.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

26 Eylül 2018 Çarşamba

26.09.2018 Genel Gündem

26.09.2018
TÜRKİYE 
Teröristleri Donatanlar Acısını Mutlakata Çekecektir 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap etti. Suriye'de PKK/ PYD terör örgütüne silah desteği veren Amerikan yönetimine "Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce TIR, binlerce kargo uçağı silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir" sözleriyle yüklenen Erdoğan'ın mesajları özetle şöyle: "4 milyondan fazla sığınmacıyı dünyada başka örneği olmayan hizmetler sunarak misafir ediyoruz. Harcanan tutar 32 milyar doları buldu. Dışarıdan aldığımız destek uluslararası kuruluşlardan 600 milyon dolar, Avrupa'dan da verilen tutar 1.7 milyar euro düzeyinde. AB'nin 3 milyar Euro+3 milyar Euro destek vaadi yeteri kadar etkin şekilde kullanılmıyor. Sığınmacılara sağladığı imkânlarla Avrupa başta olmak üzere mülteci akınının önüne geçen Türkiye'ye daha esnek şartlarda daha fazla destek verilmesini bekliyoruz."
Hürriyet


Gerekçeli Karar Meclis'te 
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 'devlet sırrı' niteliğindeki görüntüleri açıklamaktan 5 yıl 10 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay, gerekçeli kararını TBMM'ye gönderdi. Karara iki üye karşı oy kullandı. 57 sayfalık karar metninin 27 sayfası muhalefet şerhinden oluşuyor. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, yeniden CHP milletvekili seçilen Enis Berberoğlu'na MİT TIR'larına ilişkin 'devlet sırrı' niteliğindeki görüntüleri açıklamaktan verilen 5 yıl 10 aylık mahkûmiyeti onayan kararın gerekçesini açıkladı. 20 Eylül'de cezası onanan ve tahliye edilen Berberoğlu'nun durdurulan MİT TIR'larına ilişkin gazeteci Can Dündar'a verdiği bilgi ve belgelerin 'devlet sırrı' olduğu ve bunun kabulünde bir isabetsizlik olmadığı vurgulandı. Kararda, "Berberoğlu eyleminin sonuçlarını bilebilecek birikime sahiptir. Sanığın eylemi 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama' suçunu oluşturur" denildi.
Hürriyet

100 Yıl Ceza Alan 7 Yıl Hapis Yatacak 
MHP 'nin , bazı suçların ceza sürelerinde indirim öngören kanun teklifi, haklarındaki hüküm kesinleşen ve kovuşturması devam edenlerin yanı sıra soruşturma aşamasında olanları da kapsıyor. Teklife göre, soruşturma aşamasında şüphelinin üzerine atılı suç ve veya suçların kanundaki cezalarının alt sınırı alınmak suretiyle infaz hükümlerine göre çekmesi gereken toplam ceza süresinden 5 yıl düşürülecek. Yürürlükteki infaz kanununa göre teklifi kapsayan suçlardan dolayı infaz süresi üçte iki olarak hesaplanıyor. Buna göre işlediği suçun alt sınırı 7 yıl 7 ay olan bir şüphelinin çekmesi gereken ceza süresi 5 yıl 18 gün hapis cezası.
Milliyet

İttifak İçin İlk Temasta Uzlaşma 
AK Parti ile MHP arasında, yerel seçimlere dönük ittifak için gerçekleşen ilk temasta "detayların heyetler arası görüşmelerde netleştirilmesi" konusunda uzlaşmaya varıldı. Türkiye'nin ve Cumhur İttifakı'nın geleceği konusunda benzer hassasiyet ve endişeleri paylaşan taraflar, ittifak iradesinin yerelde de devam etmesi konusunda aynı noktada buluştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "24 Haziran'daki kazanımlar 31 Mart'ta heba olmasın" ifadeleriyle AK Parti ve MHP arasında yerel seçimlerde de ittifak yapılması gerektiğini gündeme getirmişti. Bahçeli, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz'ı AK Parti ile temas konusunda görevlendirmişti. "Cumhur İttifakı'ndaki dayanışmamız ne ise, yerel seçimlerde de bu ittifakı gerçekleştirme imkanımız olabilir" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'yi görevlendirmişti. MHP'de heyette yer alacak ikinci kişi için ise Genel Sekreter İsmet Büyükataman ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı'nın adının geçtiği öğrenildi.
Milliyet

DÜNYA 
Esad'dan İdlib'e 400 Deaş'lı 
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye rejiminin terör örgütü DEAŞ ile vardığı 'takas anlaşması' sonucunda 400 DEAŞ'lı teröristi ülkenin doğusundaki Deyrizor kırsalından İdlib'e getirdiğini duyurdu. Gözlemevi, DEAŞ'ın buna karşılık olarak elindeki Dürzi kökenli yaklaşık 30 esiri rejime teslim etmesinin söz konusu olduğunu belirtti. İdlib'e getirilen teröristlerin Suriye'nin Irak sınırında, rejim ile DEAŞ arasında çatışmaların yaşandığı Elbu Kemal kasabasından tahliye edildiği ifade edildi. Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, söz konusu DEAŞ'lıların İdlib'de radikal örgütlerin kontrol ettiği alanların yakınlarına bırakıldığını ancak söz konusu bölgelere giriş yapıp yapmadıklarının henüz teyit edilmediğini söyledi.
Hürriyet

'Hava Sahasını Kapatırız' 
Bir Rus uçağının Suriye üzerinde düşürülmesinin ardından İsrail ile Rusya arasındaki gerilim artıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığının Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme ve Silah Kontrolü Dairesi Başkanı Vladimir Yermakov, Suriye'ye verilecek S-300 hava savunma füze sistemleri sayesinde ülkedeki hava sahasının "gereken" bölgelerde kapatılabileceğini öne sürdü. Yermakov, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, daha önce S-300'lerin Suriye'ye verilmemesi için Moskova'ya yapılan taleplerin artık etkisiz kaldığını söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu daha önce yaptığı açıklamada, Suriye'ye S-300'lerin İsrail'in ricası üzerine verilmediğini belirtmiş; İsrail F-16'ları yüzünden bir Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya bu konuda tutumunu değiştirmişti.
Milliyet

Avrupa, İran'la Anlaşma İmzaladı 
İran nükleer anlaşmasına taraf ülkeler, Tahran yönetimiyle ticareti sürdürmek için özel ödeme kanallarını da içeren yeni bir mekanizma oluşturulacağını açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu kapsamında New York'ta İran nükleer anlaşmasına taraf ülkeler olan Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve İran'ın dışişleri bakanları, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığında bir araya geldi. Mogherini, toplantının ardından düzenlediği basın açıklamasında bakanların kabul ettiği ortak bildiriyi okudu. Katılımcıların İran nükleer anlaşmasını "tam ve etkili" bir şekilde uygulamaya devam etme konusunda kararlı olduğu belirtilen bildiride, ABD'nin anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ve tekrar yaptırım uygulama kararının ardından "pratik çözümler" bulunması konusunda anlaşıldığı ifade edildi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,1699-6,1732
Euro: 7,2674-7,2781
Sterlin: 8,1371-8,1598
Gram Altın: 238,4290-238,8272

Ombudsman'a Kredi Kartı Şikâyeti 
Noterlerde sadece nakitle işlem yapılması ve vatandaşların cebini yakan sıfır araçların servis bakımlarında işçilik ücretleri ombusdmana şikayet edildi. Bir vatandaş noterlerde sadece nakit para ile işlem yapılmasının büyük sıkıntı yarattığını ve düzeltilmesini talep etti. Kamu Denetçiliği Kurumu'nın (KDK) bu konuyu da incelemeye aldığı kaydedildi. Araçlarını, garanti süresince yetkili servise bakıma götüren vatandaşlar, periyodik bakımlarda işçilik ücreti alınmasını da adaletsiz bularak, Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) şikâyet ettiler. Vatandaşın şikayetlerini incelen KDK başvuruları incelemeye aldı. Yetkili servis bakımında arıza dışı işlemler için işçilik ücreti alınmasına karşı bir vatandaş önce Ticaret Bakanlığı'na yazılı şikâyette bulundu.
Hürriyet

Çiftçi Tek Kartla Her İşini Yapacak 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tarım Kart ile çiftçimiz hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet alacak, istediği zaman evinden, tarlasından ayrılmadan, ilçeye gitmeden işini yapabilecek" dedi. Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile birlikte PTT ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) arasında Tarım Kart için iş birliği yapılması amacıyla düzenlenen törene katıldı. Dünya nüfusunun 2050'de 9.1 milyar, şehirleşmenin ise yüzde 70 olacağını ifade eden Pakdemirli, "Köyden kente göç hızlanıyor. Gıda üretimini yüzde 50 artırmamız lazım. Bu, teknolojisiz, datasız, bilgisiz asla olamaz" diye konuştu.
Milliyet

İşkur'dan Bir Ayda 92 Bin Kişiye İş 
İŞKUR, bu yılın ocak-ağustos döneminde toplam 762 bin 933 kişinin iş sahibi olmasını sağladı. Geçen ay 92 bin 284 kişinin istihdamına aracılık eden kurum, böylece yıl sonunda 1 milyon 250 bin kişiyi işe yerleştirme hedefine bir adım daha yaklaştı. İşverenlerce, İŞKUR'a geçen ay 186 bin 886 iş ilanı verilirken, ocak-ağustos döneminde verilen iş ilanları 1 milyon 691 bin 331'e ulaştı. Açık işlerin yüzde 99.4'ü özel sektörden geldi. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı ise geçen ay itibarıyla 2 milyon 751 bin 845 kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 48'i erkek, yüzde 52'si kadınlardan oluştu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 34'ünün 15-24 yaş grubunda olması dikkati çekti.
Milliyet

'Çarpık Kentleşme Çok Önemli Sorun' 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin en büyük problemlerinden birini 'çarpık kentleşme' olarak gösterirken, bakanlığı döneminde yapılması gereken en önemli işin; Türkiye'nin mekansal stratejik planının çıkarılması olduğunu söyledi. 104. dönem kaymakam adayları konferansına katılan Bakan Kurum, şunları söyledi: "Ülkedeki birinci büyük problemimiz terörse ikinci büyük problemimiz çarpık kentleşme. Bu çarpık kentleşmede, siz bir ülkeye zarar vermek istiyorsanız, terörden daha büyük zarar verebilirsiniz. Çünkü çarpık kentleşmeye meydan verdiğinizde daha sonra bunların altyapısını, sosyal donatısını, ulaşımını çözebilmek adına birçok emek, zaman ve para harcamanız gerekiyor."
Milliyet

SPOR 
Ben Polis Değilim 
Fenerbahçe Basketbol Takımı Başantrenörü Zeljko Obradovic, Demirören Haber Ajansı (DHA) ve Hırvatistan'in Vecernji gazetelerine birer röportaj verdi. Zadar turnuvası için gittikleri Hırvatistan'da ülke basını deneyimli çalıştırıcıya, Hırvat Milli Takımı'nda bazı oyuncuların özel hayatları ile ilgili sıkıntılar bulunduğu, kendisinin bu sorunun üstesinden geldiğini sordu.
Milliyet

Turkey Deserves It 
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülke yarın belli oluyor. UEFA Yönetim Kurulu üyelerinin İsviçre'nin Nyon kentinde yapacakları tercih, yarın dünya kamuoyuna açıklanacak. UEFA'nın seçimi yapacak 20 kişilik yönetim kurulu üyelerinin vicdanına, mantığına sesleniyoruz. Tarafsız kalın, işi müslüman/hristiyan ayırımına taşımayın, Avrupalı siyasilerin Türkiye'ye bakış açısına katılmayın. Siyaseti futbolun içine sokmayın.
Milliyet

Cocu'yu İyi Oyun Kurtardı 
Fenerbahçe'de geçtiğimiz hafta Dinamo Zagreb karşısında alınan farklı yenilgi sonrası zirveye tırmanan Phillip Cocu krizi şimdilik çözüldü. Sezon başından bu yana alınan sonuçların yanı sıra oynanan kötü futbol ve sarı-lacivertli takımın mücadeleden, reaksiyondan uzak bir görüntü sergilemesi sebebiyle yönetim, Hollandalı teknik adam ile yolları ayırmanın eşiğine kadar gelmişti. Bu nedenle Beşiktaş maçındaki sonuç ve oynanacak futbol, takımın yol haritasını belirleyecekti. Bu çerçevede yönetim kurulu, Beşiktaş derbisinden çok istediği galibiyeti alamamış olsa da sergilenen pozitif futbol, mücadele ve geriye düşülmesine rağmen iyi reaksiyon verilmesi sebebiyle takımdan memnun kaldı. Beraberliğe ve zirveden hâlâ uzak kalınmasına rağmen sarı-lacivertlilerin bu karşılaşmadaki futbolu ilerleyen dönem Başkan Ali Koç ve yönetime umut verdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme