "AB'den anlaşmasız olarak ayrılmak, kötü bir anlaşmayla ayrılmaktan daha iyidir. Ne referandumu geri çevireceğim, ne de ülkemin bölünmesine izin vereceğim" dedi.
Milliyet

'Psikiyatri Testi' Le Pen'i Delirtti 
Fransa'da mahkemenin, "psikiyatri testi" uygulanması talebi, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) lideri Marine Le Pen'i "çıldırttı." Bu talebe rest çeken Marine Le Pen, "Mahkeme kararını tanımıyorum, psikiyatriste gitmeyeceğim" dedi. DAEŞ'in infaz görüntülerini 2015 yılında paylaştığı için hakkında soruşturma açılan Le Pen, mahkemenin talebini "Tweet atarak DAEŞ dehşetini kınadığım için adalet sistemi beni psikiyatristlere havale etti. Daha ne kadar ileri gidecekler?" diye duyurdu.
Milliyet

Lavrov: Sınırlarda Anlaştık 
Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in yaptığı görüşmenin ardından varılan İdlib mutabakatındaki detaylar konusunda da ilerleme sağlanmaya başlandı. Zirvede silahlardan arındırılmış 15-20 kilometre derinliğinde bir bölge oluşturulmasına karar verilmişti. Önceki gün bu bölgenin sınırlarının da belirlendiği ortaya çıktı. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da resmi temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önemli açıklamalarda bulundu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,2928-6,2938
Euro: 7,3932-7,3957
Sterlin: 8,2239-8,2264
Gram Altın: 242,7131-242,8528

Kıdem Tazminatı Yine Gündemde 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi programında, çalışma hayatını yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Buna göre sosyal sigorta sistemi bir başka deyişle emeklilik sistemi yeniden düzenlenecek. Kıdem tazminatı ve esnek çalışma da gündeme gelecek. Program içinde dikkat çeken unsurların başında, sosyal sigorta sistemi geliyor. Programa göre, "mali açıdan sürdürülebilirliği sağlamak ve kamu maliyesine olan yükü azaltmak" amacıyla sosyal sigorta sistemi yeniden düzenlenecek. Türkiye'de bu yöndeki son düzenleme, 2008 yılında yapılmıştı. Yeni yapılacak çalışmada da, emekliliğe hak kazanma koşulları ve emeklilikle ilgili düzenlemeler, sistemin sürdürülebirliği açısından yeniden ele alınacak.
Hürriyet

Yok Böyle Gösteri 
Önceki gün İstanbul Yeni Havalimanı'nda başlayan Havacılık, Teknoloji ve Uzay Festivali TEKNOFEST tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı tarafından organize edilen ve Demirören Medya Grubu'nun iletişim sponsoru olduğu festivalde Türk Yıldızları ve THY'nin Boeing 777 uçağı ile birlikte çok yakın uçuş gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16 gösteri timi SOLOTÜRK dün de gökyüzüne imzasını attı. Etkinlikte 85 İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması da dikkat çekti. Ayrıca Litvanya'dan getirilen ve insanları 5-6 metre havada tutabilen Dikey Rüzgar Tüneli Platformu'na çıkan vatandaşlar serbest uçuş deneyimi de yaşadılar. Sadece 2 günde 200 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı etkinlikte ayrıca sürücüsüz sistemler ve yapay zeka dahil olmak üzere 12 kategoride yarışmalar düzenlendi.
Posta

Almanya İle Yeni Dönem 
Almanya'ya resmi ziyaret düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Alman mevkidaşları ile birlikte başkent Berlin'de dün akşam basın açıklaması yaptı. Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 28-29 Eylül'de Almanya'ya düzenleyeceği resmi ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağını söyledi. Sadece AK Parti döneminde, Türkiye ile Almanya ticaret hacmininin yüzde 300'e, 13 milyar dolardan 38 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Albayrak, "Ortak ve mutabık kalınan alanları daha da ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik" diye konuştu.
Posta

Dünya Liderleri İle İş Konuşacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki hafta ABD'nin New York şehrinde düzenlenecek Bloomberg Küresel İş Forumu'na (Global Business Forum) katılacağı duyuruldu. Amerikan Bloomberg Haber Ajansı'nın açıklamasına göre bu yıl ikincisi yapılacak foruma Erdoğan ile birlikte 70'e yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. Bloomberg'in patronu Michael Bloomberg, forumun resmi programını ve katılımcılarını açıkladı. Forum, küresel ticareti ve ekonomik işbirliklerini ortaklıklar yoluyla güçlendirmek, global liderliği tartışmak ve teknolojiyi dizginlemek gibi konular üzerine odaklanacak.
Milliyet

Akdeniz'e İlk Kuyu 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gerçekçi ve hedef odaklı bir anlayışla hazırlanan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) odak noktalarından birisinin de enerji olduğunu belirterek, "YEP, Milli Enerji ve Maden Politikası ile başlattığımız sürecin daha da ileri götürülmesi noktasında önemli bir motivasyon kaynağı olacak" dedi. Cari açığın en büyük kalemlerinden biri olan enerji ithalatını azaltmak için son dönemde yerli ve yenilenebilir kaynakların üretimine ağırlık verdiklerine dikkati çeken Dönmez, ortaya konulan yeni modelle madencilikte daha önce finansal veya teknik nedenlerden dolayı üretim yapılamayan alanların yatırımcılara açıldığını bildirdi.
Vatan

Panik Yapan Şirketler Kredi Talebini Artırıyor 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, panik yapan bazı işletmelerin ticari ilişkilerinde sınırlamaya gittiğini, alacak vadelerini uzattığını, bunun da kredi talebini artırdığını söyledi. Yurt dışında likiditenin daha sınırlı hale geldiğini ve borçlanma maliyetinin arttığını söyleyen Aydın, "Yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere yönelik risk alma isteklerinin azalması finansal piyasalarda hızlı oynaklıklara neden oluyor. Ülkemiz de diğer gelişmekte olan ülkeler gibi bu durumdan maalesef etkilendi" dedi.
Vatan

SPOR  
Kurtuluş Derbisi 
Ali Koç'un başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Fenerbahçe'ye bahar gelmişti. Sportif direktör Damien Comolli önderliğinde, teknik direktör Phillip Cocu yönetiminde kadro oluşturuldu. Taraftarın da desteği tamdı. Ancak sezon başlangıçı hiç de beklendiği gibi olmadı. Benfica'ya elenip Şampiyonlar Ligi'ne veda eden Sarı-Lacivertliler, Süper Lig'in ilk 5 haftasında 3 mağlubiyet, 2 galibiyet aldı. Son olarak UEFA Avrupa Ligi'ndeki 4-1'lik Dinamo Zagreb yenilgisi camiada sabırları tüketti. Artık tüm gözler Beşiktaş maçında... Fenerbahçe için bu maç "kurtuluş" anlamı taşıyor. Cocu'nun kaderi bu karşılaşmaya bağlı. Ülker Stadı'ndaki mücadele kazanılırsa beyaz bir sayfa açılacak. Aksi sonuçta Fenerbahçe'de taşlar yerinden oynayacak.
Posta

Periler Arjantin Karşısında 
A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2018 Dünya Şampiyonası'nda ilk maçına çıkıyor. Potanın Perileri, İspanya'da düzenlenen turnuvada bugün saat 16.00'da Arjantin ile karşılaşacak. B Grubu'nda mücadele eden Türkiye, yarın saat 22.30'da Nijerya, salı günü ise saat 13.30'da ise Avustralya ile karşılaşacak. Grup birincileri direkt çeyrek finale yükselecek. Grup ikincileri ve üçüncüleri çapraz eşleşmeyle birbirlerine rakip olacak ve çeyrek final vizesi arayacak. A Milli Kadın Basketbol Takımı Dünya Şampiyonası'ndaki en büyük başarısını 2014 yılında Türkiye'nin ev sahipliğinde yaşadı. Milliler bu turnuvayı 4'üncü sırada tamamladı.
Posta

Türkiye Statlarda Almanya'yı Geçti 
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya aday Türkiye ile Almanya'nın değerlendirme raporu dün UEFA tarafından yayınlandı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA EURO 2024'ü düzenlemek için hazırlayıp 26 Nisan 2018 tarihinde UEFA'ya sunduğu dosyada, organizasyon ile ilgili stadyumlar, ulaşım, hukuki-mali konular ve teknik altyapı gibi 12 başlıkta detaylar yer aldı. 27 Eylül Perşembe günkü toplantısı öncesinde duyurulan raporda, Türkiye'nin, Almanya'ya karşı stadyumlarıyla önde bulunduğu ortaya çıktı.
Milliyet

Başakşehir'e Timsah Çelmesi 
Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında Bursa'da kazanan çıkmadı. VAR'ın damgasını vurduğu Bursa-Medipol Başakşehir maçı golsüz eşitlikle sona erdi. Yeşilbeyazlılar, üst üste 5. kez yeşil zeminden 1 puanla ayrılırken düne kadar 3'te 3 yapan konuk ekibin zirve hedefi tutmadı. 3. dakikada gelişen ev sahibi atağında Tunay Torun'un son çizgiden ceza sahasına yaptığı ortada Diafra Sakho ağları sarstı. Hakem Ümit Öztürk, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin yardımıyla pozisyon sırasında Senegalli'nin elinin meşin yuvarlağa temas ettiği gerekçesiyle 'gol değil' dedi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme