.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Eylül 2018 Pazar

23.09.2018 Genel Gündem

23.09.2018
TÜRKİYE 
'Berberoğlu'nun Davası Ortadan Kaldırılmalı' 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, "Enis Berberoğlu ile ilgili dava sürecinin de ortadan kaldırılması gerekir" dedi. Adana'da düzenlenen bölge toplantısında konuşan Salıcı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Salıcı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tahliyesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Milletvekilimiz Enis Berberoğlu serbest bırakıldı. Çok geç bir karardı, kendisinin milletvekili seçildiği gün serbest bırakılması gerekiyordu. Enis
Hürriyet


ABD'nin Amacı Kaostur 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'nin terör örgütü YPG'ye destek verdiğini belirterek, "Türkiye'nin sınırdışı operasyonlarla teröristleri etkisiz hale getirmesi memnuniyet vericidir. ABD'nin amacı kaostur kargaşadır" dedi. Bahçeli, kadın kolları toplantısında özetle şunu söyledi: "Tahran Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın İdlib'de yaşayan sivil halkın zarar görmemesi ve Türkiye'ye yönelik muhtemel bir göçün başlamasının önüne geçilmesi için yaptığı ateşkes çağrısı önemlidir, değerlidir. MGK'da alınan kararlar da son derece yerindedir, doğrudur, desteğimiz tamdır."
Hürriyet

Kasımpaşa'ya Sürpriz Ziyaret 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasımpaşa'da esnaf ve Kasımpaşa Çocuk Evleri Sitesi'ni ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Erdoğan, İstanbul Yeni Havalimanı'nda Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılımının ardından Kasımpaşa'ya geldi. Burada Kasımpaşa Çocuk Evleri Sitesi'ni ziyaret eden Erdoğan, çocuklarla sohbet etti, hediyeler verdi. Erdoğan'ın ziyareti sırasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk da hazır bulundu. Vatandaşlar çıkışta Erdoğan'a yoğun ilgi gösterdi. Esnafı da ziyaret eden Erdoğan, bir kıraathane ve berbere uğrayarak vatandaşlarla bir araya geldi.
Milliyet

Asker Gönderme Tezkereleri 'Bakansız' Görüşülecek 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesine karşın TBMM İç Tüzüğü'nde gerekli uyum değişikliklerinin yapılmaması Meclis'in yasama faaliyetleriyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. Yeni dönem parlamentosunun ilk yasama yılında bedelli askerlik ile OHAL'in kaldırılmasının ardından terörle mücadelede zafiyet yaşanmamasına yönelik düzenlemeler içeren iki kanun hayata geçirildi. Ancak iç tüzük değişikliği yapılmamış olduğu için düzenlemelerin komisyon ve Genel Kurul süreçlerinde bakanların görüşmelere katılıp katılamayacağından, görüşme usullerine kadar bir dizi tartışma yaşandı.
Milliyet

İşte MHP'nin Af Teklifi 
MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP'nin Af Kanunu Teklifinin detaylarını parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında anlattı: Teklifte 19 Mayıs günü esas alınmıştır. 19 Mayıs 2018 sonrasındaki suçlar kapsam dışı bırakılmıştır. Düzenlemeden faydalanacak kişi sayısı 162 bin 989. Amacı 19 Mayıs 2018 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce işlenen kanunla ayrı tutulanlar hariç 5237 TCK, 765 eski TCK ile özel kanunlardaki suçlar bakımından toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılması ve sonucu olarak infazı kalmayanların salıverilmesidir.
Vatan

Geleneği Olmayanın Geleceği De Olmaz 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 31'inci Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında geldiği Kırşehir'de Valiliği ve Ahi Evran-ı Veli'nin türbesini ziyaret etti. Ardından Cacabey Meydanı'ndaki kutlamalara katıldı. Törende konuşma yapan Oktay, şunları söyledi: "Bugün burada tam bir kardeşlik iklimi içerisinde önemli bir geleneği ihya ediyoruz. Bu sene 31'incisini kutladığımız bu törenlerle bir kez daha köklerimizle kadim geleneğimizle olan bağlarımızı yeniliyor, güçlendiriyoruz."
Vatan

DÜNYA
Kadın Dışişleri Bakanları Toplandı 
Hali hazırda görevde olan kadın dışişleri bakanları Kanada'nın Montreal kentinde bir araya geldi. Bu türden yapılan ilk zirveye uluslararası ilişkilere yön veren 19 kadın temsilci katıldı. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland cuma günü başlayan iki günlük zirvenin açılışında yaptığı konuşmada "Kadınların toplumların karşı karşıya kaldığı siyasi, ekonomik ve sosyal sınamalara çözüm bulunmasında anahtar rolü oynadığını" söyledi. Zirvede dört ana tema ele alındı; siyasette ve liderlikte kadın, demokrasinin güçlendirilmesi, barışın ve güvenliğin teşvik edilmesi, cinsiyet temelli ayrımcılığın ortadan kaldırılması…
Hürriyet

Trump'ı Saddam'a Benzetti 
İran'ın başkenti Tahran'daki askeri törende Ahvaz'dan saldırı haberi gelmeden önce konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 38 yıl aradan sonra Saddam'ı savaşa teşvik eden taraş a bir kez daha karşı karşı karşıya olduklarını ifade etti. İran-Irak savaşının 38. yıldönümü nedeniyle düzenlenen askeri törende konuşan Ruhani, İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan ülkesini çeken ABD Başkanı Donald Trump'ın, Saddam'ın başına gelenleri yaşayacağını öne sürdü.
Milliyet

Asker Üniformasıyla Töreni Kana Buladılar 
İran çapında Kutsal Savunma Haftası dolayısıyla düzenlenen askeri törenlerin Arap nüfuslu Huzistan ayağı kana bulandı. 8 yıl süren Irak-İran savaşının bitişinin yıl dönümünün anıldığı törenlere eyalet başkenti Ahvaz'da militanlar baskın düzenledi. Gelen haberlere göre askeri üniforma giymiş yaklaşık 4 militan, töreni izleme bölümünün arkasından askerlere ateş açtı. Saldırı yaklaşık 10 dakika sürdü. Süratle olay yerine gelen ambulanslarla kurbanlar hastaneye kaldırıldı. İlk dakikalarda 20 kişinin yaralandığı, ardından Devrim Muhafızları'nın 8 mensubunun öldüğü haberi geldi. Daha sonra İranlı yetkililer, saldırıda 25 kişinin öldüğünü, 50'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.
Vatan

'Assange'ı Kaçırma Planı Suya Düştü' 
İngiltere merkezli Guardian gazetesinin, 2017'de Rus diplomatların WikiLeaks kurucusu Julian Assange'a İngiltere'den kaçmaya yardım etmeyi planladığı yönündeki haberi büyük ses getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı iddiayı reddederken, "Diplomatlarımız, Ekvator'un Londra Büyükelçiliği çalışanları ya da Sayın Assange'ın temsilcileriyle, onun İngiltere topraklarından çıkmasına yardımcı olma konusunu görüşmedi" açıklaması yaptı.

EKONOMİ 
Dolar: 6,2928-6,2938 
Euro: 7,3932-7,3957 
Sterlin: 8,2239-8,2264
Gram Altın: 242,7131-242,8528

Almanya İle 'İş' Baharı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Berlin ziyaretlerindeki temaslarının oluşturduğu hava, iki ülke ilişkilerinde 'yeni dönem' olarak yorumlandı. İlişkiler açısından en önemli adımı ise Erdoğan'ın önümüzdeki hafta sonu ABD gezisi dönüşü yapacağı ziyaret olacak. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan üst düzey siyasi temaslarının yanı sıra Almanya'nın önde gelen şirket yöneticileriyle de bir araya gelecek. Bazı şirket yöneticileriyle özel görüşmeler de yapması beklenen Erdoğan'ın, Türkiye'deki yatırım ortamına ve bu alandaki önemli fırsatlara ilişkin bilgi vereceği Alman şirket yöneticilerine Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulunacağı belirtiliyor.
Hürriyet

Esnaf İhracatçı Olacak 
Kırşehir'de gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamalarına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dünya ekonomisinin teknoloji çağına girdiğini belirterek, "Bakanlık olarak hedefimiz esnaf ve sanatkarı dünya teknolojisiyle buluşturmak ve esnafı ihracatçı yapmak" dedi. Pekcan, esnafın ihracatçı olması için eğitim, destek ve teknolojik altyapıyı sağlayacaklarını söyledi.
Posta

Emekliye Ocak'ta Yüzde 10 Zam 
12.5 milyon emekli ile bunların dul ve yetimlerine verilecek ocak zammının ipucu Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) yer aldı. Programda enflasyonunun 2018 yılında yüzde 20.8 olacağı öngörülmüştü. Bunun gerçekleşmesi halinde emeklilerin tamamı Ocak 2019'da yüzde 10'un üzerinde zam alacak. Toplu sözleşme hükümleri gereğince, 2018 yılında alınacak zam oranı yüzde 4 artı 3.5 olmuştu. 2018'in ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9.17 olduğundan, memur ve memur emekli maaşlarına 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 5.17 enflasyon zammı eklenmişti. Yüzde 20.8 tahminine göre ikinci altı aylık dönemde enflasyon yüzde 11.63 (yüzde 20.8-yüzde 9.17) olacak.
Posta

Altunizade-Sabiha Gökçen Metrosu Bakanlık'a Geçti 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altunizade-Sabiha Gökçen ve Söğütlüçeşme-İncirli metro hatları ve Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısı işini üstlendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, "Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Karar"a Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısıyla Altunizade-Sabiha Gökçen ve Söğütlüçeşme-İncirli metro hatları eklendi.
Milliyet

Takkeleri Değişiriz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dolarla kiralama yapan alışveriş merkezi yatırımcılarına tepkisini bir kez daha gösterdi. Erdoğan, "Buradan AVM'cilere bir daha sesleniyorum, Türk Lirası dururken hâlâ dolarla hareket edecek olursanız, kusura bakmayın, takkeleri değişiriz" dedi. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bunların hepsini aşacağız, siz bu konuşulanlara filan bakmayın, dolar molar filan falan, biz bunların hepsini aşar geçeriz." dedi.
Vatan

Yapılandırmada İlk Taksit 1 Ekim'de 
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona erecek. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet sitesinde yer alan duyuruda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesi için verilen sürenin bir hafta sonra sona ereceği hatırlatıldı. Duyuruda, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerektiği belirtildi.
Vatan

SPOR 

Süper Periler 
2018 FIBA Dünya Kupası, İspanya'da başladı. B Grubu'ndaki ilk maçına çıkan A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Arjantin'i 26 sayı farkla 63-37 yendi. Maça iyi başlayan Periler; ilk 5'te yer alan tüm oyuncularının skor bulduğu ilk periyodu 19-11 üstün geçti. Ay- Yıldızlılar soyunma odasına da 33-20'lik avantajla girdi. 3. çeyrekte rakibine sadece 4 sayı şansı tanıyan Milliler, farkı iyice açtı: 51-24. Son çeyrekte Asena'nın üç sayısı ile 33. dakikada farkı 32 sayıya (56-24) yükselten A Milli Takım, parkeden 63-37 galip ayrıldı. Periler bugün saat 22.30 'da Nijerya ile karşılaşacak.
Posta

Gary'ye Bak 
İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea'nin 32 yaşındaki stoperi Gary Cahill bir yıl daha sözleşmesi olmasına rağmen ara transferde takımdan ayrılabileceğini açıkladı. Bu sezon hiç şans bulamayan Cahill'i Chelsea'nin bedelsiz olarak bırakması bekleniyor. Bu gelişme Galatasaray'ı harekete geçirdi. Tecrübeli oyuncuya teklif yapıldı. Stoperlerinden (Maicon, Ahmet, Serdar) memnun olmayan teknik direktör Fatih Terim, 5 lig maçında 3 farklı ikili (Serdar-Maicon, Maicon-Ahmet, Serdar-Ozan) denedi. Terim, Şampiyonlar Ligi'nde ise asıl mevkisi ön libero olan Donk'u Serdar ile yan yana oynattı. İdeal ikiliyi bulamayan Terim, Cahill gelirse, Maicon'u yollayacak.
Posta

Larin'e Derbi Dersleri 
Kartal'da Alvara Negredo'nun sürpriz vedasından sonra Cyle Larin'i daha da ön plana çıkarmak için çalışan Teknik Direktör Şenol Güneş, Kanadalı oyuncunun tüm eksik yönlerini gidermek istiyor. Özellikle aralara atılan paslarda zamanlama hatası yapan genç golcü için özel antrenmanlar yaptırılacak. Asist, duvar pası, pres, güç ve kondisyon konusunda bu oyuncudan hiçbir şikayeti olmayan Şenol Güneş, topla buluşma ve bitiricilik konusunda Larin'i geliştirmeye çalışacak.
Milliyet

Bir Galibiyet Tüm Havayı Değiştirir 
Dinamo Zagreb karşısında uğranılan 4-1'lik ağır mağlubiyet sonrası hem dönüş yolunda hem de Samandıra'da başkan Ali Koç rüzgârı esti. Katıldığı 'Camiaya Sesleniş' programında, "Soyunma odasına giderim, gitmem demedim, ayrıca Samandıra'ya da..." açıklaması yapan Koç, Beşiktaş derbisi öncesinde takımı ayağa kaldırma adına birebir terapiye başladı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme