28 Eylül 2018 Cuma

28.09.2018 Genel Gündem

28.09.2018
TÜRKİYE 
Berlin'le Köprüler Yeniden Onarılıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in daveti üzerine resmi ziyareti için dün Berlin'e geldi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı Tegel Askeri Havalimanı'nda Alman Cumhurbaşkanı Müsteşarı Stephan Steinlein Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın karşıladı.
Milliyet


'Abd Mümbiç'te Yol Haritasına Uymadı' 
Fırat'ın doğusuna da operasyon sinyali veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin Mümbiç'te yol haritasına kesinlikle uymadığını vurgulayarak, "Bundan sonraki süreçte ne gibi gelişme olur göreceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı, 'Fırat'ın doğusunda Rusya ile birlikte hareket etme' olasılığıyla ilgili soruya da "Henüz öyle bir durum yok. Ama olmaz diye bir şey de yok. Bundan sonraki süreç nasıl gelişir zamana bırakmakta fayda var" karşılığını verdi.
Milliyet

Chp'de Adaylık Tarifesi: Büyükşehirler 10 Bin Tl 
Gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçim için hazırlıklarını şimdiden başlatan CHP, son yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, aday adaylığı için gereken şartları ve ücretleri belirledi. Parti örgütlerine gönderilen genelgede, seçimlere etkin ve verimli bir şekilde hazırlanmak için YSK'nın yayınlayacağı seçim takviminin beklenmediği kaydedildi.
Vatan

'Üç Tay' Talimatı Vermiş! 
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, yargıyı ele geçirmek için sivil imamlara, "3 tay" dediği Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay'ı ele geçirme talimatı verdiği ortaya çıktı. Eski yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davada tanık olarak dinlenen örgütün "genel sohbetçisi" olduğunu söyleyen Nesip Yılmaz, yargı ve emniyet üniteleri için sohbetler düzenlediğini belirtti. Örgüt içinde "genel sohbetçinin", örgüt liderinin yanında kalmış, vaazlarını ezberlemiş, bunları birebir insanlara aktarabilen kişiler olduğunu ifade eden Yılmaz, şu beyanda bulundu: Örgüt liderinin yanında bulunduğumuzda devlet içinde yargı, emniyet, askeriye ve mülkiyenin önemli olduğunu belirtirdi. Bunlar önce hususi hizmet, sonraları mahrem yapı olarak isimlendirildi. Örgüt lideriyle bir görüşmemizde, '3 tay var; Yargıtay, Danıştay, Sayıştay. Ya oraları tamamen ele geçireceğiz, bizim olacak ya da bunlardan kurtulmamız lazım' dedi. Bunu bizzat duydum. Nesip Yılmaz, örgütün 2007 öncesinde Türkiye'yi 7 bölgeye ayırdığını, 2007'den sonra ise bunu 5 bölgeye düşürdüğünü, imam endeksli örgütte bu kişilerin talimatı dışına çıkılamadığını anlattı.
Vatan

Beş Parti İçtüzükte Uzlaştı 
Meclis'te grubu bulunan partiler, 1 Ekim'den sonra ilk aşamada içtüzükte yeni Anayasa'ya uyum amaçlı dar kapsamlı teknik değişikliklerin yapılması konusunda uzlaştı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım, yeni döneme hazırlık amacıyla dün partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. Yıldırım, AK Parti'nin geniş kapsamlı hazırladığı ve muhalefetin itiraz ettiği içtüzük taslağının bu aşamada gündeme getirilmeyeceğini parti yöneticilerine açıkladı. Toplantıda alınan karara göre Meclis Başkanlığı, içtüzükten 'başbakan, bakanlar kurulu, gensoru, yazılı soru önergesi' kavramlarının ayıklandığı teknik değişiklikleri içeren bir taslağı parti gruplarına gönderecek. Partilerin değerlendirmelerinin ardından Meclis'in hızla yeni sisteme göre çalıştırılmasını içeren bir uzlaşma paketi ilk haftalarda hemen görüşülerek uyum süreci tamamlanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Siyasi parti grupları, TBMM İçtüzüğü konusunda ortak çalışma yapılması ve içtüzüğün en geniş uzlaşıyla Meclis'in ilk gündemi içinde tamamlanarak çalışmalara başlanması konusunda görüş birliğine vardı" dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da kapsamlı değişikliğin daha geniş zamanda ele alınacağını ve Meclis Başkanı'nın ortak çalışılması konusunda hassasiyet göstereceğini söyledi.
Hürriyet

DÜNYA 
Çavuşoğlu: İdlib Mutabakatı Son Şans 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla New York'ta gerçekleştirdiği üçlü görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Bu (İdlib mutabakatı), esasen Suriye'de bir siyasi çözüm için son şanstır. Bu fırsatı kaçırmamamız lazım" dedi. Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'le BM binasında yaptığı görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, daha önce mutabık kalınan toplantının amacının Soçi'de imzalanan İdlib anlaşmasının uygulanması olduğunu belirtti.
Milliyet

Trump'tan İlginç Toplantı 
Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul görüşmeleri kapsamında New York'ta bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın önceki gün düzenlediği geniş katılımlı basın toplantısı, hayli konuşulacak ilginçliklere sahne oldu. Toplantıda birçok farklı konuya değinen ve soruları yanıtlayan Trump, İdlib konusuna değinirken, buradaki katliam ihtimalini Suriyeli bir kadından duyduğunu, daha sonra New York Times'da okuduğu bu bölgeye ilişkin haberle ciddiyetini anladığını söyledi. Trump, bunun üzerine Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a, Suriye rejiminin İran ve Rusya'nın desteğiyle milyonlarca insanı katletmesini engellemeleri talimatı verdiğini anlattı.
Milliyet

Tacizi Gözyaşları İçinde Anlattı 
ABD'de Başkan Trump'ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına aday gösterdiği Brett Kavanaugh'yu cinsel saldırıyla suçlayan Christine Blasey Ford, Senato Adalet Komisyonu'nda dün gözyaşları arasında ifade verdi. 'Bana saldıran kişinin Kavanaugh olduğundan yüzde 100 eminim' diyen Ford, 'Bugün burada istediğim için bulunmuyorum. Burdayım, çünkü bana ne olduğunu anlatmanın vatandaşlık görevim olduğuna inanıyorum' dedi.
Vatan

Nato'dan Rusya'ya Tatbikat Misillemesi 
Rusya'nın kısa bir süre önce yaklaşık 300 bin asker ile düzenlediği tarihinin en büyük askeri tatbikatının ardından NATO'dan karşı hamle geliyor. Alman Spiegel Online haber sitesine göre NATO da en büyük tatbikatlarından biriyle karşılık vermeye hazırlanıyor. Spiegel, "Rusya'nın yaklaşık 300 bin askerin katıldığı tatbikatının ardından, şimdi de NATO vahim senaryo için kendisini sınıyor. Bu, NATO'nun on yıllardır düzenlediği en büyük tatbikat olacak, sadece Almanya bile 10 bin asker gönderiyor" ifadesini kullandı. Norveç'te 25 Ekim- 23 Kasım tarihlerinde düzenlenecek tatbikata 44 bin askerin katılması bekleniyor. Norveç'teki Rusya benzeri soğuk hava koşulları ve yoğun yağışın, tatbikata katılan birliklere ilave bir zorluk yaratması bekleniyor. Uluslararası basında, kapsamlı tatbikatın Rusya tehdidine karşı olduğu yorumu yapılsa da, bir NATO sözcüsü, tatbikatın herhangi bir ülkeye yönelik olmadığını ifade etti. Sözcü, NATO birliklerinin 'hayali bir düşmana' karşı bir silahlı mücadeleyi canlandıracağını ifade etti. NATO, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı ve Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'nın yaşadığı Rusya endişesi nedeniyle son yıllarda askeri tatbikatlarını önemli ölçüde arttırdı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,9699-5,9785
Euro: 6,9594-6,9653
Sterlin: 7,8080-7,8318
Gram Altın: 237,3665-237,7958

Milyar Dolarlık Güven İmzası 
Bu yıl 70'inci yılını kutlayan Akbank, piyasaların merakla beklediği sendikasyon kredisini yenileyerek sisteme ve ekonomiye 980 milyon dolarlık taze finansman kazandırdı. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, 11 ülkeden 23 bankanın katıldığı sendikasyon kredisi kapsamında topladıkları talebin, hedefledikleri tutarı geçtiğini belirterek, "Yabancı bankalarca Akbank sendikasyonuna gösterilen bu büyük ilgi ve yüksek katılım Türkiye'ye ve mali sistemimize olan güvenin bir göstergesidir" dedi.
Milliyet
  
Yol Doğru, Önemli Adımlara Devam 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye öngörülebilir gelecekte doğru yolda ilerleyecek ve ekonomide daha önemli adımlar atılacak" dedi. Albayrak, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta, Türkiye - ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuştu.
Milliyet
  
Borsa İstanbul'a İlk Kadın Başkan 
Borsa İstanbul'un Himmet Karadağ'dan boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı'na dün gerçekleştirilen genel kurulda Borsa İstanbul Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erişah Arıcan seçildi. Böylece Arıcan, Borsa İstanbul'un ilk kadın başkanı oldu. Arıcan, akademik kariyerine 1988'de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat- Maliye Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak başladı. Arıcan, 1999'da İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005'te M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümü'nde profesör unvanını aldı. Erişah Arıcan, Ağustos 2015'te Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı. 2002'den günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğiyle beraber M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu Üyeliği görevini sürdürüyor.
Vatan

Yatırım Ortamını Güçlendıreceğız 
Cumhurbaşkanı Erdoğan New York'ta düzenlenen Türkiye Yatırım Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Türkiye serbest piyasa ekonomisinin kurallarından taviz vermeden yatırım ortamını güçlendirmeye devam edecektir. Ülkemizin daha fazla doğrudan yatırım çekmesi için, uluslararası yatırımcıların ülkemizde güvenle ve daha çok yatırım yapmaları için gerekli yasal düzenlemeleri yapmayı sürdüreceğiz" dedi.
Hürriyet

 SPOR 
Dağ Gibi Zarar 
Trabzonspor Kulübü, bir süredir incelemelerde bulunan Bağımsız Denetim Şirketinin, bir önceki Yönetim Kurulu'nun, hukuki ve mali yönden incelemesini tamamlayarak rapor haline getirdiğini açıkladı. Kulüpten açıklanan rapordaki tek tek detaylar ise şu şekilde: - Özer Hurmacı'nın sözleşmesinin karşılıklı olarak sona erdirilme imkânı varken bu protokol işleme konulmamış ve haksız fesih neticesinde kulüp 5 milyon 350 bin 803,38 TL zarara uğramıştır. - Aykut Demir ile olan sözleşmenin tek taraflı haksız fesihle sona erdirilmesi nedeniyle kulübün ödediği tutar ise 724 bin 480,92 euro ve faizi, 155 bin 22,08 TL nispi başvuru ücreti ve bin 980 TL'lik avukatlık ücretidir.
Milliyet

Tek Yol Kazanmak 
Fenerbahçe'de Teknik Direktör Phillip Cocu, motivasyon toplantıları yapıyor, takımı toparlamaya çalışıyor. Atiker Konyaspor galibiyeti ve Beşiktaş karşısındaki oyunun ardından sarı-lacivertliler lig yarışına ortak olmak istiyor. Ancak takım üzerinde hâlâ bir özgüven problemi olduğu görülüyor. Özellikle 4-1 kaybedilen Dinamo Zagreb maçının travması tam olarak atlatılamadı. Teknik direktör Cocu da bunu çözebilmek için takımıyla toplantılar yapıyor. Hollandalı çalıştırıcı mevcut durumdan tamamen çıkabilmek ve özgüvenli olarak sahada yer almak için tek çarelerinin kazanmak olduğunu ifade etti. Hâlâ yeni bir takım olduklarını, tam kadro olarak sadece Atiker Konyaspor maçına çıktıklarını belirten 46 yaşındaki teknik adam, kazandıkça takımın kendisini bulacağını ifade etti. Oyun kötü olsa bile moral bozmadan son ana kadar mücadeleyi sürdürmelerinin ve galibiyeti aramanın tek çıkış yolları olduğunu belirtti.
Milliyet

Masada Kaybettik 
Milletçe tek yürek olduk, devlet olarak bütün garantileri verdik, teknoloji harikası statlarımızı yaptık, hazırlıklarımızı tamamladık, mükemmel bir dosya hazırladık, fakat 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı masada kaybettik. UEFA'nın Nyon'daki merkezinde; 2008, 2012 ve 2016'da izlediğimiz filmi bir kez daha seyrettik, üst üste 4. kez her şeyimizle hazır olmamıza rağmen EURO 2024'ün UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in ayak oyunları nedeniyle Almanya'ya hediye edilmesini izlemek zorunda kaldık. UEFA İcra Kurulu'nun dün gerçekleştirdiği tarihi oylamayı milyonlar nefesini tutarak takip etti. Türkiye ve Almanya'nın aday olduğu EURO 2024'ün ev sahibi, İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde gerçekleştirilen oylama sonucunda belirlendi. İki aday ülkenin temsilcilerinin gerçekleştirdiği son sunumların ardından UEFA İcra Kurulu tarafından yapılan oylama sonucunda Almanya, EURO 2024'ün ev sahipliğini üstlenme hakkı kazandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme