.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Eylül 2018 Salı

25.09.2018 Genel Gündem

25.09.2018
TÜRKİYE 
Tüm Silahlar Yasaklansın 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı için geldiği ABD'de, "Türkiye'nin DAEŞ ve PKK'ya karşı yürüttüğü meşru operasyonları eleştiri yağmuruna tutanlar; devlet terörü uygulayan rejimler karşısında hiçbir adım atmıyorlar. Dünyadaki devler, savaşlar ile ilgili ağzını açarsa 'kimyasal silah' diyerek karşı tavır koyuyorlar. Kimyasal silahtan şu anda çok daha fazlası konvansiyonel silahlarla öldürülüyor. Hiçbir zaman bu liderlerin ağzından konvansiyonel silahla ilgili açıklama duymazsınız. Sonucu insanlığın ölümü olan hangi silah olursa olsun bunun yasaklanması gerekir. Birçok devlet kılını bile kıpırdatmadı" dedi. TURKEN Vakfı'nın Geleneksel Gala yemeğine katılan Erdoğan, vakfın bursuyla eğitim alan öğrencilere hitap etti. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Milliyet


Devlet' İndirimi 
MHP, kamuoyunda tartışma yaratan teklifini dün TBMM Başkanlığı'na sundu. Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bazı suçların ceza sürelerinde indirim öngören kanun teklifinin genel af ya da özel af olmadığını, şartlı 'devlet indirimi' adıyla anılabileceğini söyledi. Yıldız, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ile birlikte Meclis'teki MHP Grup Yönetim Kurulu salonunda düzenlediği basın toplantısında, "kamuoyunu uzun süredir meşgul eden, sosyal bir zaruret haline gelen ceza indirimi ya da af şeklindeki düzenlemeyi" Genel Başkan Devlet Devlet Bahçeli'nin talimatıyla hazırladıklarını belirtti. Kanun teklifinin 19 Mayıs 2018'den önce işlenen suçları kapsadığını bildiren Yıldız, tabii olunan infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmasının öngörüldüğünü söyledi. Teklife göre 5 yıl indirim yapılması sonucu infazı gereken ceza kalmaması halinde hükümlünün salıverileceğini vurgulayan Yıldız, 5 yıl indirimin, hükümlünün, bihakkın tahliye tarihine kadar kasıtlı bir suç işlemesi halinde geri alınacağını ifade etti.
Milliyet

Chp Af İçin Komisyon Kuracak 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamayı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın yurt dışında bulunması nedeniyle Oğuz Kaan Salıcı yaptı. Salıcı, MHP'nin af tasarısıyla ilgili şunları söyledi: Öncelikle affın içeriğini görmek lazım. Ondan daha önce bu af teklifini MHP yapıyor. MHP, Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı. Cumhur İttifakı'nın büyük ortağı bu af teklifiyle ilgili ne düşünüyor önce ona bakmak lazım. İkincisi, af teklifinin içeriği milletvekillerimiz tarafından incelenecek. Grup Başkanvekillerimiz, hukukçu milletvekillerimizle bir komisyon oluşturacaklar ve o komisyon af teklifinin içeriğiyle ilgili konuyu detaylı bir şekilde değerlendirecek. CHP ondan sonra bir görüş oluşturacak.
Vatan

24 İsim Verdi  
MİT'in Suriye'nin Lazkiye kentinde yakalayarak Türkiye'ye getirdiği, 2013'te düzenlenen bombalı saldırıda 52 kişinin öldüğü Reyhanlı katliamının planlayıcılarından biri olduğu ileri sürülen Yusuf Nazik'in emniyetteki 12 günlük sorgusu dün tamamlandı. Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan Nazik'in 31 sayfalık ifadesinde Reyhanlı saldırısı ile bağlantılı olan bazıları iddianamede sanık olarak yer almayan isimlerin de aralarında bulunduğu 24 kişiyi fotoğraflarından teşhis ettiği belirtildi. Nazik'in teşhis ettiği bazı isimlerin de Mihraç Ural'ın lideri olduğu THKP/C Acilciler terör örgütü üyesi olduğunu söylediği ileri sürüldü. Savcılığın 24 kişiyle ilgili yakalama kararı çıkaracağı kaydedildi. Nazik'in, Reyhanlı saldırısı öncesi patlama olabileceğine ilişkin verilen bilgileri araştırmadığı iddia edilen eski Reyhanlı Savcısı Özcan Şişman'la ilgili de önemli bilgiler verdiği ileri sürüldü.
Hürriyet


DÜNYA 
Normalleşmede Bir Adım Daha 
Türkiye ile Hollanda arasında ilişkilerin normalleşme sürecine girmesinin ardından Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Marjanne de Kwaasteniet dün akşam Ankara'ya geldi. Esenboğa Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kwaasteniet, "Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu çok önemli bir an. Burada iyi zaman geçirmeyi ve Türkiye-Hollanda ilişkilerinde olumlu rol oynamayı ümit ediyorum" dedi.
Milliyet

Esad'a Yeni Rus Kalkanı 
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov'un önceki gün olaydan sorumlu tuttuğu İsrail'in iddiaları reddetmesinin ardından Kremlin'den dün yeni ve önemli bir adım geldi. Moskova yönetimi Suriye'ye S-200 sistemlerinin üst versiyonu olan S-300 hava savunma sistemlerinin verileceğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu dün, "Suriye Silahlı Kuvvetleri'ne iki hafta içinde modern S-300 hava savunma füze sistemi verilecek" dedi.
Hürriyet

Trump'ın Adayına Yeni Taciz İddiası 
ABD Başkanı Trump'ın Anayasa Mahkemesi üyeliği için aday gösterdiği yargıç Brett Kavanaugh (53) hakkında bir taciz iddiası daha ortaya atıldı. Kavanaugh'un 1980'li yıllarda kendisini taciz ettiğini iddia eden Christine Blasey Ford isimli akademisyenin ardından Deborah Ramirez (53) isimli bir kadın da benzer bir iddiada bulundu. ABD merkezli The New Yorker'ın haberine göre, Ramirez, Yale Üniversitesi'nde birlikte okuduğu Kavanaugh'un kendisine cinsel organlarını gösterdiğini öne sürüyor. Ramirez, olay hakkında "Üzülmüş ve utanmıştım" ifadesini kullanırken, Kavanaugh, Senato önünde ifade vermesi durumunda herkesi ikna edebileceği görüşünde. Kavanaugh, yaptığı yazılı açıklamada, kendisine iftira atıldığını, Senato'da ifade vermesi fırsatı verilmesi nedeniyle mutluluk duyduğunu açıkladı. Trump, dün yaptığı açıklamada yargıça yönelik taciz suçlamalarının 'temelsiz ve siyasi' olduğunu iddia etti. Kavanaugh'un iyi ve seçkin bir insan olduğunu söyleyen Trump, "Sonuna kadar onunla birlikteyim" ifadesini kullandı.
Hürriyet
 
EKONOMİ 
Dolar: 6,1609-6,1668
Euro: 7,2371-7,2466
Sterlin: 8,0792-8,0929
Gram Altın: 237,0929-237,7422

Otomobil Ötv Hesabıyla Ucuzluyor 
Otomobil sektöründe özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah limitleri yeniden belirlendi. Otomobilde "vergi yükü"nü düşüren, ÖTV matrah limitlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahının alt limiti 46 bin liradan 70 bin liraya, üst limiti de 80 bin liradan 120 bin liraya çıkarıldı. Bu grupta ÖTV matrahı 70 bin lirayı aşmayan otomobiller için yüzde 45, matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak belirlendi. Matrahı 120 bin liradan fazla olanlarda ise ÖTV oranı yüzde 60 olarak uygulanacak.
Milliyet

İşsize Fondan 3 Milyar Lira 
İşsizlik Sigortası Fonu'ndan bu yılın ocak-ağustos döneminde işsizlere 2 milyar 942 milyon 146 bin lira ödeme yapıldı. İşsiz kalan sigortalıların, işsiz kaldıkları sürenin belirli bir bölümünde geçinebilmeleri için 2002 Mart ayında kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlerin güvencesi olmayı sürdürüyor. Ağustos 2018 sonu itibarıyla büyüklüğü 124 milyar lirayı aşan fona, geçen ay 106 bin 213 kişi başvurdu.
Milliyet

Bekleme Süresi Ücretsiz Olacak 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE), müşteri iletişim merkezlerinin tüketicilerin beklentilerini karşılaması, doğru, hızlı ve güvenilir hizmet vermesi için bir standart hazırlarken, bu standarda ilişkin belgelendirme hizmetlerine de başladı. Bu çerçevede Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) çağrı merkezi belge alan ilk kuruluş oldu.
Vatan

Gübre Fiyatı Yüzde 15 Azalacak 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (Tarım Kredi) en önemli tarımsal girdilerden kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlayacağını bildirdi. Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Tarımın en önemli girdisinin gübre olduğuna işaret ederek, "Son zamanlarda dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, kur üzerinden ekonomimize yapılan finansal saldırılar malum. Çiftçimizin ekmeğine göz diken maksatlı kesimlerin bu durumu fırsata çevirme çabalarıyla kimyevi gübre fiyatında artış yaşandı" dedi. Pakdemirli, bu artışların bir kısmının maliyet artışına, diğer kısmının ise kasıtlı ve spekülatif sebeplere dayalı olduğuna dikkati çekerek, Tarım Kredi'nin üreticinin girdilerini kolaylaştıracağını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) de üreticinin elde ettiği ürüne alım garantisi vereceğini söyledi. Pakdemirli, şöyle devam etti: "Örneğin, DAP gübrenin tonu 3 bin 250 liradan 2 bin 900 liraya düştü. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla tüm sektörün benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz." Pakdemirli, gübre fiyatlarında aşırı artış yapan firmaları yakın takibe aldıklarını da bildirdi.
Hürriyet

'Varlık'yönetimi Ticaret Sicil'de 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığına geldiği Varlık Fonu'nun yeni yönetimi Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlandı. 20 Eylül tarihli Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan kararda kararın dayanağı 11 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararları gösterildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer yönetim kurulu üyelerinin TC kimlik bilgilerinin ilk üç ve son iki rakamı kararda yer alırken, Erdoğan'ın adresi ise, "İstanbul/Üsküdar adresinde ikamet eden" olarak gösterildi. Varlık Fonu'nun internet sitesi de yenilendi. Varlık Fonu'nun yeni yönetim kurulu internet sitesinde yer almaya başladı. Yönetim kurulu listesi; Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yönetim Kurulu Başkanvekili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yönetim kurulu üyeleri, Salim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Prof. Dr. Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı, Zafer Sönmez (genel müdür) olarak sıralandı.
Hürriyet
 
SPOR 
Bu Halimizle De Kazanırdık 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Kadıköy'deki derbide sonuçtan çok maçın gerginlikten uzak kalmasının önemine değindi. Siyah-beyazlı hoca, "Öncelikle maç öncesi gerilim isteklerine oyuncular ve taraftarlar iyi cevap verdi. Bildiğim kadarıyla yönetimi de ağırladılar. Bir olumsuzluk olmadı. Gerginlik isteyenlerin önü kesildi. Olumsuzluk olmadan, beklenen kavga olmadan bitirdik. Geçen maçta küfürle ilgili oluşturulan hava benim dışımda. Kim çekmişse, benim haberim yok. Tasvip etmem mümkün değil. Aklı selim insanların inanmayacağı bir tablo. Hiçbir yerde küfür olmasın" diye konuştu. Kendisine gelen küfürleri de duymadığını aktaran başarılı antrenör, "Sahada kime nasıl bağırdığımı bilmiyorum. Duymadım gerçekten. Olmuşsa da bilmiyorum. Maça girip çıkarken de olumsuzluk yoktu" yorumunu yaptı.
Milliyet

Derbıfest! 
On bir bölgenin yedi ya da sekizinde Beşiktaş, bireysel oyuncu kalitesi anlamında daha üstün... Fenerbahçe'nin geçen sene omurgayı oluşturan yedi isminden sadece ikisi sahadayken; Beşiktaş, daha uyumlu kadrosuyla dikkat çekiyor. Kağıt üzerinde Beşiktaş'ın artıları çok fazla olsa da Fenerbahçe maçın önemi ve seyirci faktörünün de etkisiyle ilk yarı çok etkili oynadı. Babel, Quaresma, Lens ve Oğuzhan'ın organize ataklar geliştirmesini engelleyen sarı-lacivertliler, Babel'in 40'taki olağanüstü golüne engel olamadı: 0-1. Bu golün öncesinde ise sarı-lacivertliler adına önemli fırsatlar söz konusuydu. 15'te Aatif'ın, 33'te Ayew'in karşı karşıya kaldığı pozisyondaki vuruşları etkisizdi. İki futbolcu da bomboş durumda olmasına rağmen golü bulamadı. Ayew eşitledi
Milliyet

Gurur Duydum 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, Türkiye'deki ilk derbisinde taraftarlara hayran kaldığını aktardı. Hollandalı çalıştırıcı, "Hayranlık uyandırıcı bir atmosfer vardı, çok etkilendim. Diğer maçlarda da harikalardı. Ama bu akşam bambaşka bir atmosferdi. Bize çok katkıları oldu. İtici güç olduklarını gördük" dedi. Özellikle ilk yarıdaki futbollarına değinen Cocu, "İlk yarı bu zamana kadar ki en iyi oyundu. Geleceğe umut veren bir ilk yarıydı. Takımımın mücadelesiyle gurur duydum. Galibiyeti hak ettiğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 46 yaşındaki teknik adam,"Maçın ilk yarısında neler yapacağımızı gösterdik. İhtiyacımız olan şey şu, yoktan gelen bir gol var evet, Babel'in kalitesinde önemli. Golü yedik evet, ama biz sonuna kadar mücadelemizi sürdürdük. Böyle devam edelim dedim. Ne kadar tutkulu olduğumuzu gösterdik. Takımı öne çıkarmak için özgüvene ihtiyaç var, birlikte oynamaya ihtiyacımız var. Sürekli koşulan oyun benim istediğim oyun değil. Birlikte kalıp pas oyunu oynamalıyız. Geriye çekildiğimiz dakikalarda da iyi iş çıkardık. Üzerlerinde büyük bir baskı var oyuncuların, bu normal" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme