.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Eylül 2018 Perşembe

27.09.2018 Genel Gündem

27.09.2018
TÜRKİYE 
Ekonomik Sıkıntı Abartılmasın 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev hapsinde tutulan ve 12 Ekim'de hâkim karşısına çıkacak ABD'li Rahip Andrew Brunson ile ilgili, "İsmini andığınız zat terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için gözaltına alınıp tutuklanmıştır" dedi. Brunson davasının Türk ekonomisiyle bir ilgisinin olmadığını söyleyen Erdoğan, "2008'de de biz bir ekonomik sıkıntı yaşadık. Ben 'teğet geçecektir' demiştim. Sonra ekonomik sıkıntıyı aştık. Türkiye ciddi manada ekonomik rahatlama sürecine girdi. Şu an ülkemizdeki ekonomik sıkıntı öyle zannedildiği gibi abartılacak bir sıkıntı değildir. Türkiye kendi imkânlarıyla bunu aşacaktır" dedi.
Milliyet


Tbmm Oturma Planı Teamüllere Aykırı 
CHP MYK toplantısı dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, partisinin MYK toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle bir an önce sahaya inebilmek için CHP'nin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Öçkoç, "Parti Meclisi, MYK ve grup, bu üçü birbirleriyle entegre olmuş vaziyette" dedi. Özkoç, ekonomik gelişmeler konusunda, "Kılıçdaroğlu'nun 13 öneri, 9 sorusu vardı. Burada muhalefet anlayışıyla davranmıyor, bu sıkıntıdan nasıl çıkılacağı konusunda iktidara yardımcı olmak istiyoruz" diye konuştu. Özkoç, MHP'nin af teklifi ve Ak Parti'nin teklife yaklaşımıyla ile ilgili "Birisi yolsuzluk yapan, malı götürenleri kurtarmaya çalışıyor. Diğeri çetecileri, çete liderlerini kurtarmaya çalışıyor. Kimsenin mazlumun ne olacağı ile ilgili söylediği bir şey yok" dedi.
Milliyet

Türkıye'ye İdlıb İçin Teşekkür 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda önceki gün yaptığı konuşmanın yankıları süren ABD Başkanı Donald Trump dün de BM Güvenlik Konseyi oturumuna dönem başkanı olarak başkanlık etti. Gündemi kitle imha silahlarının önlenmesi olan oturumda konuşan ABD Başkanı Trump, Suriye'deki gelişmelere de değinirken, "İdlib müzakerelerine yardım ettiği için Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Kapımız yardım için açık" dedi.
Hürriyet

173 Suç Af Kapsamında 
MHP'nin Meclis gündemine taşıdığı af teklifi AK Parti tarafından tüm açılardan değerlendiriliyor. AK Parti yönetimi ile Cumhurbaşkanlığı danışmanları tarafından teklifle ilgili hazırlanan rapor, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Yapılan ilk incelemelerde metnin, 'teknik ve hukuki açıdan' da sorun taşıdığı öne sürüldü. Hazırlanan raporların ardından AK Parti, teklife destek verip vermeyeceğine veya destek vermesi durumunda düzenlemenin 'sınırlarının ne olacağına' karar verecek. Bazı suçların kapsam dışına çıkarılması, bazılarının da kapsama alınmasına ilişkin öneriler de bu çalışmanın konusu olacak. AK Parti, teklifin gündeme gelmesi durumunda normal bir yasa değişikliği mi veya özel af statüsünde mi işlem görüp görmeyeceğiyle ilgili de değerlendirme yapacak.
Hürriyet
 
DÜNYA 
Abd'den İran'a: Kıyamet Kopar! 
ABD kanadından son günlerde İran'a yönelik gelen sert açıklamalara yenileri eklendi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran'ın lider kadrosuna ABD'ye, vatandaşlarına veya müttefiklerine zarar vermeleri halinde "kıyametin kopacağı" uyarısında bulundu. Bolton'ın sözleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ı Ortadoğu'da "kaos, ölüm ve yıkım tohumları ekmekle" suçlamasının ardından geldi. "Nükleer İran'a karşı" konferansında konuşan Bolton, "Bizi, müttefiklerimizi ya da ortaklarımızı aldatırsanız, vatandaşlarımıza zarar verirseniz, kesinlikle kıyamet kopar. Bugün net bir mesaj vereyim: İzliyoruz ve peşinizdeyiz" dedi.
Milliyet

Abd Patriot Sistemlerini Çekiyor 
Amerika Savunma Bakanlığı'nın, üç Ortadoğu ülkesindeki 4 Patriot füze savunma sistemini geri çekme kararı aldığı iddia edildi. Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn'den Patriot füze savunma sistemlerini geri çekme kararı aldı. Gazete, kararın gelecek ay hayata geçirileceğini duyurdu. Haber, ABD yönetiminin Tahran'ı tüm bölge ve hatta tüm dünya için tehdit olarak gösterip İran'ın balistik füze programını hedef aldığı bir dönemde patlak verdi. Trump'ın BM'de İran'a karşı atıp tuttuğu sırada gelen bu adımın, Ortadoğu'daki müttefik ülkeler Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn'i savunma açısından zayıf düşüreceğine dikkat çekildi. Bunu avunma Bakanı Mattis'in kararı olduğunu yazan gazete, böylece odağın, Ortadoğu ve Afganistan'da uzun zamandır devam eden ihtilaf ve çatışmalardan, Rusya ve Çin'le yaşanan gerginliklere kaydırıldığını belirtti. Washington ile Moskova arasında Kırım'ın Rusya'ya iltihakından Suriye savaşı ve 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi iddialarına uzanan bir dizi sorun bulunuyor.
Milliyet

Almanya'yla Yeni Sayfa 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya üç günlük devlet ziyareti, son yıllarda ikili ilişkilerde yaşanan gerginliklerin yumuşaması yolunda bir başlangıç olarak görülüyor. ABD ziyareti sonrası bugün Berlin'de olması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak önemli Alman şirketi yöneticileriyle bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı yarın sabah Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender Bellevue Sarayı'nda resmi törenle karşılayacak.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,1036-6,1125
Euro: 7,1816-7,1958
Sterlin: 8,0367-8,0625
Gram Altın: 235,1723-235,5368

Tünelin Ucunda Işık Var! 
Türk müteahhitlik devi Limak, ticaret zincirinde kritik noktada yer alan 'Gali Zaho Tüneli'nin yapımını tamamladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok vilayetindeki 3.7 kilometre uzunluğundaki tünel, sınır hattında bir saatte aşılan yolu 2 dakikaya indirerek zamandan tasarruf sağlayacak, ticaretin ivmesini hızlandıracak, birçok ölümlü kazanın yaşandığı eski yola alternatif olacak. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Limak Holding'in Başkanı Nihat Özdemir ve Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay'ın katıldığı törenle açılan tünelin faydası bunlarla sınırlı değil. Önce terör saldırıları, ardından Türkiye'nin de tepkisini çeken referandum kriziyle erezyona uğrayan siyasi ve ekonomik ilişkiler bu açılışla birlikte yeni bir boyut kazandı.
Milliyet

Turizmde Mega Yatırım Hamlesi 
Türkiye ve Çin arasında mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliklerinin görüşülmesi amacıyla Çinli ve Türk yatırımcılar ikincisi düzenlenen 'Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi'nde buluştu. Zirveye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yaptığı konuşmada yabancı yatırımcı çekmek ve nitelikli turisti ülkeye kazandırmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bakan Ersoy, mega turizm yatırım hamlesini başlattıklarını, bu yatırımlarda yabancı payını artırmak için bir fon kurulacağını söyledi. Ersoy, "Turizm Geliştirme Fonu kuruyoruz. Yabancı yatırımcının risk gördüğü yatırımda devlet küçük bir pay da alabilecek. Yabancılar için Türkiye yatırımını cazip hale getiriyoruz. Bunu yerliler için yapsak işi turizm olmayan herkes sıraya girer. Çünkü garanti bir yatırım. Bu nedenle yabancıya Türkiye'ye yatırıma çekmek için çalışıyoruz" diye konuştu.
Milliyet

Vatandaş Konkordato Talep Edebilir Mi ? 
Kurdaki artış ve daralan piyasalar ortamında konkordato talep eden şirket sayısında hızlı bir artış olurken, ortaya atılan bir soru tartışma yarattı. Mali açıdan zor duruma giren ve ödeme sıkıntısı çeken sade vatandaşın da konkordatoya başvurabileceği iddiası dün en çok konuşulan konuydu. Hukukçular bu konuda ikiye bölünmüş vaziyette.
Vatan

Kılıcdaroğlu Ağaç Kabuğundan Çıkmadı 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Partinin yerel strateji belgesi üzerine sunumların ve değerlendirmelerin yapıldığı MYK sürerken, Grup Başkanvekili Engin Özkoç basın toplantısı düzenledi. Yerel seçimlerle ilgili bugün Abant'ta dört günlük kampa gireceklerini anımsatan Özkoç, "Aday profillerine ilişkin isimler belirlenmeye başlandı mı?" şeklindeki soru üzerine, MYK'da isim tartışılmadığını söyledi. "Belediye başkan adaylarının belirlenmesi için bir kamuoyu yoklaması ya da ön seçim düşünülüyor mu?" sorusuna karşılık Özkoç, örgütlerin talepleri doğrultusunda ön seçim yapacaklarını, en doğru kararı alabilmek için çırpındıklarını ifade etti.
Vatan

Nasdaq Bist'ten Çıktı 
Borsa İstanbul (BIST) ile Aralık 2013'te ortak olan dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq OMX ayrıldı. Nasdaq, yüzde 7 hissesini geçen aylarda Borsa İstanbul'a sattı. Böylece, Nasdaq'ın hisseleriyle beraber Türkiye Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payı yüzde 73.60'dan yüzde 80.60'a yükseldi.
Hürriyet

SPOR 
Eve Dönüş Vaktı 
İspanya'nın Tenerife Adası'nda düzenlenen Kadınlar Dünya Kupası'nda ilk turu 3. bitiren ve çeyrek finale yükselme maçında Türkiye, Fransa'ya 78-61 yenilerek elendi. Bu turnuvadaki kırılganlığımız Fransa karşısına da taşınmıştı. Gruda, ilk 6 dakikada hiç kaçırmadan, takımının tüm sayılarını (10) attı. İşin kötüsü, 10 dakika içindeki 5 hücum ribauntu sayı olarak cezalandırılıyor, kaybedilen toplar da canımızı çok yakıyordu. Bir tek Hollingsworth ile direnmeye çalışan ekibimiz, o kenardayken 19 sayı geriye düştü. Neyse 8'de 0 attıktan sonra Tilbe üç sayı çizgisinin gerisinden biraz kıpırdanmamızı sağladı, ön alanda baskı sonrasındaki adam değişmeli savunma, Fransızlar'ı bocalattı, devre 38-27 bitse de umut ışığı yandı.
Milliyet

BABEL İLE YENİ NİKÂH 
Fenerbahçe derbisinde forvet olarak sahaya çıkarken, attığı güzel golle klasını konuşturan Ryan Babel hem yönetim hem de teknik heyetin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yaz transfer döneminde ayrılmak üzereyken son anda karar değiştirerek takımda kalan Hollandalı yıldızın performasının ardından, siyah-beyazlı yönetimin, "İyi ki gitmemiş" yorumunu yaptığı aktarıldı. Yeni sözleşme ve zam bekleyen Ryan Babel ile yönetimin devre arası gelmeden bu sorunu çözmek için masaya oturacağı öğrenildi. Daha önceki görüşmede de devre arasını işaret eden Babel'in bu performansını devam ettirmesi halinde Beşiktaş Yönetimi tarafından bırakılmayacağı belirtildi
Milliyet

Şimdi Sıra Bizde 
Türkiye'nin, "Share together" (Birlikte paylaşalım) mottosuyla adaylığını açıkladığı EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası için heyecanla beklenen karar bugün verilecek. Ülkemiz, bundan önce 2 Dünya Kupası, 1 Avrupa Şampiyonası ve 2 kez de Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Almanya ile çekişecek. Kararı UEFA Yönetim Kurulu verecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme