24 Eylül 2018 Pazartesi

24.09.2018 Genel Gündem

24.09.2018 
TÜRKİYE  
En Büyük Sorun: Fırat'ın Doğusu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasında insani krizlere dikkati çekerek, vicdanları derinden yaralayan bu sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağını söyledi. Erdoğan, Suriye'nin geleceği için en büyük sorunun da ABD'nin desteğiyle Fırat'ın doğusunda faaliyet gösteren PYD/YPG'nin yarattığı terör bataklığı olduğunu ifade etti.
Milliyet

  
'Örtülü Af'tan Sonra İkinci İndirim Geliyor 
MHP'nin kamuoyuna açıklanan teklifi yasalaşırsa, 1 Temmuz 2016'ya kadar işlenen suçlardan hükümlü olup OHAL sürecinde "örtülü af" olarak nitelendirilen 671 sayılı KHK'dan yararlananlar ikinci kez 5 yıllık indirim alacak. OHAL sürecinde çıkarılan 671 sayılı KHK ile 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen adi suçlarla ilgili denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılırken, koşullu salıverme süresi de üçte ikiden yarı oranına indirildi. Böylece bu tarihe kadar işlenen suçlardan ceza alan binlerce kişi tahliye edildi. Kamuoyunda "örtülü af" olarak yorumlanan bu düzenlemeden, yararlandırıldıkları halde cezalarının çok yüksek olması nedeniyle tahliye edilemeyenler oldu. Örneğin 1 Temmuz 2016'dan önce "geceleyin silahla birden fazla kişiyle yolda yağma" suçunu işleyip cezanın üst sınırı olan 15 yıl hapse mahkum olan bir hükümlünün infaz kanunu uyarınca cezaevinde kalacağı süre 10 yıl olarak hesaplanıyor. 671 sayılı KHK'dan yararlandırılan bu hükümlünün koşullu salıverme süresi 5 yıla, denetimli serbestlik süresi de bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Bu hükümlü 671 sayılı KHK'dan yararlanmasına rağmen kalan cezası nedeniyle tahliye olamadı.
Milliyet
  
Af Bütün Teklifler Gibi İşlem Görecek 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, MHP'nin af teklifiyle ilgili olarak, "Partimin af konusundaki düşüncesini biliyorsunuz" derken, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan bütün kanun teklifleri nasıl işlem görüyorsa MHP'nin af teklifinin de aynı şekilde işlem göreceğini bildirdi. Yıldırım, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e hareketinden önce, Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı olarak Özbekistan'a ilk resmi ziyaretini yapacağını belirten Yıldırım, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'la da görüşeceklerini aktardı. Özbekistan'ın hızlı geliştiğini ve çok ciddi yatırım potansiyelinin bulunduğunu belirten Yıldırım, "Ziyaret esnasında TİKA'nın 4 milyon doları bulan mobil ambulans ve mobil hizmet araçlarının da teslimatını yapacağız" ifadelerini kullandı.
Vatan
 
Deaş'lı Terörıst Hastanede Yakalandı 
Adana'da, 'Ebu Eyup' kod adlı DEAŞ'lı terörist Ahmet İsa (24) tedavi için geldiği hastanede yakalandı. Kentte çeşitli hastanelerde tedavi gören, bir bacağı da kesilen teröristin, kesilmiş insan başlarının önünde fotoğraf çektirdiği ortaya çıktı. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlileri, 2017 yılında mülteci gibi ülkeye giriş yapan DEAŞ'lı terörist Ahmet İsa'nın Adana'ya geldiğini saptadı. 2015 yılında Suriye'nin Kobani kentinde yaralanan Ahmet İsa'nın Adana'da çeşitli hastanelerde tedavi gördüğü, son olarak geldiği hastanede de sağ bacağının kesildiği saptandı. Hastaneye baskın yapan polis, Ahmet İsa'yı sorguya aldı.
Hürriyet

DÜNYA  
İran Meydan Okudu 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ahvaz kentinde 17'si asker 25 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı hangi örgütün gerçekleştirdiğini ve kimlerle bağlantılı olduğunu "çok iyi bildiklerini" söyledi. Ruhani, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentine hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. BM toplantısının her ülkenin görüşünü açıklaması için bir fırsat olduğunu dile getiren Ruhani, İran'ın da bölgesel ve uluslararası konulardaki görüşlerini aktarma imkanı bulacağını belirtti.
Milliyet
  
K.Irak'ta Cumhurbaşkanlığı Çatlağı 
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimler sonrası hükümet kurma çalışmaları sürerken, Cumhurbaşkanlığı makamını isteyen Kürt tarafı kendi arasında ikiye bölündü. Bağdat'a karşı ortak hareket eden ve tek aday üzerinde anlaşan KDP ile KYB, cumhurbaşkanı olacak isim üzerinde anlaşamadı. KYB'nin aday olarak gösterdiği Berhem Salih'i KDP kabul etmeyince Kürt yönetiminde kriz ortaya çıktı. KDP, ilerleyen saatlerde Mesut Barzani'ye yakın isimlerden olan Fuad Hüseyin'i cumhurbaşkanı adayı olarak belirlediğini açıkladı.
Milliyet

 Almanya'da Koalisyonun Geleceği Sallantıda 
Almanya'da 6 ay süren zorlu görüşmelerden sonra kurulan dördüncü Merkel hükümeti, kuruluşunun ardından en zorlu krizle karşı karşıya. Almanya Başbakanı ve Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) lideri Angela Merkel yönetimindeki hükümet, Chemnitz kentindeki aşırı sağcıların eylemlerini 'hafife alan' açıklamalarının ardından görevinden alınan iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in İçişleri Bakanlığı'na müsteşar olarak atanmasıyla ikiye bölündü. Koalisyon ortakları Merkel, Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) lideri Horst Seehofer ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles geçen hafta Maassen'in görevden alınması ve İçişleri Bakanlığı'nda 'terfi ettirilmesi' konusunda uzlaşmıştı. Ancak hükümet ortağı SPD içinde yükselen tepkilerin ardından koltuğu tehlikeye giren Nahles, koalisyon liderleriyle durumu tekrar masaya yatırma teklifinde bulundu. SPD, 'kendi lideri' Nahles'e Maassen'in yeni görevine onay verdiği için sert eleştiriler yöneltiyor. SPD yönetimi ve grubu bugün ayrı ayrı toplanarak, Genel Başkan Nahles'e güvenoyunu tartışacak.
Hürriyet
  
EKONOMİ 
Dolar: 6,2928-6,2938
Euro: 7,3932-7,3957
Sterlin: 8,2239-8,2264
Gram Altın: 242,7131-242,8528

Sanayiciden 'Hakediş' İçin 4 Bakana Mektup 
Devletin, kamuya iş yapan şirketlere olan hakediş borcu 40 milyar lirayı buldu. Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kurumların başını çektiği borçluların borcunu ödemesi için ekonomiden sorunlu 4 bakana mektup yazan Ankara Sanayi Odası (ASO), kamu ihalelerindeki kur farkı sıkıntısı için de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesini istedi.
Milliyet

İhracatta Tekno Atak 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oluşturacakları "İhracat Ana Planı" ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gideceklerini belirterek, "İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını artıracağız" dedi. Pekcan, AA'ya 2019 - 2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) değerlendirdi. İhracatçı firmaların küresel ticaret gelişmelerini yakından takip edebilmesi ve pazar araştırmalarına katkı sağlamak adına 'Elektronik İhracat Platformu'nu kuracaklarını bildiren Pekcan, "Böylelikle elektronik ticaretimizin küresel elektronik ticaretteki payını artırabilmesine katkı sağlamış olacağız" dedi.
Milliyet

Yepyeni Hedefleri 12'den Vurur Mu? 
Orta Vadeli Program (OVP) yerini Yeni Ekonomi Plan'a (YEP) bıraktı. Adından öte her ikisi de orta vadede ekonominin ne yöne evrileceğine dair iş dünyasına "yön gösteren" programlar. Bakan Berat Albayrak tarafından "Dengelenme, Disiplin ve Değişim" sloganıyla açıklanan YEP, 2019 yılında bir daralma/dengelenme ile başlayarak sonraki yıllarda bir toparlanmayı "hedefliyor".
Vatan

204 Milyar Dolarlık İhracata Yeni Teşvik 
2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, orta vadede sürdürülebilir büyümeye yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. YEP'te Türkiye'nin ihracat hedefleri 2018 için 170 milyar dolar, 2019 için 182 milyar dolar, 2020 için 191 milyar dolar ve 2021 için 204.4 milyar dolar olarak güncellenirken Pekcan, oluşturacakları 'İhracat Ana Planı' ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gideceklerini açıkladı.
Vatan

Tünelin Sonunda Işık Var 
Hannover'de dünya ticari araç üreticilerinin heyecanla beklediği "Uluslararası Ticari Araç ve Yan Sanayileri Fuarı'nın bu yıl ki konukları arasında Koç Grubu'nun Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Koç Holding Başkanvekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç vardı. Koç Grubu'nun üst düzey temsilinin nedeni ise grubun yeni ihracat silahı olarak yorumladığı çekicisi F Max'in "Yılın en iyi kamyonu" seçilmesi nedeniyle düzenlenen ödül töreniydi. Fenerbahçe Başkanı olduktan sonra ekonomi konusunda çok fazla görüş açıklamayan Ali Koç'a son gelişmeleri de sorma fırsatımız oldu. Gazetecilerin bu konudaki sorusuna önce "Ben Fenerbahçe ekonomisiyle yatıp kalkıyorum. Bizim işletme sermaye ihtiyacımız da dövizin artışıyla milyonlarca dolar arttı" esprisiyle yanıt veren Koç, sonrasında ise ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Hürriyet

SPOR 
Kupalı Start 
Bu yıl 5. si düzenlenen Zadar Turnuvası'nda Fenerbahçe şampiyonluğa ulaştı. Sarı-lacivertliler finalde CSKA Moskova'yı 86- 76 yenmeyi başardı. Hackett ve Vesely'nin karşılıklı basketleriyle süren ilk çeyrekte Fenerbahçe skoru 12-8'e getirdi. Sarı-lacivertliler, CSKA Moskova'nın molasından Melih'in sayılarıyla döndü ve ilk periyodu 16-10 tamamlandı. Rus temsilcisinin 5-0'lık serisiyle başlayan ikinci çeyrekte, Melih'in basket-faulü skor 19-15'e geldi. Periyot karşılıklı sayılarla sürerken soyunma odasına CSKA 34-32 önde gitti.
Milliyet

Hangisi Daha Avrupalı 
Şampiyonlar Ligi'nde Lokomotiv Moskova karşısında görkemli bir galibiyet alarak Avrupa arenasına giriş yapan Galatasaray'a Türkiye havası hiç yaramadı. Cim-Bom, Akhisar Belediyespor'a ağır yenilerek şaşkınlık yarattı. Aslan'ın Avrupa dönüşü keyifsiz olurken, hiç hesapta olmayan bir yenilgi alındı. Üstelik lige kötü başlayan, hocası gönderilen ve dünkü maça yardımcı hocasıyla çıkan, en önemli iki yıldızı sahada olmayan bir takıma 3-0 yenildi Galatasaray... Hem de ev sahibinin ilk galibiyeti olarak kayıtlara geçti.
Milliyet

'Burada İşi Yok' 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "Penaltı kaçabilir, goller kaçabilir ancak ben farklı yenilgilerden hoşlanmıyorum" dedi. Lokomotiv Moskova maçının yorgunluğunu yaşamadıklarını söyleyen Terim, "Özgüven ve konsantrasyon eksikliği bizi sıkıntıya sokabilir demiştim. Akhisarspor da perşembe günü Avrupa maçı oynadı. 5 günde insanlar kendilerini toparlar. Bunlar bahane değil. Maçta herhangi bir rotasyon yapmadık, kurgu değişikliği oldu. Artı kaçan penaltı var. Atıp devreye galip girmek başka olurdu" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme